Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...
 Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid
 Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...
 MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...

C Embedded

DUO Street View
 

Recomandare cada dus

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
Salutare !

A venit vremea sa imi renovez baia din apartament si ma bate gandul sa scot cada si sa imi pun cada de dus + panou sticla. Aveti idee ce firme de cazi de dus sunt mai ok ? As vrea ceva durabil si rezistent, fiindca am 1.90 m si 95 kg. Ma gandeam la o cada de dus de 110 cm pe 80 cm.

A doua idee ar fi cea cu rigola + gresie pe post de dush, dar parca nu ma incanta atat de tare ...

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 13.07.2011
Salut,

vezi daca gasesti in Romania produse de la Schulte. Am avut cabina de dus de la ei (completa), dar produc si cada de dus. Produc in Germania si au produse din toate categoriile de preturi. Am fost mereu multumiti de ei.

Eu am trecut intre timp la gresie pe post de dus, arata mai elegant si nu mai ai problema ca in 3-4 ani cada de dus sa se zgarie sau sa aiba pete.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,372
  • Înscris: 13.03.2017
Sa inteleg ca vrei cadita dus
In magazinele patriei sunt cam 2 tipuri - din marmura artificiala si din acril. Mai gasesti si din fonta sau otel dar oferta este foarte slabuta.
Alea din acril nu prea conteaza cine le fabrica.
Conteaza cantitatea de acril folosita - grosimea peretilor.
Cele ieftine = acril mai putin (sunt usoare). Sunt destul de bune dar, la 95kg nu prea cred ca vor fi prea durabile
Alea mai scumpe = acril mai mult (sunt mai grele). Astea - DA - rezista numai ca sunt cam scumpe. Intre 700~1000 lei/buc.
Tot cam atat costa si cele din marmura artificiala deci ...

In ceea ce priveste paravanul, chestiunea este destul de clara.
Cele din sticla securizata sunt foarte (foarte) bune

#4
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 28.08.2008
Eu zic sa faci dusul fara cada, arata mult mai bine. Ceva de genul asta:

Attached Files



#5
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,099
  • Înscris: 02.09.2016

 business11, on 30 iulie 2019 - 14:17, said:

vezi daca gasesti in Romania produse de la Schulte. Am avut cabina de dus de la ei (completa), dar produc si cada de dus. Produc in Germania si au produse din toate categoriile de preturi. Am fost mereu multumiti de ei.
https://www.hornbach...a-produse.html#

#6
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
Va mulțumesc de recomandare! Daca decid să pun cadita voi lua una din cele recomandate de mai sus, chit ca pretul e mai ridicat.

#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 13.07.2011
mergi pe Schulte cum am recomandat, a pus @elbjorn link la Hornbach. Nu stiu daca exista de 110 pe 80, dar de 120 pe 80 cu siguranta, dar te descurci tu. Nu lua din acril dala subtire ca o sa se crape in viitor mai ales cand vorbim de greutate si acrilul prost calitative se ingalbeneste si arata urat in timp.

Eu tot raman la idea cu fainta si gresie exact cum a pus @cristyz, eu asa am momentan si sunt mult mai multumit dar in trecut am avut de la Schulte.

#8
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
M-am hotarat si voi face cadita din gresie, fix ca in poza pusa de @cristyz + rigola pentru scurgere. Acum, mesterul ma invata sa pun o scurgere obijnuita ca e mai ieftina, chestie cu care eu nu sunt ok. Vreau neaparat rigola si nu stiu ce sa aleg. Va cer ajutorul din nou. Am gasit de Dedeman urmatoarele modele:

1. https://www.dedeman....35-cm/p/3025883

2. https://www.dedeman....35-cm/p/3032334

3. https://www.dedeman....40-cm/p/3024994

Care dintre urmatoarele sunt mai ok ?

In privinta caditei din gresie, instalatorul mi-a spus ca va face un pat de caramida sau BCA peste care va turma hidroizolatie de la Sika (parca), peste care pune gresia. Este ok asa ?

Multumesc din nou pentru sfaturi !

#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 13.07.2011
De ce faci rigola asa de scurta? Ce dimensiune o sa aiba dusul? Baga rigola cat mai lunga (de 80cm) ca sa ti se scurga apa (si in special spuma) cat mai repede. Nu recomand asa scurta.

Cea de la Chudej nu o cunosc, dar vad ca sunt cehi, cea de la Kadda este romaneasca si cei de la LIV sunt sloveni. LIV sunt mari, as merge pe ei.

Referitor la izolatie, hidroizolatia este ok. Mai exista si varianta asta (https://www.saxoboar...htvlies_neu.png) nu stiu exact cum se numeste pe romaneste, dupa care se toarna mortar hidroizolant, etc.

Pune pat de caramida, dupa care hidroizolatia, rigola si gresia. Plaseaza rigola cu cap, pentru ca in cazul in care in viitor sa ai probleme sa spargi cat mai putina gresie.

Edited by business11, 31 July 2019 - 14:02.


#10
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 28.08.2008

 CoBr4, on 31 iulie 2019 - 10:10, said:

In privinta caditei din gresie, instalatorul mi-a spus ca va face un pat de caramida sau BCA peste care va turma hidroizolatie de la Sika (parca), peste care pune gresia. Este ok asa ?

Da, e ok, dar sa puna banda la imbinarea dintre pardoseala si perete.

#11
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
Ok! Merci mult. Raman dator ;)

#12
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

 cristyz, on 30 iulie 2019 - 15:28, said:

Eu zic sa faci dusul fara cada, arata mult mai bine. Ceva de genul asta:
Vezi că îți trebuie o baie destul de mare pentru asta. Alternativa e să folosești un perete cu ușă, nu deschis ca si in poză. Dimensiunile le alegi funcție de paravan pentru că acesta este cel mai scump.

M-a tentat si pe mine o cabina de firida, dar am lăsat-o pe altădată.  Am luat o cabina dublă de duș.  Mult mai usor de montat...

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate