Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...
 Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm

Microfon pentru un Sony A6100?
 Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO

Statii cu baterii
 [TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera
 

Plata bilet avion, cu cardul altcuiva

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
CrissTyy

CrissTyy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.01.2020

 tytysor, on 30 ianuarie 2020 - 14:46, said:


Aiurea-n tramvaiul 16! cel putin in Europa sint pline avioanele cu parinti/bunici care fac  naveta la copii/nepoti si au biletele cumparate si platite de acestia! Personal nu am intilnit sau auzit pe cineva sa fi patit asta, doar in folclorul de specialitate! Sau poate prin cine stie ce locuri exotice!

PS: de unde ati mai scos si barbarismul asta? la ''legit'' ma refer!

Eu am scos 'barbariamul' asta de pe TripAdvisor,alte forumuri internationale .. Doar interogati pe google 'pay flight ticket whit someone else card' sau ' credit card verification linie aeriana'...apoi am citi clauza de la Flydubai care m-a lasat rece.. E drept la noi, la romani nu se prea discuta , dar cazuri sunt destule..

#20
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,407
  • Înscris: 20.10.2015
Pune si tu poza cu cardul tau pe s/pedia pe public si revenim peste o saptamana.

Ce ma fac daca am codul CVV pe fata cardului?

#21
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,133
  • Înscris: 15.03.2005
nu vorbim de poze puse public, ci de o poza trimisa unui prieten, nu te consider idiot daca faci asta, nici daca esti total impotriva.
Noi intre prieteni ne-am mai platit cu cardul altuia cand nu mergeau cardurile noastre si ne trimiteam poze cu cardul, in loc sa ii dictam toate cifrele, oricum iti tb cvv-ul care in general e pe spate.
PS iti dau tie poza in privat daca vrei cu cardul, stau linistit ca nu ai ce face cu poza aia.

#22
kaytar

kaytar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 09.01.2007

 nepot, on 30 ianuarie 2020 - 15:22, said:

PS iti dau tie poza in privat daca vrei cu cardul, stau linistit ca nu ai ce face cu poza aia.
La mine la munca se poate face plata cu cardul la distanta. Este nevoie doar de numarul cardului si data expirarii.
Pe bon apare <keyed>, fata de <swiped>, <PIN verified> sau <contactless>.

#23
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,133
  • Înscris: 15.03.2005
Eram convins ca nu se poate. Atunci am invatat ceva nou azi si nu va mai dau nicio poza. :)

#24
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,661
  • Înscris: 19.04.2009

 kaytar, on 30 ianuarie 2020 - 15:51, said:

La mine la munca se poate face plata cu cardul la distanta. Este nevoie doar de numarul cardului si data expirarii.
Pe bon apare <keyed>, fata de <swiped>, <PIN verified> sau <contactless>.

Transaction card not present.

Dar pentru asta, compania trebuie sa retina ori o confirmare scrisa (in cazul tranzactiilor prin care s-a folosit matrice sau unele online, gen booking) ori prin telefon.

Orice tranzactie de genul fara confirmare poate fi usor castigata prin chargeback.


No, in fine. Conform T&C Flydubai, da, pot cere. Si multe companii din afara EU o fac.

#25
CrissTyy

CrissTyy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.01.2020
Am sunat la vola.ro (ca fapt divers) ei fiind agentie online si mi-au spus ca pot face orice rezervare,cu cardul oricui atata timp cat numele de pasager corespunde cu cel din pasaportul meu.
Deci , se poate dar la sigur prin agentii online (terti) exact cum am procedat si eu cu kiwi.com,
Deci se poate inchide , atata vreme cat nu mai are cineva ceva de argumentat on topic.

#26
anita30

anita30

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.02.2019
Eu am cumparat bilete de avion cu cardul meu pentru altcineva si nu au avut probleme aici in Europa nu stiu in alte continente dar nu mi se pare a fi o problema sa cumperi cu cardul altei persoane poate persoana respectiva nu are card si vrea sa cumpere online ce daca foloseste alt card mi se pare o prostie sa iti ceara cardul!

Edited by anita30, 30 January 2020 - 17:51.


#27
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,407
  • Înscris: 20.10.2015

 nepot, on 30 ianuarie 2020 - 15:22, said:

nu vorbim de poze puse public, ci de o poza trimisa unui prieten, nu te consider idiot daca faci asta, nici daca esti total impotriva.
Noi intre prieteni ne-am mai platit cu cardul altuia cand nu mergeau cardurile noastre si ne trimiteam poze cu cardul, in loc sa ii dictam toate cifrele, oricum iti tb cvv-ul care in general e pe spate.
PS iti dau tie poza in privat daca vrei cu cardul, stau linistit ca nu ai ce face cu poza aia.

SI ala o printeaza apoi, o arunca, pe undeva..
In afara de asta e INTERZIS sa dau cardul ori informatiile de pe card

#28
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,344
  • Înscris: 07.11.2006

 Lex404, on 30 ianuarie 2020 - 14:10, said:

dar sa ai o confirmare scrisa de la persoana respectiva si o copie a cardului.


Si cum ma rog sa faca sa aiba o copie a cardului?De cand au cardurile copii?Posted Image

#29
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,661
  • Înscris: 19.04.2009
T&C

Credit or debit card
Once you've booked your flight online or through our Customer Centre, you can pay quickly and securely using MasterCard, Visa or American Express.

When you pay using a card, you’ll be charged an administration fee for the booking. flydubai will also ask to see the card at the airport before you board your flight.

Please note:

If a credit/debit card has been used to pay on behalf of someone else, we'll need to see a photocopy of the front and back of the credit or debit card and a photocopy of the cardholder's passport at the airport.
If the passenger is unable to produce the photocopies at the airport, flydubai will not allow the passenger to travel.

#30
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Nici eu nu am mai auzit de asa ceva pana acum. Nu stiu daca in ultimii 3 ani am luat vreun bilet cu cardul meu. Ori pe firma si a platit firma ori printr-o prietena care are agentie de turism.
Nu m-a intrebat nimeni niciodata nimic.
Adica vreti sa spuneti ca exista sansa sa nu ma pot imbarca din cauza ca biletul a fost platit de firma XXXX srl?

#31
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,661
  • Înscris: 19.04.2009
Daca sunt plătite de firma nu ai treabă.

#32
CrissTyy

CrissTyy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.01.2020
Revin cu cateva actualitati in cazul meu,si poate
ca va fi util si celora care vor sa faca un bilet de avion pe
numele alcuiva,fara batai de cap

Asadar, dupa un scurt telefon la Flydubai Romania cu o duduie am aflat ca totul
depinde de agentie cum proceseaza plata, daca ei furnizeaza detalii despre cardul cu care a fost platit,atunci imi va trebuie negresit acel card sau fotocopii,lucru care poate fi aiurea, in unele cazuri si stiti de ce..

Intretimp am contactat si agentia care mi-au cumparat biletele..si..


Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate