Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...
 RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...
 RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...
 Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO

Cum export de pe desktop o conver...

Am facut infarct?
 

HBO GO vs Netflix

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,522
  • Înscris: 29.10.2007

 borhot, on 23 decembrie 2019 - 21:41, said:

Daca vrei cantitate atunci Netflix e pentru tine. Eu am ambele servicii, dar cel mai mult consum HBO GO. Calitatea continutului oferit de HBO GO e peste Netflix.

Mă interesează mai mult calitatea. De-asta am și deschis subiectul, ca să aflu care are conținut mai bun.

#20
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,885
  • Înscris: 07.07.2009
Tocmai asta e, conținut de calitate găsești pe ambele. Eu personal nu aș putea să aleg. În ceea ce privește calitatea imaginii Netflix e peste HBO GO.

#21
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,664
  • Înscris: 08.03.2017
Netflix pentru seriale, HBO go pentru filme , cum s-a mentionat, se completeaza unul pe altul , eu le am ambele , unul e gratuit celalalt pe bani .

#22
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,856
  • Înscris: 05.10.2007
1.Pe Netflix ai documentare, filme si seriale in UltraHD si cu sunet 5.1. O placere sa le vizionezi in UHD si sa asculti in 5.1
Pe HBOGo n-am vazut nici macar unul in UHD si nici 5.1. Sau poate mi-a scapat mie.

2. Netflix functioneaza pe orice device, de la telefon, tableta, smartv, chromecast, console...
HBOGo nu merge pe console.

3.Netflix are un continut mai bogat, aproximativ 3500, HBOGo aproximativ 1600.

4. Fiecare platforma ofera productii proprii si exclusive.

#23
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012

 ldpe, on 23 decembrie 2019 - 22:23, said:

Netflix pentru seriale, HBO go pentru filme , cum s-a mentionat, se completeaza unul pe altul , eu le am ambele , unul e gratuit celalalt pe bani .
Nu sunt cine stie ce filme pe HBO Go...Au seriale bune cei de la HBO GO,in schimb cei de la Netflix au alte seriale bune care nu sunt pe HBO.
Singur trebuie sa te decizi

#24
syris

syris

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 14.12.2019
Niciunul.
Ambele sunt niste tepe mari.

As face abonament doar in conditile urmatoare:
1. daca as avea salariu minim ca-n Germania, adica de 1500 euro si nu de 300 euro cum avem acum in Romania
2. ori reduc preturile raportat la salarii - daca nemtii platesc doar 1% din salariu pentru un abonament lunar,  noi de ce sa fim fraieri si sa platim 5% din salariu, adica 12 euro?
3. cand o sa aiba continut complet, adica incluzand toate filmele clasice din anii 1940-1990, nu doar cacaturile lansate in ultimii 10 ani cu supereroi si alte bullshit-uri.


Pana atunci, torrenteala ramane la putere in Romania.  Nu accept cat am salariu de rahat sa platesc 5% sa le fac p.... mari la patronasii bisnitari care ne vad drept niste saraci si fraieri.  Posted Image Posted Image Posted Image
Vreti sa traiti bine ca popor ? Invatati naibii sa negociati tarifele cu celelalte popoare  in primul rand, nu mai acceptam sa fim luati de fraieri.

Edited by syris, 24 December 2019 - 00:28.


#25
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,705
  • Înscris: 25.11.2014
Nu cauti unde trebuie. Pe mine ma ajunge 10 lei pe luna netflixul. Abonamentul cel mai acump, nu ala solo :P.

#26
petrescu30

petrescu30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 13.02.2010

 primuministru, on 23 decembrie 2019 - 22:54, said:

1.Pe Netflix ai documentare, filme si seriale in UltraHD si cu sunet 5.1. O placere sa le vizionezi in UHD si sa asculti in 5.1
Pe HBOGo n-am vazut nici macar unul in UHD si nici 5.1. Sau poate mi-a scapat mie.

2. Netflix functioneaza pe orice device, de la telefon, tableta, smartv, chromecast, console...
HBOGo nu merge pe console.

3.Netflix are un continut mai bogat, aproximativ 3500, HBOGo aproximativ 1600.

4. Fiecare platforma ofera productii proprii si exclusive.
HBO GO functioneaza pe consola PlayStation 4 Pro

#27
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
Eu le am pe ambele, și mă uit cel mai mult pe Netflix. Cam 70%. Încearcă să îți faci cont gratuit și să vezi pe care ii preferi

#28
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,522
  • Înscris: 29.10.2007
O să îmi fac pe 26-27 un cont de test pe HBO să văd despre ce este vorba timp de o săptămână. Netflix am gratuit până la final de martie și văd cu care rămân.

Mulțumesc tuturor pentru opinii.

Sărbători fericite!

#29
AidenIrish

AidenIrish

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,788
  • Înscris: 08.08.2018

 syris, on 24 decembrie 2019 - 00:27, said:

Niciunul.
Ambele sunt niste tepe mari.

As face abonament doar in conditile urmatoare:
1. daca as avea salariu minim ca-n Germania, adica de 1500 euro si nu de 300 euro cum avem acum in Romania
2. ori reduc preturile raportat la salarii - daca nemtii platesc doar 1% din salariu pentru un abonament lunar,  noi de ce sa fim fraieri si sa platim 5% din salariu, adica 12 euro?
3. cand o sa aiba continut complet, adica incluzand toate filmele clasice din anii 1940-1990, nu doar cacaturile lansate in ultimii 10 ani cu supereroi si alte bullshit-uri.


Pana atunci, torrenteala ramane la putere in Romania.  Nu accept cat am salariu de rahat sa platesc 5% sa le fac p.... mari la patronasii bisnitari care ne vad drept niste saraci si fraieri.  Posted Image Posted Image Posted Image
Vreti sa traiti bine ca popor ? Invatati naibii sa negociati tarifele cu celelalte popoare  in primul rand, nu mai acceptam sa fim luati de fraieri.

Daca toti ar face la fel ca tine, serviciile astea ar iesi de pe piata, nu ar schimba tariful. Deci tot cu torrentele ai ramane.

Daca nu iti permiti 12 euro, atunci ai variante:
- Te combini cu cineva la abonament si dai pe jumatate sau chiar mai putin, iar seara cand ajungi acasa, in max 15 secunde ai dat play la film/serial/documentar/anime. Nu-ti place ce ai inceput? in alte cateva secunde ai dat play la altceva.
- Ramai la descarcatul de pe torrente. Descarci ceva, pui pe stick, cauti subtitrare, te muti in fata TV-ului. Nu-ti place? O iei de la capat.

#30
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,856
  • Înscris: 05.10.2007
HBOGo costa 3€, aprox 14 lei/lună, un cost de aprox 0.50 lei/zi
Netflix costă 12.99, aprox 58-60lei/luna, un cost de aprox 2 lei/luna. Daca se imparte abonamentul cu cineva, costul lunar se reduce la 29-30lei/luna/fiecare, ceea ce inseamna 1leu/zi.
Ai acces instant la filme si seriale, calitate fullHD/UHD si sunet 5.1
Mai merita sa-ti pierzi timpul pe torente ? Poate ca da, poate ca nu !

#31
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,045
  • Înscris: 08.08.2002
Din punct de vedere tehnologic la inceput de 2020 la Netflix (dar si la Apple TV+ si Disney+) ai 4K, Dolby Vision si Dolby Atmos la HBO Go doar un stream FHD si Dolby Digital. Sigur pentru cine se gandeste la cativa lei economie (pentru ca trebuie sa aleaga intre Netflix si HBO si sa si imparta eventual acel abonament cu inca n persoane) Dolby Vision si Dolby Atmos nu-si au sens pentru ca nu au device-uri compatibile si multi nu au nici tv-uri 4K deci diferentele tehologice intre cele 2 platforme de streaming sunt 0 pentru ei.
Din punct de vedere al continutului e simplu iti faci un abonament de test si vezi ce-ti place. Nu vad sensul sa te orientezi dupa perferintele altora cand poti testa tu serviciile gratuit.

#32
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,645
  • Înscris: 07.10.2005
La am pe ambele, nu exista comparatie intre ele la materialele disponibile, imagine si sunet, vad cam 80 Netflix si 20% HBO GO.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate