Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 

CAFENEAUA AUDIO

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
2800 replies to this topic

#2773
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,735
  • Înscris: 25.01.2007
"Dragoste cu gust de cola,
Mi-ai dat peste cap busola"
Coldplay

Și eu am huiduit. Am dreptul să nu îmi placă sau sunt rasist? Toleranța și acceptarea merge doar într-o singură direcție?

LE: cică la concertul din seara asta va fi vijelie :)

Edited by godaro, 13 June 2024 - 19:30.


#2774
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,588
  • Înscris: 05.04.2023
Pana nu incearca coldplay un cover la una din nestematele lui costi ionita nu ma impac cu ideea ca a fost buna intentie in ceea ce s-a intamplat aseara.

#2775
Sasenoua

Sasenoua

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 16.11.2021

View PostJean-Luc_Picard, on 13 iunie 2024 - 18:36, said:

Treaba e simplă, am chef de manele, mă duc la concert de manele, nu plătesc bilet la Coldplay.
În rest, sofisme maxime.
In pretul biletului indiferent ca ai dat 1 leu sau 1000 nu ai dreptul sa te comporti grobian cum niste unii si din pacate multi au facut-o acolo. Nu-ti place nu te mai duci a doua oara si gata. Cred ca confundam actul artistic cu piata si civilizatia cu neamul prost si libertatea gresit inteleasa. Daca bagau ceva de la Parazitii, asa mai putin soft cred ca li se lipeau sofismele de tricou si cereau autografe. Acum daca e tot curentul asta, pai nu mai bine interzicem injuraturile in rap, rock si de astea. Sau acolo nu platim?

#2776
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,859
  • Înscris: 04.10.2014

View Postgodaro, on 13 iunie 2024 - 19:25, said:

Toleranța și acceptarea merge doar într-o singură direcție?
Trebuie să fii tolerant și să accepți membrii minorității, pentru că sunt oameni. Nu ai nicio obligație să fii tolerant și accepți un gen muzical, care nu e viu, nu are emoții, nu poate fi rănit, nu este vizat de Declarația Universală a Drepturilor Omului.
(În plus, pe o altă temă, dar conexă, nu primesc lecții despre rasism de la occidentalii care, atunci când vor să ne insulte pe noi românii, ne fac rromi.)
P. S. A folosit cuvântul vechi, cu „ț”, dar văd că s-a implementat pe Softpedia substituirea automată.

View PostSasenoua, on 13 iunie 2024 - 20:00, said:

pai nu mai bine interzicem injuraturile in rap, rock si de astea. Sau acolo nu platim?
E o distanță mare de la a-ți manifesta zgomotos dezacordul cu ceva până la interzicere. Foarte mare. Imensă.

Edited by Jean-Luc_Picard, 13 June 2024 - 20:34.


#2777
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,866
  • Înscris: 01.10.2002
Atunci cand ai platit ceva esti client. Trebuie sa ti se dea exact ce ai platit, altfel e tzeapa.

#2778
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,314
  • Înscris: 09.01.2007
Eu cand vreau sa huidui, huidui. Sa il ia Coldplay in turneu, put your money where MANEA is.

#2779
Allaric

Allaric

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 17.01.2022

View Postoverseas, on 13 iunie 2024 - 21:48, said:

Eu cand vreau sa huidui, huidui. Sa il ia Coldplay in turneu, put your money where MANEA is.

Urat din partea ta! Asta e o chestie progresista, niste "politica corecta" care vad ca prinde si in Europa, ma gandeam ca poate ne sare. A fost coapta de Coldplay ... incluziune, toleranta etc.

#2780
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,314
  • Înscris: 09.01.2007
Pai da, astia care sunt nr. 1 pe Youtube sunt minoritati fara putere care trebuie promovate, asa zice Coldplay.

Acuma cu Youtube-ul vietii, pe bune are ala cica 11 mil vizualizari la o piesa, clar sunt unii care asculta cu orele muzica lui 'dupa Youtube', dar eu zic ca are si o echipa care butoneaza sa il tina pe primul loc. Adica voi imi spuneti ca sunt singurul din tara care nu ii asculta intensiv manelele ?

#2781
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,859
  • Înscris: 04.10.2014
Eu nu ascult absolut deloc (nu ne-intensiv). În funcție de cum definești categoria, suntem doi.
Când mi se mai vâră în urechi din ambient, mă oripilează și linia melodică, și textul (cu indulgență putem să le spunem versuri).

#2782
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,314
  • Înscris: 09.01.2007
Pe mine tehnic ma intereseaza faza cu Youtube si monetizarea, de aia intreb, lasand la o parte disputa asupra manelelor si manelistilor.
Suspectez puternic o manipulare la butoane, boti etc

#2783
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,661
  • Înscris: 07.10.2005
Cu siguranta nu sunteti doar voi, nici eu nu gust si nu suport genul.

Nu ascult si din mii de melodii pe care le am prin laptop, hdd-uri/ssd-uri externe sau CD-uri nu am nicio melodie din genul asta. Toate astea desi ascult foarte multe genuri de muzica.

Nu inteleg cum un ilustru necunoscut face trading pe youtube si te trezesti ca este invitat la concerte care nu i se ptrivesc sa behaie niste versuri de te apuca rasul/plansul.

Edited by Mr. Incredible, 14 June 2024 - 09:52.


#2784
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,859
  • Înscris: 04.10.2014

View Postoverseas, on 14 iunie 2024 - 09:49, said:

Pe mine tehnic ma intereseaza faza cu Youtube si monetizarea
Cică se numără derulările a cel puțin 30 secunde din clip, chiar dacă e aceeși persoană care se uită din nou.
Deși nimic nu e exclus, n-aș înclina spre ideea sprijinirii de către un grup de informaticieni care să genereze vizualizări false doar pentru a-l susține pe individ.

#2785
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,588
  • Înscris: 05.04.2023
E un mare risc asumat pentru ca algoritmii platformelor digitale analizeaza comportamentul utilizatorilor in timp si decid daca respectivii sunt intr-adevar oameni reali au ba. Apoi se lasa cu suspendari pentru cei ne-cuminti.

#2786
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,314
  • Înscris: 09.01.2007
Cu sau fara butoane si boti, inseamna ca exista un nucleu dur care asculta manele pe Youtube gen 16/24. Ca nu se face ratingul doar in weekend la nunti.
Tinand cont ca primele vreo 10 locuri in top sunt manele si manelisti, inseamna ca nu exista o contrapartida serioasa care sa bage vizualizari la fel de intens pe vreo alta trupa sau alt artist roman.

#2787
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,859
  • Înscris: 04.10.2014
Sunt (foarte sincer) curios în legătură cu efectul asupra sistemului nervos al consumului heavy duty de astfel de ritmuri. Știu că s-a studiat efectul muzicii clasice asupra dezvoltării plantelor, nu știu dacă a încercat cineva și cu manele. (Nu îmi pun la dispoziție pentru studiu plantele din ghivece, sunt împotriva violenței exercitate asupra celor lipsiți de apărare.)

#2788
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,588
  • Înscris: 05.04.2023
Arta e emotie.
De vreme ce suscita un interes sustinut pentru unii, putem zice ca maneaua produce un efect asupra ascultatorului.
Amplifica un simtamant dorit.
De asemenea, amplifica exponential alte simtaminte in altii.

#2789
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,314
  • Înscris: 09.01.2007
Lasand la o parte gustul muzical, sunt totdeauna interesat de ce eu sau altii suntem ridicati de pe scaune de un gen sau altul. Recunosc clar influenta manelelor, nu mi se pare una fasta, dar este f. prezenta, vizibila.

#2790
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,588
  • Înscris: 05.04.2023
Probabil ca te regasesti in modul in care ti-a fost livrata auditia respectiva si aici nu exclud nici o parte concurenta din muzica, incepand de la tempo, ritm, gama, acorduri, progresii, melodie, versuri, accent etc.
Trupa si-a facut in mod deplin datoria in ceea ce te priveste pe tine insuti, a transmis ceea ce a avut de transmis prin mijloace pe care tu le apreciezi cu adevarat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate