Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa porti botnita la ...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

Pedobaptism - argumente biblice

* - - - - 3 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
41 răspunsuri în acest subiect

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015
În ce verset găsesc relatată această întâmplare ?

#20
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.912
  • Înscris: 17.04.2016

Vizualizare mesajMembruAnonim93, pe 19 iunie 2019 - 13:27, a scris:

În ce verset găsesc relatată această întâmplare ?

Luca, 24:

28 Când s-au apropiat de satul la care mergeau, El* S-a făcut că vrea să meargă mai departe.
29 Dar ei* au stăruit de El şi au zis: „Rămâi cu noi, căci este spre seară şi ziua aproape a trecut.” Şi a intrat să rămână cu ei.
30 Pe când şedea la masă cu ei, a* luat pâinea şi, după ce a rostit binecuvântarea, a frânt-o şi le-a dat-o.
31 Atunci li s-au deschis ochii şi L-au cunoscut, dar El S-a făcut nevăzut dinaintea lor.

..............

36 Pe* când vorbeau ei astfel, Însuşi Isus a stat în mijlocul lor şi le-a zis: „Pace vouă!”
37 Plini de frică şi de spaimă, ei credeau că văd un duh*.
38 Dar El le-a zis: „Pentru ce sunteţi tulburaţi? Şi de ce vi se ridică astfel de gânduri în inimă?
39 Uitaţi-vă la mâinile şi picioarele Mele, Eu sunt; pipăiţi-Mă* şi vedeţi: un duh n-are nici carne, nici oase, cum vedeţi că am Eu.”
40 (Şi după ce a zis aceste vorbe, le-a arătat mâinile şi picioarele Sale.)
41 Fiindcă ei, de* bucurie, încă nu credeau şi se mirau, El le-a zis: „Aveţi aici ceva de mâncare?”
42 I-au dat o bucată de peşte fript şi un fagure de miere.
43 El* le-a luat şi a mâncat înaintea lor.


Ioan 20:19 În seara aceleiaşi zile, cea dintâi a săptămânii, pe când uşile locului unde erau adunaţi ucenicii erau încuiate de frica iudeilor, a venit Isus, a stat în mijlocul lor şi le-a zis: „Pace vouă!”

Ioan 20:26 După opt zile, ucenicii lui Isus erau iarăşi în casă şi era şi Toma împreună cu ei. Pe când erau uşile încuiate, a venit Isus, a stat în mijloc şi le-a zis: „Pace vouă!”

De remarcat faptul ca, dupa ce mananca, relatarea biblica arata ca Iisus a mers impreuna cu ucenicii, nu se mai face nevazut. Ceea ce inseamna ca, dupa ce  manca, cel putin pana mancarea era digerata, posibil ca nu mai putea trece prin usi. Dar este doar o ipoteza, pe care urmeaza sa o verific, atunci cand voi avea mai multe date.

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015
Asta este după ce a a înviat, deci, practic, i s-a terminat viața pământească.

#22
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.355
  • Înscris: 06.07.2007

Vizualizare mesajDorel666, pe 19 iunie 2019 - 09:19, a scris:



Pentru ce crezi ca sunt facute pomenile mortilor? Ca sa-i scoata din Rai?! Normal ca sunt pentru scoaterea la lumina, din iad!

Si de ce crezi ca este scris, despre pacatul impotriva Duhului Sfant, ca nu va fi iertat nici in veacul de acum, nici in cel ce va sa vina? Cumva ca sa fie omul pedepsit de doua ori, pentru acelasi pacat? Nu, ci pentru a ne preveni ca si in veacul viitor, daca hulesti impotriva Duhului Sfant, vei fi aruncat in iad, cat de inger ai fi tu. Pe de alta parte, si puterea pocaintei, de a scoate omul din iad, tot vesnica este.
Deci, daca in veacul viitor, hulesti impotriva Duhului Sfant, esti aruncat in iad, iar daca te pocaiesti si iti ceri iertare, esti din nou primit in sanul Adunarii lui Dumnezeu. De cate ori? De cate ori vei pofti sa incerci focurile iadului si rabdarea lui Dumnezeu. Cred, totusi, ca recidivistii vor fi bagati ceva mai afund. Si  mai cred si ca iadul nu are fund, deci chinurile vor fi din ce in ce mai grele.

Si vezi ca atunci cand vorbesti de erezii, trebuie sa specifici si unde apar scris. Nu de alta, dar poate imi pare rau si vreau sa ma caiesc, in caz ca am luat-o pe aratura cu concluziile. Deocamdata, insa, vorbesti doar vorbe...
Revizuieste. Invatatura ortodoxa nu spune asa ceva. E erezie ce sustii acolo.
Mai studiaza, eventual pune vreun link dintr-un teolog ortodox care sustine ce spui matale.
Sau spune macar ca asta e strict parerea ta sa nu intre pe aceasta arie vreun nestiutor si sa invete erezii personale marca Dorel, crezand ca reprezinta pozitia dogmatica a BOR.

Vizualizare mesajDorel666, pe 19 iunie 2019 - 11:28, a scris:



Materia este energie si energia este materie, dar numai Dumnezeu are puterea de a fi, cand vrea, fie energie, fie materie.
De aceea si Iisus este Dumnezeu 100% si om 100%, pentru ca avea puterea de a fi fie energie cand trecea prin usi, fie materie, cand manca paine, peste, carne, miere etc.
Iti recomand aa citesti Grigore Palama... Despre energiile necreate, asta daca nu ti-e prea greu. Poate reusesti cumva sa intelegi ca din inovatii de genul celor spuse de tine, au aparut mai demult schismele prin Biserica.

Vizualizare mesajDorel666, pe 19 iunie 2019 - 13:47, a scris:


Dar este doar o ipoteza, pe care urmeaza sa o verific, atunci cand voi avea mai multe date.
Si cum o sa o verifici? Incerci sa treci prin usi? Descoperi vreo Biblie noua mai explicita?
Expui aici ce visezi noaptea?

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015
Dorelino, raspunde intrebarilor care au fost puse si nu mai deschide zeci de alte topice pana nu inchei discutiile la unul singur.

#24
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.912
  • Înscris: 17.04.2016

Vizualizare mesajMembruAnonim93, pe 21 iunie 2019 - 08:44, a scris:

Dorelino, raspunde intrebarilor care au fost puse si nu mai deschide zeci de alte topice pana nu inchei discutiile la unul singur.

Problema mea! A dumitale care este?

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015
Păi nu doar a mea, ci a tuturor care se pun la mintea ta (printre care și eu) și interpretează ce ai scris tu.
Din moment ce nu mai vrei să răspunzi, înseamnă că nu ai ce ?

#26
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.912
  • Înscris: 17.04.2016

Vizualizare mesajMembruAnonim93, pe 21 iunie 2019 - 14:40, a scris:

Păi nu doar a mea, ci a tuturor care se pun la mintea ta (printre care și eu) și interpretează ce ai scris tu.
Din moment ce nu mai vrei să răspunzi, înseamnă că nu ai ce ?

La ce nu vreau sa raspund?

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015
Dorele, eu nu mai postez nimic in veci pe topicurile tale.
Sper sa ramai cu 2-3 replies la fiecare topic.

#28
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.912
  • Înscris: 17.04.2016

Vizualizare mesajMembruAnonim93, pe 21 iunie 2019 - 21:42, a scris:

Dorele, eu nu mai postez nimic in veci pe topicurile tale.
Sper sa ramai cu 2-3 replies la fiecare topic.

Am un duh in mine care-mi sopteste mereu ce sa spun. Ca-i Dracu sau Dumnezeu, cu Niciunul nu te poti pune! Deci, ca-ti place sau nu, cu 2-3 replici la fiecare topic nu o sa raman, dimpotriva. Doar sa nu mai scriu eu! Si nu ca sunt plin de mine (de vreme ce recunosc ca nu eu sunt cel care scriu) dar, de cate ori am luat pauza, au luat toti pauza. La un moment dat, aria de religie era ca moarta, pana am resuscitat-o eu. Si nu ca voiam, dimpotriva, as fi vrut sa am puterea sa nu mai scriu, ci pentru ca Cel din mine nu m-a lasat pana cand am cedat si am inceput sa scriu iar.

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015
Esti troll (creezi discutii contradictorii), dar ai si dedublare de personalitate.
Succese in continuare.

#30
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.912
  • Înscris: 17.04.2016

Vizualizare mesajMembruAnonim93, pe 21 iunie 2019 - 23:05, a scris:

Esti troll (creezi discutii contradictorii), dar ai si dedublare de personalitate.
Succese in continuare.

Ori sunt troll, ori am dedublare de personalitate. Amandoua nu merg!

#31
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.562
  • Înscris: 04.05.2006

Vizualizare mesajMembruAnonim93, pe 21 iunie 2019 - 23:05, a scris:

Esti troll (creezi discutii contradictorii), dar ai si dedublare de personalitate.
Succese in continuare.
Nu te obliga nimeni sa intri și sa comentezi in discuțiile deschise de el. Însă regulamentul te obliga sa nu faci offtopic și sa nu ataci persoanele! Deci...grija mare.

#32
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.550
  • Înscris: 13.09.2010

Vizualizare mesajXlander, pe 03 iulie 2019 - 10:20, a scris:

Okay, poate te prind la inghesuiala pe pedobaptism. Intre timp cauta-mi unde scrie in Biblie ca n-ai voie sa-ti botezi copiii.
Biblia nu trateaza problema pedobaptismului, si nu e despre interdictie ci conditioneaza botezul pentru a fi valid. "Cine crede si se va boteza, va fi mantuit" . Deci practica "botezului" sugarilor e de fapt o baitza cu alai, si nu are validitate religioasa.

#33
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.912
  • Înscris: 17.04.2016

Vizualizare mesajpacopaco1967, pe 03 iulie 2019 - 11:21, a scris:

Biblia nu trateaza problema pedobaptismului, si nu e despre interdictie ci conditioneaza botezul pentru a fi valid. "Cine crede si se va boteza, va fi mantuit" . Deci practica "botezului" sugarilor e de fapt o baitza cu alai, si nu are validitate religioasa.

Marcu 16:16 Cine va crede şi se va boteza va fi mântuit, dar cine nu va crede va fi osândit.

De fapt este ”cine va crede”, nu ”cine crede”. Iar ”va crede” este legat de ”se va boteza” prin conjunctia ”si”. Ceea ce inseamna ca sunt doua conditii care trebuiesc indeplinite simultan, dar nu are importanta care dintre ele este indeplinita prima.
Si cum sa nu trateze Biblia o problema asa de importanta, ca pedopabtismul?! Si il trateaza atunci cand zice ”astazi s-a facut mantuire casei acesteia”:

Luca 19:9 Isus i-a zis: „Astăzi a intrat mântuirea în casa aceasta, căci şi el este fiul lui Avraam.

Mai sus este vorba de Zacheu, vamesul. Se botezase Zacheu? Nu, nu se botezase si nici credinta nu si-o declamase in fata lumii. Atunci cum sa intre mantuirea in casa lui, cata vreme este scris ”cine va crede si se va boteza se va mantui”?
Totusi, Hristos zice ca ”a intrat”, deja, mantuirea in casa lui Zacheu. Cum putea sa intre? Pai, mantuirea se capata din fapte sau cu plata? Nu, ci este darul lui Dumnezeu fara plata. Pe care, ca sa-l primesti, trebuie sa crezi si sa te botezi. Dar daca este vorba de un dar fara plata, inseamna ca si credinta si botezul nu sunt in urma vreunei fapte vitejesti a cuiva, ci sunt dar fara plata al lui Dumnezeu. Dar pe care Dumnezeu il da oricui vrea si oricand vrea. Unuia poate sa i-l dea la capatul vietii, pe patul de moarte, iar altuia i-l sorteste inca dinainte de a fi nascut.
Iar daca mantuirea a intrat in casa lui Zacheu, inseamna ca Dumnezeu a decis sa dea darul credintei si botezului tuturor urmasilor viitori ai lui Zacheu, in oricat de mare numar ar fi venit ei. Doar asa mantuirea ar fi putut intra in toata casa lui Zacheu. Altminteri, mantuirea ar fi fost doar a lui Zacheu, nu putea sa fie a intregii case a lui. Pentru ca mantuirea ar fi un lucru strict personal, pe care Dumnezeu il da fiecaruia in parte, dar niciodata unui grup, unei intregi case.

Editat de Dorel666, 03 iulie 2019 - 13:23.


#34
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010

Vizualizare mesajpacopaco1967, pe 03 iulie 2019 - 11:21, a scris:

Biblia nu trateaza problema pedobaptismului, si nu e despre interdictie ci conditioneaza botezul pentru a fi valid. "Cine crede si se va boteza, va fi mantuit" . Deci practica "botezului" sugarilor e de fapt o baitza cu alai, si nu are validitate religioasa.
O, nu, iarăși prostia asta? Chiar nu știi să citești? Cine... și ... va fi mântuit. Nu sunt condiționate câtuși de puțin primele două între ele. Sunt doar două condiții necesare și suficiente pentru mântuire. Ce o fi așa de greu de priceput, nu-mi dau seama. Dar dacă la un text simplu ca acesta aveți probleme de înțelegere, clar că vă uitați la textele biblice ca mâța în calendar, nu pricepeți absolut nimic.

Pentru cei care nu pricep, incluzându-l firește pe Paco, vă ofer un exemplu: cine are cel puțin 18 ani și ia examenul de conducere poate șofa un autoturism. Conform logicii voastre, ar rezulta că cine are peste 18 ani trebuie să ia examenul de conducere. Realizezi dragul meu Paco, măcar acum, absurditatea logicii tale?

Editat de mario_bril, 03 iulie 2019 - 22:17.


#35
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.550
  • Înscris: 13.09.2010

Vizualizare mesajmario_bril, pe 03 iulie 2019 - 22:13, a scris:

O, nu, iarăși prostia asta? Chiar nu știi să citești? Cine... și ... va fi mântuit. Nu sunt condiționate câtuși de puțin primele două între ele. Sunt doar două condiții necesare și suficiente pentru mântuire. Ce o fi așa de greu de priceput, nu-mi dau seama. Dar dacă la un text simplu ca acesta aveți probleme de înțelegere, clar că vă uitați la textele biblice ca mâța în calendar, nu pricepeți absolut nimic.

Pentru cei care nu pricep, incluzându-l firește pe Paco, vă ofer un exemplu: cine are cel puțin 18 ani și ia examenul de conducere poate șofa un autoturism. Conform logicii voastre, ar rezulta că cine are peste 18 ani trebuie să ia examenul de conducere. Realizezi dragul meu Paco, măcar acum, absurditatea logicii tale?
Pe bune daca ortodocsii nu sufera de autism cronic. Deci biblia aia minte cand spune "cine crede si se va boteza, va fi mantuit" . Bineinteles ca acest citat nu se refera la bebelusi.  Insa eu nu am vazut nici un argument biblic adus de ortodocsi sau oricine care sustine pedobaptismul.
Inteleg ca vreti sa le face un botez , ca asa ii ziceti voi, dar nu are nici o tangenta cu botezul crestin. E botez pagan si basta.

#36
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.562
  • Înscris: 04.05.2006

Citat

Pe bune daca ortodocsii nu sufera de autism cronic.
Pe bune ca ti-am iertat prea multe și te-ai obișnuit prost.
Doua zile pauza (ca tot e weekend), pentru jignirea aceasta și multe altele pe care m-am făcut ca nu le văd in trecut.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate