Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...
 Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?
 Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard
 Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO

Cum export de pe desktop o conver...
 

Amendă Germania

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
17 răspunsuri în acest subiect

#1
Saidem1

Saidem1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 06.09.2019
Salut! Tata a primit o amendă de circulație în Germania și m-a rugat să o plătesc. Problema e că nu știu cum/unde, am încercat din aplicația mobilă BT și nu merge. Se poate face plata online? Sau trebuie să merg la bancă/în altă parte? Pun o poză mai jos. Mulțumesc!

Fișiere atașate



#2
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.108
  • Înscris: 07.07.2006
Trebuie să ai cont în euro ca să poți face plata. Altminteri, ai toate datele plății acolo: titular, IBAN, BIC.
Sau un cont Revolut, din ăla se fac ușor plăți în orice monedă.

#3
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.975
  • Înscris: 02.02.2007
nu pot sa nu apreciez formularul in limba romana!
ca sa nu zica Gigi vitezomanul ca nu stiee ce a facut!
on: poti plati la banca, la ghiseu.

#4
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Din app-ul carei banci ai incercat sa faci plata? Trebuie sa selectezi plati in valuta, merge si cu cont in lei.

Dar trebuie sa te interesezi (si aici vine partea grea), cat o sa retina banca destinatara pentru transferuri internationale.

De exemplu, eu mi-am transferat mie din Libra (ca din ING nu mergea, nu stiu din ce motiv), din contul in lei, echivalentul a 100 eur catre contul meu in eur deschis la Sparkasse. Au ajuns aproape 99 de eur, insa Sparkasse si-a retinut 10 eur pentru ``deranj``.

La detalii plata, completezi codul unic al peroanei in cauza, in cazul de fata tatal tau a primit acest cod si ar trebui sa-l gasesti sus pe prima pagina. Daca era in germana, s-ar fi numit Aktenzeichen. Daca i-au tradus denumirea, cauta ceva din 9 cifre, tot pe-acolo. Daca nu bagi acest cod de identificare, faci donatie si ramai cu amenda. Pe ei nu ii intereseaza din contul cui se plateste, ci in numele cui. Implicit codul unic.

Ideal sa ai pe cineva in DE sa plateasca direct acolo suma, fara comisioane de transfer intre tari, mai ales ca e o valoare pentru depasire de pana-n 10km/h. Birocratia e exasperanta in DE, ca insista sa faca totul pe hartie, iar la telefon sau pe mail nu ai pe cine contacta.

LE: BIC este echivalentul codului SWIFT, pe care-l folosesti la tranzactii inter-tari.

Editat de dimripper, 25 septembrie 2019 - 20:06.


#5
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.243
  • Înscris: 23.08.2014
mergi la gisheu, acolo iti retine comisionul separat.Daca nu stii cat e comisionul, risti sa platesti mai mult sau mai putin.

#6
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.463
  • Înscris: 28.10.2018
Comisionul pentru plati SEPA este 0.1% din suma transferata dar minim 15 euro.

Si eu zic ca Revolut este o solutie. Daca nu ai, cauta un prieten care are Revolut si se rezolva in 2 timpi si 3 miscari.

#7
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.348
  • Înscris: 29.07.2019
Cum p. masii, noi avem amenzi rutiere de 4-7 ori mai mari decat nemtii? la venituri mult mai mici? Posted Image Posted Image

#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 39.921
  • Înscris: 14.12.2007

 dimripper, on 25 septembrie 2019 - 20:02, said:

Birocratia e exasperanta in DE, ca insista sa faca totul pe hartie, iar la telefon sau pe mail nu ai pe cine contacta.

Și uberweisung faci tot pe hârtie?

 LOLkekLOL, on 25 septembrie 2019 - 20:15, said:

Cum p. masii, noi avem amenzi rutiere de 4-7 ori mai mari decat nemtii? la venituri mult mai mici? Posted Image Posted Image
Stai chill că imediat apar aplaudacii care spun că e bine să fie amenzi mari, taxe și impozite cât mai mari, etc.

#9
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.463
  • Înscris: 28.10.2018

 LOLkekLOL, on 25 septembrie 2019 - 20:15, said:

Cum p. masii, noi avem amenzi rutiere de 4-7 ori mai mari decat nemtii? la venituri mult mai mici? Posted Image Posted Image


Da. Pentru ca nemtii amendeaza si colecteaza 100%, romanii amendeaza 5% si colecteaza 20%. Normal ca trebuie amenzi uriase la nivelul asta de colectare.

Editat de abac, 25 septembrie 2019 - 20:18.


#10
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 22.912
  • Înscris: 19.08.2004
Senzorul avea toate documentele la el? Dreptul de a stationa pe stalp? Metrologia era la zi? Era calibrat? Avea sapca? Vesta? S-a prezentat? etc etc... Ca daca nu, amenda se poate contesta usor. Ce naiba, astia din Germania nu au auzit de drepturi europene?

#11
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.796
  • Înscris: 23.04.2007

 Saidem1, on 25 septembrie 2019 - 15:28, said:

am încercat din aplicația mobilă BT și nu merge.
Unde s-a impiedecat ?

Editat de adrian_r5, 25 septembrie 2019 - 21:20.


#12
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.348
  • Înscris: 29.07.2019

 abac, on 25 septembrie 2019 - 20:18, said:

Da. Pentru ca nemtii amendeaza si colecteaza 100%, romanii amendeaza 5% si colecteaza 20%. Normal ca trebuie amenzi uriase la nivelul asta de colectare.
Cuantumurile amenzilor nu se stabilesc pe baza de amendare si colectare.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015

 abac, on 25 septembrie 2019 - 20:18, said:

Da. Pentru ca nemtii amendeaza si colecteaza 100%, romanii amendeaza 5% si colecteaza 20%. Normal ca trebuie amenzi uriase la nivelul asta de colectare.
O prostie mai mare nu am auzit pana acum... Lucrezi la buget?

#14
foca28

foca28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.429
  • Înscris: 08.01.2006
Salut,

Fa un transfer bancar in contul care este in chenarul din josul amenzii.

La "reference" treci numarul amenzii.

#15
Saidem1

Saidem1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 06.09.2019
Vă mulțumesc pentru răspunsuri!
Revin cu o altă întrebare. Una dintre amenzi avea termenul limită 24 septembrie. Mai are rost să o plătesc astăzi sau ar trebui să o aștept pe următoarea majorată?

#16
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.772
  • Înscris: 30.04.2006
platește. de obicei mai există o toleranță de câteva zile.
orice transfer bancar conform instrucțiunilor merge. la detaliile plăți să ai grijă să completezi exact cum s-a indicat acolo

#17
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.314
  • Înscris: 21.03.2019
Nu merita platit prin transfer bancar, incearca Revolut.



#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015
O sa platesti comisionul SWIFT mai mare decat amenda... foloseste Revolut sau TransferGo (cred ca merge si asta) cum zic colegii

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate