Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...
 Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm

Microfon pentru un Sony A6100?
 Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO

Statii cu baterii
 [TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera
 

Plata bilet avion, cu cardul altcuiva

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
CrissTyy

CrissTyy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.01.2020
Salut, am auzit cateva cazuri pe net, in care , se cerea la ghiseul de check in ,un card de debit/credit pentru care s-a facut plata in numele pasagerului..daca um bilet de avion cumparat de alcineva (un prieten) iar cel de pe rezervare sunt eu, v-a trebui sa arat acel card atunci cand fac check in?
Rezervarea s-a facut de la terti (o agentie online) ,si nu direct la companie. Tot ei mi-au refuzat plata, si a trebuit sa-i sun si sa le confirm datele (booking number,numele meu) iar in juma' de ora mi-au aprobat plata si eliberat tichetele electronice.
Din itinerariu meu-- Flydubai, sunt singurii care practica aceasta verificare, iar agentia online nu poate oferi check in online pentru aceasta ruta, desi la o simpla interogare pe site-ul flydubai, cu nr meu de rezervare, ma lasa sa fac check in dar sa fie cu 48h inainte, (ciudatenie)

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,661
  • Înscris: 19.04.2009
Da, Flydubai spune ca ar cere cardul. Nu trebuie sa fie musai al tau, dar sa ai o confirmare scrisa de la persoana respectiva si o copie a cardului.

Mie, pe un zbor Tehran-Dubai, nu mi-au cerut (rezervat direct pe siteul lor cu o zi inainte, cardul altcuiva). Dar nu e exclus sa nu ceara.

Mi-au cerut o singura data, la Jin Air, desi era cardul meu in rezervare. M-au pus sa completez un formular cu datele mele si datele de pe card. Mi s-a parut ciudat, pentru ca aveam numele complet pe card. Macar au fost de treaba si m-au lasat sa fac checkin si pentru un prieten care inca nu ajunsese la aeroport Posted Image

Checkin online pti face incepand cu 48h la majoritatea companiilor.

Edited by Lex404, 30 January 2020 - 14:11.


#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Vezi să nu te ia vameșii la ochi.
Mă uit pe la emisiunile ălea cu Airport Security și li se pare dubios când plătește altcineva avionul.
Având în vedere că destinația finală e Filipine, să nu le dai ceva de bănuit...

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,661
  • Înscris: 19.04.2009
Nu a zis destinatia finala, dar mie la JinAir in Filipine mi s-a intamplat (Cebu-Busan).

Acum imi aduc aminte ca am zburat si cu AirCanada cu bilet rezervat cu alt card ca al meu dadea eroare, no issues.

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
A zis în celălalt topic.

https://forum.softpe.../#entry25851679

Exact din cauza cardului altcuiva o să pară suspect.
Zic și eu...

#6
CrissTyy

CrissTyy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.01.2020
@Lex

Ai facut rezervarea direct la compania aeriana, de te-a intrebat?

#7
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Si Air Arabia cere cardul cu care s-a platit rezervarea.

#8
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Zilele trecute am cumparat un bilet de avion catre State de pe kiwi.com. In ticketul electronic primit am si poze cu cardul cu care s-a platit zborul (diferit de al meu).

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,661
  • Înscris: 19.04.2009

View PostCrissTyy, on 30 ianuarie 2020 - 14:23, said:

@Lex

Ai facut rezervarea direct la compania aeriana, de te-a intrebat?

La JinAir, da.

Mereu rezerv direct pe siteul companiei aeriene pentru a evita diverse probleme.

#10
CrissTyy

CrissTyy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.01.2020
@sneferu, si rezervarea mea s-a facut pe kiwi.com, iar in biletele electronice,cat si la itinerariu nu este nimic pomenit de o 'verificare card' Singurul lucru care ma intriga este ca am 'Check in la aeroport gratuit' ,iar flydubai ofera check in online pentru Bucuresti, s-ar putea la aeroport sa fiu 'agatat' daca ceea ce scrie in bilet e adevarat si trebuie aa fac check in.



#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,407
  • Înscris: 20.10.2015
Daca ai rezervarea nu e normal, probabil ca nu e nici legal sa-ti ceara cardul. Nu e raspunderea ta sau a liniei de zbor.
Daca ale card e furat e raspunderea 100% a bancii care iti aproba plata IN MOMENTUL tranzactiei

#12
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
e bine ca acel card cu care se face plata sa fie macar al cuiva din familie, adica sa corespunda macar numele de familie.

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,661
  • Înscris: 19.04.2009
E răspunderea companiei in cazul unui chargeback. Și taxele sunt foarte mari în cazul în care compania nu poate dovedi că a fost legit. (lucrez cu asta).

#14
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 02.09.2006

View Postwaterman, on 30 ianuarie 2020 - 14:22, said:

A zis în celălalt topic.

https://forum.softpe.../#entry25851679

Exact din cauza cardului altcuiva o să pară suspect.
Zic și eu...
Aiurea-n tramvaiul 16! cel putin in Europa sint pline avioanele cu parinti/bunici care fac  naveta la copii/nepoti si au biletele cumparate si platite de acestia! Personal nu am intilnit sau auzit pe cineva sa fi patit asta, doar in folclorul de specialitate! Sau poate prin cine stie ce locuri exotice!

PS: de unde ati mai scos si barbarismul asta? la ''legit'' ma refer!

Edited by tytysor, 30 January 2020 - 14:50.


#15
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,133
  • Înscris: 15.03.2005
Eu i-as cere prietenului o poza cu cardul si as sta linistit.
In locul tau mi-as face griji daca la intoarcere mi-ar da prietenul un bagaj sa il aduc eu acasa. :)

#16
CrissTyy

CrissTyy

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.01.2020
S-ar putea sa fiu salvat, deoarece kiwi.com a verificat tranzactia,si eliberat biletele. Din moment ce la Cebu Pacific check in-ul va fi online,probabil ca voi avea boarsing pass-ul si nu mai dau la ghiseele de check in. Nu stiu de flydubai nimic,si v-am spus de ce.
Oricum nimic oficial,am intrebat ambele linii aeriene..nici-un raspuns...

#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,407
  • Înscris: 20.10.2015

View Postnepot, on 30 ianuarie 2020 - 14:49, said:

Eu i-as cere prietenului o poza cu cardul si as sta linistit.
In locul tau mi-as face griji daca la intoarcere mi-ar da prietenul un bagaj sa il aduc eu acasa. Posted Image

Trebuie sa fiu cel putin idiot sa trimit poza cu cardul meu altcuiva, chiar si nevestii

#18
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,661
  • Înscris: 19.04.2009

View PostTsunnnami, on 30 ianuarie 2020 - 14:55, said:



Trebuie sa fiu cel putin idiot sa trimit poza cu cardul meu altcuiva, chiar si nevestii

Ce poate face, fara CVV/ semnătura?

Pe bookimg cum lăsați cardurile in Plain text (aia de la hotel vad efectiv numărul cardului și data de expirare)?

Nu se întâmplă nimic. Pentru orice tranzacție dubioasa exista chargeback :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate