Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...
 podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop
 Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...
 COSAFA CUP 2024

Cartela internet cu roaming - com...

Service Liebherr

Modificare lucrare cimentata
 

Tipografiile, editurile de altădată (România)

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,109
  • Înscris: 13.06.2004
De obicei ne interesează conţinutul cărţii, dar unii se mai uită şi sub egida cărei edituri a fost publicată, iar puţini (dar nu inexistenţi) sunt cei care au fost curioşi unde a fost tipărită publicaţia. Zic publicaţie pentru că nu mă refer numai la cărţi, vorbesc şi de ziare, reviste, almanahuri, broşuri, manuale de utilizare.
În materie de carte tehnică în general cărţile erau scoase de Editura Tehnică. Dar în anii '50, probabil din lispă de personal sau alte lipsuri, unele cărţi mai erau scoase de Editura Căilor Ferate (am văzut cărţi de telefonie scoase de ei). Cărţi tehnice mai apăreau şi la Editura Militară. În interbelic şi înainte de comunism mai erau Editura "Forum" şi cea a lui Gorjan. Plus "Universul" (cei care scoteau şi ziarul).
Lucrări ştinţfice scotea şi Editura Academiei (R.P.R., R.S.R.)
Pentru tineri erau în general Editura Tineretului şi Editura "Eminescu".
Pentru literatură, erau mai multe. "Cartea Românească" exista din interbelic.
E.S.P.L. (Editura de Stat Pentru Literatură şi Artă) scotea literatură, dar şi albume de artă.
Pentru albume diverse, ghiduri era în general Editura "Meridiane"
Să nu uităm de "Junimea" Iaşi.

Ca tipografii mari în Bucureşti erau:
1) "Arta Grafică" (Întreprinderea Poligrafică nr. 4 parcă) de pe Cal. Şerban Vodă nr. 133-135. Nu am reuşit să aflu dacă mai există clădirile. Tipografia exista din perioada interbelică. Şi mai există firma!, dar s-a mutat în zona I.M.G.B.;
2) "Cartea Românească" - devenită în perioada comunistă "13 Decembrie 1918". În mare parte demolată azi, o parte din faţade păstrare şi făcute birouri pe acolo. Am liste de abonaţi tipărite pe acolo   Posted Image  (culmea, şi una de telex... tiporgrafia nu avea telex...).
3) Combinatul Poligrafic "Casa Scînteii";
4) Tipografia ziarului "Universul" - "Informaţia" în perioada comunistă (pentru că acolo apărea ziarul "Informaţia Bucureştiului" - devenit pe 22 Decembrie 1989 "Libertatea" şi tabloditat în 1995; la început de anii '90 mai avea rubrica "Informaţia Bucureştiului").
Clădirea din prima imagine nu s-a mai realizat (în forma aia).
Presa aia "Albert" cred că e făcută de firma asta: https://www.koenig-b...olding/history/

Attached File  Almanah Raduio si Radiofinia 1931 pg. 119 Viitorul Palat al ziarelor Adeverul si Dimineata.jpg   670.24K   16 downloadsAttached File  Almanah Radio si Radiofonia 1931 pg. 159 Noua rotativa a ziarului Dimineata.jpg   308.74K   69 downloads

Colegule Patefon, acest subiect cred că face parte parţial din punctul de tău de interes   Posted Image

Ceva edituri şi tipografii găsiţi pe aici   Posted Image     https://www.loc.gov/...ero/romdir.html

Edited by djl, 24 September 2019 - 16:03.


#2
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,118
  • Înscris: 07.07.2006
Mai există clădirile Arta Grafică. Sînt birouri acolo, diverse firme, au fost reconvertite pe la începutul anilor 2000, ceea ce probabil le-a și salvat de la demolare.

#3
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,109
  • Înscris: 13.06.2004
Dar aveau de la început curtea aia mare sau pe acolo au demolat ceva?   :huh:
Am intrat în clădirile alea, dar nu ştiam dacă-s reconveritet sau sunt ceva noi. Mă bucur că au scăpat şi că mai există firma (chiar dacă în altă locaţie).

#4
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
Cum de-ai uitat de ei :)?

https://ro.wikipedia...i_Iosif_Romanov

https://ro.wikipedia...Leon_B._Alcalay

#5
Sicosan

Sicosan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 13.06.2010

 djl, on 24 septembrie 2019 - 16:00, said:

De obicei ne interesează conţinutul cărţii, dar unii se mai uită şi sub egida cărei edituri a fost publicată, iar puţini (dar nu inexistenţi) sunt cei care au fost curioşi unde a fost tipărită publicaţia. Zic publicaţie pentru că nu mă refer numai la cărţi, vorbesc şi de ziare, reviste, almanahuri, broşuri, manuale de utilizare.
În materie de carte tehnică în general cărţile erau scoase de Editura Tehnică. Dar în anii '50, probabil din lispă de personal sau alte lipsuri, unele cărţi mai erau scoase de Editura Căilor Ferate (am văzut cărţi de telefonie scoase de ei). Cărţi tehnice mai apăreau şi la Editura Militară. În interbelic şi înainte de comunism mai erau Editura "Forum" şi cea a lui Gorjan. Plus "Universul" (cei care scoteau şi ziarul).
Lucrări ştinţfice scotea şi Editura Academiei (R.P.R., R.S.R.)
Pentru tineri erau în general Editura Tineretului şi Editura "Eminescu".
Pentru literatură, erau mai multe. "Cartea Românească" exista din interbelic.
E.S.P.L. (Editura de Stat Pentru Literatură şi Artă) scotea literatură, dar şi albume de artă.
Pentru albume diverse, ghiduri era în general Editura "Meridiane"
Să nu uităm de "Junimea" Iaşi.

Ca tipografii mari în Bucureşti erau:
1) "Arta Grafică" (Întreprinderea Poligrafică nr. 4 parcă) de pe Cal. Şerban Vodă nr. 133-135. Nu am reuşit să aflu dacă mai există clădirile. Tipografia exista din perioada interbelică. Şi mai există firma!, dar s-a mutat în zona I.M.G.B.;
2) "Cartea Românească" - devenită în perioada comunistă "13 Decembrie 1918". În mare parte demolată azi, o parte din faţade păstrare şi făcute birouri pe acolo. Am liste de abonaţi tipărite pe acolo   Posted Image  (culmea, şi una de telex... tiporgrafia nu avea telex...).
3) Combinatul Poligrafic "Casa Scînteii";
4) Tipografia ziarului "Universul" - "Informaţia" în perioada comunistă (pentru că acolo apărea ziarul "Informaţia Bucureştiului" - devenit pe 22 Decembrie 1989 "Libertatea" şi tabloditat în 1995; la început de anii '90 mai avea rubrica "Informaţia Bucureştiului").
Clădirea din prima imagine nu s-a mai realizat (în forma aia).
Presa aia "Albert" cred că e făcută de firma asta: https://www.koenig-b...olding/history/

Almanah Raduio si Radiofinia 1931 pg. 119 Viitorul Palat al ziarelor Adeverul si Dimineata.jpg Almanah Radio si Radiofonia 1931 pg. 159 Noua rotativa a ziarului Dimineata.jpg

Colegule Patefon, acest subiect cred că face parte parţial din punctul de tău de interes   Posted Image

Ceva edituri şi tipografii găsiţi pe aici   Posted Image https://www.loc.gov/...ero/romdir.html

Fabrica de timbre - tipografie dar si editura.
Intreprinderea Poligrafica Sibiu.
A fost una din cele mai bune din tara. Acum este un mall...

Edited by Sicosan, 24 September 2019 - 18:08.


#6
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,109
  • Înscris: 13.06.2004
Mall... adică au demolat clădirile?
La Fabrica de chibrite şi timbre vor să fac nu ştiu ce prostie   Posted Image
Ptiu, de "Alcalay" chiar uitasem. Avea şi librărie.

Edited by djl, 24 September 2019 - 18:17.


#7
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
Si, evident la loc de cinste - desi nu-ti plac "alogenii" :-/ - este si:

https://ro.wikipedia.../Francisc_Göbl

#8
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,109
  • Înscris: 13.06.2004
I-ai mai menționat. În 1938 avea și Fii în denumire. http://lcweb2.loc.go...e.db&recNum=136
"Arta Grafică" văd că era pe atunci pe Sfinții Apostoli.
Nu mi-am închipuit că virgulă "Cartea Românească" avea tipografie și în clădirea aia bombardată în 1944, unde e acum blocul cunoscut ca "Romarta Copiilor".
Și nici că erau atâtea tipografii în București. Ptiu, cred că erau mai multe decât în anii '90, când încă se tipăreau destule ziare și reviste (cărți mai puțin).
Uite că aflu că și în Obor a fost ("Vulturul" pe Câmpul Moșilor nr. 2... probabil pe unde e acum "Bucur Obor").
Și "Socec" (care avea și librărie și edituri) avea tipografie.

Uite că am dat și peste un articol despre una Sibiană: http://telegrafulrom...n-sibiu-ii.html

Păcat că ăia de la Liceul Tipografic nu te lasă la bibloteca lor dacă nu ești elev. Că tare aș fi vrut să mă uit pe niște manuale vechi...

Edited by djl, 24 September 2019 - 20:36.


#9
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,109
  • Înscris: 13.06.2004
Dar s-a mai păstart pe undeva pe la noi vreo presă veche mare sau toate au fost casate?

#10
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 djl, on 24 septembrie 2019 - 20:29, said:

I-ai mai menţionat. În 1938 avea şi Fii în denumire. http://lcweb2.loc.go...e.db&recNum=136

Erau mentionati in treacat, asa ca aveau dreptul la un link propriu si personal Posted Image pt. ca la vremea respectiva "jucau" intr-o alta liga, fata de restul concurentilor...

Edited by Piscopescu, 01 October 2019 - 08:17.


#11
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,109
  • Înscris: 13.06.2004
Adică erau printre cei mai tari?   :huh:

#12
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,109
  • Înscris: 13.06.2004
Ce aiurea sunt. Pe Str. Sfinţii Apostoli era Tipografia "Astra Grafică", nu "Arta Grafică".
În cartea de telefoane din 1950 (dar văd că nu mai reuşesc să o găsesc) Întreprinderea Poligrafică nr. 4 era pe Str. Radu Vodă:
http://www.memory.lo...100914001li.pdf
Deci probabil clădirile de pe Cal. Şerban Vodă nu sunt construite mai devreme de 1950. Din păcate cartea de telefoane din 1954 nu o am la dispoziţie ca să văd dacă în 1954 era pe acolo (eventual am să sun pe cineva care o are).

Ar fi interesant de văzut câte dintre cele de aici mai există măcar fizic, ca şi clădiri: http://lcweb2.loc.go...e.db&recNum=136
Cele de pe Str. Bradului nu mai există, că strada aceea a fost rasă în anii '80. Era cam pe unde sunt Bd. Octavian Goga - Pasajul Mărăşeşti.

Edited by djl, 25 March 2020 - 19:41.


#13
djl

djl

    Lustră cu ventilator. Oile au votat cuțitul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,109
  • Înscris: 13.06.2004
Ce procedee tipografice se foloseau în România pe vremuri (mă refer la perioda 1930-2004, deși se poate vorbi și de perioade mai vechi). Am găsit titluri de manuale de tipografie și poligrafie, dar nu am reușit să cumpăr vreunul (poate după ce o lăsa-o mai moale nebunia am să cumpăr sau cel puțin am să mă mai uit pe la vreo biblotecă).â
Când s-a renunțat la tiparul clasic (zețari, transfer imagini prin metode vechi)? În anii '90 sau mai târziu?
Mulți se plâng de calitatea slabă a unor tipărituri din anii '70-'90 (în perioada comunistă credc că cele mai bune tipărituri au fost realizate cam în perioada 1958-1974, cel puțin la chestiile mai evoluate). Dar nici în interbelic, în afară de unele chestii de lux nu erau tipăriturile cine știe ce sau realizate pe hârtie de foarte bună calitate, că pe atunci nu prea aveau oamenii bani de chestii tipărite.
Revista "Liceenii" și urmașele ei de după certuri (1997-1999/2000) nu erau prea super tipărite... oare ce metode foloseau?

Cred că ar fi inetersant de studiat și grafica vremurilor trecute.

#14
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 07.02.2011

 djl, on 30 martie 2020 - 23:54, said:

Ce procedee tipografice se foloseau ..
Cand s-o termina cu Covid-19 mergi in vizita la Moara de hartie.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uE8hSB_LcWA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,942
  • Înscris: 12.01.2018
Nu tiparitura era proasta ci hartia

#16
Cinevadragsiiubit

Cinevadragsiiubit

    PLOIEȘTI CITY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 18.01.2019
Ziar din 1897 https://cartileploie...-de-la-ploesti/ în format pdf.

#17
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
ce stiu e ca primele tipografe , facute de gutenberg , foloseau imprimarea dupa matrita, manual. alte forme mai tarziu au folosit probabil acelasi procedeu a matritarii numai ca mecanizat. ziarele de pe vremuri foloseau probabil ceva gen imprimantele de astazi , numai ca aplicat la viteze mari, se face matrita , se pune pe un tambur, tamburul se preseaza pe hartia alba si apare scrisul datorita cernelii sau ce este pe tamburul asta. probabil ca sunt si alte metode gen matritarea dupa laser insa asta functioneaza computerizat in timp ce cele vechi aveau literele puse una cate una pe presa , ca pe piese de puzzle

#18
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,915
  • Înscris: 12.03.2009
Tata a lucrat ca zetar(culegator manual) la Informatia(Libertatea) pe Brezoianu din 72 pana in 96. La tiparirea ziarelor nu se punea accent la calitatea hartiei, insa sa vezi calitate la cartile academicienei...
Imi aduc aminte ca era foarte bine platit. Se plateau orele suplimentare(si erau destule) si aveau si un spor pentru lucrari complexe. Cartile de chimie, fizica si matematica care aveau formule, grafice si semne deosebite + cartile in limba rusa. Ajungea pana la 4000-4500 pe luna.
La mare cautare pe vremea aia erau cartile de vizita pentru smecherii vremii. Daca imi aduc bine aminte era 5 lei cartea de vizita si comanda minima era de 100 de bucati. Daca prindeai 2 comenzi pe luna erai asigurat!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate