Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

Iarba in livada

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Si daca acolo solul este intretinut ca ogor negru, ce o sa faca cu erbicidile alea date pe pamant gol?

Ca daca deja ar fi ierburi, atunci nu ar fi o problema cositul si transformatul in "gazon".

Utilizarea de erbicide o sa creeze mai multe probleme decat avantaje. Sau mai pe scurt este o prostie sa folosim erbicide.

Edited by Vincentiu_1981, 28 October 2019 - 22:06.


#20
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,689
  • Înscris: 27.01.2012
Iarba in sine elimina cele mai multe buruieni...

#21
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,162
  • Înscris: 17.03.2005
Iarba ajunge intr-un final sa domine insa de la teorie la practica sunt niste detalii care te cam incurca intr-o livada.
Ce fel de iarba, ca monocotiledonate sunt multe si nu toate sunt inofensive...depinde si ce fel de livada ai, pt ca unele tipuri de portaltoi sunt mai sensibile si cum unele ierburi nu e suficient sa fie tunse ori frezate pt a "sta in banca lor", povestea cu inierbarea asta naturala e complicata...

De asemenea, daca iei ca reper o pajiste salbatica intretinuta in mod regulat prin cosire(o faneata) sau o pajiste salbatica de genul lunca sau parloaga(mai ales in zona de ses) gasesti pe acolo o flora nu intotdeauna potrivita pt livada si un bun 3xemplu despre cum in unele cazuri rezerva de seminte si rizomi iti poate da enorm de mult de furca pana la momentul in care "iarba" va domina.
Comparativ, oricine a infiintat o cultura de faneata tip pajiste (pt pascut efectiv) sau o cultura de lucerna, a observat asemenea situatii, si in aceste cazuri fiind vorba despre plante care domina/sufoca samd...

Nu degeaba erbicidele sunt un instrument utilizat in pomicultura pe scara atat de larga, sa nu credeti ca toti fermierii sunt retarzi sau ca nu stiu asemenea banitati de genul "oarba este o buruiana feroce, innacurt timp ajunge sa domine...."
  Si mai spun ceva, ca om care de ceva timp minceste sa puna pe picioare o mica livada... Chiar si cu erbicide in multe situatii este destul de complicat sa ajungi la un inteval inierbat asa cum ar trebui sa fie.
Evident, exista situatii in care se poate fara, la fel exista situatii in care e greu si cu erbicide,  ideea este ca e gresit sa generalizezi si sa minimizezi rolul unuia sau altuia dintre intrumentele disponibile bazandu-te pe teorii sau pe exemple punctuale.

Edited by parintele, 30 October 2019 - 03:44.


#22
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,689
  • Înscris: 27.01.2012
Padre, ca deobicei apesi pe ranile dureroase...sunt nenumarate argumente pro si contra inierbarii in livada si tot atatea metode de a infiinta ierbariul ori de a-l desfiinta...
Daca omul vrea musai iarba (eventual cu floricele) mai mult decat pomi cu fructe la capacitatea maxima e optiunea lui nu a noastra!
Dupa ani de zile de experiente partial pozitive si partial negative personal as proceda altfel (mintea romanului cea de pe urma!)
:)

#23
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Inierbarea trebuie sa se faca pe randurile dintre pomi, iar pe randurile cu pomi trebuie ca solul sa fie intretinut liber de buruieni, aceasta ar fi situatia optima intr-o livada.

Oricum, nu este specificat in topic daca iarba va acoperi toata suprafata livezii, inclusiv randurile dintre pomi, sau daca acea zona va fi pastrata libera de vegetatie.

Edited by Vincentiu_1981, 30 October 2019 - 18:59.


#24
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Dupa cum a scris tind sa cred ca tipul e moldovean de peste prut.

Si mai cred ca s.a gandit la gazon pe care sa.l vanda sub forma de rulouri.
Deci o noua forma de pomigazoncultura...adica o chestie aproape imposibil de realizat.

Daca livada era de nuci, plantati in sistem clasic ar fi fost fezabil in primii ani insa intr.o livada de meri e pura utopie.

#25
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,689
  • Înscris: 27.01.2012
Pentru rulouri nu-ti trebuie livada, iti trebuie ogor negru...

#26
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,162
  • Înscris: 17.03.2005
@guru: livada inseamna ca pomii au prioritate, in caz contrar ii zicem altfel.
In al doilea rand, nu exista decat un singur "model", anume acela cu intervalele inierbate, iar motivatia peincipala e simpla: accesul.
Livada inseamna lucrari sinastea se fac mainales cand vremea e rea, ca e toamna iarna primavara cand tai si stropesti sau ca e vara cand ploua si trebuie sa poti intra pt tratamente de urgenta ori pt a controla buruianul, ideea e ca trebuie sa poti intra. Fara "mocheta" nu intri in camp asa ca nu prea exista multe posibilitati...

Punctual, in acest caz, fiind si vorba de 5 ha, monocultura, e clar ca vorbim de o livada comerciala, despre ce sa mai vorbim?
Daca ai depasit mia de mp deja daca te indepartezi de la tehnologiile consacrate esti mancat de carcaleti.

#27
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,689
  • Înscris: 27.01.2012
Sunt si alternative dar mai costisitoare ori mai complicate. Omul a zis ca vrea iarba si atunci nu am deviat de la subiect.

#28
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013
Salutare tuturor!
Am si eu o livada proaspat infiintata de 2000 mp in care ma gandesc sa pun lucerna pe intervalele dintre pomi pentru a hrani 2 miei pentru carne... mentionez ca am panza freatica foarte aproape si ma bazez pe o irigare la discretie 3 luni pe an.
Am sansa de reusita fara sa afectez pomii sau mai bine pun un trifoi pitic si bag 20 de rate pe zona?

#29
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
:)
20 Rate si 2 miei pe 2000mp si tot nu faci fata !!!

Nu pune nimic primii 3 ani.

In jurul pomilor mentine ogor negru pe un cerc de cc 2mt restul ce va .
creste (buruieni) mananca animalutele sau cosesti.

Atat lucerna (radacini pana la 1 mt dupa 3 ani) cat si trifoiul pitic (radacini la 50 cm)vor concura cu pomii pt apa si resurse.

Lasa pomii sa se dezvolte si apoi decizi in fct de timpul necesar pt cosire si costurile aferente.

#30
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,387
  • Înscris: 17.01.2012

View Posteugendragnea2412, on 26 noiembrie 2019 - 21:52, said:

...2 miei pentru carne...  

aici m-ai pierdut...
deci vrei să crești miei ca să-i faci oi și să le mănânci?

e! atunci crește numărul: 6 este optimul pt 2000 mp!

#31
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013

View Postgushpi, on 27 noiembrie 2019 - 15:34, said:


aici m-ai pierdut...
deci vrei să crești miei ca să-i faci oi și să le mănânci?

e! atunci crește numărul: 6 este optimul pt 2000 mp!
Iau in primavara miei intarcati si-i fac carlani (berbecuti de toamna)...nu cresc miei pentru pentru monta care sa poata face oi pe care sa le pot manca ... Posted Image  

E prea mult 6 pentru ca am omis sa spun ca la masa mai vin si 30-40 gaini + 10-15 curcani +4-5 bibilici (cu rol de paza/alarma )+alea 20 de rate de care vorbeam ... toate in sistem free-range cu furajare suplimentara minima.

Temerea mea este daca radacina pivotanta a lucernei va consuma resursele aferente pomilor fructiferi sau radacina ei va consuma din adancime unde pomii fructiferi abia plantati oricum nu ajung inca cu radacinile?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate