Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfc scannow blocat la 99 la suta

hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...
 Apa la sticla din sticla

Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae
 Exista vreun dezavantaj la constr...

Senzori de miscare ce nu aprind l...

Problema martori semnalizare dire...

Senzori de miscare cu lampi ce se...
 Samsung soundbar

Umplere gol tamplarie-glaf

Produse inapoiate cu zgarieturi

Recomandare laptop cu specificati...
 

Situatii neprevazute-pierderea actelor

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Nu am gasit un astfel de topic despre ce e de facut cand apar situatii neprevazute.
Spre exemplu sa zicem ca esti intr-o calatorie in alta tara si iti este furat portofelul, adica nu mai ai pasaport/buletin. Ce faci in cazul asta?
Evident ca trebuie sa ai grija sa nu ajungi in situatia asta, dar ma gandesc teoretic, daca totusi ajungi, cum se rezolva? Ca practic nu te mai poti intoarce , nu iti da nimeni voie sa treci de control fara pasaport in aeroport.

Sau ce faci cand iti pierzi cardul si nu ai alti bani la tine.

Edited by epetroiu, 05 February 2020 - 18:10.


#2
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006
Uite aici:  https://www.mae.ro/node/1459

#3
ffaannee

ffaannee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 01.02.2009
"Dacă vi s-au furat banii, anunţaţi familia sau rudele apropiate şi solicitaţi-le sprijinul financiar pentru continuarea călătoriei sau pentru întoarcerea în ţară."
Sa nu care cumva sa cereti sprijinul autoritatilor romane pentru a va intoarce in tara..

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,411
  • Înscris: 13.03.2017
Ambasadele si consulatele te rezolva cu actele dar bani ... ciuciu ... te descurci cum poti - rude, prieteni, canti pe strada, etc.

#5
grobianu

grobianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 15.04.2009
În unele cazuri te mai ajută și cu bani, dar doar dacă cineva (preferabil cineva căruia îi pot face poprire rapid) semnează un angajament de plată pt tine.

#6
ffaannee

ffaannee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 01.02.2009
Nu ca as vrea sa dea bani autoritatile pentru astfel de cazuri ( probabil ca am profita toti de asta si ne-am intoarce din concedii pe banii statului ).
M-a amuzat modul explicit prin care ne anunta sa nici nu ne gandim sa cerem ajutor financiar.

#7
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Am trecut prin asta. Te duci la ambasada/consulat si primesti un titlu de calatorie cu care te poti intoarce in tara.
Alternative:
Lasi actele originale la hotel si umbli cu copii ale lor. Eu asa fac de cand am patit-o.
Calatoresti cu cartea de identitate si lasi pasaportul la cineva de incredere. In caz de pocinog, il rogi sa-ti trimita pasaportul prin curier rapid. Asta e planul meu B.
Nu scrii PIN-ul pe card ;)

Edited by danvlas, 05 February 2020 - 18:39.


#8
grobianu

grobianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 15.04.2009
Ei, se rezolvă cumva, nu ești lăsat chiar de izbeliște! Depinde și peste cine dai pe la ambasada/consulat. În cazul meu, încă înainte ca România să fie membră UE, cineva din familie a pățit-o cam urât și a fost nevoie să fac o vizită la MAE, am dat o declarație prin care eram de acord să mi se rețină din salariu contravaloarea cheltuielilor de spitalizare și a biletelor de avion și totul s-a rezolvat. Acum că suntem în UE sunt sigur că e și mai simplu.

#9
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Intamplare petrecuta in 2011 in Grecia. Eram cu finii in Paralia Katerini. Intr-o seara finul a pierdut sau i s-a furat portofelul cu toate actele. Am fost la politie unde a trebuit sa dea o declaratie. Cu acea declaratie am fost trimisi la Consulatul Romaniei de la Tesalonic. Acolo, am prezentat acea declaratie de la politie si i s-a eliberat o hartie cu care putea sa se intoarca in tara. Aceasta a fost eliberata contra sumei de 70 euro. Nu aveai bani, te puneau sa ceri de la rude din tara, ei nu eliberau gratis nimic. Deci, daca ramai fara acte si bani intr-o tara straina, esti belit!

#10
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,714
  • Înscris: 22.01.2015
Pt acte/carduri e relative simplu>>> Declari furtul la sectia apropiata. Ca e Bronx sau Settesale NU CONTEAZA.In baza plangerii/reclamatiei poti urma drumul spre casa. Da bani nu-ti dau,acolo mergi cu Dzeu.Pana ajungi la ambasade/consulate si primesti raspunsul de mai sus merlesti pe nisip. Ca e deranj si combustibilu costa!

#11
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Da, parca a trebuit sa platesc si o taxa. Nu mai tin minte cat era, ceva de ordinul zecilor de euro.

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 danvlas, on 05 februarie 2020 - 19:10, said:

Portofelele se pierd sau se fura. Vinovatul e diferit, dar rezultatul e acelasi.
Cat de inapoiat sa fii sa nu stii ca-l opresti pe primul politai intalnit/cautat/gasit si-i spui ce ai de spus? Ca stie ala ce are de facut, ca n-o sa fii nici primul nici ultimul care poate pati asa ceva.

#13
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Daca esti cu masina poti intra in tara fara acte...eu personal am probat.

#14
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,390
  • Înscris: 18.12.2007

 grobianu, on 05 februarie 2020 - 19:04, said:

Ei, se rezolvă cumva, nu ești lăsat chiar de izbeliște! Depinde și peste cine dai pe la ambasada/consulat. În cazul meu, încă înainte ca România să fie membră UE, cineva din familie a pățit-o cam urât și a fost nevoie să fac o vizită la MAE, am dat o declarație prin care eram de acord să mi se rețină din salariu contravaloarea cheltuielilor de spitalizare și a biletelor de avion și totul s-a rezolvat. Acum că suntem în UE sunt sigur că e și mai simplu.

Dar de ce va limitati la UE? In UE e relativ simplu, in afara UE devine interesant.

 myshyk, on 05 februarie 2020 - 21:37, said:

Cat de inapoiat sa fii sa nu stii ca-l opresti pe primul politai intalnit/cautat/gasit si-i spui ce ai de spus? Ca stie ala ce are de facut, ca n-o sa fii nici primul nici ultimul care poate pati asa ceva.

Multumim pentru jignirea colectiva.
Nu neaparat inapoiat dar incearca sa ii explici tu in tari din Asia sau Africa vreunui politist (daca gasesti) ca ti-ai pierdut actele, sa vezi cat de usor e sa comunici.

#15
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,636
  • Înscris: 24.02.2017

 Naijax, on 05 februarie 2020 - 18:08, said:

Ambasadele si consulatele te rezolva cu actele


Fereasca Dumnezeu sa ajungi in situatia sa apelezi la ei in timp ce te afli in alta tara. Sunt niste scarbe clasa intai. Se cred un fel de mini-Dumnezei, pusi acolo ca sa iti puna bete in roate in loc sa te ajute. Au ao atitudine de genul, ce vrei ma saracule ? Te-ai gasit sa ne deranjezi cu tampeniile tale ?

Asta e efectul angajarilor pe pile si nu pe competente. Toti sunt rude sau apropiati politic ale celor din aparatul central. Trist

#16
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Nu ai acte,

 AlexEn, on 06 februarie 2020 - 07:19, said:

Dar de ce va limitati la UE? In UE e relativ simplu, in afara UE devine interesant.
Am calatorit odata cu autorizatie de calatorie eliberata de consulatul Romaniei ca nu am avut pasaport. In Islanda am avut probleme la imbarcare ca nu stiau ce e aia si se temeau sa nu fie amendati ca au permis la imigranti ilegali sa intre in spatiul UE (destinatia era Stockholm). Noroc ca sunt fluent in engleza si ei au gasit pe cineva care vorbea engleza si i-am explicat situatia si m-au lasat sa ma imbarc. Odata intrat in UE de la Stockholm am mers la Budapesta fara nici o problema. Incredibil am avut probleme la intrarea in Romania, fiind scos din coloana de masini. Am stat vreo 10 minute a venit unul mi-a pus ceva intrebari si am plecat mai departe.

#17
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 myshyk, on 05 februarie 2020 - 21:37, said:

Cat de inapoiat sa fii sa nu stii ca-l opresti pe primul politai intalnit/cautat/gasit si-i spui ce ai de spus? Ca stie ala ce are de facut, ca n-o sa fii nici primul nici ultimul care poate pati asa ceva.
Mie mi-au furat telefonul si portofelul care continea 60 euro, carduri si acte langa gara Garibaldi din Napoli, intr-o ingramadeala incredibila. Am fost la politia garii, a dat sotia declaratie pentru mine (ca eu nu puteam fi identificat fara acte), mi-au dat o hartie si mi-au zis sa merg la consulat. La Roma.
Crezi ca daca te vaiti la un politai gata, ala bate din palme si ti-ai rezolvat problema? In viata reala nu e chiar asa.

Edited by danvlas, 06 February 2020 - 12:04.


#18
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 eireman, on 05 februarie 2020 - 21:50, said:

Daca esti cu masina poti intra in tara fara acte...eu personal am probat.

Numai că trebuie să intri cu viteză mare. Să treci prin barieră.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate