Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge
 Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata
 

Masina lovita in parcare cu autor necunoscut

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#1
skilton

skilton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 05.08.2011
Salutare!

Ieri la pranz mi-am gasit masina lovita in parcarea de resedinta, pozele cu daunele fiind cele atasate. N-am gasit niciun bilet in parbriz, nimic. Am anuntat pe grupul de whatsapp al blocului, dar si acolo tacere maxima. Parcarea de resedinta este destul de ascunsa, in sensul ca intra acolo doar cei care au masini. Banuiesc ca unul dintre cei care isi tin masinile acolo este autorul, probabil unul dintre cei care parcheaza pe randul de vis-a-vis. Astazi dimineata am fost si am declarat la accidente usoare sector 4, autorul fiind inca necunoscut. Am urmarit mai multe masini prin zona pentru ca fiind o parcare in care au masini doar vecinii stiu ce masini se perinda, dar nu am observat nimic suspect. Astazi dupa ce am revenit de la politie, aparut si unul dintre vecini a carui masina nu era ieri in parcare si care pare a avea zgarieturi in stanga spate. El este fix pe locurile din fata masinii mele si dinamica de iesire cu spatele din parcarea lui s-ar completa cu modul in care masina mea a fost lovita.

Inainte de a-l contacta sau a merge din nou la politie sa declar un suspect pentru verificari, voiam cateva pareri daca credeti ca aceea masina poate fi implicata in accident. Nu vreau sa fac presupuneri aiurea si am nevoie de inca o opinie inainte de a lua o decizie. Masina lui pare sa fie spalata foarte recent, de obicei stand destul de mult in parcare si fiind mai murdara, nenea fiind un pierde-vara. E posibil si ca acea zgarietura sa fie mai veche, desi pare destul de recenta. Din cat am verificat cu ruleta, inaltimea barei lui negre ar pica perfect pe tabla lovita de la masina mea, la aproximativ 52-54 cm inaltime.

Attached Files



#2
tehnics

tehnics

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 01.11.2005
La tine este lovitura de ceva metalic.
Plus ca se vad doua zgarieturi. Mai degraba e zarietura de vre-un colt de remorca
Bara vecinului tau este din plastic si nu cred ca avea puterea sa faca stricaciuni atat de mari. Adica metal vs. plastic, la el ar fi trebuit sa fie spart plasticul ala.
Inaltimea e doar o conincidenta.

Edited by tehnics, 19 January 2020 - 10:33.


#3
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,957
  • Înscris: 13.04.2007
Incerca sa vorbesti mai intai cu el, poate nici nu si-a dat seama ca ti-a lovit (usor) masina.

#4
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,921
  • Înscris: 29.06.2006
ajunge bandoul lui pana la manerul usii tale? ia o ruleta si vezi daca se potriveste, nu prea pare lovita de ala

acum am vazut ca ai masurat deja....poza poate sa difere ca luciu, poate sa nu fie lovita neaparat de ceva metalic, merge si cu plastic

#5
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
cred ca pe tine te-a lovit ceva camioneta. probabil cineva care tracteaza masini? aia au platforma la nivelul tau si poate ca te-a julit cu ea cand a vrut sa iasa

Edited by alx42, 19 January 2020 - 10:38.


#6
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 30.04.2017
nici mie nu mi se pare ca cele doua masini s-ar fi lovit, intr-adevar unele urme se pierd prin spalare dar eu zic ca ai fost lovit cu fata nu cu spatele unei masini. Daca nu ai martori poti doar sa mergi sa il intrebi daca nu cumva a vazut el ce s-a intamplat

#7
sergr

sergr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 16.09.2019
Il bagi in belele degeaba pe omul ala, nu e el vinovatul, n-avea cum plasticul lui flexibil (cauciuc) sa faca zgarierura aia... aia e zgaritura metal-metal, nu metal-cauciuc.
Daca te uiti prin parcari o sa constati ca jumatate din masini au semne asemanatoare pe masini, asta nu inseamna ca au busit pe cineva recent.

Nu imi dau seama exact ce modele sunt, dar cred ca nici macar inaltimile nu corepund. Oricum e irelevanta treaba, e suficient de evident ca nu putea masina aia sa produca acel impact, nici daca intra cu viteza in tine nu facea asa ceva, de viteza melcului cand iesea cu spatele nici macar nu lasa o urma.

Edited by sergr, 19 January 2020 - 10:42.


#8
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007
Loviturile sunt total diferite.
Cum zice si tehnics mai sus, lovitura ta e mare, adanca facuta de o bara metalica si in plus sunt doua dungi, deci coltul unei bare metalice cu profil dreptunghiular. Cum zice alx42 mai sus, ceva camioneta (posibil aia de la gunoi), care are bara d-aia in spate pe care au montate farurile spate.
Vecinul tau are o foarte mica julitura pe o chestie de plastic, care la randul ei e montata pe o bara tot din plastic, n-avea cum sa-ti ia nici macar vopseaua cu ea, darmite sa se infiga pana la metal. Plus, se vede clar ca nici macar nu exista un al doilea punct care sa fi facut si cea de-a doua dunga de la tine.

Edited by Stecheru, 19 January 2020 - 10:42.


#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin. Esti fan Putin? Mwe si tie.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,391
  • Înscris: 30.08.2017
A ta e zgâriata in două locuri, destul de apropiate in timp ce a lui tot în două locuri, dar ceva mai îndepărtate (ce-i drept pozele nu sunt făcute de la aceeași distanță) . Măsoară distanta dintre cele două zgârieturi de pe bara lui, dacă e aceeași, sigur e el.

#10
skilton

skilton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 05.08.2011
Multumesc pentru raspunsuri!
De aceea am zis sa verific si cu voi, pentru ca nu m-am mai lovit de o asemenea situatie pana acum si cum am spus, nu vreau sa acuz aiurea.
Da, bara lui de plastic de destul de dura, dar avand in vedere ca tabla a crapat intr-un loc, cam greu sa provoace asemenea stricaciuni. Dar e interesanta ideea cu remorca, o sa mai cercetez si pe cei care au carlig, vecinul din dreapta mea chiar avand carlig in spate pentru tractare. Insa daca are facut de vreun astfel de carlig, acela probabil se da jos, se slefuieste si se vopeseste de parca nimic nu s-ar fi intamplat.

Legat de partea cu vreo camioneta, e cam greu de spus pentru ca nu am niciun vecin de parcare cu camioneta. O sa mai cercetez, intre timp trebuie sa fac o programare la tinichigerie sa vedem ce se mai poate face.

#11
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,889
  • Înscris: 31.01.2010
Bine ai venit in rindul nostru... Posted Image
Cu vecinul, no way Jose, acolo altceva a lovit`o.

#12
sergr

sergr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 16.09.2019

 Stecheru, on 19 ianuarie 2020 - 10:40, said:

Loviturile sunt total diferite.
Cum zice si tehnics mai sus, lovitura ta e mare, adanca facuta de o bara metalica si in plus sunt doua dungi, deci coltul unei bare metalice cu profil dreptunghiular. Cum zice alx42 mai sus, ceva camioneta (posibil aia de la gunoi), care are bara d-aia in spate pe care au montate farurile spate.
Vecinul tau are o foarte mica julitura pe o chestie de plastic, care la randul ei e montata pe o bara tot din plastic, n-avea cum sa-ti ia nici macar vopseaua cu ea, darmite sa se infiga pana la metal. Plus, se vede clar ca nici macar nu exista un al doilea punct care sa fi facut si cea de-a doua dunga de la tine.
Cu asta coincide intradevar. Exact la asta ma gandeam si eu.
In nici un caz nu e facuta de o berlina/hatchback dand cu spatele cu bara de plastic flexibila, e aberant sa crezi asa ceva.

#13
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 15.10.2010
tu nu vezi ca nu are nici o treaba urmele loviturii tale cu coltul de bara al masinii respective ,la tine a fost ceva de culoare albastru si ceva gen colt de duba de masina de gunoi ceva,lasa omul in pace ca i faci belele ,sincer la mine sa vina unul ca tine cu pretentii ca i am lovit masina si dupa urmele date se vede clar ca nu am vina nu as reactiona prea frumos...treaba ta

Edited by baubig, 19 January 2020 - 10:54.


#14
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,921
  • Înscris: 29.06.2006
cei care ziceti ca cauciucul ala nu poate zgaria, vreti sa stiti cum se face plasticul la frig? Daca mai e si zgariat din alte atingeri iti ia vopseaua fara greturi, exact ca o tabla se comporta, totul e daca se potrivesc zgarieturile, puneti masinile una langa alta si vedeti cum vine

#15
sergr

sergr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 16.09.2019

 skilton, on 19 ianuarie 2020 - 10:48, said:

Dar e interesanta ideea cu remorca, o sa mai cercetez si pe cei care au carlig, vecinul din dreapta mea chiar avand carlig in spate pentru tractare. Insa daca are facut de vreun astfel de carlig, acela probabil se da jos, se slefuieste si se vopeseste de parca nimic nu s-ar fi intamplat.
Nu e cu carlig facuta, degeaba te uiti la masinile cu carlig.
Iar faptul ca are o masina carlig nu inseamna ca are si platforma. Majoritatea covarsitoare a celor ce au carlig n-au folosit niciodata carligul si n-au vazut niciodata o remorca, pur si simplu asa a venit masina...

#16
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
in zgarietura aia ai niste urme de albastru, deci ala care te-a frecat avea bara de culoare albastra. nu exclude o masina sedan, pentru ca daca te-ar fi frecat o duba sau o platforma era altceva.

#17
sergr

sergr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 16.09.2019
Ar trebui sa iei in calcul si posibilitatea ca masina sa fi fost zgariata inainte sa o parchezi tu...
Oricum poti sa iti iei gandul de a arunca vina pe cineva si a obtine asigurare de la cineva, presupun ca n-ai o pila pe undeva care sa iti arda un fraier la comanda, nu? Se mai practica in domeniul asta ca politistul sa arda un fraier aleatoriu ca sa isi ajute prietenul la nevoie.

#18
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,855
  • Înscris: 03.02.2007
Nici eu nu cred că zgârietura e de la o bară de plastic. Mai mult ca sigur că nu e vina vecinului. Oricum, nu vine poliția să constate așa ceva, dacă el nu recunoaște și nu se prezintă el la poliție. Dacă era cu victime, da. Altfel, ai doar calea procesului civil, care costă cu mult mai mult decât reparația ta cu chit. Eu zic să stai liniștit și să te duci la service.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate