Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat timp se pierde cu fisa medica...

Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie
 Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...
 Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...

Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v
 M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...

Recomandare cazare tranzit, 1 noa...
 

Recomandari obiective 3rd party Sony E mount

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003

View PostStefanSC, on 16 decembrie 2019 - 13:42, said:

Tripletul de la Sigma: 19mm, 30mm, 60mm f2.8 e ieftin si au review-uri bune (mai ales 60mm f2.8-ul). Doar sa nu te sperii daca zdrangane ceva prin el, e motorul de focus ieftin Posted Image.

Daca bugetul permite, Sigma 56mm f1.4 e foarte fain (am tras recent cu el o sesiune de portrete de bebelus si a fost foarte fain obiectivul).

Samyang 12mm f2.0 e bun optic dar eu nu m-am impacat niciodata cu focusul lui manual (cred ca e din cauza profunzimii de camp dar rar am reusit sa pun clarul critic unde doream).

Samyang-ul 135mm f2.0 daca nu te deranjeaza teleobiectiv manual si vrei sa vezi cat poate fi de sharp o imagine.

Parca sunt si niste Samyang-uri cu autofocus daca te coafeaza focalele.

Multumesc de info. pe partea 10mm - 135mm sunt "acoperit", ma intereseaza un tele mai lung (XX-300mm?) si un obiectiv macro (85mm macro suna bine). Variantele Sony sunt scumpe de aia intreb de ceva 3rd party.

#20
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 02.07.2011
Mai greut cu tele-uri 3rd party pt Sony :). Daca nu vrei sa omori bugetul, as zice un Sigma MC-11 cu un Canon 70-200mm f4 SH (le-am vazut la sub 2000 de lei).

Daca te simti norocos, poti incerca in loc de Sigma MC-11 un Viltrox Nex IV (o clona chinezeasca de Metabones).

#21
MSfoto

MSfoto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.08.2012
Referitor la obiective + adaptor - din cate stiu eu autofocusul functioneaza mai bine cu obiectivele pe montura Canon (adaptoare de la Metabones sau Sigma MC11) decat cele pe montura Nikon. Daca nu ai nevoie de autofocus (mai ales pentru obiectiv macro) atunci nu conteaza montura - logic ar fi sa iei adaptor pentru ce obiective ai deja, daca trebuie sa cumperi si oboectiv si adaptor atunci vezi si tu ce e mai ieftin/des intalnit in piata.
Peste 135, daca vrei prime recomand Minolta 200/2.8 (cu adaptor LA-EA4); daca vrei zoom e mai greu - Sony are un 70-300 si un 70-350 (doar APSC), dar sunt scumpute (fata de ce ofera). Mai sunt si alte optiuni (100-400, 200-600), dar sunt din alta liga fata de cea in care "joc" eu asa ca nu prea m-au interesat. Am mai avut un 70-200/4 care a fost f bun pt nevoiele mele, dar e scumput si el (cel cu 2.8 e deja dincolo de cat as fin dispus sa investesc pt un hobby).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate