Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?
 SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Incurajarea, stimularea si sustin...
 Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...
 C Embedded

DUO Street View

Lipsa menstruației de cateva...

Ajustare pret contract mixt
 

incubator electronic

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Ambele scheme sunt functionale, insa eu pe langa controlul propriu-zis al temperaturii, vreau ca temperatura sa fie afisata.
Intoarcerea automata ar fi o idee, insa nu cred ca am cu ce sa o contruiesc deocamdata iar legat de umiditate, chiar daca fac un sistem de citire al umiditatii interioare, nu am cum sa o coordonez - deci deocamdata merge prima idee, "tavă cu apă" si "întoarcere manuală".


Atasez mai jos o schema de termostat care dupa caracteristicile senzorului, ar trebui sa poata citi temperatura in intervalul -10/+85oC, alegerea temperaturii de lucru se face software si are un display 2x16.
Inafara de releul acela 12V care se alimenteaza la 5V, ce alte erori mai gasiti la schema?

Attached Files



#20
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Am mai gasit un montaj de acest gen, de data asta realizat cu microcontroller-ul PIC18F1320 si senzorul DS18B20 ce pare a fi mai de doamne-ajuta decat primul.
Atasez mai jos fisierele, poate are cineva nevoie de el.

Attached Files



#21
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Vad ca fisierul .hex nu este acceptat de SP.
Il gasiti mai jos --> se sterge .txt pentru a ramane .hex ..

Attached Files


Edited by pelikanu, 23 January 2010 - 16:25.


#22
dan_mesterel

dan_mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,652
  • Înscris: 06.02.2008
sal,

Interesanta schema. Piesele sunt destul de ieftine. Din pacate nu am lucrat pe cablaj dublu si nici cu microprocesoare. La ce foloseste acel "door switch"?

#23
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Când uşa incubatorului este deschisă, microcontroller-ul sesizează acest lucru şi deconectează releul.
Este o metoda de economisit energia electrică - dacă nu ar sesiza uşa deschisă, ar funcţiona incontinuu deoarece ar scădea temperatura incintei - implicit temperatura citită de senzor.

#24
dan_mesterel

dan_mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,652
  • Înscris: 06.02.2008
sal,

  Cand il realizezi sa ne spui si noua cum merge, ce sensibilitate are, histerezis, etc.



    Stima,

       Dan

#25
bblablablo

bblablablo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.01.2010

 pelikanu, on 22nd January 2010, 14:38, said:

Ambele scheme sunt functionale, insa eu pe langa controlul propriu-zis al temperaturii, vreau ca temperatura sa fie afisata.
Intoarcerea automata ar fi o idee, insa nu cred ca am cu ce sa o contruiesc deocamdata iar legat de umiditate, chiar daca fac un sistem de citire al umiditatii interioare, nu am cum sa o coordonez - deci deocamdata merge prima idee, "tavă cu apă" si "întoarcere manuală".


Atasez mai jos o schema de termostat care dupa caracteristicile senzorului, ar trebui sa poata citi temperatura in intervalul -10/+85oC, alegerea temperaturii de lucru se face software si are un display 2x16.
Inafara de releul acela 12V care se alimenteaza la 5V, ce alte erori mai gasiti la schema?
Buna ziua!!Nu va suparati, aveti cumva schema electrica pentru incubatorul CLEO 5???Sau unde pot gasi ceva asemanator??Va multumesc

#26
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Nu am schema incubatorului CLEO 5, singura schema pentru termostatul unui incubator produs de IPEE pe care o am, este deja postata pe pagina 1.

Legat de "ceva asemanator", cred ca orice schema pentru un montaj de termostatare simplu (au mai aparut 2 scheme pe pagina 2 ..) este potrivit pentru acel incubator. Spun simplu deoarece incubatorul CLEO 5 nu are nici intoarcere automata, nici control al umiditatii si nici un termometru digital care sa indice temperatura interioara. Totul se reduce in acest caz la comanda "ON" si "OFF" data releului ce dicteaza alimentarea rezistentelor.

#27
dan_mesterel

dan_mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,652
  • Înscris: 06.02.2008
Sal,

   Am achizitionat un termometru si higrometru ca acesta http://www.shopmania...~p-7180557.html. Ideaam mea este de a scoate senzorii sa ii prelungesc in asa fel incat aparatul sa stea in afara incubatorului si senzorii sa ii pun in incinta.

   Intrebarea mea este: are senzor si pt umiditate? Din ce am vazut eu are un termistor parca si mai are inca o piesa care ar putea fi senzor. o sa il desfacc sa pun si ceva poze sa fie mai elocvent.


     Stima,

             Dan

#28
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Poti lungi firele de la senzorul de temperatura - doar daca senzorii ofera informatia catre montaj pe un canal de date (tipul senzorului trebuie sa fie din familia DSXXXXX). Daca este un senzor bimetalic, cu cat lungesti firele, cu atat creste eroarea (regula nu se aplica pentru o prelungire a firului cu 30-50cm - sau efectul este insesizabil).
Deoarece spune ca-i si higrometru, inseamna ca poate masura si umiditatea aerului (a gazelor in general) - ar fi o idee sa vezi ce tip de senzori are aparatul acela, o serie este binevenita.

Edited by pelikanu, 26 January 2010 - 09:04.


#29
dan_mesterel

dan_mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,652
  • Înscris: 06.02.2008
sal,

  Am facut  poze la senzori. Nu au iesit prea clare, sper sa se inteleaga despre ce e vorba. Senzorul pt umiditate pare un plastic cu niste trasee pe el iar cel pt temperatura pare termistor. Ce parere ai dl pelikanu? merge sa ii pun pe fir?

    Stima

Attached Files



#30
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Cam asaAttached File  ds18b20.jpg   22.21K   132 downloads arata senzorul de temperatura despre care vorbeam eu, firul la el poate fi lungit (cu respectarea pe capete a tensiunii) pana la aprox. 20 metri.
Senzorul de umiditate poate fi prelungit fara probleme, cu un fir de 1-1.5mm cupru pana pe la maxim 2m
Daca senzorul de temperatura nu arata ca cel din imaginea mea, poate fi chiar un termistor - in acest caz, lungimea firului afecteaza citirea - deci firul ar trebui sa fie cat mai scurt posibil. Daca nu poate fi scurt, macar sa fie gros si bine cositorit pe placa respectiv pe senzor.

Edited by pelikanu, 26 January 2010 - 15:14.


#31
dan_mesterel

dan_mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,652
  • Înscris: 06.02.2008
Cred ca termistor este. O sa il masor sa vad. o sa prelngesc ambii senzori iar pt temperatura o sa compar cu un termometru de calitate sa vad daca are eroare.


   Stima

#32
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,573
  • Înscris: 17.09.2005
Senzorul de umiditate (cel cu "trase") se poate procura de la orice  player ,recorder sau
camera video cu banda magnetica.
Se gasesc pozitionate de obicei linga tamburul cu capete rotative.
Attached File  UPS_500.pdf   192.85K   334 downloads
Senzorul de temperatura este un termistor.
Ambele au valori de zeci sau sute de KOhmi.
Nu trebuie fire asa de groase si se pot pune si lungi.

Edited by bit 61, 26 January 2010 - 15:47.


#33
dan_mesterel

dan_mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,652
  • Înscris: 06.02.2008

 bit 61, on 26th January 2010, 15:44, said:

Senzorul de umiditate (cel cu "trase") se poate procura de la orice  player ,recorder sau
camera video cu banda magnetica.
Se gasesc pozitionate de obicei linga tamburul cu capete rotative.
UPS_500.pdf
Senzorul de temperatura este un termistor.
Ambele au valori de zeci sau sute de KOhmi.
Nu trebuie fire asa de groase si se pot pune si lungi.

Multumesc pt raspuns!

  Stima


PS: Parca ''trasee'' am scris (aka plural de traseu)

#34
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,573
  • Înscris: 17.09.2005
Este vina mea pentru ratacirea unui e.
Ghilimelele nu au fost puse in ideea de a arata ca ai gresit cu ceva.
Numai de a indica senzorul.

#35
dan_mesterel

dan_mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,652
  • Înscris: 06.02.2008
sal

Am desfacut higrotermostatul: pt masurarea temperaturii are un termistor de 10-15 kohm. In rest, un uC, cateva smd-uri (r si c). Nu are nici un semireglabil, trimer, ceea ce ma face sa cred ca nu necesita nici o recalibrare (in ideea ca ii mut senzorii). Urmeaza sa vad cu ce acuratete masoara.

  Stima,

#36
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,573
  • Înscris: 17.09.2005
In general producatorii indica valoarea in KOhmi a  termistorului cind acesta  este masurat la temperatura de 25*C.
Poti pune si fire de 5 m ca tot atita o sa indice.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate