Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O femeie sustine ca este propriet...

Damsel (2024)

Cum schimb parola la un ZTE F6605R?

5 mituri comuniste demontate
 Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

Recomandari Termopan + Velux

Sfaturi amplificator + bose
 Voi intelegeti ce va zic animalut...

Router nou fara port pentru fibra...

Cum mai stam cu asigurarile de ri...

Cer autorizatie, modific fara aut...
 Beko masina de spalat rufe WUE 77...

Aer conditionat Multisplit / case...

e-TVA din August 2024

Ventilatorul centralei nu se opre...
 

Digi a lansat serviciile 5G

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
7177 replies to this topic

#793
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009

View Postdiva_hipsterova, on 15 octombrie 2019 - 21:37, said:

SD 865 va avea modem 5g integrat. Google it.
ok, am citit. Vor fi 2 variante, cu si fara. Ala cu X55 intern va fi afectat de caldura fiind pe acelasi chip? Posibil sa apara pe o frecventa mai scazuta.
X50 foarte posibil sa fie doar NSA, de tranzitie.
Totusi exista varianta de update de firmware care sa faca posibil si SA. Depinde cum a fost proiectat.

Edited by m3rishor, 15 October 2019 - 22:32.


#794
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,524
  • Înscris: 03.04.2004
Asta ma gandeam, un firmware upgrade care sa permita accesul la SA si pentru X50, cine stie?!
Fata de X55 nu e capabil de 5G FDD ci doar TDD, motivul principal pentru care probabil Ancom pune pe masa la licitatie doar TDD si nu FDD in banda de 3.4 - 3.8 Ghz, mai multa nevoie de Download fata de Upload.

Attached File  Screenshot_2019-10-15-23-33-54-314_com.chrome.beta.png   849.1K   26 downloads


Digi are actualmente doar TDD in N78, VDF doar FDD(pe care l-a transformat in TDD) si Orange un mix de FDD si TDD.
Cand va fi candva SA in RO, spectrul FDD va ajuta masiv in Upload, iar cel TDD va ramane baza pentru Download, cum e si astazi de altfel.

Edited by emanu900, 15 October 2019 - 22:50.


#795
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,891
  • Înscris: 31.01.2006
cred ca nu se poate sa ai 5G FDD in n78, TDD e singura optiune

#796
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,524
  • Înscris: 03.04.2004
Posibil, de asta si VDF au trecut FDD-ul obtinut in 2015 pe TDD, iar Ancom nu a strambat din nas.
Vedem ce va fi si dupa licitatie, daca o mai fi vreuna anul asta.

Attached File  Screenshot_2019-10-15-23-51-35-637_com.chrome.beta.png   873.75K   34 downloads


Digi sta mai bine oricum, insa vreo 40 Mhz de-ar lua ajungand pe la 90 in TDD si media cred ca s-ar duce pe la vreo 500-600 in utilizare reala cu varfuri de aproape 1 Gbps.

Interesant ce va face si Orange care are 25 Mhz in FDD pe N78 daca ii va transpune ca VDF in TDD, ajungand (cu cei 45 Mhz TDD) la 95 Mhz TDD, cel mai bine pozitionati dintre cei trei operatori?

De urmarit cat spectru va dori fiecare

Edited by emanu900, 15 October 2019 - 23:06.


#797
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,891
  • Înscris: 31.01.2006
https://en.wikipedia...frequency_bands
n78 e TDD only

https://www.spectrum...encies/#Romania
ORO are peste 100MHz parca, nu mai cumpara mai mult

#798
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,524
  • Înscris: 03.04.2004
Ok, deci e clar, de asta Ancom a permis conversia FDD-> TDD la VDF.
Probabil acelasi lucru va face si Orange, sau cred ca ma-nsel si parte din acei Mhz in TDD sunt deja folositi pe LTE TDD B43 cu clienti business.

Digi are tot in TDD, deci nu e nimic de convertit la ei.


#799
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009
In TDD down/up e chestie de rapoarte. Poti micsora down la 60% sa iti ramana mai mult pt up.
Buba e sa ai si latime mare de spectru pentru asta daca vrei down la 1000 si up 250 sa zicem. Cred ca inseamna undeva la 150 MHz adica muuuuult.
Problema 2 dar de fapt 1. Acoperirea, lobii - esti pe centru lui e ok. Nu esti (cel mai probabil) destul de naspa.

Edited by m3rishor, 16 October 2019 - 05:04.


#800
rama

rama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 07.01.2004
Eu 5G îl văd ca o salvare pt cei ce nu au banda. Pt Digi in Ungaria și România mai ales în Ungaria , daca apar chipseturi noi este foarte ușor în zonele aglomerate sa aduci capacitate . Iar pt asta NSA este suficient .

Dar cred că minim 2 ani va dura până când vor fi temrinale.

Am verificat o aplicație de curând și avea cca 75% download Android ai 25% Apple deci oame ii nu Umbla noi telefoane scumpe .

Astfel sincer cred că întaii trebuie să vadă operatorii în rețele telefoane compatibile pe urmă lansează NSA în zonele sensibile pt capacitate ( deși Digi acum in B38 sta foarte relaxat ) și abia apoi NSA și alte povesti .

Momentan este o chestie de imagine pt că oricum nu ai ce temrinale sa cumperi . Bine ai dar trebuie sa te dea banii afara din casa .

Păcat că Apple nu are modem 5G ar fi ajutat aduceau câteva milioane de 11-uri in piata nor vad, dar probabil la anu'

#801
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

View Postrama, on 16 octombrie 2019 - 10:04, said:

Eu 5G îl văd ca o salvare pt cei ce nu au banda.

5G-ul va avantaja in zonele aglomerate toate retelele, deoarece acolo nevoie de celule mici si dese, astfel incat la o antena sa fie un numar mai restrans de clienti.

Intr-o locatie de genul National Arena nu cred ca mai conteaza faptul ca un operator are intr-o banda joasa cu 200% mai multi MHz decat alt operator. Iar pe 2.6 - 3.7 GHz cam tot operatorii au spectru balalau.

#802
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,524
  • Înscris: 03.04.2004
@Digi_Helper

Ce se mai aude cu proiectul 5G? Mai sunt planuri de extindere in tara?
Stim ca folositi Ericsson si Huawei pentru aceasta infrastructura, Huawei fiind in plin scandal cu US, mai sunt sanse sa continuati cu ei in zonele unde ati inceput deja (cum e orasul Iasi de exemplu)?

Multumesc

#803
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,370
  • Înscris: 16.04.2014

View Postemanu900, on 23 octombrie 2019 - 08:51, said:

@Digi_Helper

Ce se mai aude cu proiectul 5G? Mai sunt planuri de extindere in tara?
Stim ca folositi Ericsson si Huawei pentru aceasta infrastructura, Huawei fiind in plin scandal cu US, mai sunt sanse sa continuati cu ei in zonele unde ati inceput deja (cum e orasul Iasi de exemplu)?

Multumesc


Salut, emanu900,

Investițiile prognozate pentru dezvoltarea rețelei 5G vor fi graduale, urmărind și ritmul de adopție a noilor terminale 5G, pe măsură ce acestea vor fi disponibile pentru utilizatori.
In ceea ce priveste colaborarea cu cei de la Huawei nu avem o informare oficiala cu privire la aspectele mentionate de tine. Extinderea continua si voi face publice aici localitatile noi in care serviciul va fi lansat.

#804
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,524
  • Înscris: 03.04.2004
Au mai testat si atii recent:

https://m.adevarul.r...143f/index.html

#805
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,891
  • Înscris: 31.01.2006
"Pe reţele 5G se pot atinge viteze de până la 20 gigabiţi pe secundă, dar aceasta a fost demonstrată doar pentru unde milimetrice cu o frecvenţă de 15 gigahertzi sau mai mare." , eh, aici se cam arunca grav dar nu conteaza, important e ca mai misca ceva in domeniul testelor ca vad ca si Digi s-a cam potolit cu instalarea de noi antene din pacate.

#806
ranit6996

ranit6996

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 09.06.2017
Curios ca au prins in zona Unirii....
au gasit antenele :)

#807
rama

rama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 07.01.2004
Pai sa fiu sincer nici nu îmi dau seama care este rostul acestei avalanșe 5G . Există puține terminale și scumpe . Nu prea se potrivesc pe profilul de 3 euro DON.

Probabil că 20douazeci va fi anul 5G , pana atunci este o chestie drăguță de Marketing.

Tehnic da ajuta in zonele aglomerate , dar dacă nu are lumea terminale degeaba . Adică dacă ai probleme de capacitate mult mai simplu pui încă 10 Mhz in zonele aglomerate in B38. Dar cum B38 niciodată nu este aglomerat problema in sine e in alta parte.

Dar totuși 5G mă va face că noul smartphone sa fie 5G . Oricare va fi el. E bine.

#808
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 30.08.2006

View Postemanu900, on 18 august 2019 - 11:12, said:

Nokia are probleme si peste ocean cu lansarea 5G, deci prin RO cred ca va mai dura nitel pana cand zonele 4G Nokia vor primi 5G... Sau se va face swap la Huawei sau Ericsson:
https://www.sdxcentr...-plans/2019/08/
Totul e ok....din ce in ce mai bine...numai ca mai greu sa ne dam seama care este problema! Adica se pare ca...chiar 5G-ul ar fi buba care a provocat prabusirea pe bursa!
https://www.marketwa...cuts-2019-10-25
That follows the 23.7% plunge in the stock on Thursday, after Nokia warned that profits for this year and next would be lower than previously projected, citing high costs related to first-generation 5G products, pricing pressure in early 5G deals and profitability challenges in China.
Treaba insa este si mai simpla:We are disappointed by Nokia’s execution in the 5G hardware and 5G software markets so far
Din pacate cam greu sa miste ceva....hatis prea mare de indieni in conducere plus ca au distrus cam tot ce era din Bell Labs! Le dorim succes la patente YES SIR!

View Postmikeciprian, on 13 august 2019 - 14:52, said:

Brasov, Timisoara, Sibiu, Craiova si cea mai mare parte a Vaii Prahova sunt pe Nokia. La ultima vom vedea daca merg in continuare pe mana Nokia sau fac swap catre Ericsson.
Asadar, vom avea tehnologia disponibila pe toti cei trei vendori din portofoliu. Ericsson si Huawei deja sunt activi, urmeaza Nokia.
Chiar si gratis daca au primit baseband-ul AIRSCALE tot a costa ceva instalarea lui+datul in clape! Nu cred sa se dea asa de repede jos si sa puna Ericsson...dar cine stie!
Eu unul nu cred sa vedem 5G Digi pe zonele Nokia anul asta si la ce echipamente livreaza marele constructor in prezent....nu pierde nimic Digi!
Se pot ocupa de alte lucruri intre timp!

#809
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,891
  • Înscris: 31.01.2006
https://www.politico...-angela-merkel/
Huawei was partly offering prices for the installation of 5G networks that are below the purchase price for the required components. "This is not a market price, but a political price to push competitors out of the market," he said.

Cam asta a facut tot timpul iubitul nostru vendor chinezesc.

#810
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,163
  • Înscris: 04.10.2005
Si-i rau ca avem noi tehnologie ieftina? Ca avem 4G la cuca macaii?
E la fel si cu digi .. cu telekom acum la net nelimitat la 5 euro...
Guvernele trebuie sa pazeascz altceva... Nu razboiul prețurilor...

Edited by khristian78, 30 October 2019 - 17:18.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

2 members, 1 guests, 0 anonymous users

StefanRO, lucian1010

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate