Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...

Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara
 Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...
 Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

Recomandare fosa ecologica
 La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online

Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...
 

HGS / OGS in Turcia - mic ghid

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
1885 replies to this topic

#1603
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 30.06.2023
pt andreicri - dupa ce ai trecut vama Bulgaro - Turco, mai mergi circa vreo 100 KM si in dreapta ta vei vedea un Indicator cu benzinarie si HGS, mai exact Aygaz se numeste benzinaria, unde poti si alimenta ieftin, platind cu cardul. In dreapta Benzinariei o sa vezi un Market / Restaurant si acolo, imediat cum intri pe dreapta ai s avezi o Casa de marcat si acolo e baiatul care te ajuta cu HGS ( doar sa-i spui HGS si stie ce sa faca ), sa ai Certificatul de Inmatriculare cu tine si alimenteaza cu Min $20 - $30 Trebuie sa ai Cash, uneori POS-ul nu functioneaza ( daca sti ca nu mai revi  in Turcia )

Cat despre Procura, proprietarul masini  ( Imputernicitul )  trebuie sa fie in masina cu tine, chair daca el nu conduce in acel moment, doar sa vada aia la vama.

Drum bun

Edited by raducanu969, 22 August 2023 - 13:10.


#1604
aatst

aatst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 28.06.2011
Salut
Cat mai costa o traversare a podului de la Canakkale, pentru autoturism, daca se intra pe la Kavakkoy?
multumesc

#1605
Jimmy71

Jimmy71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 05.05.2006

View Postandreicri, on 22 august 2023 - 10:41, said:

o intrebare pentru un neofit aflat la prima calatorie cu masina in turcia: acel HGS de unde se poate cumpara la intrarea in Turcia dinspre bulgari? si imi e neclar legat de soferi : masina e in leasing ( partea cu procura tradusa etc am inteles o ) insa mai citisem ceva legat de soferi si nu inteleg ce trebuie sa facem sa putem conduce amandoi. ,multumesc
Intrebarea referitoare la achizitia HGS este incompleta fiindca n-ai specificat pe unde intri in Turcia dinspre Bulgaria. Eu iti pot raspunde doar pentru intrarea in Turcia pe la Hamzabeyli: dupa ce treci de vama turca, la circa 10-15 km pe partea stanga s-a deschis un PTTT care include si casa de schimb valutar. Daca l-ai ratat, peste alti 15 km vei gasi tot pe partea stanga o benzinarie Petrol Ofisi in cadrul careia ai un PTT, casa de schimb valutar si vreo 2 ATM-uri printre care unul de la Zyrat bank de la care poti scoate lire fara comision cu cardul Revolut(nu stiu daca se aplica comisioane altor carduri).Eu am consumat 385 lire  pe O3-O7-O33 dintre care 190 lire doar podul Osmangazi. In rest, radare la greu in masini de politie oprite pe marginea soselei, radare fixe si niciun flash din sens opus de avertizare��. Waze nu te atentioneaza de politie, cum se intampla la noi sau la bulgari. Cand vezi soseaua lina si apar limitari de viteza 90-70-50, mai ales ca nu sunt in localitati, te apuca pandaliile. Revin cu alte amanunte in Septembrie cand ma intorc iar daca mai aveti intrebari va raspund, functie de cum intru pe forum.

#1606
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,709
  • Înscris: 17.01.2008
@raducanu, iar crezi ca toata lumea face ca tine... sau ar trebui sa facă...
Încă odată te întreb, de care vama faci referire??
Când spui de sume, de unde știi unde merge omul???
Btw, de la Hamzabeli la Edirne sunt 40 km, de la Kapicule la Edirne sunt si mai putini, deci, unde puii mei sunt aia 100km??

Încearcă sa te abții, dacă nu știi / ai toate datele...

Altfel o sa urmeze raport pentru spam...

@Jimmy71, waze este inutil în Turcia, nu este folosit la scara larga... Nu-l recomand.

@andreicri, daca sunteti doi soferi, poti face procura pe ambii soferi, este cazul cel mai... dar este suficient si pentru unul dar, cum s-a mai spus trebuie sa fie in masina....
Procura se face pentru masina, dar este mentionata si o persoana (nu neparat cu carnet de conducere)

@dacrad2, comisionul iti este afisat inainte sa dai OK la retragere. Asa am facut eu lista cu alea care iau comision....

Edited by danutzu_1069, 22 August 2023 - 20:23.


#1607
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,709
  • Înscris: 17.01.2008

View Postraducanu969, on 22 august 2023 - 13:09, said:

pt andreicri - dupa ce ai trecut vama Bulgaro - Turco, mai mergi circa vreo 100 KM si in dreapta ta vei vedea un Indicator cu benzinarie si HGS, mai exact Aygaz se numeste benzinaria, unde poti si alimenta ieftin, platind cu cardul. In dreapta Benzinariei o sa vezi un Market / Restaurant si acolo, imediat cum intri pe dreapta ai s avezi o Casa de marcat si acolo e baiatul care te ajuta cu HGS ( doar sa-i spui HGS si stie ce sa faca ), sa ai Certificatul de Inmatriculare cu tine si alimenteaza cu Min $20 - $30 Trebuie sa ai Cash, uneori POS-ul nu functioneaza ( daca sti ca nu mai revi  in Turcia )

Cat despre Procura, proprietarul masini  ( Imputernicitul )  trebuie sa fie in masina cu tine, chair daca el nu conduce in acel moment, doar sa vada aia la vama.

Drum bun
Poti sa ne indici un link pe Gmaps unde este acea benzinaria Aygaz??
Eu stiu ca Aygaz este o companie care ... distribuie gaz.... si LPG...
Repet, daca tu ai masina pe LPG asta nu inseamna ca toti au LPG....

#1608
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 30.06.2023
pt danutzu_1069 - Benzinarii Aygaz sunt peste tot in Turcia, si cele 2 pana'n Istanbul ( situate pe fiecare sens de mers ) a autostrazii. Crede-ma ca nu vorbesc din Auzite, fac Turcia din 2000 - 2001, iar aceasta Benznarie este pana'n BP-u. Pacat ca nu mai am Bonu-l de Motorina, ca-l postam, dar incerc sa gasesc in Tranzactiile de pe Contul Bancar. Eu spun, cum este mai usor pentru cei care Nu au fost in Turcia sau Istanbul, acum, fiecare e liber sa faca ce vrea, cum vrea. Le pot spune si drumurile de urmart, etc.

pt danutzu_1069 - ti-am adaugat Print Screen-uri cu Benzinaria Aygaz, repet, pe o parte si pe alta a Sensului de Mers a Autostrazi si acel market de care zic Metroparck ( unde isi poti lua HGS )

Attached Files



#1609
andreicri

andreicri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 13.07.2006

View PostRR_SK, on 22 august 2023 - 11:10, said:

Pentru HGS, depinde pe la ce vama intri in Turcia.

Pai depinde cum va fi traficul pe fiecate si alegem pe moment.Daca imi poti spune pentru ambele as aprecia. multumesc.
L.E: Au raspuns colegii forumisti mai sus deci e ok.. Noi vom merge spre Canakkale si apoi cesme , pamukkale , cappadoccia si apoi retur istanbul si acasa vreo 2 sapt. Ca sa ne ajunga, credeti ca 1000 de lire sunt suficienti depozit pe HGS?am app ul pus sa pot verifica daca e insa intreb ca idee. Multulesc

Edited by andreicri, 23 August 2023 - 08:07.


#1610
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 30.06.2023
pt danutzu_1069 - aici ai si Informatii Oficiale cu Partenerii care au Dreptul de a Elibera HGS pe teritoriul Turciei, printre care si OPET - AYGAZ

Attached Files



#1611
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,709
  • Înscris: 17.01.2008
Cine crezi ca merge atât pentru a-și lua hgs, când noi toți spunem ca se poate lua de la o benzinărie pana în Edirne??? Asta dacă intrii pe la Hambabeli...
Daca se întra pe la Kapikule, este ghișeu PTT imediat...

#1612
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 30.06.2023
Pentru mine este mult mai usor sa alimentez, sa ma odihnesc, sa beau o cafea si sa cumpar si HGS-ul din aceasta benzinarie.
De aceea am si prezentat aceasta varianta, acum cu ce ai prezentat, cu ce am prezentat dar si altii au prezentat, oamenii vor avea Variante de ude sa-si aleaga.
Oricum, e bine ca suntem mai multi care stim despre acest lucru.
Eu, de fiecare data intru in Turcia pe la Hamzabeli si ies pe la Kapitan Andrevo.

#1613
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,709
  • Înscris: 17.01.2008
@andreicri, depinde pe ce / cât mergi pe autostrăzi...
Daca ai un traseu, trimite-mi în privat și îți fac calculul...
Link-uri în gmaps

#1614
totonel2001

totonel2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 24.03.2002

View Postdanutzu_1069, on 17 august 2023 - 20:58, said:

@totonel2001, din tot traseul, de plata este pana la Bursa. Totalul de plata, pe sens, pe traseul specificat este de 428TL din astia, 33TL sunt de platit excusiv cu HGS (adica pe O3 si citeva SGS), restul putand fi platit cu numerar / card (O7 si O5). O22 nu este cu taxa.

Multumesc de amabilitate. Profit de ea si te mai deranjez cu o intrebare: O3 stiu ca se plateste doar cu HGS (portiunea pana intru pe O7), asa mi-ai si scris - „adica pe O3 si citeva SGS”, dar apoi, pe parcursul drumului, de unde stiu/aflu care din cele „cateva SGS” se poate plati exclusiv cu HGS si care cu card/numerar?
Banuiesc (si asta vreau sa-mi confirmi/infirmi) ca daca este exclusiv cu HGS atunci nu ai ghiseu de numerar/card. Altfel spus, daca nu vad indicatorul cu „Nakit/ Kredi karti” inseamna ca este exclusiv cu HGS, nu?
P.S.: oricum, am uitat sa precizez ca voi merge cu un Van si cred ca se incadreaza la Class 2 pentru costuri, dar...mi-am facut o idee.

#1615
andreicri

andreicri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 13.07.2006

View Postdanutzu_1069, on 23 august 2023 - 13:09, said:

@andreicri, depinde pe ce / cât mergi pe autostrăzi...
Daca ai un traseu, trimite-mi în privat și îți fac calculul...
Link-uri în gmaps
Pai traseul e bucuresti - gelibolu - canakkale - cesme - pamukkale - goreme - ankara -istanbul - bucuresti. Acum nu sti cat e otoban si cat nu pentru pun waze/g maps si merg pe unde zice

#1616
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,709
  • Înscris: 17.01.2008
@tontonel2001, categoria 1 (1. sinif) este pentru masini cu distanta intre axe mai mica de 3,2m, ce este egal sau mai are de 3,2m intra la categoria 2 (2. sinif)
https://www.kgm.gov....oot/HGSeng.aspx
Si, da, socoteala se schimba, tariful fiind de cca 669.5 TL

Asta este un punct de taxare SGS: https://goo.gl/maps/AWPjM7XfyCvkDEqD6
Este la iesirea de pe O3 si intrare pe O7, aici, practic te taxeaza pe portiunea Edirne - Kinali
Imediat dupa asta urmeaza "poarta" de intrare pe O7, care este cu bariera....
Asta este un alt SGS, si este in zona aeroportului: https://goo.gl/maps/2BX8XLSRhruTci5v8
Toate SGS-urile care arata asa, plata doar cu HGS.

@andreicri, waze, nu recomand in Turcia, gi eGmaps (iti trebuie net) fie ceva offline (Maps.Me, Sygic, etc)
Revin cu calculul

#1617
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,709
  • Înscris: 17.01.2008
@andreicri, la canakkale traversezi pe pod sau cu ferryboat-ul?
De la Pamukkale la goreme nu ai autostrada deci nu ai taxe.
La Istanbul, prin Tunel Avrasia sau pe unul din poduri? (presupun ca la Istanbul ai cazare intermediara, altfel il ocolesti)

#1618
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,709
  • Înscris: 17.01.2008
@andreicri, daca la Canakkale traversezi pe pod si ai cazare intermediara in Istanbul si folosesti Tunel Evrasia, taxele de autostrada ar fi de 570 TL, unde am pus de doua ori Izmir - Cesme, iar de la Izmir la Pamukkale mergi prin Aydin.

#1619
totonel2001

totonel2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 24.03.2002
@danutzu_1069 Multumesc mult

Edited by totonel2001, 24 August 2023 - 06:48.


#1620
andreicri

andreicri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 13.07.2006
va fi cu ferry in canakkale. Iar in instanbul vom sta 2 nopti.asa cum spuneam drumul e bucuresti - gelibolu - canakkale - cesme - pamukkale - cappadocia - ankara - ista.  Ce nu inteleg eu este cum pisici imi fac cont pe aplicatia vietii?nu reusesc sub nicio forma sa fac cont - nici pe app nici pe laptop ( care apropo e numai in turca si nu imi dau seama deloc ).Imi tot da erori .. era sa zic o prostie scatologica legata de aplicatia lor. si 2 la mana nu imi dau seama de unde se poate cumpara in turcia cand intrii - exista vreo benzinarie acolo ca am citit ca ba au ba nu...oricum mutumiri pentru sfaturi

Edited by andreicri, 24 August 2023 - 08:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate