Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...
 roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...
 RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...
 RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...
 

Teologia icoanei

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
65 replies to this topic

#37
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
@dorel666, cauta un indrumator duhovnicesc pentru ca te-ai ratacit destul de mult. De fapt, Sfantul Apostol Pavel avertizeaza: „în ele sunt unele lucruri cu anevoie de înţeles pe care cei neştiutori şi neîntăriţi le răstălmăcesc, ca şi pe celelalte Scripturi, spre a lor pierzare” (II Petru, 3, 16), iar cazul învatatului famen de la curtea reginei Candachia este concludent, el recunoscând că e greu să înţeleagă dacă nu-l va calauzi cineva (Fap. 8, 31).

Eram la Vatoped acum vreo cativa ani si acolo era un tip catolic foarte destept care lucra la biblioteca Vaticanului. Era pentru a doua oara in Sfantul Munte. Prima data venise cu un duh de mandrie, voind sa arate calugarilor ca sunt in inselare. Au purtat multe discutii, la plecare calugarii i-au recomandat o multime de carti pe care sa le citeasca. S-a dus, le-a citit si si-a dat seama ca acei calugari aveau dreptate. A revenit si au discutat pe marginea celor citite. S-a intors la Vatican cu hotararea de a se boteza ortodox (nu s-a botezat la manastire ca a vrut sa ia parte si familia lui la slujba). El insusi mi-a povestit toate acestea atunci cand l-am luat la ocazie si l-am dus pana la Ouranopoli.

#38
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 nico99900, on 12 ianuarie 2020 - 17:42, said:

Tote aceste "picturi" au fost desenate pentru ca asa lea cerut cel care a platit lucrarea, nu pentru ca asa a fost realitatea. Doar pictori cu imaginatie bogata. Nu are nici o treaba cu "imparatia"

Habar nu ai cum se picteaza o icoana ortodoxa!

 ionut27, on 12 ianuarie 2020 - 17:59, said:

@dorel666, cauta un indrumator duhovnicesc pentru ca te-ai ratacit destul de mult. De fapt, Sfantul Apostol Pavel avertizeaza: „în ele sunt unele lucruri cu anevoie de înţeles pe care cei neştiutori şi neîntăriţi le răstălmăcesc, ca şi pe celelalte Scripturi, spre a lor pierzare” (II Petru, 3, 16), iar cazul învatatului famen de la curtea reginei Candachia este concludent, el recunoscând că e greu să înţeleagă dacă nu-l va calauzi cineva (Fap. 8, 31).

Eram la Vatoped acum vreo cativa ani si acolo era un tip catolic foarte destept care lucra la biblioteca Vaticanului. Era pentru a doua oara in Sfantul Munte. Prima data venise cu un duh de mandrie, voind sa arate calugarilor ca sunt in inselare. Au purtat multe discutii, la plecare calugarii i-au recomandat o multime de carti pe care sa le citeasca. S-a dus, le-a citit si si-a dat seama ca acei calugari aveau dreptate. A revenit si au discutat pe marginea celor citite. S-a intors la Vatican cu hotararea de a se boteza ortodox (nu s-a botezat la manastire ca a vrut sa ia parte si familia lui la slujba). El insusi mi-a povestit toate acestea atunci cand l-am luat la ocazie si l-am dus pana la Ouranopoli.

Ratacit voi fi fiind, dar de unde stii dumneata? Nu crezi ca ratacitul esti dumneata, tocmai pentru ca esti sigur ca eu sunt ratacit...?

#39
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

 Dorel666, on 12 ianuarie 2020 - 18:29, said:


Ratacit voi fi fiind, dar de unde stii dumneata? Nu crezi ca ratacitul esti dumneata, tocmai pentru ca esti sigur ca eu sunt ratacit...?
Nu vreau sa intru in polemica. Am in minte o fraza: "Oamenii cei sfinti ai lui Dumnezeu au grait fiind purtati de Duhul Sfant". De aceea, in cele duhovnicesti, nu ma folosesc de intelepciunea proprie limitata si alterata de pacat.
Toti oamenii sfinti si purtatori de Duh Sfant pe care i-am citit, intalnit, intrebat, au alta viziune fata de multe din interpretarile dumitale....
Numai bine!

#40
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
QED Dorel!

#41
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 mario_bril, on 12 ianuarie 2020 - 19:24, said:

QED Dorel!

Fii mai explicit.

#42
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Pffff, mai mare rușinea!
”Susținătorul” tâu de drept te-a abandonat, pentru că el știe că asta e o aberație.

Ia spune acum, cum ți se pare că evreii îl așteaptă pe Mesia, musulmanii îl așteaptă la rândul lor, dar noi, cei care am rupt biserica în două, și mai apoi în 2020 , suntem bla bla bla.

Edited by ericmario, 14 January 2020 - 18:55.


#43
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,357
  • Înscris: 06.07.2007

 Dorel666, on 12 ianuarie 2020 - 18:29, said:


Ratacit voi fi fiind, dar de unde stii dumneata? Nu crezi ca ratacitul esti dumneata, tocmai pentru ca esti sigur ca eu sunt ratacit...?
Asa au zis toti sectarii cand au inventat o noua credinta.
Diferenta e ca aia mai importanti chiar cunosteau gramatica.

#44
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

 Dorel666, on 12 ianuarie 2020 - 13:38, said:

Marcu 4:11 „Vouă”, le-a zis El, „v-a fost dat să cunoaşteţi taina Împărăţiei lui Dumnezeu, dar pentru cei ce sunt afară din numărul vostru, toate lucrurile sunt înfăţişate în pilde,
  12 pentru ca* , măcar că privesc, să privească şi să nu vadă şi, măcar că aud, să audă şi să nu înţeleagă, ca nu cumva să se întoarcă la Dumnezeu şi să li se ierte păcatele.”

Dupa cum reiese din versetele de  mai sus, Iisus a vorbit tuturor in pilde, dar  numai ucenicilor din Biserica Sa le-a talcuit aceste pilde. Stiind acest lucru, este firesc sa ne intrebam care este biserica aceea, din ziua de azi, in care pildele sa fie talcuite de insusi Hristos si nu de oameni? Oameni care cred ei ca pot intelege Cuvantul lui Dumnezeu, cel de nepatruns pentru orice minte omeneasca.
  Ei bine, aceasta talcuire ascunsa a Cuvantului lui Dumnezeu se afla in icoane. In fiecare icoane exista o intreaga teologie, dar pe care nu o pot pricepe inteleptii lumii, ci copiii care se inchina, smeriti, acelor icoane. Iata, insa, ca a venit vremea ca taina lui Dumnezeu sa fie descoperita si sa se talcuiasca intregii lumi ceea ce doar copiii pot pricepe. Sa incepem cu icoana urmatoare:

Icoana Iisus, Maica Domnului, Ioan.jpg

Ce vedem in aceasta icoana? In centru este Iisus, pe scaunul de judecata, iar la dreapta si stanga Sa sunt Maica Sa, Fecioara Maria, si ucenicul cel iubit, apostolul si evanghelistul Ioan. Si pentru ca spuneam ca icoana ne da talcul pildelor lui Hristos, sa vedem ce pilda ne talcuie aceasta icoana...
[...]

E Sfantul Ioan Botezatorul in icoana, nu apostolul..

#45
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010
Sa-l mai astepti pe un oarecare Mesia in sec. 21
este o nebunie.
Ultimul urmas pe tronul lui David ?
Care tron, mai? A trecut vremea.

#46
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 JJackFLASH, on 14 ianuarie 2020 - 19:26, said:

Sa-l mai astepti pe un oarecare Mesia in sec. 21
este o nebunie.
Ultimul urmas pe tronul lui David ?
Care tron, mai? A trecut vremea.
Alice, când a alunecat prin văgăună, a ajuns în Țara Minunilor!

#47
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

 ericmario, on 14 ianuarie 2020 - 20:10, said:

Alice, când a alunecat prin văgăună, a ajuns în Țara Minunilor!

Si apoi s-a trezit cu frunze cazute pe ea.

#48
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Posted Image

#49
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 ericmario, on 14 ianuarie 2020 - 18:53, said:

Pffff, mai mare rușinea!
”Susținătorul” tâu de drept te-a abandonat, pentru că el știe că asta e o aberație.

Ia spune acum, cum ți se pare că evreii îl așteaptă pe Mesia, musulmanii îl așteaptă la rândul lor, dar noi, cei care am rupt biserica în două, și mai apoi în 2020 , suntem bla bla bla.

La ei chiar nu a venit. Noi suntem copiii lui Dumnezeu si suntem precum copiii de bani gata, ce nu realizam ca ar trebui sa fim mai responsabili pentru toate cele ce ni le-a dat din dragoste Tatal nostru.

 Endgegner, on 14 ianuarie 2020 - 19:22, said:


E Sfantul Ioan Botezatorul in icoana, nu apostolul..

Mi-a mai spus cineva, multumesc de atentionare! Ulterior am gasit si icoana cu apostolul Ioan.

Edited by Dorel666, 14 January 2020 - 23:35.


#50
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,928
  • Înscris: 04.02.2006
Ati umplut 3 pagini de reply-uri la niste prostii monumentale. Potrivit initiatorului, Apostolul Ioan si mai nou Ioan Botezatorul au ajuns in Iad...vi se pare ca ideea asta merita un raspuns serios?

Imi aduce aminte de vorba cu ala care arunca o piatra in balta si zece "destepti" incearca sa o scoata ...

#51
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 kruger, on 15 ianuarie 2020 - 11:09, said:

Ati umplut 3 pagini de reply-uri la niste prostii monumentale. Potrivit initiatorului, Apostolul Ioan si mai nou Ioan Botezatorul au ajuns in Iad...vi se pare ca ideea asta merita un raspuns serios?

Imi aduce aminte de vorba cu ala care arunca o piatra in balta si zece "destepti" incearca sa o scoata ...

Insusi Hristos a ajuns in iad!

#52
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,928
  • Înscris: 04.02.2006

 Dorel666, on 15 ianuarie 2020 - 13:26, said:


Insusi Hristos a ajuns in iad!
Tu nu ai ce posta pe topicurile despre Crestinism, ar trebui sa scrii la Alte religii. Daca ar fi dupa mine, te-as restrictiona peste tot in  afara de sub-aria aia.
Nu vrei nicicum sa intelegi ca vorbesti numai prostii despre credinta crestina si esti mai ratacit decat majoritatea ateilor. Dar te mai crezi si destept...

#53
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 kruger, on 15 ianuarie 2020 - 13:57, said:

Tu nu ai ce posta pe topicurile despre Crestinism, ar trebui sa scrii la Alte religii. Daca ar fi dupa mine, te-as restrictiona peste tot in  afara de sub-aria aia.
Nu vrei nicicum sa intelegi ca vorbesti numai prostii despre credinta crestina si esti mai ratacit decat majoritatea ateilor. Dar te mai crezi si destept...

Ai si argumente, sau stii doar sa urli?

1 Petru, 3:
18 Hristos, de asemenea, a suferit o dată* pentru păcate, El, Cel neprihănit, pentru cei nelegiuiţi, ca să ne aducă la Dumnezeu. El a fost omorât** în trup†, dar a fost înviat†† în duh,
19 în care S-a dus să propovăduiască* duhurilor din** închisoare,
20 care fuseseră răzvrătite odinioară, când îndelunga răbdare a lui Dumnezeu era în aşteptare*, în zilele lui Noe, când se făcea corabia** în† care au fost scăpate prin apă un mic număr de suflete, şi anume opt.

Edited by Dorel666, 15 January 2020 - 14:24.


#54
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

 Dorel666, on 15 ianuarie 2020 - 14:16, said:

Ai si argumente, sau stii doar sa urli?

1 Petru, 3:
18 Hristos, de asemenea, a suferit o dată* pentru păcate, El, Cel neprihănit, pentru cei nelegiuiţi, ca să ne aducă la Dumnezeu. El a fost omorât** Ă®n trup†, dar a fost Ă®nviat†† Ă®n duh,
19 Ă®n care S-a dus să propovăduiască* duhurilor din** Ă®nchisoare,
20 care fuseseră răzvrătite odinioară, când Ă®ndelunga răbdare a lui Dumnezeu era Ă®n aşteptare*, Ă®n zilele lui Noe, când se făcea corabia** Ă®n† care au fost scăpate prin apă un mic număr de suflete, şi anume opt.


Păi duhurilor în închisoare a predicat el după înviere, care se aflau în Tartar (Tartar = Abis = Neant), nu dracilor în iad! :)

Edited by heart_of_ice, 15 January 2020 - 22:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate