Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...
 roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...
 RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...
 RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...
 

Cei din urma vor fi cei dintai...

* * * - - 2 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
101 răspunsuri în acest subiect

#19
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.100
  • Înscris: 24.11.2016

 Arlechinohh, on 26 ianuarie 2020 - 22:07, said:

Stiu personaje care sunt: cei dintai la caterinca in fata blocului, cei dintai la desfacut capace de ...conserve, cei dintai la facut bani, cei dintai la cantat, cei dintai la facut circ, cei dintai la socializare, cei dintai la mate etc. Deci care dintre ei ca m-am pierdut aici?
Trebuie sa citesti cu atentie pilda respectiva din Matei 20 si te dumiresti sigur. De la inceput la sfarsit. Nu e chiar asa greu.

Editat de Xlander, 26 ianuarie 2020 - 22:17.


#20
Arlechinohh

Arlechinohh

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 515
  • Înscris: 29.04.2019
Vreau doar sa stiu cine sunt 'cei dintai' de pe lumea asta si cine sunt 'cei din urma.' Daca e sa ne gandim Arsenie Boca era cel dintai aici deci acolo va fi cel din urma? Ceva de genu..

#21
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 32.976
  • Înscris: 30.08.2017

 Arlechinohh, on 26 ianuarie 2020 - 21:33, said:

Ce credeti ca inseamna 'cei din urma vor fi cei dintai si cei dintai vor fi cei din urma'? E general valabil? Adica se aplica intru totul sau doar asa ca idee? Cine sunt cei dintai (in ambele cazuri)? Cine sunt cei urma (in ambele cazuri)?

E clasica mentalitate de loser. Te amăgești ca se va întoarce roata, dar fără sa faci ceva concret in sensul ăsta.

 Arlechinohh, on 26 ianuarie 2020 - 22:18, said:

Vreau doar sa stiu cine sunt 'cei dintai' de pe lumea asta si cine sunt 'cei din urma.' Daca e sa ne gandim Arsenie Boca era cel dintai aici deci acolo va fi cel din urma? Ceva de genu..

La ce a fost cel dintâi?

#22
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.929
  • Înscris: 08.01.2018
hmm

eu cred ca se traduce asa...imagineaza-ti ca esti intr-o cursa, gen alergi, stii ce zic ? Tu esti pe primul loc si brusc, pe la jumatatea drumului, se schimba regulile. Linia de start devine linia de finish, ceea ce inseamna ca cel din urma, devine cel dintai....Si daca prin absurd ne imaginam ca el nu a alergat deloc, automat a si castigat cand s-au schimbat regulile :)

#23
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.298
  • Înscris: 03.09.2002

 Arlechinohh, on 26 ianuarie 2020 - 21:33, said:

Ce credeti ca inseamna 'cei din urma vor fi cei dintai si cei dintai vor fi cei din urma'? E general valabil? Adica se aplica intru totul sau doar asa ca idee? Cine sunt cei dintai (in ambele cazuri)? Cine sunt cei urma (in ambele cazuri)?

Ai citit contextul, toata pilda?
Stapanul unei vii, ii angajeaza pe unii in zori de zi sa ii munceasca via. Dupa cateva ore mai ii angajeaza pe unii. Dupa vreo unjpe ore mai angajeaza pe unii.
Cand s-a facut seara, toti au primit aceeasi rasplata. Desi unii muncisera mai mult timp, altii mai putin.

Stapanul viei e Dumnezeu.
Rasplata e Viata.
Muncitorii angajati mai dintai sunt cei care se muncesc mai mult pana isi obtin rasplata.
Muncitorii angajati mai de pe urma, sunt cei care se muncesc mai putin pana isi obtin rasplata.

Tu esti dintre cei care inca nu si-au obtinut rasplata, ca altfel ai fi inteles deja pilda.

Editat de criztu, 26 ianuarie 2020 - 22:24.


#24
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.551
  • Înscris: 12.11.2011
Citiți contextul cuvintelor lui Isus, ca să înțelegeți la ce se referă, și n-o mai lălăiți aiurea p'aicișa! :)

Aaa, uite că a răspuns criztu... și a zis aceeași chestie cu contextul! :)

Editat de heart_of_ice, 26 ianuarie 2020 - 22:26.


#25
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.100
  • Înscris: 24.11.2016

 Arlechinohh, on 26 ianuarie 2020 - 22:18, said:

Vreau doar sa stiu cine sunt 'cei dintai' de pe lumea asta si cine sunt 'cei din urma.' Daca e sa ne gandim Arsenie Boca era cel dintai aici deci acolo va fi cel din urma? Ceva de genu..
Ca sa cuantifici astfel de aspecte ar însemna sa judeci, iar crestinii nu judeca. Ar mai insemna sa fie cineva si omniscient, sa stie de la A la Z vietile tuturor, problemele intampinate si toate cotloanele sufletelor lor. Pilda iti spune doar ca cei chemati in ceasurile tarzii la munca, au primit aceeasi plata ca si cei chemati dis-de-dimineața. Poate insemna multe.

#26
Arlechinohh

Arlechinohh

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 515
  • Înscris: 29.04.2019

 jimi91, on 26 ianuarie 2020 - 22:20, said:

hmm

eu cred ca se traduce asa...imagineaza-ti ca esti intr-o cursa, gen alergi, stii ce zic ? Tu esti pe primul loc si brusc, pe la jumatatea drumului, se schimba regulile. Linia de start devine linia de finish, ceea ce inseamna ca cel din urma, devine cel dintai....Si daca prin absurd ne imaginam ca el nu a alergat deloc, automat a si castigat cand s-au schimbat regulile :)

Bun raspuns! Dar daca e sa pastram contextul biblic?

 george_alexandru, on 26 ianuarie 2020 - 22:20, said:

La ce a fost cel dintâi?

La citit in palma.

#27
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.942
  • Înscris: 29.04.2018

 Adm, on 26 ianuarie 2020 - 21:40, said:

Inseamna o amagire, pt a suporta mizeriile vietii prini de resemnare si credinta ca pana la urma nu a fost totul de kkt.
La fel si premiul vietii de apoi undeva mult prea frumos ca sa fie adevarat.

Uneori se mai intampla, de exemplu cand bolsevicii au ajuns la putere.

 Arlechinohh, on 26 ianuarie 2020 - 21:56, said:

Ce voia Iisus sa zica cu cei dintai? Ca nu cunosc pe nimeni care sa intre in categoria asta. Fiecare persoana e buna la ceva si nu e buna la altceva.

Se refera la pozitia in societate.

#28
Arlechinohh

Arlechinohh

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 515
  • Înscris: 29.04.2019

 criztu, on 26 ianuarie 2020 - 22:24, said:



Ai citit contextul, toata pilda?
Stapanul unei vii, ii angajeaza pe unii in zori de zi sa ii munceasca via. Dupa cateva ore mai ii angajeaza pe unii. Dupa vreo unjpe ore mai angajeaza pe unii.
Cand s-a facut seara, toti au primit aceeasi rasplata. Desi unii muncisera mai mult timp, altii mai putin.

Stapanul viei e Dumnezeu.
Rasplata e Viata.
Muncitorii angajati mai dintai sunt cei care se muncesc mai mult pana isi obtin rasplata.
Muncitorii angajati mai de pe urma, sunt cei care se muncesc mai putin pana isi obtin rasplata.

Tu esti dintre cei care inca nu si-au obtinut rasplata, ca altfel ai fi inteles deja pilda.

De ce unii muncesc mai mult?

#29
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.100
  • Înscris: 24.11.2016
Si Napoleon punea mii de intrebari pe zi Arlechino, dar putintel mai cu substanta. :)

#30
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.942
  • Înscris: 29.04.2018

 Arlechinohh, on 26 ianuarie 2020 - 22:35, said:

De ce unii muncesc mai mult?

Pt ca sunt fraieri si cred ca astfel "fi-vor cei dintai". Sau macar pe-acolo pe-aproape.

#31
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.710
  • Înscris: 22.01.2015
Cred ca faceti referire la viata terrana si cea spirituala/.../de dupa!    Deci speranta ca traiesti ca ghiocelu pe bolovan(viata care o stiti si traiti)---- si dupa cand crapi(eventual) stai pe ceva norisor linistit,imbracat in culori deschise,si vei trai etern.    Eu fiind fire practica zic ca e ghimpe gandirea asta!   Voi care nu santeti de accord, e strict treaba voastra.    Traiesc in cercul meu,lasati-ma asa.

#32
Arlechinohh

Arlechinohh

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 515
  • Înscris: 29.04.2019

 Paz, on 26 ianuarie 2020 - 22:33, said:


Se refera la pozitia in societate.

Care pozitie? Si cine stabileste pozitia sociala?

#33
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.942
  • Înscris: 29.04.2018

 MikeSpike, on 26 ianuarie 2020 - 22:38, said:

Voi care nu santeti de accord, e strict treaba voastra. Traiesc in cercul meu,lasati-ma asa.

Pa' carità. Dar cin' te solicita ? :lol:

 Arlechinohh, on 26 ianuarie 2020 - 22:40, said:

Care pozitie? Si cine stabileste pozitia sociala?

Cum care pozitie ? Pozitia...

Fișiere atașate



#34
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.710
  • Înscris: 22.01.2015
Per carita di Dio,Paz! Per.

#35
Arlechinohh

Arlechinohh

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 515
  • Înscris: 29.04.2019

 Paz, on 26 ianuarie 2020 - 22:44, said:


Cum care pozitie ? Pozitia...

Si daca e sa raspunzi serios?

#36
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.298
  • Înscris: 03.09.2002

 Arlechinohh, on 26 ianuarie 2020 - 22:35, said:

De ce unii muncesc mai mult?

Viata e o stare absoluta. Nu poti fi "20% viu" sau "50% mort". ori esti viu, ori esti mort.
Absolut inseamna ca nu se masoara. Nu e relativ la altceva. Viata - adica a fi viu in veci - nu se masoara in cat volum de munca ai depus.
Deci rasplata - Viata - nu depinde de cat de mult te muncesti, nu vine "daca faci 20 de matanii si spui de 3 ori Tatal Nostru in fiecare seara" si dai tone de bani la saraci.
Rasplata - Viata - nu e un contract lumesc, ci e un contract cu Dumnezeu, din ceruri, imparatie care e in tine - Luca 17:21; tu esti Dumnezeu - psalm 82:6, Ioan 10:34

Oricum, intelegerea spirituala nu e o marfa, sa fie transferata. Vei intelege tu pe drumul tau, revelatia e o relatie intre Tine si Dumnezeu, nu te pot ajuta eu sa intelegi.
Daca nu intelegi acum, vei intelege mai tarziu. se spera ca vei intelege in cele din urma.
Cand in cele din urma vei primi Viata, vei fi cel dintai.
Eu sunt cel dintai si cel de pe urma.

Editat de criztu, 26 ianuarie 2020 - 22:54.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate