Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid
 Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Ajustare pret contract mixt

Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...
 Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...

C Embedded
 DUO Street View

Lipsa menstruației de cateva...

Ajustare pret contract mixt

Cum setez sa trimit sms de pe dig...
 

Tranchilizarea pasarilor inainte de taiere

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Cautand azi informatii pe youtube despre un aparat de ciupilit mecanic pasarile dupa taiere si oparire am dat de un tip care scria ca inainte de taiere el tranchilizeaza puiul sau gaina care o taie.
Curios am cautat informatii despre procedeu si am aflat pana la urma despre ce este vorba.Este vorba despre un aparat tip seringa prevazut cu un percutor cu arc care are un cui in varf.Inainte de taiere se aplica o impunsatura in creier pasarii care va fi in felul asta tranchilizata si nu va simti durerea taierii.
La inceput credeam ca ii da injectie ca la operatii ceea ce ar fi fost cam multa cheltuiala.Dupa tranchilizare o baga intrun fel de palnie de "sacrificare" ii taie gatul si lasa sa curga sangele.

Asta cu curgerea sangelui ma intriga,ca si in timpul copilariei mai eram  prezent la cate un taiat de porc si vedem cum il lasa sa se chinuie pana se scurgea de sange.Are carnea gust mai bun daca s-a scurs sangele din el,sau il adunau numai pentru sangerete?
Ati folosit careva ustensila asta de tranchilizare ca as vrea sa-l folosesc si eu cand ies la pensie si voi avea puii si gainile mele eco-bio?

Attached Files



#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,369
  • Înscris: 13.03.2017
Tranchilizat gaini ?
N-am mai auzit de asa ceva

Pana tranchilizez o gaina, iau un cutit bun si execut vreo 5 Posted Image

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,369
  • Înscris: 13.03.2017
Chiar acum de Ignat am mai planificat vreo 2 crime Posted Image

Fara tranchilizare bineinteles - totul traditional Posted Image

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,647
  • Înscris: 19.04.2009
Pai si daca o tai de la cap direct, nu mai simte durerea de la picioare ca gainile nu-s wireless.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,369
  • Înscris: 13.03.2017
Sa inteleg ca esti vegetarian sau, cum ?

Nu stii ca la romani cea mai buna leguma e porcu' ? Posted Image

#6
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,705
  • Înscris: 25.11.2014
Ba Jimi, nu vrei tu sa te duci sa iti tai o salata si sa ne lasi pe noi( astia mai criminali) sa ne bucuram de animalul din batatura?

#7
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,951
  • Înscris: 18.10.2007
se numeste asomare nu tranchilizare si nu afecteaza scurgerea sangelui.

#8
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Serafim606, on 11 decembrie 2019 - 16:11, said:

Ba Jimi, nu vrei tu sa te duci sa iti tai o salata si sa ne lasi pe noi( astia mai criminali) sa ne bucuram de animalul din batatura?

pai la tine e bucurie  sa mananci animalul ? Posted Image...nu mai bine il pastrezi ca pet...ca se poarta gaina...sau un porc, in loc de caine...sunt foarte sociabili porcii, sunt si curati Posted Image

Edited by jimi91, 11 December 2019 - 16:23.


#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,369
  • Înscris: 13.03.2017
Pfai ....
Pai asomarea asta poate fi si electrica

Sugerezi sa electrocutam gainile ? Posted Image

#10
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uI6WsOhhrmI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,504
  • Înscris: 13.10.2010

 Kean, on 11 decembrie 2019 - 15:42, said:

Asta cu curgerea sangelui ma intriga,ca si in timpul copilariei mai eram  prezent la cate un taiat de porc si vedem cum il lasa sa se chinuie pana se scurgea de sange.Are carnea gust mai bun daca s-a scurs sangele din el,sau il adunau numai pentru sangerete?
E vorba de cheagurile care se formeaza si sunt greu de indepartat.

#12
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,705
  • Înscris: 25.11.2014

 jimi91, on 11 decembrie 2019 - 16:17, said:

pai la tine e bucurie  sa mananci animalul ? Posted Image...nu mai bine il pastrezi ca pet...ca se poarta gaina...sau un porc, in loc de caine...sunt foarte sociabili porcii, sunt si curati Posted Image

Ba da. Tin animalele astea in casa. Congelate, dar in casa.

#13
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,710
  • Înscris: 22.01.2015
Se baga-n palnia aia ca sa nu-si rupa aripi si  restul. Cand pui 1,2,5,10 palnii pe o scandura bagi gaina vie cu capu-n jos. Si la nivelul gatului ai alta scandura si atunci lipesti gatu de scandura si o arzi cu barda ori ai cutit bun si le tai gatul.  Oparitor(cazan) pe lemne si desplumator. La nivel mediu.Aka gospodarie mai mare.

#14
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 12.01.2018
Pui niste boabe in alcool si dupa ce mananca devin vesele mai gustoase in farfurie si mai usor de taiat

#15
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Singele e si toxic pentru ca are fier. Daca organismul uman asimileaza prea mult fier (cantitativ e o limita destul de mica) atunci sunt atacate organele principale (ficat, rinichi) si poate surveni moartea in 48 ore. Au fost care si-au omorit copiii cu suplimente cu fier, le-au dat prea multe de parca erau vitamine si aia a fost.

#16
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

 Naijax, on 11 decembrie 2019 - 16:00, said:

Tranchilizat gaini ?
N-am mai auzit de asa ceva

Pana tranchilizez o gaina, iau un cutit bun si execut vreo 5 Posted Image

bleah.....am oroare de asa ceva. la mine in zona s-a practicat intens mereu sacrificarea animalelor si cand vad crimele alea ma intorc cu spatele ca nu sufar sa vad asa ceva.

 jimi91, on 11 decembrie 2019 - 16:17, said:

pai la tine e bucurie  sa mananci animalul ? Posted Image...nu mai bine il pastrezi ca pet...ca se poarta gaina...sau un porc, in loc de caine...sunt foarte sociabili porcii, sunt si curati Posted Image

trebuie sa mancam si noi ceva. dar pe viitor exista solutie!!!!!
pe viitor ne vom hrani cu organe de animale create din celulele lor stem, practic vom avea in laboratoare crescatorii de organe....fara sa sufere animalele. problema va deveni alta atunci. problema va deveni cea de suprapopulare a pamantului cu animale si se va ajunge clar la solutia sacrificarii animalelor pentru reducerea numarului.

insa fii linistit , asomarea se va face  dupa norme care vor interzice chinul.

#17
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
acum multi ani am invatat la scoala ca la abator pasarile se agatau de picioare pe o banda rulanta si treceau cu capul prin un jgeab cu apa si curent electric  dupa care se sectiona gatul , curentul nu stiu exact voltajul si amperajul era pe post de tranchilizant .
probabil ca intre timp au evoluat lucrurile la scula de care vorbesti mai sus .

#18
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 07.02.2011

 EMPP, on 11 decembrie 2019 - 17:18, said:

Pui niste boabe in alcool si dupa ce mananca devin vesele .....
Mi-ai adus aminte de "povestea" cu cel care a aruncat visinile vechi (ramase de la visinata) in ograda, si le-au mancat ratele.

Edited by costeld69, 11 December 2019 - 17:40.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate