Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua
 Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...

Recomandare service BMW Bucuresti
 Recomandare SSD

Cheie BMW X4 G02 duplicat

Colantare auto, locatii, preturi,...

Boxe fata golf 5
 Resizable BAR

Gratar/tigaie pentru friptura - p...

Se pot utiliza imaginile generate...

Alternativa la Paint pe Ubuntu
 

Norvegiana de padure VS Maine Coon vs maidaneza

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
cartabosh

cartabosh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 12.10.2019
Bine gata m-ati convins din nou, maidaneza pentru a treia oara ramane.
Si cand am adoptat ultima oara tot aceeasi discutie cred ca am tinut pe un topic de pisici aici pe forum.

Omul daca mananca parizer in fiecare zi, parca e curios si isi doreste sa vada cum pute carnea de capra.

#20
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Daca vrei femela, sa cauti una calico(tricolora). Se zice ca aduc noroc la casa omului dar nu numai acesta este un avantaj: sunt blande si extrem de iubitoare. Am si eu una din 2006 si nu am regretat nici o clipa ca am adoptat-o.
https://m.digi24.ro/...culoare-1207832

#21
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
https://ro.intermedi...hcvetnye-koshki

“Mulți iubitori de animale au auzit în repetate rânduri că pisica tricolor aduce fericire casei. Are o energie deosebită, așa că, dacă în casa ta apare un pui minunat, poți să fii sigur că norocul și bunăstarea se vor rezolva aici. Chiar și în unele țări, un astfel de animal este considerat talisman. Natura prietenoasă și pașnică a acestor pisici cucerește mulți. De asemenea, nu puteți rămâne indiferent față de astfel de creaturi minunate, dacă ați terminat de citit articolul până la sfârșit.”

#22
cartabosh

cartabosh

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 12.10.2019
Nu mai iau eu dupa superstitii.

Mai degraba norocosul va fi el ca a gasit un loc de veci in care are acces zilnic la friptane. E raiul pisicilor la mine in casa.
Tocmai mi-a venit tigaita magica de fonta de la emag frayerday de pe anul asta.

#23
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Nu e vorba de superstiții. Acesta e doar un Bonus. E vorba ca pisicile Calico sunt foarte blânde și lipicioase. Riști sa pățești ca mine cu ultima pisicuța a mea care nu suporta mai mult de un minut de mângâieri, pe când tricolora e ca prenandezul: se lipește de om și nu mai scapi de ea, se alinta și toarce ca un tractoraș.

#24
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,837
  • Înscris: 31.01.2010
Nu`i neaparat chiar asa, depinde de pisica, am 2 tricolore, surori la 1 an diferenta, cea mai mare este extrem de suspicioasa cu strainii, ma accepta pe mine si baiatul cel mare, cind are chef.
Cea mare a crescut cu Tekelul si n`are treaba cu el, aia mica nu prea`l suporta insa
e teroare, daca ma prinde imi sare in spate sa-mi stea dupa git.
Si, da, toarce ca Dieselul!
:D

#25
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Motanul meu e tuxedo. Sta la mangaiat dar nu prea toarce. Cand il apuca "dragostea" musca. Cred ca se crede caine.

#26
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Nu-l intoarce cu burta-n sus ca la motani e pozitia de lupta. Eu avand caini si obisnuit sa-i mangai pe burta am avut o surpriza cand am vrut sa fac aceeasi figura cu motanul. M-a inhatat cu toate cele 20 de ghiare de mana si a inceput sa-mi rontaie degetul.

#27
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,589
  • Înscris: 12.10.2005
Dintre toate 3 rasele din titlu as recomanda sincer Maine Coon, sunt pisici calme si prietenoase . Asta daca ai nervi sa stai sa o perii des.
Maidanezele sunt hit or miss, poti nimeri o pisica blanda si afectuoasa dar poti nimeri si una mai salbatica iar comportamentul lor ca specie in sine e instinctiv si dictat de genetica fiecareia in parte, nu prea tine de cum te porti tu cu ele.
Nu recomand OLX si alte site-uri similare absolut deloc, sunt o gramada de cazuri in care oamenii s-au ales cu animale bolnave pe care le-au pierdut dupa un timp destul de scurt iar cei care le vand le tin in conditii proaste pentru ca pentru ei in general e doar o afacere, nu le pasa de animalele respective.
E adevarat, felisele serioase au si preturi pe masura dar macar stii ce cumperi. Eu zic ca totusi, 500 sau chiar 1000 de euro nu e mult daca stai sa te gandesti ca animalul respectiv isi va petrece undeva la 15 ani sau mai mult cu tine.

#28
thetrinity

thetrinity

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.03.2014
Vă salut.

Acum 3 ani am găsit pe cineva, la vreo 100 km de adopție o norvegiană. Citind olx despre laptopuri :)
Direct mașină și drum bun.
Pisoiul arată într-un mare fel, norvegiană de origine pot spune. Direct la vet, pac că are panleucopenie. Domnilor, au băgat atât CFort in pisoi că efectiv în 3 zile au stricat motanașul. 2 săptămâni de vin, de planete, de bani cu duiumul cheltuiți, nu s-a putut face nimic. Sistemul imunitar distrus, pisicul într-un final a murit.
Mi-am jurat că nu mai iau vreun animal de atunci.
Drept urmare, după 6 luni eram grămadă la o tanti care tot așa, dona o norvegiană :) Și normal că e maidanez imperial, probabil corcit cu norvegiană, pentru că e MARE. In rest, sănătos tun, 3 ani aproape.

Cumva cu animăluțele ține de norocul animalului !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate