Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI
 Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?
 SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Incurajarea, stimularea si sustin...
 Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...
 

Comunicare pe portul serial dar realizata prin unde radio

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2 răspunsuri în acest subiect

#1
ninel

ninel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 246
  • Înscris: 26.11.2004
As vrea sa comstruiesc un ( de fapt 2 emitatoare si 2 receptoare radio ) montaj electronic asfel incit comunicarea pe portul serial cu deviceul conectat sa o pot face prin unde radio scapind asfel de cabluri.Eu m-am gindit la 2 emitatoare pilotate cu criatal de cuart de 3,78 MHz si 8 MHz si 2 receptoare deasemeni pilotate cu aceleasi cristale de cuart asfel incit un emitator sa fie leget la Tx (3) si un receptor la RX(2) iar la device invers.Deci un grup de emitator receptor sa lucreze pe 3,78 M ( pot alege si 4 MHz dar mie frica de interferente avind armonica pe 8M) si alt grup de E/R care sa lucreze pe 8MHz.Distanta pe care trebuie sa o acopere este de maxim 10 m. Credeti ca am vreo sansa sa fac ceva ? Are cineva o scema de emitator/receptor pilotat cu cuart ( imi este groaza de circuite oscilante LC).As vrea sa folosesc semnalul radio nemodulat si prin alimentarea sau deconectarea oscilatorului sa induc cele doua stari logice (0 si 1).Ma poate ajuta cineva cu sfaturi si/sau scheme? Multumesc
PS Specific inca o data ca de la portul serial eu nu folosesc decit Rx si Tx

#2
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.098
  • Înscris: 21.10.2005

Citat

As vrea sa folosesc semnalul radio nemodulat si prin alimentarea sau deconectarea oscilatorului sa induc cele doua stari logice (0 si 1).Ma poate ajuta cineva cu sfaturi si/sau scheme? Multumesc
1 - modulatia de amplitudine nu se face pe oscilator , ci pe unul din etajele ce-l urmeaza, si asta din motive de stabilitate!
2 - comunicatia de date prin frecvente radio presupune crearea a doua canale ( cred ), unul de control si unun de date.
3 - nu vei scapa de bobine :) ai circuitul de intrare, ai oscilatorul comandat in tensiune. Cel mai bine este sa executi un PLL care are, bineinteles , ca referinta un cuart.
Am o schema care sper sa iti fie de folos: Fișier atașat  70cm_wbfm_packet_transceiver.PDF   549,13K   120 download-uri
si aici un site : http://www.symek.com/g/trx.html

Succes!

#3
daniel's

daniel's

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 02.12.2005
Sal. As dorii sa realizez un montaj asemanator cu cel desscris mai sus, da putin diferit( receptoarele si emitatoarele sa lucreze pe 27Mhz si 3.5Mhz- usor de realizat, pe baza de quartz), si ceva mai simplu cu un PIC 16F84).Nu am gasit nimik asemanator pe net. Daca stie cineva vreo schema pls help!!!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate