Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Aparat detectare miros canalizare

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 29.07.2007
Aparatul pentru detectarea mirosului de canalizare ar fi util nu pentru a detecta prezenta/absenta mirosului, ca de-asta avem nas, ci sursa exacta a acestuia. Ma indoiesc ca putem detecta cu nasul o garnitura ciupita pe undeva sau o etansare mai proasta. Si nici nu e prea placut sa tot tragi pe nas acel miros urat si probabil cu microbi in cautarea defectiunii.

Aveti cunostinta de asa ceva sau de o metoda prin care sa se poate detecta sursa mirosului?

#2
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

 spargebule, on 12 februarie 2019 - 08:13, said:

...se poate detecta sursa mirosului?
Canalul? Posted Image

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,411
  • Înscris: 13.03.2017
Pentru detectare miros nu cred sa existe - in afara de nas
In schimb exista neutraliazatoare de mirosuri (generatoare de ozoni)
https://www.trotec24...rea-mirosurilor

#4
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 02.02.2005

 Naijax, on 12 februarie 2019 - 08:33, said:

Pentru detectare miros nu cred sa existe - in afara de nas
In schimb exista neutraliazatoare de mirosuri (generatoare de ozoni)
https://www.trotec24...rea-mirosurilor
De ce sa nu elimini cauza ci sa o acoperi cu "Generator de ozon Airozon 5000 4.116,66 LEI"?
Este o intrebare pertinenta.
Ar fi bun un raspuns din partea unui avizat.
Nu stiu daca aparatele acealea de detectie gaze, pe care le folosesc operatorii de la retaua de gaze, sunt utile.

#5
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Un caine!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/I6lOM9pMZx8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
O persoana cu probleme de fiere . Este cel mai fin detector . Miros astia de zici ca-s mistreti in cautare de trufe .

#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 12.01.2018
dacă bagi puțin mercaptan în canalizare acel aparat cu siguranță descoperă sursa mirosului   și locul găurii

vezi să nu vină de afară de pe ceva coloană mirosul

la bloc acel miros poate veni pe lângă ușita de sub chiuvetă

esre important dacă-i bloc sau casă,bucătărie sau baie

#8
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,611
  • Înscris: 17.03.2014
Tu ai incalzire in pardoseala, nu? Ai verificat sifonul de pardoseala? Apa din el se evapora in max 2 zile cu pardoseala calda. Sa nu te gandesti la garnituri ciupite in nici un caz. Nu de acolo vine mirosul ci de la gauri mari.

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,241
  • Înscris: 07.02.2003

 spargebule, on 12 februarie 2019 - 08:13, said:

Aveti cunostinta de asa ceva sau de o metoda prin care sa se poate detecta sursa mirosului?
In afara de nas nu. Ai sifoane corecte peste tot ? (adica nu prostii dinalea de pardoseala de le zic unii sifoane dar nu sunt sifoane de fapt).

Edited by andreic, 12 February 2019 - 09:53.


#10
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Daca omul intreba altfel - "mijloace detectare scurgeri/sparturi/fisuri in conductele de canalizare" - primea raspunsuri bune sau la fel de stupide ca aproape toate cele de mai sus ?!

#11
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,865
  • Înscris: 01.10.2002
Trebuie sa cauti un detector portabil de gaz metan. Orice gaze din canalizare contin metan in cantitati mari.

#12
xcvt

xcvt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 17.11.2018
Un detector de gaze este un aparat dotat cu senzori care permit detectarea prezenţei unor gaze în mediul ambiant.
Acest tip de detector este folosit frecvent în echipamente de siguranţă, pentru a detecta apariţia (scăpările) de gaze toxice, inflamabile etc...

#13
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Nici un detector electronic nu are precizia si acuratetea unui patruped dresat sa detecteze aceste mirosuri.

#14
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 02.02.2005

 andreic, on 12 februarie 2019 - 09:53, said:

In afara de nas nu. Ai sifoane corecte peste tot ? (adica nu prostii dinalea de pardoseala de le zic unii sifoane dar nu sunt sifoane de fapt).
Ghinionul nostru, al celor care nu lucram in domeniu, ca nu am stiut ca sunt  si sifoane la care "zic unii sifoane dar nu sunt sifoane de fapt". Mesterii asta au recomandat, noi ne-am conformat si aia am cumparat. De, nu le putem stii pe toate. Nici voi "mesterii" nu le stiti pe ale contabililor, pe ale IT-stilor, etc.
Ce ma enerveaza cel mai tare, intotdeauna la mesteri, auzi chestea asta "cine a ti-a facut domne lucrarea asta?"

#15
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 29.07.2007

 M_ierdnA, on 12 februarie 2019 - 09:24, said:

Tu ai incalzire in pardoseala, nu? Ai verificat sifonul de pardoseala? Apa din el se evapora in max 2 zile cu pardoseala calda. Sa nu te gandesti la garnituri ciupite in nici un caz. Nu de acolo vine mirosul ci de la gauri mari.

da, am incalzire in pardoseala, dar sifonul de pardoseala este alimentat de cateva ori pe zi, deci nu ramane niciodata in sec.

cat de mari sa fie gaurile alea? toate scurgerile au sifoane cu apa, nu se misca apa in ele cand se trage apa la wc, nici macar in sifonul de pardoseala, ca doar nu am instalatia sparta pe undeva...

am doua bai lipite una de alta, cu instalatia de canalizare comuna intr-o nisa unde sunt rezervoarele incastrate ale wc-urilor. de acolo pare sa vina mirosul, gauri nu sunt, ma gandeam la ceva garnituri deteriorate, dar cum sa le depistez? nu curge nimic si nu pot sa desfac toata tevaraia degeaba...

mirosul apare si cu aerisitorul ala cu membrana si fara

Attached Files


Edited by spargebule, 13 February 2019 - 09:31.


#16
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,611
  • Înscris: 17.03.2014
Cum reusesti sa umpli sifoanele de pardoseala asa de des? Eu cand simt miros pe undeva imi aduc aminte si mai torn cate o cana cu apa in ele.

La gauri, ma refeream la faptul ca ai vreo legatura care sa nu fie etansa, adica sa lipseasca garnitura de exemplu si sa ai 3mm de jur imprejurul tevii gol. Altfel nu prea stiu ce sa mai spun. Vreun racord din ala flexibil de chiuveta, ca alea de obcei sunt proaste si nu se imbina bine cu teava in care intra.

#17
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 29.07.2007
vezi in poza, scurgerea celor 2 bideuri ( folosite zilnic de 2-3 ori ) trece prin cele 2 sifoane de pardoseala si apoi direct in coloana principala verticala, deci nu raman fara apa. sifoanele nu miros.

la chiuvete nu miroase, la cazi nu miroase

am cautat si eu sa misc toate piesele sau sa simt ceva curent pe la imbinari care sa tradeze o garnitura lipsa, dar nu am reusit nimic... de-asta ma gandeam ca exista un aparat / metoda ceva de depistat astfel de emanatii, ca nu am loc sa bag catelul acolo ;)

#18
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,611
  • Înscris: 17.03.2014
Nu stiu ce sa zic. La mana nu stiu daca poti sa simti. Poate eventual cu sapun sa vezi daca face bule pe undeva. Sau cu ceva fum bagat pe la vreo gura de vizitare sa vezi pe unde iese.

Masina de spalat unde o ai legata?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate