Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina cumparata cu dovada pe mot...

open vpn, adaugare exceptie

Alipire apartamente

Curba Q-U Fronius gen24?
 Procedura cumparare ticket rabla ...

interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa ii pui botnita un...
 Arc iesit din canapea. Ce e de fa...

SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata
 Nu merge internet și touchpad

Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024
 

frustrarea ca ni se baga pe gat apartamente mici

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#109
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postkopac, on 29 august 2019 - 08:38, said:

esti nebun, eu vreau 27-28 de grade in casa. nu pot sa lucrez in frig. terminati cu prostiile astea sexiste!

27-28 de grade e canicula, tinand cont ca in casa nu ventilezi ca si afara. Daca ai si probleme cu "curentul" poti pune lejer oua in apropierea geamului, in 3 saptamani ai pui.

#110
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,359
  • Înscris: 31.07.2017

View Postleusteanul, on 29 august 2019 - 08:46, said:

La 28 de grade ti se clocesc outzele, ti se scofalcesc si ramai fara urmasi!!
am rezolvat problema asta, unii sunt mai frigurosi de felul lor. eu sunt obsedat de frig, nu-l suport!

#111
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,161
  • Înscris: 25.06.2007

View Postiladi, on 27 august 2019 - 14:25, said:

In Cipru e undeva putin peste 1000 euro / mp
In Cipru sunt cele mai mari suprafete medii la locuinte din toata UE.
Ai vazut ce multe complexe for sale sunt? Cred ca-s gandite pt rusi...

#112
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,598
  • Înscris: 09.09.2017

View Postkopac, on 29 august 2019 - 09:18, said:


am rezolvat problema asta, unii sunt mai frigurosi de felul lor. eu sunt obsedat de frig, nu-l suport!

Ai circulatia periferica de proasta calitate. Esti obez?

#113
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Pai cum frate,nu erai ecologist convins? Pai caldura aia din casa consuma resurse ce polueaza in draci.Tu stii ce necesar termic are casa? Iti dai seama cat poluezi ca sa aduci temperatura la 27-28 de grade? Pai tu poluezi cat polueaza cateva masini...

#114
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,598
  • Înscris: 09.09.2017
Provincialii sunt de vina!!

#115
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,359
  • Înscris: 31.07.2017

View Posteireman, on 29 august 2019 - 09:29, said:

Pai cum frate,nu erai ecologist convins? Pai caldura aia din casa consuma resurse ce polueaza in draci.Tu stii ce necesar termic are casa? Iti dai seama cat poluezi ca sa aduci temperatura la 27-28 de grade? Pai tu poluezi cat polueaza cateva masini...
nivelul pe care-l ofera RADET bucuresti de caldura pentru mine este multumitor, sunt grasutz, n-are nicio legatura cu grasimea. stiu persoane foarte slabe ultra friguroase!

da, iarasi provincialii vor sa ne aduca mizeriile lor de centrale de apartament intr-un oras care are o incalzire centralizata civilizata. daca li se pare nasol sistemul asta, pot savura caldura de la centrala de apartament la ei in orasel!

#116
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,598
  • Înscris: 09.09.2017
Uite ca nu vor sa ramana in oraselele lor de provincie si uite ca vin hoarde-hoarde sa te sufoce si sa-ti imputa mediul inconjurator cu ciubotele lor pline de tzarana si mirosul specific de provincial, de slana cu ceapa. Ce te vei face?

#117
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,509
  • Înscris: 29.04.2008

View PostKarhu, on 29 august 2019 - 09:25, said:

In Cipru sunt cele mai mari suprafete medii la locuinte din toata UE.
Ai vazut ce multe complexe for sale sunt? Cred ca-s gandite pt rusi...

Pentru englezi. Am sta intr-un astfel de complex. Parcare la nivelul solului, bloc pe piloni. Cam juma din apartamente vandute, a venit criza si s-au oprit. Noi am stat in 2 dormitoare plus living, cam 100 mp. Si era cel mai mare apartament din complex. Am vorbit mai multe cu un vecin englez si zicea ca pentru ei Cipru e mana cereasca: merg cu masina tot pe partea gresita a drumului, toti, dar apsolut toti vorbesc engleza, e cald, e ieftin, legile sunt cam tot alea pe care le-au lasat britanicii. Au vecini care stau 8 luni pe an in Cipru si 4 luni in Anglia. Engezul avea doar vreo 75 de mp la aceeasi distributie. Sicea ca acum ar putea lua cam 1000 euro / mp. Dar am mai vazut si o gramada de complexe incepute, sau chiar gata, care stau goale sau mai mult goale. Inca nu si-au revenit din criza, nu cum e la noi prin Cluj, sau chiar si prin Oradea.

#118
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,161
  • Înscris: 25.06.2007

View Postiladi, on 29 august 2019 - 11:05, said:

Pentru englezi.
....Dar am mai vazut si o gramada de complexe incepute, sau chiar gata, care stau goale sau mai mult goale.
Probabil si pt englezi cu toate ca mie mi s-a parut ca bataia e pe rusi. Probabil ai vazut bannerele alea mari, in ruseste, in care o multime de firme de avocatura isi ofera sprijinul pt demararea obtinerii cetateniei ciprote, rusilor. O conditie e detinerea unei proprietati. Pt rusi, un pasaport UE e aur curat.

#119
danny

danny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 27.03.2002

View PostVlaDv2, on 28 august 2019 - 22:01, said:

70 MP pentru 2 camere mi se pare destul de mult?
Adica joci fotbal in el?
Stand in mai multe apartamente de-a lungul timpului, am ajuns la concluzia ca spatiul minim necesar locuintei e chiar cel prevazut in legea locuintei: 18mp pentru livng, 12mp pentru dormitor, 8mp pentru bucatarie, 4mp pentru baie si 2mp spatii de depozitare. Adica vreo 50mp la 2 camere, iar la fiecare copil mai ai nevoie de inca un dormitor.
Daca e sub, incepe sa devina frustrant. Adica poti sa traiesti acolo, dar vezi ca nu ai unde sa bagi un frigider mai mare, ca nu iti poti lua o masina de spalat vase, ca trebuie sa alegi intre dulap sau noptiera in dormitor, ca patul trebuie neaparat sa il pui pe colt ca altfel nu mai incape nimic etc.
Ce e peste - nu e neaparat necesar. E placut, iti da senzatia ca e mai aerisit si ca nu te impiedici de orice, dar nu e un spatiu pe care sa il folosesti. Sunt multi batrani care stau singuri in apartamente de 3-4 camere de cand le-au plecat copii, dar efectiv nu locuiesc decat intr-o camera, iar pe celelalte nici nu le mai incalzesc.

#120
azamantes

azamantes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.11.2008

View Postgeostorm, on 24 august 2019 - 15:03, said:

Romania e o tara cu ierni foarte reci.
O locuinta mare vine cu costuri de incalzire pe masura.
Unii fac comparatie cu casele britanice. Dar britanicii rar au temperaturi sub 0 grade iarna, multi din ei nici nu isi incalzesc casele iarna. Nu poti compara cu Romania unde ai minus 20 grade in ianuarie.
Romania  A FOST o tara cu ierni foarte reci.
Si asta se aplica cam peste tot in tara asta. Poate in regiunile montane/depresiuni mai poti vorbi de minus 20 grade in ianuarie.

#121
raymis

raymis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 15.03.2019
Ai si acum in campie, ca nu ai o perioada mare e altceva.

#122
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
Nu cred ca a fost iarna in care in Bucuresti sa nj fi fost minim 10 zile legate cu temperaturi de sub 20 de grade. Cel putin nu din 88 pana acum.

Edited by Tarzy, 01 September 2019 - 07:17.


#123
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,312
  • Înscris: 22.05.2003
Voi nu stiti istorie si ati facut ochisori la bloc.
Cu doar 2 generatii in urma bojdeuca era din chirpici si glodul era pana la genunchi.
Cine avea casa de caramida era boier.

Erau in cel mai bun caz doua camere, una "ce buna".

Cand comunismul a inceput sa construieasca blocuri cu apa curent si WC in casa, pasul a fost enorm.

Acum ai posibilitatea de a iti face casa pe pamant si e relativ ieftin comparat cu cat costa mp pe afara.
Realist, cu mesterii la gri/negru, iesi inca pe la 400eur/mp construit.

Vorbeam cu o cunostiinta ce construieste in Franta, si zicea ca nu are cum sa o faca sub 3000 EUR/mp, in conditiile in care peretii erau de 20cm de beton si fara izolatie, ca acolo curentul electric e extrem de ieftin (40 de centrale atomice).

Problema este ca initiatorul vrea sa stea ieftin, in buricul Clujului, apartament mare la bloc, sa nu fie deranjat de nimeni si nimic, in mijlocul unei oaze verzi.

Eu sunt satule de viata la bloc, timp de 25 de ani si prefer sa stau in camp, dar e o alegere asumata.
Nu ma integeleti gresit, nu as refuza un cadou in Cotroceni/Primaverii, dar de as avea bani pt cartierele "exclusiviste" din marile orase, nu as face aceasta miscare.
E prea multa poluare si aglomeratie.

#124
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
asta se raporteaza la job, daca ai de ajuns undeva zi de zi accepti poluarea si aglomeratia contra timpului castigat
daca esti freelancer sau pensionar, e logic sa traiesti izolat* pentru ca nu ai treaba cu nimeni si nimic

*se subintelege ca in ro, orice e in afara inelului/centurii e izolat, practic esti condamnat la trafic de mort min 1h pe sens

#125
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
De cand au facut terminatia lui A3 in Pipera poti sa ajungi din Snagov si din satele din jur in Pipera in birou in maxim 20-30 de minute (daca esti in cladirile de pana in metrou), asta la ore de varf.
Sau din Moara Vlasiei, din sat te urci direct pe autostrada, vad ca sunt o gramada de loturi cu iesire la lac disponibile.

Edited by nnestor, 01 September 2019 - 09:55.


#126
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
ai dreptate. totusi nu cred ca sunt asa ieftine acele loturi...
daca nu ma insel, asta e primul an cu ciotul de A3 deschis.. vom vedea acum in octombrie-noiembrie ambuteiajele..  eu nu as risca sa spun ca 20-30 min

in plus, nu ai transport in comun decent din acele sate, depinzi 100% de masina. singurele autobuze regionale sunt la intervale mari de succedare si ajung numai pe dn1,deci greu,la pta presei

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate