Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO

Statii cu baterii
 [TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera
 Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...
 Camping Franta - Chamonix

Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.
 

Bautura in bagajul de mana

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017

View PostNaijax, on 12 decembrie 2019 - 12:37, said:

Nu mai tot dati copy paste de pe saiturile companiilor aeriene pentru ca acele regului nu se aplica intotdeauna si peste tot.
Controlul de Securitate in orice aeroport NU este efectuat de angajati Lufthansa sau Air France sau ... etc.
Nu intru in detalii - sper ca stiti la ce ma refer

Cu cele 5 sticle de votca de 100ml poti trece sau NU

Un exemplu - bricheta
In anumite aeroporturi ramai fara ea pe motiv ca NU e voie
In altele, o pui frumos in tava si ... treci

La fel si cu medicamentele - daca ai mai multe se poate cere o adeverinta medicala care sa confirme necesitatea utilizarii sau NU
Exact!. Controalele de securitate se fac de aeroport si regulile difera de la unul la altul, mi-e lene sa dau detalii.
Initiatorul ar trebui sa cumpere din duty free sa scape de eventuala respingere a sticlelor la security check

#20
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,740
  • Înscris: 29.12.2016
Regulile zborurilor sunt toate la fel pe teritoriul UE, si le gasiti pe toate aici:

https://www.google.c...Jv5fdz2KFj6t2KG

Initiatorul pleaca din Polonia, trece prin Gemania si apoi ajunge in Romania. Se aplica tot ce scrie acolo indiferent ca merge cu WizzAir sau cu Lufthansa.

Aici aveti regulile specifice de pe aeroportul Otopeni, indiferent de compania cu care zburati:

https://www.buchares...e-la-cnab-aihcb

Spoiler

Raspunsul final este DA, poti transporta 5 sticlute de 100 ml in bagajul de mana.

Va recomand sa cititi si pe AFA (nu pot posta link), exista si vamesi scartosi, care pot confisca aceste sticle, insa acela este un ABUZ.
Am incheiat discutia.

Edited by 2Unlimited, 12 December 2019 - 13:57.


#21
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,513
  • Înscris: 06.02.2008
Așa crezi tu, că ai încheiat discuția. O să mai apară câțiva care să spună că nu se poate, deși lucrurile sunt cât se poate de clare.

#22
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,740
  • Înscris: 29.12.2016
Am incheiat eu discutia, voi (unii) puteti sa continuati aceasta polemica cat doriti. Macar sa se posteze orice de oriunde (inclusiv in engleza); ceva care sa infirme ce am afirmat eu, si ar fi ok. Daca esti gasca si ai inchis ochii cand controlorul ti-a saltat un parfum scump de 35 ml din bagajul de mana, asta e numai vina ta...

Am atasat si o copie dupa regulile de la aeroportul din Londra, aceeasi treaba:

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 12 December 2019 - 14:07.


#23
liwium

liwium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 01.01.2009
Am trecut fara nici o problema cu cele 5 sticlute de votca. Ai voie cu o cantitate de lichid (gel) de 1l dar sa fie in recipiente de maxim 100ml si sa fie introduse intr-o punga resigilabila. Va salut!

#24
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,230
  • Înscris: 05.01.2008
Tare-s curios de unde ati luat informatiile aia care ati raspuns "nu"...

#25
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,740
  • Înscris: 29.12.2016
Pentru curiozitatea mea voi trece pe un alt continent (Africa), in Tunisia, cu cele 5 recipiente de 75-80 ml din trusa de barbierit, plus tubul de spuma de 100 ml, la anul in luna mai. Asta numai ca sa vad daca pot :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate