Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024

Scule parkside x20v
 "Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?

Probleme cu un vecin de pe scara
 Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...

Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural
 Proceduri vamale Port Constanta

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat
 

Cu ce salariu traim decent in Romania?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
176 replies to this topic

#19
yulyk666

yulyk666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 06.01.2013

 bobitad, on 28 august 2019 - 09:32, said:

au mai fost topice dastea, fara numar pana acum.
lumea o sa inceapa sa se certe ca ala o sa vrea vacanta in Hawaii si altu la cort.
adica na, poti sa faci un calcul pentru ce vrei tu si aia e suma.

multe din tot ce ai scris tu acolo, eu le numesc mofturi. ca doar nu traiesc ca sa merg in vacanta, sau sa-mi schimb telefonul. as tine un telefon si 50 de ani daca s-ar putea.
deci ai putea sa zici ca traiesc "in_decent".
libertatea care mi-o da faptul ca nu prea ma regasesc in chestiile de mai sus, e mai faina decat sa am lucruri. la servici zici ca-s in vacanta. si nu, nu-s bugetar.

desi am calatorit mult atat in tara cat si in afara tot nu zic ca e mare smecherie. prefer sa urc pe munte sau sa vad un peisaj misto si sa ma intorc acasa sau sa stau o zi.
masina e overrated, dasta mi-am luat ieftina. daca s-ar putea as vrea sa o scot din calcul.
sa fii smart conteaza, dar ce faci tu cu chestiile smart? stai pe facebook sau te joci pubg? cum am mai zis. nu traiesc ca sa am noua versiune de telefon.
sa iesi in oras la bere si hobiuri. fie.
sa nu traiesti de la o luna pe alta depinde de foarte multe lucruri.

Pentru tine pot fi mofturi, dar pentru altcineva nu sunt. Pentru mine spre exemplu moft e sa iesi in club, sa mananci in oras la restaurant. Daca la cateva luni imi iau ceva tech nu e moft, e hobby, sau cand se mai strica ceva, niste casti, o boxa, un procesor etc.

#20
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
E veche... dar e buna asta!

Attached Files

  • Attached File  OMP.PNG   580.24K   106 downloads


#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,161
  • Înscris: 25.06.2007

 george_alexandru, on 28 august 2019 - 09:52, said:

Singur - 4000-5000 ron
Relatie - 4000 de caciula
Cu copii - 5000 de caciula
Copiii nu iti maresc proportional cheltuielile, ca stau in aceeasi locuinta, umbla cu aceleasi masini etc.

#22
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,049
  • Înscris: 13.07.2011
depinde foarte mult de situatia personala si cat de cheltuitor esti.

Daca ai apartamentul tau cu 4-5000ron traiesti super bine. Daca stai in chirie ajung si banii aia, dar mai inchizi robinetul in alta parte.

Am un cuplu ca si prieteni in Romania care si-au cumparat un apartament cu banii jos si acum traiesc acolo. Amandoi au 5000ron salariu, deci 10.000 per total. Oamenii fac 3 concedii pe an, au masina proprie si isi permit sa iasa la restaurant de 2-3 ori pe saptamana.

#23
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,903
  • Înscris: 03.12.2001
3.500 lei pe lună cheltuielile curente, 3 persoane.
utilități. telefoane. mâncare, ieșiri, benzină.
fără haine și concedii.

#24
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Absolut tot ce ai enumerat este subiectic pentru ca:
  • vacanta este vazuta diferit de fiecare in parte (seful sotiei prefera sa stea intr-un loc si sa rancezeasca, eu prefer sa umblu, deci bugete diferite)
  • masina este, intr-adevar, o necesitate, dar unora le place BMW, altora le place jazz-ul (pentru ca Tiriac)
  • un smartphone... sa zicem ca aici picam de idee
  • iesitul in oras poate insemna centru vechi sau pe plaja la mamaia in plin sezon sau o terasa din parc (nu bodega)
  • hobby-urile sunt diverse, de la filaterie pana la hipism, deci buget foarte disproportionat
  • traitul de pe o luna pe alta depinde de fiecare, in principal, nu neaprat de venituri, desi la salariul minim pe economie e cam greu sa ai toate de mai sus si sa fii pe 0 la 30 ale lunii.
M-am uitat ochiometric peste sumele avansate, inseamna ca la mine, la sub 1.000E de persoana suntem muritori de foame, desi putem spune ca avem un trai decent (masina+casa+mancare+iesiri).

Daca am lua in calcul urmatoarele cifre (lunare de persoana):
  • rata casa 1.000 lei
  • rata masina 1.000 lei
  • mancare 500 lei
  • produse curatenie 200 lei
  • curent 50 lei
  • gaze 20 lei
  • telefon 70 lei
  • cablu 60 lei
  • carburant 200 lei
am avea, pentru un cincinal, suma lunara de 3100 lei. Bine, daca as fi singur, masina si carburantul (1200 lei) ar disparea si as ajunge pe la 2.000 si as mai ramane cu ceva banuti pentru iesiri si concediu.

Pentru fiecare persoana suplimentara, costurile ar creste cu aproximativ 20-30%, cu specificatia ca la fiecare 3 persoane, ratele la casa ar creste exponential (evident, greu poti sta intr-o garsoniera 3 persoane).

Edited by Pololica, 28 August 2019 - 10:32.


#25
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,942
  • Înscris: 29.10.2014
Eu nu inteleg cum va ies ratele la casa de 1000 - 1500 de lei.

O casa de cea mai ieftina speta e undeva la 90 000 - 100 000 de euro. Asta in afara orasului, ca in oras e minim vreo 250 000 de euro.

Apoi orice simulare pentru 80 000 de euro da vreo 400 de euro de dat inapoi pe luna. Adica 1900 de lei. Ca sa nu mai zic ca o casa la 100 000 e goala. Trebuie sa o finisezi si sa-i pui mobila. Deci inca vreo 30 000 de euro.

#26
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 29.09.2006
2500 lei/pers. Fara rate si chirii.

Adica de 2 ori salariul minim.

#27
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,161
  • Înscris: 25.06.2007

 business11, on 28 august 2019 - 10:19, said:

au masina proprie
In ziua de azi masina au si cei cu 1500-2000 lei/ luna. Nu mai e lux.

#28
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Depinde cum sunt cumulate.
Poti sa ai chirie de 250-500 de euro si leafa mare.
Sau poti sa ai leafa mica si sa nu ai chirie.

Sunt de acord ca este supravietuire sub 2000 de lei.

#29
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,161
  • Înscris: 25.06.2007

 RedDev, on 28 august 2019 - 10:37, said:

Eu nu inteleg cum va ies ratele la casa de 1000 - 1500 de lei.

Se refera la garsoniere/ apartamente.

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
În România (şi nu numai) nu există un salariu corect, corelat la nivelul UE, deşi munca este prestată cam la acelaşi nivel (fişe de post similare).
Salariul corect este cel exprimat în euro, apoi convertit în lei, iar mărimea lui nu trebuie să fie sub nivelul salariului minim la nivelul UE.
Prin urmare, un salariu de 900 euro ar trebui să se acorde ca salariu minim. Nu ştiu dacă există 50% dintre companiile productive şi de servicii unde să se ofere acest salariu unui muncitor necalificat.
La nivelul Greciei, Atena este cel mai scump oraş, un salariu decent, acolo, înseamnă 1800 euro.

Acum, depinde pentru fiecare ce înseamnă decenţă. Dacă mă întrebi pe mine, eu îţi voi spune că decenţă înseamnă să îmi pot achita în 2 ani ratele la o maşină care costă 25000 euro. Dacă-l întrebi pe Becali, va avea altă părere.

Edited by PSC, 28 August 2019 - 10:44.


#31
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 RedDev, on 28 august 2019 - 10:37, said:

Eu nu inteleg cum va ies ratele la casa de 1000 - 1500 de lei.

O casa de cea mai ieftina speta e undeva la 90 000 - 100 000 de euro. Asta in afara orasului, ca in oras e minim vreo 250 000 de euro.

Apoi orice simulare pentru 80 000 de euro da vreo 400 de euro de dat inapoi pe luna. Adica 1900 de lei. Ca sa nu mai zic ca o casa la 100 000 e goala. Trebuie sa o finisezi si sa-i pui mobila. Deci inca vreo 30 000 de euro.

Eu, garsoniera, n-am platit niciodata mai mult de 720 lei, dar trebuie sa am grija si la asigurarile anuale, care sunt cam 500-600 lei pe an.
La apartament sunt cam 1000-1100 lei lunar, dar, cu cei cu care am vorbit, sunt minim 2, deci costul per persoana este simtitor mai mic.

Nu putem compara judetul Ilfov cu judetul Tulcea, de exemplu, unde preturile sunt mult mai mici.

#32
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,981
  • Înscris: 29.07.2017

 Karhu, on 28 august 2019 - 10:11, said:


Copiii nu iti maresc proportional cheltuielile, ca stau in aceeasi locuinta, umbla cu aceleasi masini etc.
Poate ne spune Karhu ce cheltuieli are pe acolo cu copiii.

#33
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 business11, on 28 august 2019 - 10:19, said:

Daca ai apartamentul tau cu 4-5000ron traiesti super bine. Daca stai in chirie ajung si banii aia, dar mai inchizi robinetul in alta parte.

Am un cuplu ca si prieteni in Romania care si-au cumparat un apartament cu banii jos si acum traiesc acolo.

cazul cumpararii cu banii jos este rarisim, de unde sa aiba banii jos un tanar sau chiar si un cuplu? vorbim de 1-2% din populatie
deci ramane chirie sau rata. si nu, nu este apartamentul tau daca platesti rata, care in principiu e echivalenta cu o chirie la valoare

#34
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Salariul minim este de 2080 lei adica aproape 500 euro
am sa fie extrem de prudent in estimare, dar din datele adunate de la prieteni colegi si fosti colegi, familie,

costul cosului de cheltuieli lunare pentru o familie cu 2 copii, familie care cumpara presa, bilete la spectacol, carti
asigura copiilor activitati extrascolare, inoieste garderoba de 2 ori pe an, are o vacanta de 10 zile pe an,
inscrie copii la invatamantul de stat, poseda o masina,
eu il apreciez la 6.000-7000 ron/luna
Sigur, la asta s-ar adauga chiria unde este cazul


Datele le-am analizat pentru o familie care se intinde cat plapuma, nu face aiurea imprimuturi, nu vrea mai mult decat poate obtine la stadiul momentan la care este.
Adica o familie normativa, asa cum o cunoastem din copilarie

Edited by vio69a, 28 August 2019 - 11:13.


#35
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,201
  • Înscris: 18.04.2008

 Qwerty69, on 28 august 2019 - 09:28, said:

500 Ron - Utilitati (Apa, Gaz, Curent, net, telefoane)

500 lei? Nu prea vă spălați sau nu prea gătiți, așa-i?
Eu plătesc apa 130 lei, curentul 150 lei, gazul vreo 200, telefoanele vreo 150 lei, iar gunoiul 30 lei.

#36
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 Flat, on 28 august 2019 - 11:01, said:

cazul cumpararii cu banii jos este rarisim, de unde sa aiba banii jos un tanar sau chiar si un cuplu? vorbim de 1-2% din populatie
deci ramane chirie sau rata. si nu, nu este apartamentul tau daca platesti rata, care in principiu e echivalenta cu o chirie la valoare

In orice loc in lume, este o problema la inceputul vietii pentru cuplurile tinere fara parinti cu posibilitati
Tin minte ca 5 ani cat a durat rata la avans la OCLPP, am avut salariu numai sporul ala de 7 lei cei ii aveam pentru carne....de care nu se atingea nimeni....

Edited by vio69a, 28 August 2019 - 11:10.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate