Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...
 Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...

Cum se numeste boala de piele ?
 Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...
 Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm

Microfon pentru un Sony A6100?
 

Achizitie DSRL pentru vacante

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Vreau sa ii cumpar unui membru de familie un DSRL. Respectivul cand merge in vacanta foloseste un aparat vechi, nu stiu marca insa este vechi de cel putin 10 ani cred. Este in stilul unui DSRL insa nu este DSRL. Nu ma prea incanta calitatea pozelor. Pana focalizeaza trece un car de ani. Ca sa nu mai spun ca nu poti cuprinde nimic in cadru daca nu faci cativa pasi inapoi fata de obiectul pozat.
Omul nu stie/nu foloseste vreo setare, lasa aparatul pe Auto.
Vreau ceva ieftin 1000 si ceva de lei. Neaparat DSRL, nu as vrea sa ii iau compact. Vazusem la 1400 lei un Canon 4000D + 18-55 SEE
https://altex.ro/cam...LR4000D1855SEE/

Este bun aparatul? Gasesc ceva mai bun in banii astia?
Multumesc!


ps: Ce inseamna acel SEE de la obiectiv? Stiam de 18-55 IS care are stabilizare, insa de SEE n-am auzit.

Edited by MembruAnonim, 05 November 2019 - 02:37.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
edit:
Am vazut ca 200D este cu vreo 800 lei mai scump.

4000D are procesor DIGIC 4 si 24.2 MP
200D are procesor DIGIC 7 si 18 MP

Exista diferenta la calitatea pozelor ?

#3
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Se mai fabrica aparate foto?
Numai pe la nunti am mai vazut. Si acolo, faci aceleasi poze sau mai bune cu un telefon. Dar..na..nu poate sa se prezinte fotograful cu un telefon la nunta.
  Sunt filme pe youtube facute cu telefonul de zici ca-s filmate in platouri tv.

Edited by mariovrs, 05 November 2019 - 05:43.


#4
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,692
  • Înscris: 26.02.2008

View Postmariovrs, on 05 noiembrie 2019 - 05:42, said:

Se mai fabrica aparate foto?
Numai pe la nunti am mai vazut. Si acolo, faci aceleasi poze sau mai bune cu un telefon. Dar..na..nu poate sa se prezinte fotograful cu un telefon la nunta.
  Sunt filme pe youtube facute cu telefonul de zici ca-s filmate in platouri tv.

Esti un tip tare norocos, stii cum se spune: Ignoranta inseamna fericire.

On topic: Daca omul lasa aparatul permanent pe Auto atunci nu are rost sa dai nici macar acei insuficienti 1000 si ceva de lei pe un DSLR. Acest tip de aparate de fotografiat nu fac automat fotografii mai bune decat cu un telefon Posted Image Cu un DSLR, obiectivele corespunzatoare plus (cel mai important !), educatia in domeniul foto si rabdarea necesara se pot obtine fotografii pe care nici cel mai "destept" telefon nu le poate oferi. Combinatia DSLR pe auto, obiectiv ieftin de kit, lipsa timpului si a cunostintelor necesare pentru editare, postprocesare va duce la concluzia ... ies mai bine cu telefonu, nu au meritat cheltuiti cei 1000 si ceva de lei Posted Image

Edited by edri, 05 November 2019 - 06:24.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View Postedri, on 05 noiembrie 2019 - 06:17, said:

Esti un tip tare norocos, stii cum se spune: Ignoranta inseamna fericire.

On topic: Daca omul lasa aparatul permanent pe Auto atunci nu are rost sa dai nici macar acei insuficienti 1000 si ceva de lei pe un DSLR. Acest tip de aparate de fotografiat nu fac automat fotografii mai bune decat cu un telefon Posted Image Cu un DSLR, obiectivele corespunzatoare plus (cel mai important !), educatia in domeniul foto si rabdarea necesara se pot obtine fotografii pe care nici cel mai "destept" telefon nu le poate oferi.


Ruda este o persoana mai in varsta. Deci nu se mai poate pune problema sa il invat fotografie Posted Image Dar cand il vad cu aparatul ala din 1900 toamna pe care il are in momentul de fata.. Din cauza asta vreau sa ii fac cadoul un DSRL.

Edited by MembruAnonim, 05 November 2019 - 06:23.


#6
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,070
  • Înscris: 08.08.2018
Vremea DSLR-urilor a cam trecut, nu pentru ca nu este nevoie de aparate foto performante, ci pentru ca mirrorless-urile fac ce fac si DSLR-urile dar sunt mai usoare, mai comod de folosit si mai fiabile. Eu ti-as recomanda un Sony, gasesti oferte zilele astea cu siguranta.

#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,916
  • Înscris: 12.01.2018
Nu-i complica viața cu dslr_ul.

#8
Florin_d_1300

Florin_d_1300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,047
  • Înscris: 06.04.2007
Pentru vacanțe, având în vedere că folosește exclusiv modul auto, n-ar fi mai indicat ceva de genul Sony RX100? E compact dar calitatea imaginilor e foarte bună.

#9
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 29.06.2005
Cred ca initiatorul vrea DSLR si din cauza varstei si obiceiurilor persoanei careia vrea sa-i faca cadoul.
Adica, daca omul e obisnuit sa pozeze uitandu-se prin vizor; si poate ca nici vederea nu-l ajuta sa pozeze uitandu-se pe un LCD - atunci e explicabila dorinta pentru DSLR exclusiv.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Poate prind ceva de BF.
Credeti ca este ceva diferenta intre 24.2 MP si 18 MP. Sau intre DIGIC 4 si DIGIC 7/8?

#11
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
Ieftin și bun , pentru începători : https://www.f64.ro/n.../p?idsku=188582
Imaginile pe care generează în format RAW sunt excelente .



#12
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 29.06.2005
La megapixeli.....diferenta este minora - practic camera va face fisiere mai mari (lungime/latime si in Mb) - dar nu megapixelii dau calitatea pozei.
La procesor - aici cred ca sunt diferente la viteza, probabil ca si la procesarea pozelor.

In loc de megapixeli si procesor eu as cauta o varianta cu obiectiv mai "extins" - adica ceva care sa acopere o gama mai larga de situatii, gen 18-135..17-85....etc

Edited by florinel, 05 November 2019 - 07:13.


#13
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 19.12.2012
uitate  si la mirorles uri, Eu de curand am pus ochii pe un canon eos m100 si recent s a lansat m200 care filmeaza 4k

#14
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
Mirorles .. e doar pentru cei ce au bani de aruncat .
Bateria nu ține , obiective sunt puține dar scumpe ... nu poți să ții în mână deoarece body-ul este prea mic ...
Cât despre vizarea pe LCD fata de pentaprismă , hai  pa cu mirorlesu' vieții .
Oferta Canon este o făcătură , o strânsură de componente vechi ( senzori depășiți , software încurcat ) făcute pentru lichidare de stoc .
Practic performanta este asemănătoare cu cea din oferta entry level de acum 12 ani .
Ieftin și bun rămâne https://www.f64.ro/n.../p?idsku=188582
Pentru începători !
E simplu de folosit : selectorul pe A , f 5,6 pentru portrete , f mai mare de 8 pentru peisaje .
Lumină din belșug !



#15
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View PostMembruAnonim, on 05 noiembrie 2019 - 06:22, said:

Ruda este o persoana mai in varsta. Deci nu se mai poate pune problema sa il invat fotografie Posted Image Dar cand il vad cu aparatul ala din 1900 toamna pe care il are in momentul de fata.. Din cauza asta vreau sa ii fac cadoul un DSRL.

Nu cred ca are ce face cu dslr, poate doar bucuria de a simti fotograf cu un tun in mana. Ia-i ceva compact/fara oglinzi, isi face treaba pentru ce are nevoie.

#16
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
PS : în postul anterior mă refer la Canon 4000 D , și în general la orice mirorles entry level .

Edited by hpavictor, 05 November 2019 - 08:01.


#17
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Si sfatul meu e ca, in acest caz, un DSLR e total inadecvat!...Omul in varsta foloseste camera numai pe Auto si noi vrem sa...proceseze RAW?!
Initiator, ia-i o camera bridge superzoom travel, moderna!..Categoric il va incanta un zoom de minim 11-15. Daca e de 24 sau 50-60 e si mai bine. Ca ex: Panasonic TZ 100 sau (TZ200) incap intr-un buzunar (mai maricel),cu senzor de 1" au si vizor.
Sau ceva format mai mare (ca DSLR), cu zoom mai mare, dar senzor de 1/2.3"...si care totusi scot poze destul de bune...Vezi modele Nikon.
Omul nu are nevoie de o camera supersofisticata, cu setari manuale, etc...

#18
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
Aiurea .
Nici cu DSLR nu ies toate pozele perfect , dar cu un bridge superzoom  ( beznos ) pe automat , aproape sigur  ies aiurea .
La aceeași bani , iei un aparat bun DSLR  .
La început , îl va folosi pe modul Auto , ca orice începător .

https://www.f64.ro/n.../p?idsku=188582

Față de un bridge , pozele vor fi perfecte .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate