Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa porti botnita la ...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

Cazare + obiective turistice Iasi

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
23 răspunsuri în acest subiect

#1
Frostbite41

Frostbite41

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 28.05.2019
Voi ajunge in Iasi pe la inceputul lui iunie cu niste treaba legata de domeniul in care lucrez (marketing). O sa stau in jur de 4 zile. Vin impreuna cu inca 3 persoane. Prima problema ar fi legata de cazare. Respectivele ar vrea sa ne luam o camera toate sau sa stam cate 2/camera. Chestia e ca eu as vrea sa stau singura. Nu ma intrebati de ce nu vreau sa stau cu ele, pur si simplu asa sunt obisnuita si nu as suporta sa stau cu inca cineva in camera, vreau confort si intimitatea mea. Ma puteti ajuta cu niste idei de cazare? Unde as putea gasi ceva cat mai ieftin? Hotel, pensiune? Nu vreau nu stiu ce conditii de lux, vreau ceva decent. Salariul imi permite sa dau si 200-250 lei/noapte dar vreau sa investesc banii in altceva. Daca tot ajung prin Iasi, ce as putea vizita? Cat sa pot cuprinde in astea 4 zile. Ceva idei?

Mersiii!

#2
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.155
  • Înscris: 29.01.2016
Cu cazarea nu cunosc.
In schimb, poti vizita Palatul Culturii (cuprinde 4 muzee), Bojdeuca lui Creanga, Gradina Botanica, Parcul Copou.
Daca vrei sa vizitezi si mall-uri, Palas Mall e de plimbat prin el, e mare si frumos.

Editat de Magicwisewolf, 28 mai 2019 - 14:04.


#3
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 842
  • Înscris: 06.06.2014
La cazare cred ca booking va poate ajuta mai bine.
La obiective de vizitat, depinde ce va intereseaza si ce ati mai vazut. Palatul Culturii, bojdeuca lui Creanga, Gradina Botanica sau parcul Copou sunt oarecum ok.

#4
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.155
  • Înscris: 29.01.2016
Ar mai fi casa unde a locuit Cuza (tot in centru, Piata Unirii, parca) si Palatul de la Ruginoasa, tot o resedinta de-a lui Cuza. Foarte frumoase ambele, merita din plin. Palatul de la Ruginoasa e la 60 km de Iasi.
Daca iti plac bisericile si catedralele dpdv arhitectonic, sunt Mitropolia si Sf Dumitru, fix in centru, una langa alta.

Editat de Magicwisewolf, 28 mai 2019 - 14:09.


#5
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.933
  • Înscris: 06.10.2003
Dacă ești cu mașina, recomand pensiunea Mirage. Oferă mic dejun și proprietara face o omletă demențială.

#6
Frostbite41

Frostbite41

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 28.05.2019

 shiva, on 28 mai 2019 - 14:07, said:

Dacă ești cu mașina, recomand pensiunea Mirage. Oferă mic dejun și proprietara face o omletă demențială.
Nu, venim cu avionul, plecarea fiind din Arad.

Editat de Frostbite41, 28 mai 2019 - 14:15.


#7
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.483
  • Înscris: 27.11.2009
In Iasi cel mai ok e sa iei apartamente in regim hotelier, asta daca nu vrei pensiune completa. Apartamente complet utilate, in blocuri noi. Recomand in zona Palas la Lazar Residence. https://www.olx.ro/o...b7e1b9;promoted
De la apartament ai 5 minute pe jos pana la Palas, Mall+gradina de vara, inca 5 minute pana la Palatul Culturii si Casa Dosoftei. 10 min pe jos pana la Catedrala Metropolitana si Teatrul National. 20 min pe jos pana in Piata Unirii si strada Lapusneanu, unde ai Muzeul Unirii. De acolo in 15 min ajungi in gradina Copou si Gradina Botanica. Vreti sa mancati bine, va recomand restaurantul La Castel, e undeva la 40 de min de Palas cu transportul in comun, dar merita.

Editat de robylup, 28 mai 2019 - 14:23.


#8
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.782
  • Înscris: 23.04.2007

 Frostbite41, on 28 mai 2019 - 14:15, said:

venim cu avionul, plecarea fiind din Arad.
Avion din Arad ?

#9
Frostbite41

Frostbite41

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 28.05.2019

 adrian_r5, on 28 mai 2019 - 14:25, said:


Avion din Arad ?
Da

#10
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.483
  • Înscris: 27.11.2009

 adrian_r5, on 28 mai 2019 - 14:25, said:

Avion din Arad ?

Quote

Zboruri de la Arad (toate aeroporturile) la Iași (IAS)
www.google.com/flights
Arad (toate aeroporturile)

Iași (IAS)
joi, 18 iulie
lun., 22 iulie
TAROM TAROM  1h 40m Fără escală de la 453 RON


#11
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.929
  • Înscris: 16.04.2007
Atunci cand mergeam in Iasi, asta in urma cu cativa ani, imi placea sa ma cazez la Ciric ( https://www.ciric.com.ro/cazare ). Este pe malul lacului cu acelasi nume si este destula liniste.
Pretul pentru camera single vad ca este 150 lei, rezonabil zic eu.

Editat de cristiany, 28 mai 2019 - 14:32.


#12
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.483
  • Înscris: 27.11.2009
@cristiany merita cazarea la ciric doar daca ai masina, daca esti dependent de transportul in comun e departe.

#13
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.782
  • Înscris: 23.04.2007

 Frostbite41, on 28 mai 2019 - 14:27, said:

Da
Asa o fi ... nu indraznesc sa zic ba ;)

De cite ori am trecut pe autostrada prin zona aeroportului mi s-a parut lipsit de activitate ... acum inainte de a pune intrebarea m-am uitat la sosiri si la plecari ... si am vazut ca "No scheduled flights" :(

#14
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.483
  • Înscris: 27.11.2009

 zile_san, on 28 mai 2019 - 14:38, said:

nu mai dati apartamente in regim hotelier. ea vine la iasi si vrea sa se agate cu vreunu si de aia vrea intimitate.asa o vad colegii si rad d ea
Pai la 90 de lei pe noapte, sta singura fara nici o problema.

#15
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.929
  • Înscris: 16.04.2007

 robylup, on 28 mai 2019 - 14:34, said:

@cristiany merita cazarea la ciric doar daca ai masina, daca esti dependent de transportul in comun e departe.
Asa e, ai dreptate, ulterior am vazut ca nu au la dispozitie masina.
Oricum, pentru cine merge cu masina, eu zic ca este buna locatia.

#16
NumbAnn

NumbAnn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 162
  • Înscris: 24.07.2017

 Frostbite41, on 28 mai 2019 - 13:58, said:

Voi ajunge in Iasi pe la inceputul lui iunie cu niste treaba legata de domeniul in care lucrez (marketing). O sa stau in jur de 4 zile. Vin impreuna cu inca 3 persoane. Prima problema ar fi legata de cazare. Respectivele ar vrea sa ne luam o camera toate sau sa stam cate 2/camera. Chestia e ca eu as vrea sa stau singura. Nu ma intrebati de ce nu vreau sa stau cu ele, pur si simplu asa sunt obisnuita si nu as suporta sa stau cu inca cineva in camera, vreau confort si intimitatea mea. Ma puteti ajuta cu niste idei de cazare? Unde as putea gasi ceva cat mai ieftin? Hotel, pensiune? Nu vreau nu stiu ce conditii de lux, vreau ceva decent. Salariul imi permite sa dau si 200-250 lei/noapte dar vreau sa investesc banii in altceva. Daca tot ajung prin Iasi, ce as putea vizita? Cat sa pot cuprinde in astea 4 zile. Ceva idei?

Mersiii!
Daca eram in Is, cu acordul tau, iti eram ghid...acum, la cazare, trage un ochi la hotel Unirea /Traian/Astoria...sunt in centrul targului, si pe jos, poti vizita cam ce e de vizitat in centrul orasului.Daca nu vrei hotel,cum scria cineva, poti lua ceva pe langa Palas(5 minute de Unirea/Traian/Astoria.Fainut oras Aradul, am fost pe acolo acum ceva ani, prin 2012....

#17
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.507
  • Înscris: 24.03.2018

 shiva, on 28 mai 2019 - 14:07, said:

Dacă ești cu mașina, recomand pensiunea Mirage. Oferă mic dejun și proprietara face o omletă demențială.

Arata super tare, peisaj+curatenie! Cat de departe e de oras, real-life speaking - adica nu gen "5 minute din Centru, 50 de minute in ambuteiaj" :)?

#18
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 842
  • Înscris: 06.06.2014

 Piscopescu, on 29 mai 2019 - 09:16, said:

Arata super tare, peisaj+curatenie! Cat de departe e de oras, real-life speaking - adica nu gen "5 minute din Centru, 50 de minute in ambuteiaj" Posted Image?
La ore de varf, 50 de minute pina in Centru e un timp un pic optimist.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate