Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri scule INCGO

Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...
 Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...
 Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?
 Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma
 

In 2020 scad preturile la imobiliare?!

* * * - - 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
13647 replies to this topic

#13609
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,655
  • Înscris: 06.03.2005
Aia care cumpara pentru investitie si inchiriere reprezinta o minoritate, majoritatea cumpara pentru uz personal.
In ultimi 10 ani in Bucuresti au venit peste 500 000 noi angajati, astia fac piata si cererea, nu cursul, nu raitingul, nu PIB, nu covidu, etc.Orice astfel de factor este minor sau neglijabil, poate provoca turbulente de moment dar piata imobiliara este stabila si creste constant, oameni vin dar pamantul, constructiile alea sunt, cu alea defilam.
Constructii noi apar doar daca pretul trece de un prag al profitabilitati, altfel nimeni nu construieste si apare o corectie naturala, pret mic, fara noi constructii, fara oferte, deci fara scaderi.

#13610
MasterC

MasterC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 10.09.2003

View PostFC72, on 23 august 2020 - 10:27, said:

Aia care cumpara pentru investitie si inchiriere reprezinta o minoritate, majoritatea cumpara pentru uz personal.
Ce inseamna la tine minoratite, 49% sau 1%? Ca daca iti pleaca si 10% din piata, se simte.

#13611
MasterC

MasterC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 10.09.2003
Hai ca a intrat COVIDU si in imobiliare: https://www.g4media....ti-pozitiv.html

#13612
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View PostFC72, on 23 august 2020 - 10:27, said:

Aia care cumpara pentru investitie si inchiriere reprezinta o minoritate, majoritatea cumpara pentru uz personal.
In ultimi 10 ani in Bucuresti au venit peste 500 000 noi angajati, astia fac piata si cererea, nu cursul, nu raitingul, nu PIB, nu covidu, etc.Orice astfel de factor este minor sau neglijabil, poate provoca turbulente de moment dar piata imobiliara este stabila si creste constant, oameni vin dar pamantul, constructiile alea sunt, cu alea defilam.
Constructii noi apar doar daca pretul trece de un prag al profitabilitati, altfel nimeni nu construieste si apare o corectie naturala, pret mic, fara noi constructii, fara oferte, deci fara scaderi.
Da.. doar eu stiu cativa care au 2-3 apartamente fiecare, ma gandesc ca stau in ele pe rand...cate 2-3 luni ca sa nu se plictiseasca.
Din pacate piata de munca si investitiile fac pretul, daca acestea se diminueaza mai pleaca si oamenii in alte parti, se reorienteaza, ba iaca-te ca mai lucreaza si de acasa de pe langa orasele mai mai nou... ca sa vezi..

#13613
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 04.06.2020

View PostMasterC, on 23 august 2020 - 11:22, said:

Hai ca a intrat COVIDU si in imobiliare: https://www.g4media....ti-pozitiv.html

Nu vă mai bucurați că e rahatul ăsta de criză că praful o să se aleagă și numai bugetarii și pensionarii o vor duce bine plătiți din taxele voastre.

Edited by dsarewq, 23 August 2020 - 11:55.


#13614
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Pensionarii primesc din ceea ce au cotizat ei, mai "cunoscatorule".  Aia au muncit o viata mai mult decat tu si neamul tau [...]. Nu se bucura nimeni de criza, dar genul de oameni ca voi (va stiti voi care, aia care cica fac avere din rostogolirea unor credite si au impresia ca le crestere averea desi banii sunt ai bancii si nu ai lor) ar trebui sanctionati de piata. Si o sa fiti, stati linistiti ca nu mai vrea nimeni cocioabe la pret de orase occidentale. Work from home, boys!

Edited by ech, 23 August 2020 - 12:15.
jigniri


#13615
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 04.06.2020

View Postedi10000, on 23 august 2020 - 12:00, said:

Pensionarii primesc din ceea ce au cotizat ei, mai "cunoscatorule".  Aia au muncit o viata mai mult decat tu si neamul tau de bronzati.

Am 9 puncte penalizare și vreo 30 zile suspendare în ultimul timp.

Pacat că nu e super moderatoarea  care m-a umplut de zile de suspendare să citească ce ai scris să îți dea și ție măcar o zi pentru jigniri.

Ăsta e nivelul forumului - doar jigniri și banări și suspendări doar pentru unii.

Edited by dsarewq, 23 August 2020 - 12:09.


#13616
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,951
  • Înscris: 01.09.2006

View Postedi10000, on 23 august 2020 - 12:00, said:

Pensionarii primesc din ceea ce au cotizat ei, mai "cunoscatorule".  Aia au muncit o viata mai mult decat tu si neamul tau [...]. Nu se bucura nimeni de criza, dar genul de oameni ca voi (va stiti voi care, aia care cica fac avere din rostogolirea unor credite si au impresia ca le crestere averea desi banii sunt ai bancii si nu ai lor) ar trebui sanctionati de piata. Si o sa fiti, stati linistiti ca nu mai vrea nimeni cocioabe la pret de orase occidentale. Work from home, boys!
Tu nu pari sa ai habar cum functioneaza sistemul nostru de pensii.
Te-ai gandit vreodata unde sunt depozitati banii aia cotizati?

Ai si 3 puncte de penalizare pentru jigniri. Ar trebui sa fi mai retinut, avand in vedere nivelul tau de intelegere.

Edited by ech, 23 August 2020 - 12:15.


#13617
unbeliver

unbeliver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 29.11.2007

View Postdsarewq, on 23 august 2020 - 11:55, said:

Nu vă mai bucurați că e rahatul ăsta de criză că praful o să se aleagă și numai bugetarii și pensionarii o vor duce bine plătiți din taxele voastre.
Bugetarii au fost arși bine de tot de Băsescu și PDL (actualul PNL) la ultima criză. O pot păți și acum.

Eu unul sunt foarte îngrijorat cu rating-ul ăsta. Dacă scade la junk va fi durere mare pentru toată lumea.

Edited by unbeliver, 23 August 2020 - 12:17.


#13618
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

View Postunbeliver, on 23 august 2020 - 12:16, said:

Eu unul sunt foarte îngrijorat cu rating-ul ăsta. Dacă scade la junk va fi durere mare pentru toată lumea.

o intrebare am si eu Posted Image despre rankul asta junk. ce inseamna mai exact? neacordarea creditelor de banci clientilor? inasprirea conditiilor? explozia dobanzilor? in cazul asta, creditul ipotecar cu dobanda fixa pe urmatorii 5 7 10 ani este este de luat in considerare in detrimentul creditului prima casa in urmatoarele luni? tinand cont ca la aceeasi suma, diferenta de rata intre ipotecar fix 5 ani vs prima casa e undeva la 300 lei?

intreb pentru ca urmeaza in urmatoarele 5 6 luni sa fac credit, si pentru diferenta de 300 lei parca as alege prima casa, cu riscul de a creste rata. Mi se pare greu sa "explodeze" cu 300 lei pe luna, in urmatorii 5 ani, ca sa devina mai avantajos cel ipotecar fix.

merci

Edited by AlleXyS1, 23 August 2020 - 12:53.


#13619
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006

View PostAlleXyS1, on 23 august 2020 - 12:53, said:



o intrebare am si eu Posted Image despre rankul asta junk. ce inseamna mai exact? neacordarea creditelor de banci clientilor? inasprirea conditiilor? explozia dobanzilor?
Întrebarea la prima vedere pare simpla, însă răspunsul este unul foarte complex.
Ca să îți respund foarte foarte basic, practic dacă ajungem Junk, se închide robinetul pentru bani ieftini.

#13620
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,229
  • Înscris: 25.10.2018
Sa zicem prin absurd ca nu mai poate plati Cristi ratele și îl executa bancile! Siiiiiii???? Ce se intampla, ce a pierdut?  Vi se pare ca o duce rau acum și își ia mancarea de la gura sa și plătească ratele?
E riscul lui , asta e, dacă ii merge bine, dacă nu asta e , se muta intr un viitor in 2 camere, mai mult oricum nu ți trebuie la bataranete .copiii cresc, se duc la casele lor și isi fac propriul credit pt casa, cum la fel a făcut si Cristi la vremea lui..
vedeți ce simplu e?

View Postdrq, on 23 august 2020 - 13:10, said:


Întrebarea la prima vedere pare simpla, însă răspunsul este unul foarte complex.
Ca să îți respund foarte foarte basic, practic dacă ajungem Junk, se închide robinetul pentru bani ieftini.

In nici un caz nu ajungem junk.. belește pl toată bugetarimea pana acolo😂😂

#13621
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,226
  • Înscris: 14.08.2007

View Postunbeliver, on 22 august 2020 - 23:20, said:

Asta-i ca aia cu 4,84 RON/EUR în 2020 și 4,9 RON/EUR în 2021.
Pai suntem aproape in septembrie si inca e sub 4.84.

#13622
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 06.02.2011

View PostBobitoi, on 23 august 2020 - 13:13, said:


In nici un caz nu ajungem junk.. belește pl toată bugetarimea pana acolo����
Bugetarimea oricum o sa o beleasca dupa alegeri cand iese la vedere gunoiul de sub pres, unde se vor impune conditii de austeritate.

#13623
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostAlleXyS1, on 23 august 2020 - 12:53, said:

o intrebare am si eu Posted Image despre rankul asta junk. ce inseamna mai exact?

Sunt sanse foarte mici sa se ajunga aici. Asta e scopul sutelor de miliarde pe care se pregateste UE sa-i impinga catre tari.

Eu nu inteleg de cate dovezi mai au nevoie colegii ca sa inteleaga ca strategia exclusiva pe urmatorii ani va fi: "bani cat mai ieftini pentru toata lumea".

Din perspectiva domeniului automotive, probabil cel mai afectat in perioada asta, alaturi de turism, probabil vom vedea concedieri si necesitatea multora de a-si gasi alte locuri de munca, pe masura ce tot mai multi oameni sunt in WFH si nici in concedii nu mai pot pleca. Diferenta este ca banii astia ieftini alimenteaza alte obiceiuri de consum, cam toate companiile care vand produse/servicii legate de hobby-uri si stat acasa au vazut cresteri masive. Eu activez in probabil unui din cele mai scumpe domenii hobby din lume (motorsport) si acolo au fost cresteri pe linie de cand a inceput Covid.

#13624
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Devalorizarea monedei nationala la echivalentul 1 EUR = 7 Lei si nu e nevoie de conditii de austeritate.

Gândiți-vă, e cea mai elegantă soluție cu un cost electoral zero: nu dai pe nimeni afară; poți mări in continuare salariile, alocatiile si pensiile; nu maresti taxele; prețurile imobilelor vor scadea in EUR si lumea va fi fericita si poți da vina pe străini pentru asta. întrebări ?

Edited by MembruAnonim, 23 August 2020 - 15:31.


#13625
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAlleXyS1, on 23 august 2020 - 12:53, said:

o intrebare am si eu Posted Image despre rankul asta junk. ce inseamna mai exact? neacordarea creditelor de banci clientilor? inasprirea conditiilor? explozia dobanzilor? in cazul asta, creditul ipotecar cu dobanda fixa pe urmatorii 5 7 10 ani este este de luat in considerare in detrimentul creditului prima casa in urmatoarele luni? tinand cont ca la aceeasi suma, diferenta de rata intre ipotecar fix 5 ani vs prima casa e undeva la 300 lei?

intreb pentru ca urmeaza in urmatoarele 5 6 luni sa fac credit, si pentru diferenta de 300 lei parca as alege prima casa, cu riscul de a creste rata. Mi se pare greu sa "explodeze" cu 300 lei pe luna, in urmatorii 5 ani, ca sa devina mai avantajos cel ipotecar fix.

merci
Ar insemna ca bancile nu mai pot imprumuta statul roman, atat national cat si international, prin bonduri. Ar insemna ca dobanzile pentru imprumuturile statului vor creste. Ar insemna ca riscul de tara creste si toate bancile romanesti vor mari dobanzile la credite. Ar insemna si o oarecare devalorizare a monedei nationale.

Dar e destul de improbabil sa se intample acest lucru la urmatoarea evaluare din 2 motive: Romania va a avea o scadere economica mai mica decat a altor state din vestul Europei pana la sfarsitul anului, deficitul PIB va fi si el apropiat de cel al altor state.

La noi turismul nu are o importanta sistemica (ca in Spania si Italia de exemplu) iar banii celor care calatoreau in afara au ramas aici, in tara, vara asta. Drumurile patriei sunt pline, in weekend e omor peste tot. Deci banii de concedii se cheltuie acum preponderent prin tara.

Edited by MembruAnonim, 23 August 2020 - 15:59.


#13626
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Uita-te la turci sau la rusi, ca fix asta s-a intamplat la ei, devalorizare cu 30-40% fata de valutele principale, ori mie nu mi se pare ca e deloc lumea fericita.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate