Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82
 kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...
 Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro
 Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!
 

Merita sa instalez Windows 10 pe configuratia asta?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
ved3neu

ved3neu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 13.02.2008
@Tehnicianul090370 ai facut o alegere foarte buna ca ai ales sa tii in viata PC-ul. De abia nu ajunge e-waste cand inca isi mai are o utilitate.
PS: Eu pana anul acesta am avut W10 pe un E7200 si 4 GB de rami pe care a mers perfect.

#38
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019

View PostTehnicianul090370, on 31 decembrie 2019 - 10:35, said:

Cotineatza asta functioneaza undeva in mediul rural,
Intrebare,tinand cont ca din 14 ianuarie va inceta suportul pentru Windows 7,
N-ai nevoie de niciun suport la windows 7, sistemul e super ok si putin probabil sa apara vreun security breach major. Daca era prin vreun mediu "corporate" poate mai era o discutie, dar asa chiar nu. Eu am pus 7 pe un sistem ce nici nu suporta 7 in mod oficial si totul e perfect de +4 ani.

Edited by LOLkekLOL, 31 December 2019 - 14:42.


#39
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Eu am si acum celeron single core cu 2gb ram si placa video radeon si merge foarte bine.
E cu valoare sentimentala, am si factura la el.

Si mai nou am instalat nu windows 10 care e vechi de 5 ani ci Ubuntu 18.04 LTS un sistem operational full options care ofera tot ce vrei la un click distanta pt un utilizator obisnuit.

Si am schimbat temporar sursa cu una mai buna care si tiuie fain de tot. Zici ca are turbo.

@Lolikalol pe ce sistem ai pus windows 7 de nu-l suporta oficial? athlon xp sub 1GHz?

Daca ai 4 laptopuri vinde-l ori pe asta ori laptopurile alea, si asa ai telefon ce faci cu atatea laptopuri si pc-uri vechi.

#40
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,943
  • Înscris: 12.01.2018
Cum merge XP-ul dupa 10 ani asa va merge in  continuare si W7

#41
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 08.03.2004
O imprechere cu un router Mikrotik ar ridica puternic stacheta sistemului astfel incat va putea sa muste un pic din puterea si performanta unui Haswell (cel putin) .
Lightscribe-ul , pe de alta parte, face toti banii si recomanda un upgrade sanatos la Windows 10 1909 si de ce nu chiar un 20H1.
3 pages and counting ... pentru o instalare de Win10.

#42
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Se zice că dacă ceva funcționează, lasă-l în pace să funcționeze. Faptul că microsoft nu va mai livra updateuri la w7 nu e neapărat un lucru rau. Ținând cont de debandada updateurilor de la w10 aș zice că e chiar un lucru bun  :)

#43
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Posteiffel, on 31 decembrie 2019 - 12:06, said:

Pai merge, dar numai daca esti handicapat.
Doar ptr handicapati se mai poate pe gratis.

am facut ieri upgrade W7 Pro (cumparat odata cu laptopul E540 cu 20C6003QMS+8 Gb in februarie 2015) la W10 Pro free. Nu am intampinat nici o problema. nu a cerut nimic, nu a intrebat nimic decat daca vreau sa tin si ce am pus eu pe el. dupa upgrade am vazut ca am acum product key digital.
am folosit tool-ul de upgrade de pe site-ul MS.
https://www.microsof...nload/windows10

Edited by avenirv, 31 December 2019 - 17:09.


#44
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
o sa mearga mai mult decat decent, eu am avut windows 10 pro pe o configuratie cu intel E8400 si 4 gb ram si mergea perfect + placa video  integrata, deci din 4 gb probabil foloseam 3,70-50 gb.:)
si mergea mai mult decat acceptabil. :)
In cazul tau probabil  o sa mearga la fel sau poate chiar si mai bine, deci DA merita :)

#45
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,953
  • Înscris: 18.10.2007

View Postodastramosilor, on 31 decembrie 2019 - 13:18, said:

pai daca tot il folosesti pt chestii uzuale de ce nu pui un linux pe el? categoric se va misca mai bine.

n-am sa inteleg niciodata de ce aleg utilizatorii light sistemele M$

Poate pentru ca nu vor linux ci windows?

#46
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
La 8 Gb RAM merge. Eu as pune W10 Proffesional si pe C: as lasa 100 Gb. Spor!

#47
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
Buna seara si LA MULTI ANI!
Functioneaza absolut superb, nu exagerez cu nimic! Fraier eram daca-l mai lasam cu expiratul (in curand) de Windows 7.
Instalat ca la carte, totul pus la punct foarte bine,setari si configurari corecte si la obiect.
Aplicatiile le deschide cursiv,putin mai repede ca pe 7, am update-urile la zi, antivirusul din Windows actualizat, sunt multumit de tigaie cum se misca! Windows-ul activat cu licenta,OK.
Mai multe amanunte mai tarziu,merg cu plugusorul prin sat, sunt la tara si profit de traditii.Ne mai auzim pana la miezul noptii!Posted Image

Attached Files


Edited by Tehnicianul090370, 31 December 2019 - 19:18.


#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Zici ca ti-a reusit un transplant de cord, nu o amarata instalare de Windows 10.Posted Image

Quote

Instalat ca la carte, totul pus la punct foarte bine,setari si configurari corecte si la obiect.
Posted Image
PS: te bateai cu pumnu-n piept cu licente si legalitate, pentru suita Office, Nitro Pro 7, EZ CD-DA Extractor si Sound Forge Pro 10, ai licenta? Posted Image

#49
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
@demonik2k - sincer am facut o bucurie in familia sotiei,nepotelele vor sta mai mult ele pe mici joculete (vezi deja batranele prepelixuri vechi de 20 de ani...si ZUMA),mai un Facebook,mai un Youtube...
Am vrut sa le fac un cadou sa arunc vechitura si sa le iau un second-hand mai nou dar si ele au acasa deja tablete si laptop nou,cand mai vin pe aici ca locuiesc inj acelasi sat,mai dau drumul la coteatza asta.
Da, Soundforge-ul este LEGAL 100%. Daca citeai prin Cafeneaua Telekom,ai fi vazut ca am si un studio dotat cu aparatura 100% digitala,mixer cu titulatura (cai motorizate) si el digital... deci softurile de muzica sunt cumparate nu pitatate!
Vezi sigla? Studioul este dotat 100% cu aparatura acestui brand.
Mai vorbim pana la ora 00,00 cand vom intra in noul an!

#50
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
LA MULTI ANI 2020!Posted Image Sarbatori fericite tuturor!Posted Image
Din nou pentru Demonik2k, licenta am pentru toata suita de programe instalate,iti repet.
Cineva imi sugera sa vand din laptopuri... daca eu asigur si sonorizari la evenimente,am si echipamente puse la punct PERFECT! Daca Doamne Fereste... iti crapa vreun laptop in timpul unei nunti? canti tu? (ma refer la cel ce-mi sugera faza cu vanzarea). Eu baremi cant fiindca am 20 de ani de formatie (orga,ghitara,voce) dar daca ai back-up,un al doilea laptop,macar o tableta de tranzit pana rezolvi... esti acoperit!
La studio am o configuratie de... hai mai bine sa pastram limitele si sa nu ne laudam... fiecare cu ce necesitati are in viata privitor la electronica si IT.
Acest topic l-am deschis mai mult ca o dezbatere sa vad daca altii care au configuratii asemanatoare au intampinat probleme si mers sacadat la DDR2 si procesoarele aferente acelor vremuri.
Multumesc tuturor celor care s-au implicat si si-au rupt din timpul lor pentru o opinie pertinenta.Chiar mi-au fost de folos opiniile exprimate si multumesc si celor ce au avut alte opinii,au pus intrebari... de aceea este forum.
LA MULTI ANI cu sanatate si impliniri sa aveti in Noul An! Sarbatori fericite!

Attached Files


Edited by Tehnicianul090370, 01 January 2020 - 11:00.


#51
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 18.10.2011

View Posttrollerul_de_serviciu, on 31 decembrie 2019 - 12:12, said:

Da, instaleaza 10.
Daca merge prost, 8.1
Daca merge prost, 8.
Daca merge prost, 7.
Daca merge prost, XP.

Ce relevanta are 90% din mesaje, partea de povestire, cu nepoate, cu mai am 7 laptopuri, cu suportul windows 7, cu ....... ?!
Nici una !!
Daca merge si XPul prost, mai bine puneai de la inceput 10.

Pe un procesor /platforma nou /a. Pe care le luai muncind in timpul pierdut cu instalarile. :D

View Postmisu183, on 31 decembrie 2019 - 18:29, said:

La 8 Gb RAM merge. Eu as pune W10 Proffesional si pe C: as lasa 100 Gb. Spor!
Sunt curios, cum se misca pe un 6Gb de RAM? Vorbesc de office, browsing etc Thanks...

#52
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
Sunt curios, cum se misca pe un 6Gb de RAM? Vorbesc de office, browsing etc Thanks...
Pe un 6GB RAM DDR...cat? DDR1,2,3,4... fiindca sunt diferente MARI intre DDR2 si 4, intre DDR2 si 3 la frecvente si latente.
Situatie concreta: la inceputul lui 2012, inca se mai vindeau placi de baza cu socket 775 dar prevazute cu sloturi pentru DDR3.
Un amarat de Celeron pe 775,mergea mai bine ca viteza de lucru perceptibila pe o astfel de placa fata de alta tot pe 775 dar pe DDR2.Explicatia? Frecventa si latenta memoriilor.Si acum functioneaza configuratia aia ce am facut-o pentru un amarastean la vremea aia,ma refer la combinatia procesor Celeron pe 775 cu placa de baza Asrock tot pe 775 ca socket dar cu sloturi pentru DDR3.Asa ca,diferenta de generatii la RAM se simte si daca nu ai SSD ca astazi.
Tocmai de aceea am creat acest topic fiindca nici pe mine nu ma tragea inima sa instalez W10 pe DDR2 stiind ca un procesor C2D este facut "in sange" de un altul de generatia a 2-a... cum gasesti la preturi mici in second-hand-uri.Si totusi... am pus W10 si pe DDR2 desi eu consideram ca NU merita mai mult de W7 o platforma depasita cu 2 generatii (de RAM).Deja "bate la usa" standardul DDR5 la memorii RAM...
Va merge OK pentru browsing si altele usoare daca acei 6GB RAM sunt DDR2 dar la chestii mai grele... fii tu sigur ca generatia veche de procesoare C2D si DDR2-ul isi vor arata limitele!
Dar bate incetarea suportului pentru W7 la usa... si trebuie facut ceva in acest sens.Luati in calcul si un second hand, brand cu i5 sau i3 generatiile de la 2 la 4 fiindca NU sunt scumpe si merg pe W10 de rup,testat de mine anul ce tocmai a trecut dar pot confirma ca... inca din 2017,un second cu procesoare i din generatia... chiar a-1-a cu DDR3 la RAM,cam bate un C2D fara probleme.

Edited by Tehnicianul090370, 01 January 2020 - 17:30.


#53
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
Normal, cu cat memoria RAM e mai rapida merge totul mai repede. DDR3 e de peste 2 ori mai rapid decat DDR2 533 deci per ansamblu ar fi un spor de 1,5x la performanta. E ca si cand ai L2 si L3 mai rapide si mai mari la un CPU.

Eu am facut niste teste mai demult cu DDR 1 diverse viteze si erau si acolo diferente evidente chiar cu CPU AMD. Insa un lucru era ca frecevntele mai mari dadeau latente mai mari, dar performanta mai buna.

Oricum in 2012 nu merita sa iei placa 775 cu ddr3, daca tot luai ddr 3 era mai ok sa-l pui o o platforma noua cu controlerul de memorie integrat in CPU sandy bridge sau sau thuban fx care erau pe atunci.

Sa trecem si la partea a doua. Ce inseamna browsing? pai daca e doar de citit forumuri si email si ceva ziare atunci e simplut, doar ca o platforma slaba incarca greu siturile. Daca e vorba de situri cu animatii si filme flash html5 si altele atunci e greu de folosit un pc slab si prost optimizat. In mod normal userul face pc-ul precum soferul masina. Un exemplu aici Pentium 4 ruleaza windows 10 in 2017 ajutat de placa video si merge cam orice fara sa se sufoce cpu.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eAdAYeBaz1U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate