Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie
 Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

Restituire prima casco dupa instr...
 3 ani dobanda fixa vs 5 ani fixa?

Sfaturi recuperare cont facebook

Piese pentru trenul de rulare Meyle

o masina legendara, Moskvitch 408
 Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 

Ridicare permis suspendat.. cand?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Suspendarea dreptului de a conduce este valabilă doar pe teritoriul României.
Teoretic, dacă pleci din tară, sunt obligați să-ți dea permisul și după ce ai trecut vama, te urci liniștit la volan.
Dacă circuli pe teritoriul României cu permisul suspendat = dosar penal.

#20
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Numai daca permisul e eliberat de alta tara. Caz in care politia iti da permisul inapoi si informeaza autoritatea statului emitent asupra suspendarii Posted Image
Daca e permis romanesc, nu ti-l da nici dracu' inapoi doar pentru ca vrei tu sa voiajezi prin lume. Anulezi rezervarile sau iti iei sofer.

Edited by danvlas, 31 October 2019 - 16:03.


#21
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Ba uite că știu caz concret la care a funcționat.

Oricum, măsura reținerii fizice a permisului este o tâmpenie comunistă referindu-ne la cazurile de suspendare temporară. Altceva este în cazul accidentelor grave/mortale, etc.

#22
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,959
  • Înscris: 09.12.2004
Daca ti l-au luat in alt oras decit cel in care ai domiciliul, ii poti ruga sa ti-l tina acolo si ti-l vor da cind expira perioada.
Daca iti expira suspendarea simbata sau duminica poti incerca sa intrebi daca ti-l dau vineri. Am fost in situatia asta, am mers cu sofer si am promis pe cuvint de pionier ca nu ma ating de volan in ziua aia. A doua zi, simbata, am plecat in concediu.

#23
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View PostReactor2015, on 31 octombrie 2019 - 16:49, said:

Ba uite că știu caz concret la care a funcționat.

Oricum, măsura reținerii fizice a permisului este o tâmpenie comunistă referindu-ne la cazurile de suspendare temporară. Altceva este în cazul accidentelor grave/mortale, etc.
Imi permit sa nu cred. Restituirea permisului eliberat de alta tara e prevazuta expres in lege. Altfel, mai poti primi permisul inapoi doar dupa o contestatie in instanta si doar pana la hotararea definitiva (daca pierzi).
Nu e nici o tampenie comunista. Exista drumuri publice unde nu exista semnal suficient pentru transfer de date. Daca arati permisul fizic, chiar daca e suspendat, politaiul nu poate verifica.

LE. Poate in cazul stiut de tine  "l-a iertat" de suspendare, ceea ce e altceva, nu ca era politaiul obligat sa-i dea plasticul inapoi ;)

Edited by danvlas, 31 October 2019 - 18:07.


#24
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
POți să-ți permiți orice :)

Eu vorbeam de un permis românesc, tu vorbești de permis aparținând unei alte țări.

Dacă ai permis românesc și este la Poliție fiind suspendat, faci cerere, dovadă că părăsești teritoriul României și ți se dă plasticul.
Fă în scris cu număr de înregistrare de la registratură și vezi ce răspuns primești ;)

#25
Fantasio

Fantasio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 15.04.2005

View PostEvergreen, on 31 octombrie 2019 - 16:59, said:

Daca ti l-au luat in alt oras decit cel in care ai domiciliul, ii poti ruga sa ti-l tina acolo si ti-l vor da cind expira perioada.

Nu, regulamentul  spune clar:

Quote

(1) În situația în care contravenientul a săvârșit fapta pe raza de competența a altui județ decât cel care îl are în evidenta, permisul de conducere se păstrează la serviciul poliției rutiere pe teritoriul căruia a fost constatată contravenția, până când șeful serviciului hotărăște asupra sancțiunii contravenționale complementare, dar nu mai mult de 15 zile de la data reținerii, după care îl trimite serviciului poliției rutiere al județului care îl are în evidenta.
(2) Permisul de conducere se păstrează la serviciul poliției rutiere din județul care are în evidenta titularul, până la restituire sau, după caz, până la anularea documentului.

Deci, in toate cazurile, permisul ajunge si se pastreaza la IPJ-ul care l-a eliberat si tot de acolo il iei inapoi.

Inainte se trimiteau cu posta militara, nu stiu care mai sunt acum procedurile.

Edited by Fantasio, 31 October 2019 - 19:13.


#26
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,959
  • Înscris: 09.12.2004
Eu iti spun ca asa am procedat.
Am mers acasa doar ca sa dau examenul pentru reducerea perioadei.

#27
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View PostReactor2015, on 31 octombrie 2019 - 18:34, said:

POți să-ți permiți orice :)

Eu vorbeam de un permis românesc, tu vorbești de permis aparținând unei alte țări.

Dacă ai permis românesc și este la Poliție fiind suspendat, faci cerere, dovadă că părăsești teritoriul României și ți se dă plasticul.
Fă ĂŽn scris cu număr de ĂŽnregistrare de la registratură și vezi ce răspuns primești ;)
Aberatii. Cerere in baza a ce? Domnule comandant, am facut o tampenie la volan, dar va rog sa-mi dati permisul ca sa mai fac tampenii si pe drumul spre Milano?

#28
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,498
  • Înscris: 13.11.2011

View Postrazvansd, on 31 octombrie 2019 - 15:40, said:

Sau in cazul unei suspendari de 60 de zile , dai examenul din nou ( se poate si pana la 2 ori / saptamana daca nu il iei din prima ) , faci 13/15 puncte si se reduce pedeapsa la 30 de zile.
Vorbesc din experienta recenta a unui prieten. :hypocrite:
E testul 13 din 15,asta stiu..Ai posibilitatea sa dai acest test si se reduce la 30.
Mai demult l-am avut suspendat 90 zile,am dat testul(luat din prima) si mi a redus la 30..
Dar ptr a fi apt sa te inscrii la test trebuiesc îndeplinite niste criterii...
La mine a fost ptr viteza(mare pe autostrada),... că dacă iti ia permisul ptr alcool,nu te incadrezi ptr test.

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,230
  • Înscris: 19.09.2005

View PostReactor2015, on 31 octombrie 2019 - 15:50, said:

Suspendarea dreptului de a conduce este valabilă doar pe teritoriul României.
Teoretic, dacă pleci din tară, sunt obligați să-ți dea permisul și după ce ai trecut vama, te urci liniștit la volan.
...
conform carei legi? (hai cu legea si articolul din ea)

#30
craniul

craniul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEvergreen, on 31 octombrie 2019 - 16:59, said:

Daca ti l-au luat in alt oras decit cel in care ai domiciliul, ii poti ruga sa ti-l tina acolo si ti-l vor da cind expira perioada.
Daca iti expira suspendarea simbata sau duminica poti incerca sa intrebi daca ti-l dau vineri. Am fost in situatia asta, am mers cu sofer si am promis pe cuvint de pionier ca nu ma ating de volan in ziua aia. A doua zi, simbata, am plecat in concediu.
nu merge sa ti-l retina unde ti l-a luat...
asa mi-a zis politistul care mi l-a retinut.. dar cand am ajung la politia ilfov mi-au zis ca nu se poate asa ceva, el se trimite la localitatea emitenta...

#31
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,959
  • Înscris: 09.12.2004
La mine s-a putut in 2011, fara sa am vreo relatie, asta ca sa fim bine intelesi.
Ba mai mult, l-am predat intr-o zi de vineri cu rugamintea sa nu-l trimita (ca sa nu mai bat drumul inca o data dupa o luna.) ca marti le aduc foaia pt reducerea pedepsei Posted Image
Luni am fost la Udriste la prima ora, sa ma inscriu la examen si acolo, necaz mare: nu pusesera nu stiu ce bifa cei de aici. M-a vazut cineva dupa un geam fumuriu ca ma agit, a iesit si m-a chestionat. Am spus povestea si mi-a zis sa astept. Destul de rapid, a iesit din birou si mi-a spus ca ma pot programa, asa ca la prinz eram cu examenul luat si hirtia de dispensa in mina. Am facut cale-ntoarsa, a doua zi la prima ora, acelasi ghiseu, aceeasi domnisoara careia ii predasem permisul, ma vede si imi zice, morcovita: n-am crezut ca mergeti sa dati examen!! (probabil ca tipul ala o fi bestelit-o, nu am idee).
Probabil ca in urma acelui telefon or fi zis ca cine stie ce pile am la centru, nu am idee Posted Image, daca mi l-au dat dupa cum ziceam mai sus ...
Nu de alta dar cred ca se bucura mai mult cind au de-a face cu un mitic...  

PS: In vara mi-am facut pasaportul fara sa ma duc acasa, in decembrie inlocuiesc permisul prin aceeasi metoda, depunind toate actele aici. S-au mai schimbat un pic treburile, totusi...

Edited by Evergreen, 01 November 2019 - 12:29.


#32
Ioana267

Ioana267

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.11.2019
Hello si scuze de off-topic, are cineva idee ce se intampla cu procesul verbal de ridicare a masinii de la Ridicari? - nu stiu cum sa-i spun altfel institutiei, nu cel facut dupa cu politia pentru amenda. Este folosit in a trimite mai departe amenda de parcare daca nu se face constatarea cu agentul care a aprobat ridicarea masinii? sau doar pentru a ridica efectiv masina din depozitul lor? Multumesc frumos.

#33
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,500
  • Înscris: 19.03.2007

View Postcraniul, on 01 noiembrie 2019 - 11:26, said:

nu merge sa ti-l retina unde ti l-a luat...
asa mi-a zis politistul care mi l-a retinut.. dar cand am ajung la politia ilfov mi-au zis ca nu se poate asa ceva, el se trimite la localitatea emitenta...
Se trimite acolo unde are posesorul permisului domiciliul .

#34
aliexander

aliexander

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 19.10.2019
Salut, perioada de retinere a permisului incepe dupa terminarea perioadei cu dovada care ti-o dau ei. Si dupa aia se asteapta 30 de zile, cred ca calendaristice.

Si apoi pentru ca sa ti-l ridici trebuie sa mergi la Udriste.

Stiu cum este, fara permis, am patit-o si eu acum vreo 3 ani pt culoarea rosie prins in intersectie. Eu de la Udriste mi-am luat permisul inapoi atunci. Daca s-a mai schimbat ceva intre timp, poate te ajuta un alt confrate. Asta e tot ce stiu eu.

Multa bafta si toate bune! Si... apoi dupa perioada de "pieton" iti urez si drumuri bune!

#35
craniul

craniul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 20.12.2010
vine ziua cea mare.. maine ridicam permisul :)

#36
craniul

craniul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 20.12.2010
de fapt pot conduce din noaptea asta dupa 12.. abia astept sa ies cu masina la ora 12 :))

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate