Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de detergent preferați pen...

Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.
 Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...
 Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...
 

Cele mai relaxante si frumoase zone muntoase / rurale

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
bbg150

bbg150

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 09.07.2018
Salut,

Care sunt, dupa parerea dumneavoastra, cele mai frumoase si relaxante zone muntoase sau rurale?

Ma intereseaza sa fie liniste in primul rand. Pana acum am fost la Moieciu de Jos, dar personalul de la ultima pensiune (cotata chiar bine pe booking) m-a dezamagit si nu e chiar liniste acolo, e o zona turistica din cauza castelului Bran.

Si daca puteti lasa numele unor pensiuni la preturi accesibile si care v-au multumit.

Multumesc anticipat.

#2
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Breaza

#3
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,926
  • Înscris: 28.11.2006
Dupa titlul topicului si prima parte a postului initial, am crezut ca vrei sa mergi pe munte cu cortul :D

Prin Apuseni gasesti o gramada de pensiuni OK. Daca esti dispus sa faci drumul pana aciolo, nu vei regreta. Oriunde mergi in Arieseni, Campeni, Albac, Galda gasesti ceea ce cauti.

#4
romvic

romvic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.08.2019
Mie mi-a placut intotdeauna Tara Hategului, cu toti muntii aceteia.

#5
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Cum e drumul pana acolo?

Calitatea ma refer, e civilizat sau iti tre Logan?

E vorba cred de E79

Edited by burkina, 16 August 2019 - 04:46.


#6
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005

View Postpufonel, on 15 august 2019 - 23:43, said:

Oriunde mergi in Arieseni, Campeni, Albac, Galda gasesti ceea ce cauti.

Poveste personala de acum vreo 10-15 ani. Ajuns seara pe la vreo 22:00-22:15 in Arieseni dupa un drum extrem de lung. Veneam dinspre Albac si stiam ca dupa Arieseni nu prea mai aveam unde opri la vremea aia.
Cautat o pensiune si vazut una mai aratoasa cand eram catre iesirea din sat ( venind dinspre Albac). Intrat acolo , intrebat daca au camere. Cica au. Ok, ramanem.
Vrem sa mancam si noi ceva.... raspuns: " Aaaa, pai la ora asta n-o mai scol pe nevasta-mea!"
Noi cica ne e foame si ca orice e bine primit, poate sa puna ce preturi vrea el, doar sa bagam si noi ceva la matz, O rosie , o bucata de branza, o slana acolo.
El a tinut-o ca bucataria s-a inchis si ca n-are ce sa ne dea.
A fost singura data cand am fost in vacanta si am avut cina formata exclusiv din jumatati de biscuiti pe care i-am gasit prin masina.

Cel putin pentru mine Arieseni din momentul ala a disparut de pe harta ca locatie pentru cazare.
E drept ca de atunci au aparut zilioane de pensiuni si chiar hoteluri acolo in zona, dar pt mine ala a ramas ca moment de referinta si n-am mai trecut pe acolo.
Nu pot sa nu fac comparatie cu felul in care am fost primiti in alte parti.
Ca o remarca personala, in toate locurile administrate de concetatenii nostri maghiari n-am avut nici cea mai mica problema sa obtinem mancare excelenta, indiferent de ora la care am ajuns. In afara de "Ighen" si "nem tudom" nu prea stiu alte cuvinte unguresti, asta ca sa nu iscam chestii nationaliste aici.

Edited by crstn, 16 August 2019 - 07:22.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Șuncuiuș Bihor.
Siriu Buzău.

#8
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
La Magura (Jud. Brasov) am avut o vacanta extrem de plăcută in urma cu mai multi ani: liniște, aer curat, doar drumul de la Zarnesti pana in sat era cam denivelat. Alt loc foarte linistit in aceeasi zona este Fundatica. La Moieciu e aproape ca pe litoral, o aglomerație si un trafic de coșmar, am fost saptamana trecuta si erau lucrări pe zona Rasnov-Bran cu semafoare din 5in 5 km. Cred ca am facut in vreo ora si ceva cei 10-11 km.

#9
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 13.06.2005
https://www.google.c...jAxOS0wOS0yNFIA

Am fost in primavera aici... face toti banii, mancare grozava, liniste, ai unde sa te plimbi...
Personal, cand pot evit locatiile prea appropriate de soselele principale

#10
mariusica24k

mariusica24k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,037
  • Înscris: 24.01.2013
Dacă ai cât de cât condiție fizica, poți face trasul Babele-vârful Omu-Crucea caraiman.. Eu ieri am făcut traseul cu niște prieteni, de la 10:30 am început urcarea de la Piatra arsa, și la 18:30 eram înapoi.. Niște peisaje superbe, liniște absoluta, tot ce vrei.. Am prins și vreme foarte OK..

#11
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Postbbg150, on 15 august 2019 - 23:04, said:

Salut,

Care sunt, dupa parerea dumneavoastra, cele mai frumoase si relaxante zone muntoase sau rurale?

Ma intereseaza sa fie liniste in primul rand.........
Liniste ? Ia uite aici : pustiu ! ( vedere din balcon ) Sâmbăta de Sus

Attached Files



#12
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 19.11.2006
Pojorâta, Județul Suceava. Pensiune cu bucătărie, am gătit ceva noi la repezeală după un drum de 550km, curat, grădină mare, 2ha de lucernă proaspăt cosită.. un miros bestial de natură, grătar, etc.

Poate pentru un sejur cu mic dejun inclus, mai trebuie căutat...

Sau Alpina Delux în Moisei cu all inclusive e o afacere.
Trebuie sunat înainte și vb cu proprietarii pentru a evita aspectele neplăcute Posted Image
Eu așa fac de vreo 4 ani încoace Posted Image

#13
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 24.09.2017
bun topicul. sper sa posteze cat mai multi.
Intradevar, zona Moeciu lasa de dorit si e cam scumpa.
Fundata/Fundatica e ok, as vrea sa merg cu bebe, fara sa dorm acolo.Stau prin zona. Daca stie cineva un loc unde sa pun o patura si sa admiram muntii, e bine sa scrie. Vreo doi ani or sa tot lucreze astia la drum, e bine ca-l fac macar.

@mariusika24k am facut fix traseul ala cu nevasta acum 2 ani. Este super misto, iar la final, daca nu te panichezi poti sa te intorci de la Cruce, pe partea cealalta, mai spectaculoasa. M-am panicat un pic ca nu stiam drumul(eu urcam de obicei pe munti), si ar fi bine sa studiati marcajele. Traseul este unul foarte usor, cu o usoara urcare la Omu. TransBucegi mi se pare cel mai frumos de la noi. Am fost pe Transfagarasan de n ori si pe Transalpina, dar drumul ala mi s-a parut super misto.

Am vrut si eu in Apuseni, la Albac, dar au incurcat astia biletele si etc. Deci nu am mai mers.

Fata de mare si Valea Prahovei, cred ca poti gasi cazare si mancare la preturi decente. Am fost si la Stana de Vale, foarte multa liniste si poti face drumetii. Mancarea nu e cea mai buna dar pentru relax e ok.

#14
mariusica24k

mariusica24k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,037
  • Înscris: 24.01.2013
Alta zona spectaculoasa pe care v-o recomand este Cheile Sohodolului..privelisti superbe

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate