Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 

Cine, unde si cum stabileste "topul" melodiilor

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,552
  • Înscris: 15.06.2007
Uneori cand mai las tv ul pe un post de muzica, vad tampenia cu "top 10" top n" melodii ale saptamanii , lunii, anului.
Cam 90% din ce apare acum la radio si tv mi se pare cel mult mediocru.
Inainte se presupunea ca acele "top"uri erau stabilite in functie de vanzari in diverse tari cu apa calda , unde lumea chiar intra in magazinele muzicale si cumpara casete , discuri , cd uri: SUA , Anglia, Italia, Franta etc.  
Dar astazi?
Mi-e mi-e clar ca nimeni nu cumpara muzica lui dorel, gigel si alte printese siliconate semidezbracate, indiferent de genul muzical.
Intelegeam ca existau niste "colosi" de cariera in muzica, care stabileau niste repere, Joe Cocker, Michael Jackson, Depeche Mode,  Madonna, Phill Colins, Ramazzoti, Iglesias, artisti care s-au mentinut ani de zile cu mai multe albume de succes. Astazi apare cate unul razlet cu o melodie, dupa care se alege praful si nu mai se aude nimic nou si bun. Am avut si noi trupe , Cargo, Directia 5, Madalina Manole si altele  care s-au pierdut. Erau artisti de meserie.
Astazi cine stabileste ca o melodie este buna? Atat de grozava incat sa fie difuzata la radio din ora in ora, desi nu cred ca impresioneaza publicul larg.
Platesc artistii+ casele de discuri posturile de radio si tv ca sa fie difuzate melodiile sau invers, sunt platiti artistii de catre radio si tv ca sa le fie difuzate melodiile?

Am ramas mirat ca exista melodii care erau in topuri in majoritatea tarilor din Europa, dar care la noi nu erau difuzate niciodata, decat foarte rar , poate noaptea la radio.

De exemplu Hozier -Take me to Church

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PVjiKRfKpPI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


https://en.m.wikiped...ke_Me_to_Church

Attached Files


Edited by tfmercedez, 17 March 2019 - 21:07.


#2
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,101
  • Înscris: 24.05.2009

View Posttfmercedez, on 17 martie 2019 - 21:00, said:

Platesc artistii+ casele de discuri posturile de radio si tv ca sa fie difuzate melodiile sau invers, sunt platiti artistii de catre radio si tv ca sa le fie difuzate melodiile?

Impresarii artistilor, casele de discuri, da, platesc, e stiuta treaba si totodata se explica de ce unele melodii ajung difuzate pana la disperarea ascultatorilor. Probabil o alta inspiratie pentru a stabili un top e si numarul de vizualizari ale unei melodii pe youtube, probabil.

#3
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,552
  • Înscris: 15.06.2007
Personal , am ajuns sa ascult muzica la RFI, unde  se difuzeaza predominant muzica frantuzeasca, la fel de proasta sau buna ca si restul muzicii contemporane in engleza sau alte limbi.
Sunt deacord ca este un lucru bun sa se promoveze muzica romaneasca in Romania. In Franta chiar s-a dat o lege cu mult timp in urma care obliga posturile de radio si tv sa difuzeze artisti si melodii frantuzesti (minimum 50% sau 60%)  pentru a sustine artistii francezi.
Dar la noi, in afara de Inna care chiar s-a facut cunoscuta si peste hotare, restul sunt doar niste interpreti. Pentru ca alti compozitori le fac muzica , textele. Ei doar trebuie sa faca play back, sa arate bine (sexul vinde). Imi vin in minte parasutele de la Andree, si ASIA,  care erau semidezbracate , mega decoltate in toate videoclipurile. Asta e muzica?


Daca este sa vorbim de muzica tíganeasca, atunci avem Taraful de la Clejani, renumit in lumea larga, au cantat pe scene mari din Paris, Johny Depp i-a chemat la el acasa, au cantat cu Gheorge Zamfir. Si ei nu canta manele.

Muzica frantuzeasca  de genul difuzat la RFI. Nici nu stiu sa spun in ce gen de muzica se incadreaza , dar este placuta urechii.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WSmz8yJzxFA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pun pariu ca muzica asta nu va ajunge in veci la europa fm , mtv, sau alte posturi romanesti.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FnAgD6J65Xc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ILP3KAVfKLs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tfmercedez, 17 March 2019 - 21:33.


#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ai si exmple de "MUZICA romaneasca" in Romania?
Ma refer la cea de dupa 90, nu la Andreescu, Draghici, Bogardo,.....

Edited by myshyk, 17 March 2019 - 21:36.


#5
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,366
  • Înscris: 30.11.2017
In anii 90-2000 topurile se faceau prin insumarea unor topuri trimise de ascultatori prin scrisori (la unii era si cu formulare disponibile in unele magazine partenere, formularele se depuneau inapoi completate), apoi prin email apoi online, insa online pe situri nu mai are sens ca votul era deja multiplu. Apoi topul 100 asa zis oficial sau national "Romaniam top 100" era alcatuit din insumarea unor topuri ale statiilor radio partenere cumulat si cu alte chestii probabil.

Se avea grijă să nu ajungă mizerii sus, de regulă manele sau obscenităţile nu erau nici propuse ptr intrare. Astfel exista oarecum o cultivare a unui trend destul de ok.

Casele de discuri erau in relatie cu radiourile si uneori işi promovau artiştii lor, astfel in unele perioade muzicile erau diferite in functie de afiliere. Lafel şi concertele.

Azi probabil nr de vizualizări you tube e cel mai concludent alaturi de nr de descarcari ale piesei din situri. Oricum e ţară de manelari plus câţiva care injură alături de parazitii mafia si altii de gen, nu cred că are sens de vorbit despre muzica făcută şi ascutată în ţară

Edited by cipri2bau, 17 March 2019 - 21:59.


#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,519
  • Înscris: 14.10.2008
Sau alt fenomen, piese internationale in engleza ajung sa fie difuzate la noi cu 1 an intarziere sau mai mult, de exemplu Dirty Heads-Vacation, din vara 2017, s-a auzit la noi in vara 2018, sau acum Kiss FM o arde cu Ricky Martin si Maluma-Venga P'aca, ce e din septembrie 2016, Oh My God. Pentru ca nu au loc de manelele neaose romanesti.

A existat curentul Popcorn Dance care mie mi-a placut foarte mult, intre 2008 si 2012, mi-au placut piesele romanesti din 2013, dar dupa 2014 ambele muzici, romaneasca si internationala, sunt din ce in ce mai neascultabile. Pana la urma doar foamea de sunete te face sa asculti mizeriile astea, Aya Nakamura-Oh Dja Dja ma scotea din sarite la inceput.

La Inna la fel, adoram piesele de dinainte, pana in 2013, dupa aia numai Latino baga, de fapt din 2017 incoace nimic altceva nu mai prinde, Reggaeton peste tot, care de fapt este maneaua latino americana.

Selena Gomez, ce piesa draguta avea in 2013 (Come and Get It) si ce manea idioata a avut acum, Taki-Taki.

Lady Gaga pe vremea Bad Romance, Poker Face sau Alejandro, acum s-a dus la fund de tot.

Nu stiu cum ar putea face topurile dupa vizualizarile Youtube, daca te uiti in Trending te ingrozesti. Prefer sa caut ce aud la radio si-mi place, sau primesc pe Whatsapp, cum a fost in iarna o piesa exotica pakistaneza super. Posted Image

#7
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007
Dupa numarul de ascultari (YouTube, Spotify, Google Play Music) si cat de "populare" sunt.

#8
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Intrebarea este de ce nu se da la TV artistii care acum sunt in trending pe Youtube ca abi, 5GANG, Selly, Lino Golden???

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,519
  • Înscris: 14.10.2008
5 Gang si Selly sunt pentru copiii de pana in 14 ani, nepotii mei de 8 si 6 ani ii asculta la greu.

#10
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

View PostPopaXXX, on 17 martie 2019 - 22:18, said:

Intrebarea este de ce nu se da la TV artistii care acum sunt in trending pe Youtube ca abi, 5GANG, Selly, Lino Golden???

Nu stiu, nu am cablu. In multe tari televiziunea clasica e pe cale de disparitie.

#11
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,939
  • Înscris: 28.11.2006
Din cate stiu, singurul top facut pe baza preferintelor exprimate de ascultatori e Top 50 RRA, unde tot omul poate sa trimita melodile preferate la o adresa de mail. In rest, topurile radiourilor private sunt facute pe baza difuzarilor la radioul respectiv, deci sunt si ele dependente de directorul de programe de la postul cu pricina.

Singurele topuri "adevarate" sunt cele pe baza vanzarilor (inclusiv descarcarile pe platformele cu plata), dar la noi asa ceva e inca de nisa. Nici vizualizarile pe YT nu sunt prea relevante, pentru ca multi cad in plasa melodiilor "recomandate", care sunt alese inclusiv in functie de cat cotizeaza casele de productie.

Asa ca mai bine nnu va luati deloc dupa topurile astea. Ascultati numai ce va place, nu mergeti dupa turma!

#12
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,552
  • Înscris: 15.06.2007

View PostBuleandra94, on 17 martie 2019 - 22:13, said:

Dupa numarul de ascultari (YouTube, Spotify, Google Play Music) si cat de "populare" sunt.
aha.. sa inteleg ca se compara moldoveanul ala cum il cheama, andrei sau mihail, si alalalt carla's dream, cu melodia ceilalti care au facut miliardul de accesari pe you tube cu Despacito?  Aia nici nu visau ce succes vor avea, mai ales datorita tipei trasnet din videoclip. Altfel, melodia Despacito nu e rea, intr-o zi il auzisem pe fiul meu de 4 ani fredonand pocit " despacito".

Edited by tfmercedez, 17 March 2019 - 22:47.


#13
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,939
  • Înscris: 28.11.2006
Se pot ordona dupa numarul de vizualizari venite de pe IP-uri romanesti... de ce crezi ca vrea YT sa-ti puna "prajituri" in browser? Ca sa faci tu diabet? :naughty:

#14
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,884
  • Înscris: 19.03.2009

View PostNeaceasca85, on 17 martie 2019 - 22:20, said:

5 Gang si Selly sunt pentru copiii de pana in 14 ani, nepotii mei de 8 si 6 ani ii asculta la greu.

View PostNeaceasca85, on 17 martie 2019 - 22:13, said:

Lady Gaga pe vremea Bad Romance, Poker Face sau Alejandro, acum s-a dus la fund de tot.
Si Poker Face e pentru adulti ?

#15
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,552
  • Înscris: 15.06.2007

View Postpufonel, on 17 martie 2019 - 22:43, said:

Din cate stiu, singurul top facut pe baza preferintelor exprimate de ascultatori e Top 50 RRA, unde tot omul poate sa trimita melodile preferate la o adresa de mail. In rest, topurile radiourilor private sunt facute pe baza difuzarilor la radioul respectiv, deci sunt si ele dependente de directorul de programe de la postul cu pricina.

Singurele topuri "adevarate" sunt cele pe baza vanzarilor (inclusiv descarcarile pe platformele cu plata), dar la noi asa ceva e inca de nisa. Nici vizualizarile pe YT nu sunt prea relevante, pentru ca multi cad in plasa melodiilor "recomandate", care sunt alese inclusiv in functie de cat cotizeaza casele de productie.

Asa ca mai bine nnu va luati deloc dupa topurile astea. Ascultati numai ce va place, nu mergeti dupa turma!
tocmainde aceea e si greu sa sapi dupa muzica de calitate, care se chinuie sa se autopromoveze pe patreon, si alte platforme, pentru ca nimeni nu-i promoveaza.

Este un tip, care canta solo la saxofon, si are o multime de vizualizari. Un cover "banal" dar de mare succes, daca ne luam dupa vizualizari.
Uite-l pe Jimmy Sax, 68 de milioane de vizualizari. Nu cred ca a auzit nimeni de el.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/89_KXT5ztTU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sa-mi ziceti un saxofonist din oricare trupa de manele vreti, care este capabil de ceva asemanator.

Uite si un "manelist" la pian, cu 10 milioane de vizualizari.  Ajunge asta la radio? O laie!


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n6GEcdh5whk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Faptul ca tinerii de azi sunt inculti pentru ca pierd vremea aiurea cu jocuri sau "socializeaza online"  nu inseamna ca nu se mai compune muzica clasica, simfonica , de camera, elecrto simfonica etc. Dar daca nu are cine sa le canalizeze gusturile, si sunt lasati precum buruienile, atunci vor crede ca rahatul servit cu polonicul la radio si pe aiurea este singura muzica disponibila sau existenta.

Pe mine m-a dezgustat cel mai mult dl Banica Jere, cand Veta a rupt chiuveta.. pe bune? Va mai amintiti in ce hal obsesiv era difuzata mizeria aia la radio? Prefer sa-l ascult pe Chirila, era mai amuzant. Si ala cu "oficial ne merge bine" avea mai mult bun simt.



3 Milioane de vizualizari, pentru ca pe vremea aia in Romania nu avea lumea net, nu erau smartphones , nu era "netliberare" sa asculte poporu pe youtube.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Q69oWhgFp04?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uite si rahatul lui banica:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VI8qWWuFF_c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
1.6 milioane de vizualizari. Dar ce ne-au regulat urechile la radio cu kakatul ala! Vreau sa aud eu pe cineva zicand: da dom'le , EU AM CUMPARAT DE LA MAGAZIN DISCUL CU MELODIA VETA!

View Postpufonel, on 17 martie 2019 - 22:49, said:

Se pot ordona dupa numarul de vizualizari venite de pe IP-uri romanesti... de ce crezi ca vrea YT sa-ti puna "prajituri" in browser? Ca sa faci tu diabet? :naughty:
acuma mi-ai dat de banuit. Daca se prinde you tube si incepe sa-mi bage  in feed muzica din asta, capodopere romanesti..
Tocmai de aia dau dislike, ca sa fiu sigur ca nu se repeta.

Uite aici o melodie de aproape 20 de ani care a fost lansata inainte sa.existe you tube. Macar ca era amuzanta.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/b1xnyzm7iQk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tfmercedez, 17 March 2019 - 23:04.


#16
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,939
  • Înscris: 28.11.2006
@tfmercerez: asa patesc dupa ce folosesc CCleaner sa sterg cookies. Gasesc la recomandari numai genii de-astia din Carpati :ciocan: Dupa ce caut 2-3-5 melodii care imi plac, gasesc la recomandari chestii asemanatoare, care-mi si plac. Asa merge YT, cearta-te cu Goagal daca nu-ti convine :P

#17
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,519
  • Înscris: 14.10.2008
Veta si Vand Fan erau pe vremea cand in Slatina era doar Pro FM, din 2004 este si Kiss FM (hmm. Veta era din 2004, poate a prins Kiss-ul). In rest tot cei ai postat a fost la greu pe radio, fie Pro, fie Kiss, in 2006 eram mega ultra fan al televiziunilor muzicale, cum am fost din 1999 pana in 2010, dar cel mai mult pana in 2008.

Eu nu sunt cinefil, eu sunt audiofil comercial, nebun dupa clipuri muzicale, TV-ul mi-a fost baza, Youtube din 2009 a inceput sa se vada bine, pana atunci il foloseam doar la piesele vechi care nu se mai difuzau la radio si TV, apoi din 2013 a inceput sa se si auda bine, incepand sa cantareasca in balanta, iar din 2017 am renuntat la televiziunile muzicale, enervandu-ma sunetul mai prost decat Youtube, cenzura audio si blur-ul video, reclamele prea multe. Am ramas cu Kiss FM doar in masina.

View Postpufonel, on 17 martie 2019 - 23:52, said:

@tfmercerez: asa patesc dupa ce folosesc CCleaner sa sterg cookies. Gasesc la recomandari numai genii de-astia din Carpati Posted Image Dupa ce caut 2-3-5 melodii care imi plac, gasesc la recomandari chestii asemanatoare, care-mi si plac. Asa merge YT, cearta-te cu Goagal daca nu-ti convine Posted Image
Trebuie sa ma "informez" de la radio catusi de putin, pentru ca la mine Youtube vrea mereu sa-mi repete, adica imi recomanda mereu ce am urmarit ultimele dati, fix pe alea, poti cadea in plasa unui playlist si mai redus decat cele de la radio, desi pe Youtube ai toate melodiile de pe lumea asta, vechi si noi. Posted Image

#18
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
casele de discuri "sponsorizeaza" = platesc posturile radio tv pentru a le include mizeriile in playlisturi si topuri
se practica de zeci de ani, cauta "payola"

teoretic sunt pe vanzari, da. nu cumpara fizic dar lumea mai cumpara piese in spotify sau alte platforme online

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate