Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Portare interna Orange cu Digi Mo...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...
 Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...
 La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...
 MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...
 

Receiver satelit digital "ars"

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Aburici

Aburici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 16.02.2004
Am un receiver digital de la samsung model DSB-A200C. Mai multe detalii puteti vedea AICI.
Problema e ca l-am lasat in stand-by in stare de functionare, iar cand am vrut sa-l deschid dupa aproximativ 2 luni nu mai dadea nuci un semn de functionare.
Eu l-am desfacut, am verificat siguranta si cand m-am uitat m-ai atent am vazut ca un integrat cu 8 picioare era ars (in picior i-a cazut cand l-am atins).
Dupa ce m-am chinuit sa descifrez ce scrie pe el vreo 5 minute am vazut ca se numea LNBP 12A (iar pe placa scrie LNBP 12SP :huh: ).
Daca aveti idee asi vrea sa-mi spuneti si mie cam care credeti ca ar putea fi motivul?
Pe langa cablul de alimentare al receiverului si cablul de la lnb mai aveam conectata si o placa Sky Star 2 de la calculator prin loop-ul receiverului.
Mai exista sanse sa-l mai pot repara? Am cautat prin Iasi ambele integrate si nu am gasit nuci unul.
Aveti idee unde asi putea gasi aceast LNBP 12A sau daca LNBP 12SP este echivalent?
Mai multe detalii despre integrat gasiti aici.

#2
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005
Slabe sanse sa le gasesti...practic ele nu fac decat sa stabilizeze tensiunea de alimentare a LNB ului, dar tare mi-e teama ca decat la reprezentanta se gasesc :)

#3
gec

gec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 10.08.2005
Daca ai schema de aplicatie a IC stab. si nu ai scurt in LNB poti face un montaj cu LM317 si variezi tensiunea intre 15 si 28V. Daca mai merge esti norocos.

#4
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004

 gec, on Mar 9 2006, 10:08, said:

Daca ai schema de aplicatie a IC stab. si nu ai scurt in LNB poti face un montaj cu LM317 si variezi tensiunea intre 15 si 28V. Daca mai merge esti norocos.
Nu este corect. De unde pana unde 28V?... :rolleyes:
Tensiunea de LNB are valorile de +12.5-14 V pentru polarizarea V si de +15.5-18V pentru polarizarea H. Si suplimentar trebuie furnizata o modulatie de 22KHz cu amplitudinea de 0.5V  pentru comutarea benzilor Low=10.7-11.8GHz si High= 11.6 - 12.7 GHz.

Practic  se poate adapta un circuit din aceesi serie, de exemplu pe site la Vitacom exista varianta pentru doua iesiri de LNB, modelul LNBP20... Suna la ei sa te informezi daca il pot aduce la comanda.

#5
Aburici

Aburici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 16.02.2004
Am uitat sa mentionez ca am avut si un motor str2100 monatat.
Dupa ce mi s-a ars receiverul am testat cu SkyStar2 si a mers totul ok. Nu s-a ars nici LNB nici motorasul.

Asi vrea sa stiu daca mai exista sanse sa merga daca schimb integratul respectiv. Nu cred ca sunt destul de priceput sa fac eu o modificare prea mare pe placa cu alt integrat.
Cei de la Vitacom au modelele LNBP 11SP, LNBP13SP. Si mi-au spus ca nu am sansa sa-l gasesc :(
Astea or fi bune?

Edited by Aburici, 09 March 2006 - 16:48.


#6
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,573
  • Înscris: 17.09.2005
Verifica daca pinul 9 de la LNB 12 este folosit.
Daca nu este folosit poti pune LNBP 13 SP fara probleme.

#7
gec

gec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 10.08.2005

 Acta non verba, on Mar 9 2006, 11:48, said:

Nu este corect. De unde pana unde 28V?... :rolleyes:

Depinde de LNB, Cele cu care am lucrat eu erau alimentate la 28 sau 24V, ce-i drept ca aveau peste 10ani vechime

#8
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004

 gec, on Mar 9 2006, 20:53, said:

Depinde de LNB...   :rolleyes:
Hai sa fim realisti... Nici LNB-urile de acum nici cele din anii '90 nu foloseau si nu folosesc  24-28V... Si atunci si acum  tensiunea standard este 13/18V cu mici variatii pentru compensarea pierderilor pe cablu...  B)

#9
gec

gec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 10.08.2005

 Acta non verba, on Mar 9 2006, 23:21, said:

Hai sa fim realisti... Nici LNB-urile de acum nici cele din anii '90 nu foloseau si nu folosesc  24-28V... Si atunci si acum  tensiunea standard este 13/18V cu mici variatii pentru compensarea pierderilor pe cablu...  B)

Daca asa spui tu io`s bucuros ca inca nu am primit reclamatii, si ca nu sau ars  :cursing:

#10
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004

 gec, on Mar 10 2006, 00:41, said:

Daca asa spui tu...
Se pare ca ai multimetrul decalibrat sau nu ai masurat tensiunea ce se aplica LNB-urilor... :lol:

#11
Aburici

Aburici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 16.02.2004
din pacate pinul 9 este folosit :(

#12
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004

 Aburici, on Mar 10 2006, 01:22, said:

din pacate pinul 9 este folosit :(
Nu este acest lucru o problema. Se poate inlocui cu LNBP13 la care se lasa pinul 9 neconectat.
La LNBP 12 pinul 9 se utilizeaza sa creasca tensiunea aplicata LNB-ului cu 1V daca sunt cabluri lungi si apare o cadere importanta de tensiune pe acestea. La LNBP13 pinul 13 se foloseste pentru aplicarea unui semnal de modulare extern si se poate lasa neconectat.  B)
Uite schema interna
[ http://i2.tinypic.com/r23hic.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,573
  • Înscris: 17.09.2005
[quote name='Acta non verba' date='Mar 10 2006, 12:43' post='1321964']
Nu este acest lucru o problema. Se poate inlocui cu LNBP13 la care se lasa pinul 9 neconectat.





Daca cablurile sant scurte este O.K.  ceea ce zici.
Daca cablurile sant lungi este o problema.
Poate ne zice @Aburici ce lungime are la cabluri ,eventual sa determine caderea de
tensiune existenta.
La caderii  de tensiune pe cablu nesemnificative poate folosii LNB 13SP cu
pinul 9 neconectat.

#14
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
...Merge oricum...
Nu cred ca foloseste cabluri de 100m...:D
E nevoie de o demonstratie?...
Fie RG6/U cablul folosit. Rezistenta in cc este sub 10ohmi/100m.
Consumul unui LNB simplu MTI sau INVACOM este de 90-110mA iar unul dublu de 160-180mA.
La 30m de cablu(!) are 3-4 ohmi rezistenta de pierderi si caderea de tensiune pe cablu este de 0.4V-0.6V...
Oricum consumul maxim pe iesire este de obicei limitat la 400mA ceea ce pentru 25m de cablu cu r=10ohmi/100m reprezinta doar 1V.
Desigur ca exista si cabluri cu rezistenta mai mare, fie RG-59 B/U cu
-conductor DC resistance: 49 ohms / 1000 feet
-shield DC resistance: 2.6 ohms / 1000 feet
deci aproximativ 52 ohmi/305 m adica 0.17ohmi/m
La 25m obtinem r=4.26 ohmi si la 100mA U=0.426V sau la 200mA U=0.85V
Pentru 13V aplicati din receptor tot ajunge la LNB o tensiune mai mare de 11.5V-12V (care este tensiunea minima pentru polarizarea V).
QED
PS: problema este ca trebuie sa apeleze la cineva sa-i faca modificarile...:)

Edited by Acta non verba, 11 March 2006 - 01:10.


#15
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,573
  • Înscris: 17.09.2005
Daca merge oricum,oricand si oriunde atunci proiectantii aia sant niste diletanti
in electronica.
Cei de STMicroelectronics ca au implementat o functie inutila la un IC
  dar mai ales cei de la Samsung ca l-au folosit, stiind ca acea functie nu va fi
niciodata necesara.

#16
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004

 bit 61, on Mar 11 2006, 08:37, said:

Daca merge oricum,oricand si oriunde atunci proiectantii aia sant niste diletanti
in electronica.
Cei de STMicroelectronics ca au implementat o functie inutila la un IC
  dar mai ales cei de la Samsung ca l-au folosit, stiind ca acea functie nu va fi
niciodata necesara.
Desigur  ca nu te-ai obosit sa citesti cele 3 randuri de sus...
Critica demonstratia de acolo si dupa aceea mai vedem daca am sau nu dreptate...  :rolleyes:

Iar compensarea de cablu este o functie aplicata la o parte din acesta serie de CI,
deci este o optiune aplicabila in anumite situatii, atunci cand ai cel putin 2V cadere de tensiune pe cablu si
deci o lungime mai mare de 50-60m... B)
PS: Exista suficiente receptoare care nu au acesta optiune, functioneaza OK pentru o utilizare ''normala'',  cu cabluri <50m...

#17
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,573
  • Înscris: 17.09.2005
In postul nr.13 am zis ca daca cablurile sant scurte este OK.
Daca sant lungi   NU.
Necunoscand lungimea cablului ,tipul acestuia ,consumul LNB-ului,nu m-am pronuntat .
Poate aceste date le cunosti de la @Aburici  de esti atat de sigur pe tine.


Off topic:   cunosc foarte bine receptoarele de satelit (analogice ,digitale) ,asta ca sa nu te mai obosesti
sa-mi spui ce si cum despre ele.

#18
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005

Quote

Off topic: cunosc foarte bine receptoarele de satelit (analogice ,digitale) ,asta ca sa nu te mai obosesti
sa-mi spui ce si cum despre ele.
Hei, incearca sa cunosti si legea lui Ohm plus caracteristicile receptoarelor legate de alimentare :rolleyes:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate