Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...
 roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...
 RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...
 RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...
 

Teologia icoanei

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
65 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Marcu 4:11 „Vouă”, le-a zis El, „v-a fost dat să cunoaşteţi taina Împărăţiei lui Dumnezeu, dar pentru cei ce sunt afară din numărul vostru, toate lucrurile sunt înfăţişate în pilde,
  12 pentru ca* , măcar că privesc, să privească şi să nu vadă şi, măcar că aud, să audă şi să nu înţeleagă, ca nu cumva să se întoarcă la Dumnezeu şi să li se ierte păcatele.”

Dupa cum reiese din versetele de  mai sus, Iisus a vorbit tuturor in pilde, dar  numai ucenicilor din Biserica Sa le-a talcuit aceste pilde. Stiind acest lucru, este firesc sa ne intrebam care este biserica aceea, din ziua de azi, in care pildele sa fie talcuite de insusi Hristos si nu de oameni? Oameni care cred ei ca pot intelege Cuvantul lui Dumnezeu, cel de nepatruns pentru orice minte omeneasca.
  Ei bine, aceasta talcuire ascunsa a Cuvantului lui Dumnezeu se afla in icoane. In fiecare icoane exista o intreaga teologie, dar pe care nu o pot pricepe inteleptii lumii, ci copiii care se inchina, smeriti, acelor icoane. Iata, insa, ca a venit vremea ca taina lui Dumnezeu sa fie descoperita si sa se talcuiasca intregii lumi ceea ce doar copiii pot pricepe. Sa incepem cu icoana urmatoare:

Attached File  Icoana Iisus, Maica Domnului, Ioan.jpg   9.32K   16 downloads

Ce vedem in aceasta icoana? In centru este Iisus, pe scaunul de judecata, iar la dreapta si stanga Sa sunt Maica Sa, Fecioara Maria, si ucenicul cel iubit, apostolul si evanghelistul Ioan. Si pentru ca spuneam ca icoana ne da talcul pildelor lui Hristos, sa vedem ce pilda ne talcuie aceasta icoana...
Este vorba de pilda cu oile si caprele, oile care stau de-a dreapta si caprele care stau de-a stanga lui Hristos. Deci ”oile” care vor mosteni Imparatia sunt ”Maica” lui Hristos, adica biserica ce l-a nascut. Adica biserica Ortodoxa, cea care a ramas  neschimbata de la nasterea ei, in Ierusalim, si pana in ziua de azi. Si toti cei care fac parte din ea, mostenesc Imparatia.
Pe de alta parte, la stanga lui Hristos sunt ”caprele”, reprezentate de, culmea, ”ucenicul cel iubit”. Adica toti cei care au ”legatura directa” cu Iisus, fara a avea mai intai legatura cu ”Maica” lui Hristos, adica Ortodoxia, toti acestia sunt ”capre” si vor  mosteni ”focul cel vesnic”, oricat de iscusiti ucenici ar fi si oricat si-ar rezema capul pe pieptul lui Iisus. Toti vor ajunge in iad!

Iar acum, ca interpretarea mea place sau nu, ca convine sau nu, ca este perfecta sau cu greseli, important este sa intelegeti ce sunt icoanele: o intreaga teologie! Pe care o puteti vedea in orice icoana ortodoxa, oricat de banala ar putea sa para ea.

Edited by Dorel666, 12 January 2020 - 13:39.


#2
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Teologia icoanei = idolatrie primitiva. (Exod.20:4-5)

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,857
  • Înscris: 07.06.2014
in concluzie, tu ce esti? capra sau oaie?

daca ai ajuns sa spui de maria ca este o oaie, ai atins noi culmi ale absurdului si aberatiilor. idem si pt ucenicul cel iubit pe care l-ai facut capra.

cum ai ajuns la concluzia ca toate caprele ajung in iad, chiar nu stiu. poate te-ai inspirat de la prea mult xxx, ai tras un egal si gata ideologia  :priest:  Posted Image

Edited by Dany_Darke, 12 January 2020 - 13:47.
typo


#4
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Dany_Darke, on 12 ianuarie 2020 - 13:46, said:

in concluzie, tu ce esti? capra sau oaie?

daca ai ajuns sa spui de maria ca este o oaie, ai atins noi culmi ale absurdului si aberatiilor. idem si pt ucenicul cel iubit pe care l-ai facut capra.

cum ai ajuns la concluzia ca toate caprele ajung in iad, chiar nu stiu. poate te-ai inspirat de la prea mult xxx, ai tras un egal si gata iedologia  Posted Image

De fapt ”capra” este ”ucenicul cel iubit”, adica ”apostolul Ioan”, iar Maria este oaia cea ascultatoare. Sorry, dar ati citit pe dos, stimate domn.

 Dude_2nd, on 12 ianuarie 2020 - 13:45, said:

Teologia icoanei = idolatrie primitiva. (Exod.20:4-5)

Este taman pe dos: ceea ce numiti voi ”idolatrie”, de fapt este cea mai inalta teologie. Adica icoana nu este si nu a fost niciodata o simpla  imagine, ci este o pictograma. Daca stii ce inseamna ”pictograma”...

#5
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010
Lasand la o parte speculatiile deocheate ale lui Dorel,
parerea mea este ca prototipul icoanelor il servesc
imaginile de pe peretii catacombelor din Roma.

Edited by JJackFLASH, 12 January 2020 - 13:57.


#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,857
  • Înscris: 07.06.2014

 Dany_Darke, on 12 ianuarie 2020 - 13:46, said:

daca ai ajuns sa spui de maria ca este o oaie, ai atins noi culmi ale absurdului si aberatiilor. idem si pt ucenicul cel iubit pe care l-ai facut capra.

 Dorel666, on 12 ianuarie 2020 - 13:50, said:


De fapt ”capra” este ”ucenicul cel iubit”, adica ”apostolul Ioan”, iar Maria este oaia cea ascultatoare. Sorry, dar ati citit pe dos

am observat chestia asta la tine, cum ti se extrage aberatia din tot textul si ti-o pune careva in fata, sari la om si-i spui mai pe ocolite ca e prost. ca intelege pe dos.

ghinion pt tine, ai si citat ce am scris, ai repetat acelasi lucru si la final tot pe a ta o sustii ca am scris invers. atata ignoranta si blasfemie (ca sa scriu in termenii pe care ii intelegi) nu am putut vedea in alta parte.

#7
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Dany_Darke, on 12 ianuarie 2020 - 13:57, said:


am observat chestia asta la tine, cum ti se extrage aberatia din tot textul si ti-o pune careva in fata, sari la om si-i spui mai pe ocolite ca e prost. ca intelege pe dos.

ghinion pt tine, ai si citat ce am scris, ai repetat acelasi lucru si la final tot pe a ta o sustii ca am scris invers. atata ignoranta si blasfemie (ca sa scriu in termenii pe care ii intelegi) nu am putut vedea in alta parte.
In fapt, aceasta blasfemie a lu Dorel a fost diagnosticata de mult. Si isi are originile exact in tema topicului:
'...s-au falit ca sunt intelepti, si au innebunit;si au schimbat slava Dumnezeului nemuritor intr-o icoana...'(Romani 1:22-23)

#8
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Dany_Darke, on 12 ianuarie 2020 - 13:57, said:

am observat chestia asta la tine, cum ti se extrage aberatia din tot textul si ti-o pune careva in fata, sari la om si-i spui mai pe ocolite ca e prost. ca intelege pe dos.

ghinion pt tine, ai si citat ce am scris, ai repetat acelasi lucru si la final tot pe a ta o sustii ca am scris invers. atata ignoranta si blasfemie (ca sa scriu in termenii pe care ii intelegi) nu am putut vedea in alta parte.

Presupunand ca nu ai editat postul meu si ca eu intr-adevar am fost neatent, nu-i nici un bai si nu-mi cade nici un galon sa recunosc ca am gresit. Important este ca sa-mi fie bine inteleasa ideea. Deci, da, reconfirm faptul ca ”Maica Domnului” este simbolul biblic pentru ”Biserica lui Hristos” si pentru ”oaia lui Hristos”. Si, da, Maria a fost si este ”oaia” care a mostenit Imparatia lui Dumnezeu si s-a mutat cu trupul la cer. Amin

Si reconfirm si faptul ca, potrivit cu teologia icoanei de mai sus, ”ucenicul cel iubit” este ”capra” ce va mosteni ”focul cel vesnic”. Dar poate ca dumneata nu stii pilda cu oile si caprele de-a dreapta si de-a stanga lui Hristos, din Ziua Judecatii. Ori icoana de mai sus tocmai aceasta reprezinta, Ziua Judecatii, pentru ca Hristos se afla pe scaunul de Judecator.

Edited by Dorel666, 12 January 2020 - 14:08.


#9
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Dorel666, on 12 ianuarie 2020 - 14:06, said:



Presupunand ca nu ai editat postul meu si ca eu intr-adevar am fost neatent, nu-i nici un bai si nu-mi cade nici un galon sa recunosc ca am gresit. Important este ca sa-mi fie bine inteleasa ideea. Deci, da, reconfirm faptul ca ”Maica Domnului” este simbolul biblic pentru ”Biserica lui Hristos” si pentru ”oaia lui Hristos”. Si, da, Maria a fost si este ”oaia” care a mostenit Imparatia lui Dumnezeu si s-a mutat cu trupul la cer. Amin
's-a mutat cu trupu la cer' ? Adica peunde zboara pelicanii? :|
Ghinion: imparatia lu Dumnezeu vine pe acest pamant. :)

'vie Imparatia Ta; faca-se voia Ta, precum in cer si pe pamant'(Mat.6:10)

Edited by Dude_2nd, 12 January 2020 - 14:11.


#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,707
  • Înscris: 24.11.2015
Dorel , expert in icoane. Vreau sa imi arati una cu vaci si cai. Posted Image

Tapul care e ?

#11
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Dude_2nd, on 12 ianuarie 2020 - 14:09, said:

's-a mutat cu trupu la cer' ? Adica peunde zboara pelicanii? Posted Image
Ghinion: imparatia lu Dumnezeu vine pe acest pamant. Posted Image

'vie Imparatia Ta; faca-se voia Ta, precum in cer si pe pamant'(Mat.6:10)

Dude, aici vorbim de ”teologia icoanei”. Adica ceea ce spune icoana. Ca esti sau nu de acord cu aceasta teologie, aceasta-i alta mancare de peste.
Si pentru ca vorbeam de ”mutarea cu trupul la cer”, hai sa vedem si aceasta icoana si sa vedem ce zice teologia ei:

Attached File  Adormirea Maicii Domnului.jpg   12.96K   1 downloads

Aici o vedem pe ”Maica Domnului”, adica Biserica, inconjurata de cei doisprezece apostoli. Maica Domnului este doar adormita, de vreme ce sufletul ei este viu, aflandu-se in bratele lui Hristos, care este Domnul Vietii. Iar daca sufletul este viu, inseamna ca legatura dintre el si trup nu s-a rupt. Ceea ce inseamna ca daca sufletul este in cer, urmeaza ca si trupul sa ajunga tot in cer.
Numai ca, in mod normal, calea spre cer se face prin iad, ca de aceea este scris

”Efeseni 4:9 Şi acest: „S-a suit” ce înseamnă decât că înainte Se coborâse în părţile mai de jos ale pământului?”.

Adica urcarea la cer se face obligatoriu prin coborarea, mai intai, in partile cele mai de jos ale pamantului, adica in iad.

Iar ”Maica Domnului”, adica Biserica Ortodoxa, este singura ai carei sfinti se urca cu trupul la cer, ca sa intampine pe Miel in vazduh. Amin
Iar Hristos, care este ”Rascumparatorul sufletelor noastre”, rascumpara doar sufletele ”Maicii Domnului”, adica ai Bisericii Ortodoxe. Ceilalti, care vor sa-l urmeze direct pe Hristos, sa  nu uite ca El a ajuns in iad pentru ca era incredintat ca ”putere am sa-mi dau viata si putere am sa mi-o iau inapoi”. Deci, cei care se cred destul de sfinti sa-si ia singuri viata inapoi, acestia sa-i urmeze direct lui Hristos si nu Maicii Sale, care este Ortodoxia...
Dar eu spun ca este vai de ei!

Edited by Dorel666, 12 January 2020 - 14:30.


#12
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 TruculMagic, on 12 ianuarie 2020 - 14:14, said:

Dorel , expert in icoane. Vreau sa imi arati una cu vaci si cai. Posted Image

Tapul care e ?

Uite, icoana Nasterii Domnului:

Attached File  ce-semnificatii-tainice-ascunde-icoana-craciunului.jpg   58.38K   4 downloads

Aici avem magarul si boul (vaca) ce vegheaza nasterea Domnului si in ieslea carora se naste El. Capre si oi avem pe afara si avem si cai, pe care vin cei trei magi, ca sa se inchine Pruncului.
Tapi si berbeci, dupa cum vezi, nu apar pe nicaieri. Adica este evident ca acestia nu fac parte din Imparatie.

Edited by Dorel666, 12 January 2020 - 14:55.


#13
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Tudorele, crezi că Dumnezeu se răzgândește de 3 ori pe zi?
Dă o poruncă ca mai apoi acea poruncă să fie încălcată pentru că așa hotărăști tu și vânzătorii de icoane?
Mai lasă blasfemiile astea la adresa lui Dumnezeu, că într-o bună zi poate-ți dă un ”beep”.

#14
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 ericmario, on 12 ianuarie 2020 - 15:02, said:

Tudorele, crezi că Dumnezeu se răzgândește de 3 ori pe zi?
Dă o poruncă ca mai apoi acea poruncă să fie încălcată pentru că așa hotărăști tu și vânzătorii de icoane?
Mai lasă blasfemiile astea la adresa lui Dumnezeu, că într-o bună zi poate-ți dă un ”beep”.

Dupa ce a dat porunca ”Sa nu ucizi”, Dumnezeu i-a pus pe evrei sa cucereasca cu sabia pamantul fagaduintei. Ti se pare ca se razgandise impotriva legii ”sa nu ucizi”?

#15
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Dorel666, on 12 ianuarie 2020 - 15:04, said:

Dupa ce a dat porunca ”Sa nu ucizi”, Dumnezeu i-a pus pe evrei sa cucereasca cu sabia pamantul fagaduintei. Ti se pare ca se razgandise impotriva legii ”sa nu ucizi”?
Blasfemiezi în continuare, și nici măcar nu te obligă nimeni.
Nu mai du numele Domnului în deșert, du-te singur.

Credința ta e atât de mică, că ai nevoie de chip cioplit ca să nu uiți ce aveai de făcut.
Pe când apostolul Matei ne spune clar ce trebuie să facem:
”6. Tu însă, când te rogi, intră în cămara ta şi, închizând uşa, roagă-te Tatălui tău, Care este în ascuns, şi Tatăl tău, Care vede în ascuns, îţi va răsplăti ţie.
7. Când vă rugaţi, nu spuneţi multe ca neamurile, că ele cred că în multa lor vorbărie vor fi ascultate.
8. Deci nu vă asemănaţi lor, că ştie Tatăl vostru de cele ce aveţi trebuinţă mai înainte ca să cereţi voi de la El.”

Edited by ericmario, 12 January 2020 - 15:11.


#16
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 ericmario, on 12 ianuarie 2020 - 15:06, said:

Blasfemiezi în continuare, și nici măcar nu te obligă nimeni.
Nu mai du numele Domnului în deșert, du-te singur.

Credința ta e atât de mică, că ai nevoie de chip cioplit ca să nu uiți ce aveai de făcut.
Pe când apostolul Matei ne spune clar ce trebuie să facem:
”6. Tu însă, când te rogi, intră în cămara ta şi, închizând uşa, roagă-te Tatălui tău, Care este în ascuns, şi Tatăl tău, Care vede în ascuns, îţi va răsplăti ţie.
7. Când vă rugaţi, nu spuneţi multe ca neamurile, că ele cred că în multa lor vorbărie vor fi ascultate.
8. Deci nu vă asemănaţi lor, că ştie Tatăl vostru de cele ce aveţi trebuinţă mai înainte ca să cereţi voi de la El.”

Eu te-am intrebat de ce i-a pus Dumnezeu pe evrei sa rada de pe fata pamantului popoarele care ocupau pamantul fagaduintei, desi daduse porunca ”Sa nu ucizi”? Sau vrei sa o faci in continuare pe vipera surda si sa te faci ca am intrebat altceva?

#17
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Dorel666, on 12 ianuarie 2020 - 15:15, said:


Eu te-am intrebat de ce i-a pus Dumnezeu pe evrei sa rada de pe fata pamantului popoarele care ocupau pamantul fagaduintei, desi daduse porunca ”Sa nu ucizi”?
Pentru că e Dumnezeu, sau te-ai trezit tu acum să-L judeci pe Dumnezeu?
Mare credincios mai ești!

#18
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Pe mine ma impresionat sfântul ăla Jerome care dormea cu capul pe leu, am auzit că și preaîmbuibatul doarme cu capul pe mulți lei, o fi sfânt ? Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate