Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...
 Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...
 La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...
 MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...
 

Cu suplimente in concediu

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 13.07.2011
Buna dimineata comunitate,

am si eu de efectuat un concediu de 3 saptamani si am de luat niste suplimente cu mine.

In total sunt 90 de pastile de creatina, 60 de omega 3, 30 de vitamine. Deci este o cantitate ridicata care se vede la control si ma gandesc sa nu ma opreasca astia sa imi puna intrebari sau stiu eu ce.

Stiu ca normal e bine sa am ambalajul sa dovedesc ce si cum, dar este mai greu cand vine vorba de suplimente care sunt in doze mari de plastic.

Cum imi sugerati sa procedej?

Multumesc

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postbusiness11, on 21 iunie 2019 - 08:04, said:

... concediu de 3 saptamani ...


Ai cumva si 3 sub catarg?

Revenind: ar fi ideal sa ai reteta de la doctorul de familie. Te scoate din orice impas.

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,894
  • Înscris: 06.01.2008

View PostPololica, on 21 iunie 2019 - 08:10, said:

Ai cumva si 3 sub catarg?
Revenind: ar fi ideal sa ai reteta de la doctorul de familie. Te scoate din orice impas.
Nu cred ca medicul de familie poate prescrie suplimente pentru tragatorii de fiare.

View Postbusiness11, on 21 iunie 2019 - 08:04, said:

In total sunt 90 de pastile de creatina, 60 de omega 3, 30 de vitamine. Deci este o cantitate ridicata care se vede la control si ma gandesc sa nu ma opreasca astia sa imi puna intrebari sau stiu eu ce.
Te rog frumos, macar in concediu da-i un mic repaus ficatului. Nu de alta, dar e spre binele tau.
Insa daca vrei neaparat sa le iei cu tine, cred ca totusi ambalajele sigilate de producator sunt cele mai ok, si in cel mai rau caz le vor desface sa le testeze (daca au kituri de testare ca la americani).

Edited by Hider141, 21 June 2019 - 08:25.


#4
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Reteta la suplimente ? Creatina cu reteta ?  Ambalajele, tinele la vedere, le declari primele, buna vointa le raspunzi la intrebari si fii cat mai prietenos si mai calm, nu substantele din pastile ii intereseaza pe cei de la vama cel mai probabil, ci ce substante pot contine daca ai fi un om rau voit (mdma, heroina, cocaina etc).

Edited by alex14dlk, 21 June 2019 - 08:25.


#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 13.07.2011
@Pololica cum spune si Hider, doctorul nu prescrie asa ceva.

@Hider, este mit asta cu ficatul. Sub 4,75-5g orice consum de creatina nu are nici un impact asupra ficatului. Urmaresc asta cu doctorul de familie, plus sfaturi din partea lui. Orice studii referitor la cantitatea consumata dovedeste acest lucru. Dar nu asta este scopul topicului.

View Postalex14dlk, on 21 iunie 2019 - 08:23, said:

Reteta la suplimente ? Creatina cu reteta ?  Ambalajele, tinele la vedere, le declari primele, buna vointa le raspunzi la intrebari si fii cat mai prietenos si mai calm, nu substantele din pastile ii intereseaza pe cei de la vama cel mai probabil, ci ce substante pot contine daca ai fi un om rau voit (mdma, heroina, cocaina etc).

pai sa rup ambalajele de pe doze si sa le iau cu mine sau cum?

#6
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,596
  • Înscris: 11.06.2010
Tai blisterul lasand cateva pastile in blister sa se vada cum arata pastila in bllisterul pe care scrie ce ii. Daca ii flacon, nu stiu, dezlipeste etichetele. Un bon fiscal ar fi mai bun , reteta nu trebuie pt asa ceva.

#7
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Eventual da, sau fa o poza la cutia originala daca sunt scoase din cutii (banuiesc ca ai cutii mari de suplimente tip myshiterin). Oricum, ambaleaza-le frumos nu in zip-uri ca nu transporti cocaina, tine-le la vedere si da-le detalii despre produse daca te intreaba. Oricum, nu sunt medicamente cu substante psiho, de alea de contin cantitati mici de codeina sau mai stiu eu ce alte nebunii, deci nu cred ca o sa ai probleme. Dar oricum ar fi bine sa le declari.

Edited by alex14dlk, 21 June 2019 - 08:34.


#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 13.07.2011
am zis ca cel mai sigur aflu daca sun direct la aeroport, cel mai bine era daca faceam asta inainte sa deschid topicul, dar acum poate va ajuta si pe voi pe viitor.

Cei de la aeroport mi-au spus ca difera de la tara la tara, in Europa nu sunt asa de duri. Daca as pleca in tarile arabe sau America spre exemplu ar fi riscul mai ridicat sa ma controleze in detaliu, la fel si daca m-as intoarce din Asia sau America de Sud in Europa.

Le-am explicat despre ce cantitate este vorba, mi-au spus ca ar fi cel mai bine cu ambalaj, dar daca nu se poate pentru ca sunt in doze (ca si in cazul meu) sa le pun in pungi de plastic transparente care pot fi inchise si sa scriu pe ele pur si simplu ce sunt si in cazul unui control sa le declar. Cei de la control pot decide daca este ok sau daca mi le pastreaza, si in cel mai rau caz trebuie sa le arunc.

O sa vad daca pot printa de pe net ambalajul sau detalii despre produse si sa pun o hartie mica in pungiile respective.

#9
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Pai unde te duci, o buna parte din suplimentele astea se gasesc de cumparat si local.

#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 13.07.2011
In Tenerife. Primul gand a fost tot pe acolo, cum ajung sa imi achizitionez ceva asemanator la fata locului, dar am zis ca nu stau sa ma complic. In caz ca nu mai scriu o perioada mai lunga de timp pe forum inseamna ca m-au bagat la bulau.

Edited by business11, 21 June 2019 - 09:46.


#11
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 16.07.2008
Nu cred ca vei avea probleme. Era bine daca nu era pastile cred. Eu am fost in Mallorca si am luat cu mine pudra proteica si nu m-a intrebat nimeni nimic.

#12
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 13.07.2011
omega3 nu imi fac griji, sunt cel mai usor de recunoscut. Pastilele cu vitamine trag a ecstasy, iar creatina este in capsula de gelatina. Ma risc ce sa fac, sper sa nu fie problema.

#13
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 22.03.2019
da ptr ce iei suplimentele astea ?

#14
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 15.09.2009
Fiica mea a trecut cu peste 100 de pastile in bagajul de mana.  (doar foliile, fara cutii, pentru ca ar fi fost prea voluminoase...)  Facea un tratament cu 3 pastile/zi si era provizia pentru 3-4 luni. A avut si reteta la ea, dar nu a intrebat-o nimeni nimic la controlul de securitate..

#15
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,242
  • Înscris: 23.08.2014
nu geasti la ambalaj mai mic ca sa ai la toate ambalajul original?
Daca nu, risti asa sau renunti la ele 3 sapt ca nu se intampla nimic:)

#16
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 13.07.2011

View Postminam, on 21 iunie 2019 - 10:45, said:

Fiica mea a trecut cu peste 100 de pastile in bagajul de mana.  (doar foliile, fara cutii, pentru ca ar fi fost prea voluminoase...)  Facea un tratament cu 3 pastile/zi si era provizia pentru 3-4 luni. A avut si reteta la ea, dar nu a intrebat-o nimeni nimic la controlul de securitate..

cam ceva aseamanator am gasit si eu pe forumuri internationale, in general mai ales daca esti calator in Europa nu vei avea probleme, acum depinde si de noroc e clar.

View Postfqx, on 21 iunie 2019 - 10:47, said:

nu geasti la ambalaj mai mic ca sa ai la toate ambalajul original?
Daca nu, risti asa sau renunti la ele 3 sapt ca nu se intampla nimic:)

Nu, doar sa fac print la pagina cu produsul respectiv, dar ma gandesc ca asa pot transporta si cocaina si eu pun ambalajul de la faina.

#17
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postbusiness11, on 21 iunie 2019 - 09:25, said:

In Tenerife. Primul gand a fost tot pe acolo, cum ajung sa imi achizitionez ceva asemanator la fata locului, dar am zis ca nu stau sa ma complic. In caz ca nu mai scriu o perioada mai lunga de timp pe forum inseamna ca m-au bagat la bulau.

Te vizitam, nu iti face griji, nu ramai al nimanui :D

#18
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postbusiness11, on 21 iunie 2019 - 08:04, said:

ma gandesc sa nu ma opreasca astia sa imi puna intrebari sau stiu eu ce.
Si daca te intreaba, ce? E datoria lor sa intrebe.
Stai linistit, au mai vazut ei d'astea gramada, chiar zilnic.
Ei se leaga de aia pe care ii vad agitati.
Oricum bagajele alea trec pe sub nasul unui caine priceput in prafuri nashpa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate