Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge
 Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata
 

Masina lovita in parcare cu autor necunoscut

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#73
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

 KLMN, on 19 ianuarie 2020 - 12:58, said:

Asa am patit-o eu, in sensul ca a trebuit sa trag ponoasele, fiind nevinovat. Un vecin a reclamat la politie ca l-am atins in parcare, desi nimeni nu vazuse nimic. Avea mici urme slab vizibile aripa spate si o infundatura in spate mai veche. Probabil omul a vrut sa-si repare masina pe asigurarea mea si a cautat unul cu niste zgarieturi pe masina sa. Eu obisnuiesc sa parchez cu spatele, iar acolo am niste gard viu si am reusit sa-mi zgarai bara de plastic de acel gard viu. Vecinul a fost la politie si a reclamat "atingerea", fara ca eu sa stiu ceva. Mentionez ca nici nu aveam cum sa-i ating masina, locurile noastre de parcare fiind la o distanta de 50 de metri. Dupa 2 luni ma cauta politia si imi spune de incident, nedumerit merg la politie si fara sa-mi dea de gandit imi spune ca vrea o confruntare cu cele 2 autoturisme, fara a-mi da voie sa ma apropii si sa arat ca nici macar inaltimea nu corespunde. Ma aleg cu o amenda si suspendarea permisului ptr 30 de zile. Merg in instanta, politia nici macar nu depune asa zisele fotografii ca proba si observ ca cel ce a scris procesul verbal e o politista, iar verificarea era facuta de un barbat. Desi procesul era pe fond, asa zisul lovit, desi recunoaste ca in locul respectiv si-a lovit masina, vine cu un martor mincinos care declara ca a vazut ca i-am atins autoturismul. Cum sotia vecinului lucra la aceeasi judecatorie si conform marturiei martorului mincinos la care nici macar nu am fost lasat sa-i pun intrebari, pierd procesul si raman pieton ptr 30 de zile.

Hmmmm, esti de acord să am mari dubii asupra veridicității faptelor expuse de tine ?
Pe scurt, e cam gogonată, dă o dracu...
Nu si mai permit polițiștii acum să facă abuzuri de astea, prin anii 90 se mai putea intampla...

#74
skilton

skilton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 05.08.2011

 arg, on 19 ianuarie 2020 - 13:08, said:

ca tot veni vorba, stie cineva cat costa de scos niste zarieturi la polis?
sau cat costa de vopsit o bara?
(buciresti).
Daca afli de vreun service/tinichigerie ok, sunt si eu interesat.

 misu183, on 19 ianuarie 2020 - 13:04, said:

Titlul topicului suna a subiect legat de o crima.
Da, cazanul gaurit Posted Image

 sergr, on 19 ianuarie 2020 - 14:41, said:

Terminati cu prostiile astea cu declaratiile la politie.
La politie nu declari decat daca vrei sa iti repari pe asigurarea cuiva sau sa infunzi pe careva in speranta ca iti vor iesi niste banuti la santajul cu retragerea plangerii.
In rest doar un tampit se duce sa declare nimic la politie.
Asta e legislatia, nu prea ai ce face. Initial am mers sambata dupa amiaza la accidente usoare, dar era curtea plina se astepta si 4-5 ore iar pentru reparatii am nevoie de aviz. Apoi am mers duminica dimineata la ora 7 AM si era totul liber. Pana sa astept eu investigatii si gasirea vinovatului cu siguranta imi fac masina singur, nu stiu ce mari sume sunt necesare pentru a repara usa. Dar permisul tot m-as fi bucurat sa i-l suspende pentru neanuntarea accidentului. Prinde orbul, scoate-i ochii!

Edited by skilton, 20 January 2020 - 13:37.


#75
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 sergr, on 19 ianuarie 2020 - 14:41, said:

Terminati cu prostiile astea cu declaratiile la politie.
La politie nu declari decat daca vrei sa iti repari pe asigurarea cuiva sau sa infunzi pe careva in speranta ca iti vor iesi niste banuti la santajul cu retragerea plangerii.
In rest doar un tampit se duce sa declare nimic la politie.
Topicul asta e cel mai bun exemplu ca trebuie sa mergi la politie(amiabila/casco) si sa-ti iei autorizatie de reparatie . Te trezesti la usa cu un vecin care zice ca i-ai lovit masina.....si apoi esti bun de plata (daca se potrivesc loviturile) si mai primesti si amenda + permis suspendat.

Parerea mea este ca trebuie sa fii tampit sa nu iti iei autorizatie de reparatie , mai ales daca nu ai avariat masina tu:

1. Ai masina avariata si circuli fara autorizatie de reparatie  : amenda pentru neprezentarea  actelor -celorlalte documente prevazute de lege si/sau amenda pentru neanuntarea accidentului in 24h + permis suspendat.(+ insotire la sediul politiei sa dai declaratii)
2. Ti-a expirat autorizatia si circuli cu masina . Amenda 300-450 lei .
3. Repari autoturismul fara autorizatie de reparatie : de la 3 luni la 2 ani inchisoare sau amenda. (cod penal)
4. Daca se potrivesc loviturile si cineva te acuza de o dauna , o platesti (sau folosesti rca) .

Quote

Pana sa astept eu investigatii si gasirea vinovatului cu siguranta imi fac masina singur, nu stiu ce mari sume sunt necesare pentru a repara usa.

Nu te costa mai mult de 300-400 lei (depinde de oras/service).  Tii factura /devizul reparatie si iti poti recupera banii apoi, in cazul in care se gaseste vinovatul.

Quote

Nu si mai permit polițiștii acum să facă abuzuri de astea, prin anii 90 se mai putea intampla...
Nu e vorba de politisti ci de martorul mincinos. Iar cu asta il cred: niste pensionari comunisti care mergeau pe strada au inceput sa se ratoie la mine ca era sa dau peste ei. Eu am accelerat putin langa ei deoarece ma grabeam sa prind un loc de parcare. De aici o nebunie intreaga , au inceput aia sa tipe la mine si culmea a aparut si un `martor ocular` care nu era in zona si care nu vazuse ce s-a intamplat. Imi spunea : ce faci ma voiai sa ii omori pe trotuar ?!? Stai ca sunt eu la politie , bla bla ! L-am intrebat care e treaba , de ce se baga aiurea ...si l-am invitat sa vizioneze filmarea de pe camera de bord . Cand a auzit de camera si-a vazut de treaba !
La unele accidente /incidente apar astfel de martori , care empatizeaza cu o parte sau care nu vad toate detaliile accidentului/incidentului si incep sa-si dea cu presupusul !

Edited by polizei, 20 January 2020 - 16:11.


#76
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,240
  • Înscris: 19.09.2005
si te crede vreun politist ca ai julit-o in curte de un tomberon?

macar de aia la accidente ar avea birou special pt julituri in parcare cu autor necunoscut. ca pe acolo pierzi o zi cu asteptatul.

Edited by arg, 20 January 2020 - 16:06.


#77
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
chestia e ca la o masina mai veche e imposibil sa nu ai cateva zgarieturi pe laterale, fie din cauza diverselor atingeri cu garduri/copaci/stilpisori de parcare/etc, fie chiar si din cauza unor pietre care sar de pe drum.

#78
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,240
  • Înscris: 19.09.2005
problema e alta: julituri in fata blocului sau in parcare incasez 2-3 pe luna.

Edited by arg, 20 January 2020 - 19:44.


#79
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
politistii nu prea se iau de avarii minore gen zgarieturi mici sau infundaturi(doar daca fac exces de zel) .. insa sunt sanse sa dai peste un caz ca aici : ce faci? (mai ales daca se potrivesc zgarieturile)




#80
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,240
  • Înscris: 19.09.2005
nu se iau dar le folosesc pt "fragezirea" "clientului". sper.

#81
sergr

sergr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 16.09.2019

 polizei, on 20 ianuarie 2020 - 15:56, said:

Nu e vorba de politisti ci de martorul mincinos. Iar cu asta il cred: niste pensionari comunisti care mergeau pe strada au inceput sa se ratoie la mine ca era sa dau peste ei. Eu am accelerat putin langa ei deoarece ma grabeam sa prind un loc de parcare. De aici o nebunie intreaga , au inceput aia sa tipe la mine si culmea a aparut si un `martor ocular` care nu era in zona si care nu vazuse ce s-a intamplat. Imi spunea : ce faci ma voiai sa ii omori pe trotuar ?!? Stai ca sunt eu la politie , bla bla ! L-am intrebat care e treaba , de ce se baga aiurea ...si l-am invitat sa vizioneze filmarea de pe camera de bord . Cand a auzit de camera si-a vazut de treaba !
La unele accidente /incidente apar astfel de martori , care empatizeaza cu o parte sau care nu vad toate detaliile accidentului/incidentului si incep sa-si dea cu presupusul !
Asta cu martorii mincinosi asa este, astia ar merita bagati la racoare mai mult decat criminalii in serie, ca sunt un pericol social mult mai mare decat criminalii in serie.  
Dar vina e a politistilor care mereu iau de buna doar partea celui care minte, ca le convine mai mult, le face placere sa abuzeze oameni nevinovati. Niciodata nu cauda dovezi, cu atat mai mult nu dovezi care doamne fereste sa demonstreze ca martorul minte si acuzatul e nevinovat.... alea si daca din greseala le apar in fata le ascund pe undeva ca sa nu strice "cazul" cu adevarul.

 arg, on 20 ianuarie 2020 - 19:44, said:

problema e alta: julituri in fata blocului sau in parcare incasez 2-3 pe luna.
Cu zecile pe an, dar nici nu ma deranjeaza. Chiar am prins "il flagrant", ne-am uitat la masini, era doar o mica urma pe a mea, ne-am salutat si gata. Cele mai dese sunt loviturile usoare in portiera cand deschid portiera cei de langa prin parcarile magazinelor. Recent am capatat o mica fundatura, nu stiu de la cine dar nici nu ma intereseaza, e ceva normal, riscul meseriei.

Chiar nu ii inteleg pe aia care se streseaza pentru o mica zgarietura care nu se vede decat daca iti spune cineva exact unde este. Mai sunt unii care profita de atingeri fara nici o dauna sa isi repare daunele anterioare... astia ar merita trasi in teapa in piata.

Edited by sergr, 20 January 2020 - 23:54.


#82
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,240
  • Înscris: 19.09.2005
vezi tu cand te chiama un "nenea" sa dai declaratie ca a dat unu vina pe tine si se pupa zgarieturile...

io deja stiu povestea, smirghel 2000, un pic de apa si byby culoare... sa faca cate poze vrea.

Edited by arg, 21 January 2020 - 00:20.


#83
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
vopseaua de la altul se curata bine si cu WD-40

#84
wolfmanro

wolfmanro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 04.02.2012

 arg, on 19 ianuarie 2020 - 13:08, said:

ca tot veni vorba, stie cineva cat costa de scos niste zarieturi la polis?
sau cat costa de vopsit o bara?
(buciresti).

Bara spate de pe Corsa mea a costat 600 lei la Erebus (pe care nu-i recomand, sunt cam praf). Revopsire completa. Polish se invarte intre 150 si 400.

Edited by wolfmanro, 22 January 2020 - 09:17.


#85
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
ca tot se vorbea de declarat aiurea la politie ca ti-a zgariat unul masina in parcare:
- cineva are un accident ptr care se duce la politie, iese culpa comuna si primeste un proces verbal: https://failtrafic.ro/julitura-de-ieri
- a doua zi o vecina ii lasa un bilet in geam ca i-a zgariat masina in parcare si sa il sune ca altfel se duce la politie: https://failtrafic.r...aza-cu-julitura

la a doua faza cred ca sunt 3 variante:
1. altcineva i-a zgariat masina vecinei, ea s-a uitat prin parcare, a vazut masina lu' asta zgariata si a zis ca el i-a lovit-o
2. vecina avea masina zgariata mai demult, a vazut masina lu' asta zgariata si s-a gandit ca o face pe banii lui sau pe asigurarea lui
3. toata faza e regizata de autorul filmarii ca sa mai obtina niste vizualizari pe youtube. sunt multi nebuni care ar face orice ptr cateva vizualizari in plus

#86
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,523
  • Înscris: 06.02.2008

 Ion_Bumbu, on 19 ianuarie 2020 - 11:02, said:

https://asfromania.r...timelor-strazii
Vedeti daca va incadrati.

Autorul trebuie identificat pentru a te putea adresa FPVS. Poate fi neidentificat doar dacă este accident cu victime.
Ar fi de râs să te poți adresa altfel FPVS. Îți izbești mașina și pac, zici că ești victimă și deschizi dosar la fond. Nu merge așa.

Edited by caiuscorneliu, 25 January 2020 - 01:16.


#87
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,889
  • Înscris: 31.01.2010
"Persoanele prejudiciate prin accidente de vehicule neasigurate pentru riscuri de răspundere civilă sau produse de autori neidentificaţi se pot adresa Fondului de Protecție a Victimelor Străzii (FPVS) pentru plata despăgubirilor."

Asa scrie acolo, puteti dezvolta va rog ce spuneti dumneavoastre?
Eu dupa acel document m`am luat, stiti ceva mai mult?

#88
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,523
  • Înscris: 06.02.2008
FPVS se află în subordinea BAAR. Am avut și personal experiență cu ei. Pe scurt, pentru a te putea adresa FPVS când ești prejudiciat condițiile sunt ca autorul (vinovatul) să fie identificat și să nu posede RCA. În cazul ăsta ți se deschide dosar de daună și ești despăgubit. Apoi fondul se îndreaptă în instanță împotriva vinovatului pentru recuperarea sumelor pe care le-a plătit. Te ajută practic să-ți recuperezi prejudiciul fără a mai fi nevoie să-l dai în judecată pe vinovatul neasigurat, să umbli prin instanțe și să obții sentința cu care să-l poți executa silit (asta în situația fericită că ai și avea ce executa și nu ai rămâne cu buza umflată). Informații mai detaliate aici, direct de pe site-ul BAAR:

https://www.baar.ro/...despagubirilor/

Logica este evidentă. Dacă ar despăgubi și fără ca autorul să fie identificat atunci fondul ar fi supus fraudelor. Oricine și-ar lovi propria mașină ar deschide dosar la fond și ar motiva că așa a găsit-o, cu autor neidentificat. În plus, cum am mai spus, fondul se îndreaptă ulterior împotriva vinovatului pentru a recupera sumele plătite, deci trebuie ca acesta să fie identificat. Fondul, într-adevăr, plătește și când vinovatul nu este identificat, dar doar pentru vătămări corporale și deces.

Edited by caiuscorneliu, 25 January 2020 - 02:03.


#89
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,889
  • Înscris: 31.01.2010
Domnule, asta inseamna ca una scrie acolo si alta se face, totusi acolo scrie ceva extrem de clar, autor neidintificat.
Ma face sa cred ca ceva nu`i undeva normal, la ce e scris pe site, la ce se interpreteaza, cinstit pe mine parca nu ma intereseaza, era doar pentru colegul nostru.

#90
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,523
  • Înscris: 06.02.2008
Scrie clar și așa este. Dacă autorul nu este identificat se acordă despăgubiri doar pentru vătămări corporale și deces. Ca de exemplu, dă unul peste tine pe trecere și fuge de la locul accidentului. Chiar dacă autorul nu e identificat vei fi despăgubit de către FPVS. Pentru pagube materiale însă se acordă despăgubiri de către FPVS doar dacă autorul este identificat și nu are poliță de răspundere civilă. FPVS nu-i este de ajutor inițiatorului.

Edited by caiuscorneliu, 25 January 2020 - 03:20.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate