Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC
 Coramet sau Caparol?

Probleme cu un vecin de pe scara

Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...
 Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

Proceduri vamale Port Constanta

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.
 Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...
 

Numar de omologare oferit de R.A.R

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
mysterious97

mysterious97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 05.11.2013
Salutare, tuturor!
Pun in discutie un subiect despre care nu am gasit foarte multe informatii, sau, cel putin, cele pe care le-am gasit au fost nemultumitoare .

Am achizitionat o masina care a fost inmatriculata intr-o alta tara din Europa (mai precis in Italia), si, prin urmare am inmatriculat-o in Romania. Recent mi-a ajuns si certificatul de inmatriculare, iar, la litera k, am observat o diferenta intre inscrisul de pe cartea de italia si cel de pe cartea de Romania (implicit certificat). In cartea de Italia, precum si pe tablita de pe stalpul usii, cea in care se afla seria si codul de culoare,  la litera k apare e4*2001/116*0094, in timp ce pe carte si pe certificatul de Romania apare e1*2001/116*0094*01.

1. Ulterior am aflat ca litera k din certificat face referire la numarul de omologare. Ce reprezinta acest numar de omologare si in functie de ce criterii se alege ?
2. Nu ar trebui acest numar de omologare sa ramana acelasi?

Ma intereseaza sa nu am probleme avand in vedere faptul ca, cele doua numere nu corespund. O sa trec eventual si pe la R.A.R sa intreb, cel mai probabil saptamana viitoare (cand o sa-mi fac timp), pana atunci, insa, am zis ca e posibil sa mai fi intalnit si altii situatia aceasta si, poate, ne lamurim cu totii .

Masina in cauza:Astra H GTC(1.6 benzina+gpl, 2007)

Seara frumoasa!

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
In Romania, omologarie se fac in felul urmator (pentru producatorii auto):
  • individuala, daca numarul de autovehicule este de maxim 6
  • de serie: daca numarul de autovehicule depasaseste 6
Acel *1 presupun ca este translatarea omologarii italiene.

#3
mysterious97

mysterious97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 05.11.2013
Multam fain!

Din pacate vad ca nu sunt foarte multi cu o idee exacta despre situatie. Cel mai bine o sa-mi fac timp sa trec sa intreb tot la ei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate