Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...
 Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie
 Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

Restituire prima casco dupa instr...
 

HGS / OGS in Turcia - mic ghid

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
1885 replies to this topic

#1585
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 30.04.2008

 raducanu969, on 11 august 2023 - 18:14, said:

...
...Incarci cu $50 si totul va fi OK, asa procedez de fiecare data, dar de obicei, incarc cu $100, ca sa fie acolo, cum se zice ).
...
De curiozitate, pentru ce clasa/tip de autovehicul, de fiecare data incarci contul HGS cu $100?

Edited by w140, 11 August 2023 - 21:02.


#1586
bgmmihai

bgmmihai

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 14.01.2019
A încărcat cineva recent hgs în tara online

#1587
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,985
  • Înscris: 22.12.2005
Dupa 4 ture de Tr, toata FARA HGS (am tot incercat sa il fac dar nu am avut rabdarea necesara), ultima tura acum in August - am platit totul in 2 minute la iesirea din tara (nenea vamesul mi-a aratat pe un ecran ca aveam de plata ceva gen 330  lire, i-am dat banutii ( mai ramasesm cu fix 350 :) ) si mi-a printat o chitanta unde apareau  sumele/locatiile. Inclusiv intrarile in parcurile naturale(unele era cu plata prin hgs) dar nu era nimeni sa incaseze.
Pe autostrazi am folosit trecerile "pentru turisti", cu bariera + bon -> surpriza- la multe nu iti mai da bon ci platesti direct la urmatorul punct cu "om"- pesemne ca LPR-ul este operational complet.

#1588
totonel2001

totonel2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 24.03.2002
Salutare tuturor. Deoarece se apropie data plecarii spre Antalya as avea si eu o rugaminte.
Traseul pe care voi merge este acesta: https://www.google.c...3!3e0?entry=ttu
Am incercat sa calculez cate lire mi-ar fi necesare pentru tot drumul (ma voi intoarce fix pe acelasi traseu), dar recunosc ca mi-am prins urechile. Nu stiu pe unde intru, pe unde ies, nu inteleg de unde pot afla (ca nu pot da click pe harta), asa ca am renuntat.
Apelez la bunavointa voastra (stiu ca @danutzu_1069 este „taticul” Turciei cu masina) sa-mi spuneti si mie cu cat trebuie sa incarc HGS pana in Side (si retur) pe traseul de mai sus.

Deoarece in ultimii ani am tot avut probleme cu barierele care nu se ridica (sau nu vor sa le ridice) chiar daca am HGS cu bani suficienti lipit in parbriz, m-ar interesa, daca se poate sa incarc HGS cu minimul necesar pentru plata autostrazilor de stat, iar la cele private sa platesc cu cardul. Imi poate spune cineva, va rog, cam cate lire ar fi nevoie sa incarc pentru plata autostrazilor de stat? Sau daca se poate plati peste tot cu cardul?

Intreb deoarece inca oscilez daca sa incarc totul pe HGS sau doar minimul necesar.
Multumesc!

Edited by totonel2001, 17 August 2023 - 09:04.


#1589
Jimmy71

Jimmy71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 05.05.2006
Referitor la cei care nu vor sa-si faca HGS si se bazeaza pe faptul ca platesc la iesirea din Turcia tot ce e de plata, aveti grija ca va puteti trezi ulterior ca mai aveti de plata. A patit-o un prieten de-al meu care n-a vrut sa-si cumpere HGS, a platit unde era de plata, a trecut si pe la bariere cu HGS neplatind bazandu-se pe faptul ca va plati oricum la iesirea din tara si la iesire nu figura cu nimic dar cand l-am verificat in sistem figura cu vreo circa 300 lire cumulate datorie. Pe langa asta, ce sa vezi, figura si cu resturi din 2018 ( 200 lire ) cand am fost impreuna. Trecusera oricum circa 10 zile de cand avea de plata prima valoare si el nu iesise din Turcia, deci avea timp sa se actualizeze si mama sistemului. Pe langa asta, la unele restante de anul asta avea deja penalizari ca trecuse perioada limita de plata. Paradoxal e ca el n-a avut NICIODATA HGS, in 2018 respectiv 2023 intrand in Turcia cu 2 masini cu numere diferite, dar cand am bagat dupa nr. actual de masina mi-au aparut si restantele din 2018. E posibil sa-l fi luat dupa nume ca dupa altceva n-avea cum sa-l ia. Asa ca, mai bine luati-va HGS ca nu e greu, doar pentru puturosi si comozi ( in cele mai multe cazuri sinonim cu puturos ) e dificil.
Eu procedez astfel : incarc contul HGS cu 500 lire ( drum pana in Antalya via O7 Istanbul - Osmangazi - Afyon ) si cand ajung, in primele zile verific soldul. In caz ca mai trebuie de completat o fac online. Apoi la plecare mai pun inca 500 lire ca ma opresc in Istanbul, deci va fi cam acelasi traseu si cand ajung acasa, dupa vreo saptamana verific soldul. Foarte simplu!
Sper ca anul asta sa nu mai contribui la fondul de rulment al Politiei turce fiindca s-au inmultit radarele si mai ales s-au dublat amenzile comparativ cu anul trecut.

Edited by Jimmy71, 17 August 2023 - 10:46.


#1590
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,709
  • Înscris: 17.01.2008
Bine punctat @Jimmy71... eu spun asta de mult...
Altfel, mergi cum merg turcii.. Daca ei încetinesc, încetinești și tu... Radarele sunt marcate..
@totonel2001, revin cu mesaj..

Edited by danutzu_1069, 17 August 2023 - 19:10.


#1591
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,709
  • Înscris: 17.01.2008
@totonel2001, din tot traseul, de plata este pana la Bursa. Totalul de plata, pe sens, pe traseul specificat este de 428TL din astia, 33TL sunt de platit excusiv cu HGS (adica pe O3 si citeva SGS), restul putand fi platit cu numerar / card (O7 si O5). O22 nu este cu taxa.

#1592
totonel2001

totonel2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 24.03.2002

 danutzu_1069, on 17 august 2023 - 20:58, said:

@totonel2001, din tot traseul, de plata este pana la Bursa. Totalul de plata, pe sens, pe traseul specificat este de 428TL din astia, 33TL sunt de platit excusiv cu HGS (adica pe O3 si citeva SGS), restul putand fi platit cu numerar / card (O7 si O5). O22 nu este cu taxa.

Multumesc pentru raspuns. Cred ca pana la urma o sa incarc HGS cu 200 de lire (sa fie) si restul platesc cu cardul. Plata cu cardul merge la toate nu, nu mai e ca pe vremuri sa vrea numai cash?

#1593
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,709
  • Înscris: 17.01.2008
Da, merge cu cash sau numerar

#1594
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 30.06.2023
pt w140 - pentru un Passat B6, incarc ca sa am acolo, sa nu fiu nevoit sa stau cu grija ( ba, mai am sau nu ). Cand am dubii despre cati bani mai sunt, merg la Aygaz ( benzinaria de unde alimentez mereu ) si la market-ul de langa, verific balanta.

Recomand tuturor, Benzinaria Aygaz unde poti plati HGS Cash sau cu Cardul, rapid si usor, fara bataie de cap, doar Certificatul de Inmatriculare sa-l aveti.

pt Jimmy71 - Aprob tot ce ai spus, am patit-o cand aveam un Abtibild lipit si incarcam de fiecare data cu $20 ziceam ca imi ajunge, mereu cand treceam prin bariere imi arata 12,5 ( lire, taxa ) si asa faceam calcul, ca imi ajung. Dupa cativa ani, venind tot din Istanbul, la vama mi-au spus ca am de plata Taxa de Autostrada si mi-a aratat cu cativa ani in urma DESI, eu stiam ca am platit de fiecare data. Nu m-au lasat sa trec pana nu am platit Restanta.

De aceea Recomand tuturor sa incarce din Benzinaria Aygaz, deorece eu incarcam de fiecare data de la Oficiul Postal ( ca tot era aproape de Hotelul unde ne cazam )

#1595
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,709
  • Înscris: 17.01.2008
Exista posibilitatea de a verifica soldul on-line, și la fel, tot on-line de a afla cât este taxa pentru un anumit drum...
Daca la ghișeu ii spui ca vrei sa ajungi în Antalya el îți dă taxa cea mai mare, pe podul Osmangazi, deși sunt și rute mai ieftine...

#1596
totonel2001

totonel2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 24.03.2002
Deci pana la urma inteleg ca punctul PTT de la „moshulica” s-a inchis? Si inteleg ca acum exista acest punct: https://www.google.c...g90vj?entry=ttu
In acest punct exista vreo casa de schimb? Ca banuiesc ca se plateste tot doar cash si in lire...
De asemenea, se poate manca ceva in acest punct, exista vreun restaurant?

Edited by totonel2001, 21 August 2023 - 15:08.


#1597
RR_SK

RR_SK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 28.01.2008
Exista casa de schimb. Adica poti schimba la casa de la market. Iti da chitanta. Este si un bancomat.
Exista si un restaurant acolo.

#1598
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,709
  • Înscris: 17.01.2008
Da, sunt de toate acolo...
Cu incredere....

#1599
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,782
  • Înscris: 03.04.2017
O intrebare de nestiutor,la bancomat inainte de a face operatiunea iti este afisat comisionul sau il vezi dupa ce ai scos?


#1600
andreicri

andreicri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 13.07.2006
o intrebare pentru un neofit aflat la prima calatorie cu masina in turcia: acel HGS de unde se poate cumpara la intrarea in Turcia dinspre bulgari? si imi e neclar legat de soferi : masina e in leasing ( partea cu procura tradusa etc am inteles o ) insa mai citisem ceva legat de soferi si nu inteleg ce trebuie sa facem sa putem conduce amandoi. ,multumesc

#1601
RR_SK

RR_SK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 28.01.2008
Pentru HGS, depinde pe la ce vama intri in Turcia.
Procura este pentru masina. De condus, o poate conduce oricine.

#1602
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 30.04.2008
...cu conditia ca cel pentru care este incredintata masina prin procura sa fie prezent in vama TR.
Precizarea este pt. o mai clara intelegere Posted Image

Edited by w140, 22 August 2023 - 11:17.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate