Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara

Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...
 Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A
 Amazing Race

Recomandare fosa ecologica

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie
 

Armaghedonul - Razboi Nuclear?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
77 replies to this topic

#37
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,100
  • Înscris: 24.11.2016

View PostWater100, on 25 iunie 2019 - 22:46, said:

Ceea ce spui tu aici mi-a adus aminte de o carte veche pe care o am in biblioteca de multi ani. Nu prea se mai gaseste in format fizic, eu am a treia editie. Vezi daca o gasesti pe net, a treia editie. Ti-am facut si poze cu ea.
O stiu si am citit-o. :)
Ultima oara cand am auzit de el (Toni Moldovan) se apucase de Zohar si pregatea o noua carte bomba.
Acum vreo 7-8 ani.

#38
daynight

daynight

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 19.06.2019

View Postionutz_joe2009, on 25 iunie 2019 - 22:49, said:

Iar reducerea populatiei nu-i ajuta pe aia din varf. scrie la carte.

Cei bogati ar putea avea armata de roboti care sa-i serveasca.Asta daca nu cumva ei devin cibernetizati sau isi modifica biochimia  prin inginerie genetica   pentru a deveni supraoameni.  



Quote

Eh, in cazul asta nu saracii pleaca cu naveta.

Asta scrie si in Biblie, ca urmatoarele categorii nu au loc pe noul "Pamant" sau cetatea cereasca
Toti astia vor muri pe Pamant, in pucioasa nucleara de foc fiindca vor fi prea saraci sau prea  dezagreabili ca sa-si permita sa locuiasca intr-un habitat spatial.  
Chiar Isus spune ca nu suporta infractorii , inselatorii  si saracii (de tip PSD):

Quote

7. Cel ce va birui va mosteni aceste lucruri. Eu voi fi Dumnezeul lui, si el va fi fiul Meu.
8. Dar, cat despre fricosi, necredinciosi, scarbosi, ucigasi, curvari, vrajitori, inchinatorii la idoli si toti mincinosii, partea lor este in iazul care arde cu foc si cu pucioasa, adica moartea a doua."


Quote

12. "Iata, Eu vin curand; si rasplata Mea este cu Mine, ca sa dau fiecaruia dupa fapta lui.
13. Eu sunt Alfa si Omega, Cel Dintai si Cel de pe Urma, Inceputul si Sfarsitul."
14. Ferice de cei ce isi spala hainele, ca sa aiba drept la pomul vietii si sa intre pe porti in cetate!
15. Afara sunt cainii, vrajitorii, curvarii, ucigasii, inchinatorii la idoli si oricine iubeste minciuna si traieste in minciuna!
16. "Eu, Isus, am trimis pe ingerul Meu sa va adevereasca aceste lucruri pentru biserici. Eu sunt Radacina si Samanta lui David, Luceafarul stralucitor de dimineata."




Edited by daynight, 25 June 2019 - 22:54.


#39
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

View Postdaynight, on 25 iunie 2019 - 22:52, said:


Cei bogati ar putea avea armata de roboti care sa-i serveasca.Asta daca nu cumva ei devin cibernetizati sau isi modifica biochimia  prin inginerie genetica   pentru a deveni supraoameni.  

Si e game over pentru oamenii aia.Pentru unii, game over inseamna pllictiseala teribila.

#40
daynight

daynight

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 19.06.2019

View Postionutz_joe2009, on 25 iunie 2019 - 22:55, said:

Si e game over pentru oamenii aia.Pentru unii, game over inseamna pllictiseala teribila.
Nu poti sa stii.

M-am apucat de citit  cartea Homo Deus.
Daca ne-am schimba biochimia prin inginerie genetica sau robotizare, am putea gandi altfel, am putea avea o mentalitate diferita, am putea fi constant fericiti daca am modifica genele ADN-ului  nu doar pentru a ne prelungi existenta si tineretea si a ne auto-imuniza la orice boala prin introducerea unor nanoboti prin tesuturi vasculare.
Cine isi va permite si e bogat va putea deveni tanar, nemuritor , sanatos si fericit sute de ani!

Edited by daynight, 25 June 2019 - 22:57.


#41
Water100

Water100

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 24.03.2017

View PostXlander, on 25 iunie 2019 - 22:52, said:


O stiu si am citit-o. :)
Ultima oara cand am auzit de el (Toni Moldovan) se apucase de Zohar si pregatea o noua carte bomba.
Acum vreo 7-8 ani.
Da, a fost acum mult timp, nici nu se mai tiparesc cartile lui. Ultima actualizare cu privire la urmatoarea editie este de la sfarsitul lui 2017, cartea este in pregatire dar eu sunt convins ca va mai dura mult pana la publicare.

https://toni-victor-...amului.html?m=1

Edited by Water100, 25 June 2019 - 22:58.


#42
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,100
  • Înscris: 24.11.2016

View Postsuper8, on 25 iunie 2019 - 22:47, said:


Apocalipsa s-a petrecut in urma cu peste 10 mii de ani ! acesta e descris de epopeele Mahabharata si Ramayana:

Iar Biblia a copiat ideea si a pus-o in viitor, ca se va intampla asa.

Diferenta dintre "prevestirile" biblice si "pvestea" epoeelor indiene este ca in 1992 cercetatorii au descoperit in Rajasthan (India) un strat de cenusa radioactiva ce acopera o suprafata de aproximativ opt kilometri patrati la 16 km vest de Jodhpur.
Se speculeaza ca radiatiile ar avea o vechime de peste 12.000 de ani ! iar in urma sapaturilor au fost descoperite schelete umane imprastiate pe o zona foarte vasta.
Si cica s-a stabilit ca nivelul radiatiilor de la Rajasthan e de sute de ori mai mare decat cel de la Hiroshima.
De aici s-a tras concluzia ca a fost vorba despre o explozie nucleara de proportii apocaliptice.

Evident ca multi au impresia ca nivelul tehnologic maxim inainte de Potop era arcul cu sagetile. Nu e chiar asa.
Asta daca admiti Potopul. In realitate Noe si-a construit corabia cu scule si unelte de la Bosch-ul de atunci.
Mai trebuie sa si gasesti manuscrise ce atesta intr-un fel contactul israelitilor monoteisti cu politeistii aia cu 330 milioane de zei si te cred.
Plus sa dovedesti putin asa influentele...

Edited by Xlander, 25 June 2019 - 22:59.


#43
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Lasati, vine bomba.Si daca ne prinde fara naveta...Pleaca doar 100-200 de nebuni cu 15-20 de roboti.

Ps: vor sta in naveta  si pana vor descoperi o planeta locuibila vor bea tone de bere.

Edited by ionutz_joe2009, 25 June 2019 - 23:03.


#44
daynight

daynight

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 19.06.2019

View Postionutz_joe2009, on 25 iunie 2019 - 22:59, said:

Lasati, vine bomba.Si daca ne prinde fara naveta...Pleaca doar 100-200 de nebuni cu 15-20 de roboti.

Ps: vor sta in naveta  si pana vor descoperi o planeta locuibila vor bea tone de bere.
Ai rezumat perfect viitorul umanitatii. Posted Image
E inevitabil, odata si odata planeta asta va fi periclitata si  distrusa incat ca va deveni nelocuibila   si cativa oameni vor izbuti sa o paraseasca in speranta ca vor efectua un nou inceput pe alta planeta.








Ca veni vorba de bombe atomice, sunt chiar spectaculoase in  maleficitatea si distructivitatea  lor   privite de la indepartare sau filmate:  
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hOQ3EQjIo5I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

.

Edited by daynight, 25 June 2019 - 23:19.


#45
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,100
  • Înscris: 24.11.2016

View Postdaynight, on 25 iunie 2019 - 22:56, said:


Nu poti sa stii.

M-am apucat de citit  cartea Homo Deus.
Daca ne-am schimba biochimia prin inginerie genetica sau robotizare, am putea gandi altfel, am putea avea o mentalitate diferita, am putea fi constant fericiti daca am modifica genele ADN-ului  nu doar pentru a ne prelungi existenta si tineretea si a ne auto-imuniza la orice boala prin introducerea unor nanoboti prin tesuturi vasculare.
Cine isi va permite si e bogat va putea deveni tanar, nemuritor , sanatos si fericit sute de ani!
Observ ca pendulezi intre promisiunile nu prea sanatoase (dpdv crestin) ale transhumanismului si pasajele din Apocalipsa.
Prin inginerie genetica sunt putine sanse.
Tehnologia avanseaza insa intr-un ritm ametitor si este posibil in cateva sute de ani sa se creeze ceva (un surogat fireste) care sa-ti prelungeasca agonia. Si sa-ti creeze impresia de o nemurire "limitata".
Ma indoiesc sincer ca vom mai avea ragazul asta de cateva sute de ani sau ca vor reusi vreodata sa transplanteze "spiritul" sau "memoria" sau "constiinta" unui om dintr-un suport pe altul.
Dupa 100 de ani de studiu si disectii pe milioane de creiere, nimeni n-are habar cum functioneaza in realitate.



#46
daynight

daynight

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 19.06.2019

View PostXlander, on 25 iunie 2019 - 22:41, said:


Si daca esti cuminte, iti zic si la celelalte ce e.
Ce poti sa spui despre celelalte?

View PostXlander, on 25 iunie 2019 - 23:21, said:

Observ ca pendulezi intre promisiunile nu prea sanatoase (dpdv crestin) ale transhumanismului

Transumanismul si robotizarea e unica solutie prin care omul poate deveni apt sa exploreze spatiul.

Nu putem parcurge distante dintre planete cu echipamentele si tehnologia de acum, plus ca avand nevoie de provizii de apa,oxigen si hrana,  nu putem face fata  costurilor calatoriilor spatiale spre alte sisteme solare.  

Cumva trebuie umblat si la gene ca sa devenim mai rezistenti la radiatii indelungate precum gandacii. Sau sa devenim cyborgi sa nu mai avem nevoie de hrana si oxigen, sa devenim imuni la frig si caldura si boli.

#47
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Nu are nimeni interes sa dea bomba.Sau vrei sa scapi asa usor?Posted Image

Te-ai nascut, popa ca-n Iordan te-a bagat, ai 2 variante apoi.Statul iti trage un cnp, esti inmatriculat Posted Image)

Iti mai da si cartile alea, directive plus politici din timpuri stravechi.


Iar tu vrei sa scapi cu bomba?Nu astepta bomba ca nu vine.

Edited by ionutz_joe2009, 25 June 2019 - 23:34.


#48
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostXlander, on 25 iunie 2019 - 23:21, said:

Dupa 100 de ani de studiu si disectii pe milioane de creiere, nimeni n-are habar cum functioneaza in realitate.

Cum funcționează creierul mai au habar savanții, însă cum funcționează conștiința e miraculos! Față de toate celelalte lucruri din univers, care se supun legilor  fizice, chimice, noțiunilor matematice etc... conștiința scapă acestora, neputând fi cercetată și studiată...

#49
benetusseryo

benetusseryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 07.06.2019
"cele 7 potire ale mamei lui
D-zeu"...
cine este aceasta misterioasa
mama a Creatorului ?
desi am o anumita varsta este
prima oara cand aud asa ceva.

View Postdaynight, on 25 iunie 2019 - 22:56, said:


Nu poti sa stii.

M-am apucat de citit  cartea Homo Deus.
Daca ne-am schimba biochimia prin inginerie genetica sau robotizare, am putea gandi altfel, am putea avea o mentalitate diferita, am putea fi constant fericiti daca am modifica genele ADN-ului  nu doar pentru a ne prelungi existenta si tineretea si a ne auto-imuniza la orice boala prin introducerea unor nanoboti prin tesuturi vasculare.
Cine isi va permite si e bogat va putea deveni tanar, nemuritor , sanatos si fericit sute de ani!
nu exista nimeni pe aceasta planeta care sa poata vindeca o simpla
raceala. doar corpul nostru.
care este o super-masinarie
a Creatorului.
restul sunt doar nebunii spontane.

Edited by benetusseryo, 26 June 2019 - 04:36.


#50
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,281
  • Înscris: 23.08.2014

View Postdaynight, on 25 iunie 2019 - 21:25, said:

Cele doua razboaie mondiale, plus multe celelalte razboaie din Orient , Asia de Sud-Est si Africa de dupa 1945 te contrazic.
Razboiul a ramas la fel de profitabil pentru smecherii lumii.

Acum mi-e sa nu escaladeze in ceva serios.
De cand cu Iranul si Coreea de Nord nu prea mai e de glumit.
Fii serios, Iranul si Corea de nord sint papagali si cam atat.Chiar daca se inarmeaza nuclear, sansele lor sint foarte mici.In cel mai rau caz, ajunge ceva material la teroristi si fac un pic de mizerie, dar nimic mai mult...

#51
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,466
  • Înscris: 10.09.2008
Războaie pot să mai fie, dar Apocalipsa nu descrie războaie între națiuni, ci o persecuție a creștinilor din partea sistemului (necazul cel mare), urmată la scurt timp de Armagedon (războiul lui Dumnezeu cu sistemul).

#52
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostWater100, on 25 iunie 2019 - 22:46, said:

Ceea ce spui tu aici mi-a adus aminte de o carte veche pe care o am in biblioteca de multi ani. Nu prea se mai gaseste in format fizic, eu am a treia editie. Vezi daca o gasesti pe net, a treia editie. Ti-am facut si poze cu ea.
Am început să o citesc dar m-a pierdut repede autorul, prea multe bazaconii.

#53
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 25.07.2008

View Postdaynight, on 25 iunie 2019 - 21:17, said:

In capitolul 6 din Apocalipsa lui Ioan, versetele 12-16,  pasajul  parca descrie o explozie atomica avand toate elementele caracteristice:

Sau impactul cu un asteroid de dimensiuni medii! Tind spre aceasta versiune!

#54
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postdaynight, on 25 iunie 2019 - 23:26, said:

.... . Sau sa devenim cyborgi sa nu mai avem nevoie de hrana si oxigen, sa devenim imuni la frig si caldura si boli.
Asta e soluția și asta se va întâmpla, vom deveni cyborgi

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate