Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Șomer cu venituri prin parti...

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...
 AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI
 Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?
 

PIC vs Atmel ( MicroChip VS. Atmel )

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005
Vrand sa fac un montaj cu PIC am auzit cu stupoare ca un montaj profesional nu trebuie sa aiba PIC ci ATMEL.

Ca PIC-urile sunt folosite la frigidere, ap. uz casnic,..

Si, deci, profesionistii nu ar lucra cu PIC.

Am lucrat si cu PIC si cu Atmel. Sincer desi mai scump si mai greu de folosit as prefera PICul.Mi se pare mai bum.

Nu am gasit nici o documetatie seriosa din care sa reiasa acest lucru.

Ma puteti ajuta ?

Edited by Gurban_Dan, 06 March 2006 - 13:19.


#2
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 07.05.2004
iar o sa iasa pic vs. atmel ....

"pic nu e pt. profi" ... huh.. pe unde am vazut pic-uri .... trackball logitech,  electronica din bateriile de laptop, in general cam pe unde este nevoie de  cateva intrari si functii relativ simple.

atmel am gasit de pilda la comanda printerelor termice.

ca putere de calcul, atmelul este peste pic.

ce m-a impiedicat (momentan) sa ma apuc de atmeluri a fost modul paralel de programare / incarcare a fw-ului in el, la anumite modele.

pentru inceput, pic-ul ar fi ceva mai simplu. ai putea trece dupa ce te obisnuiesti cu ideea la modele mai avansate... sau la atmel. inca n-am ajuns acolo, dar trag si eu.

#3
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005
dar de zilog ce spuneti?

#4
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005
Daca PIC e mai raspandit decat ATMEL se datoreaza faptului ca este ma vechi.
In vreme lui 486 tote au fost Intel, rareori gaseai AMD.


Mi s-a spus ca ATMELul fata de PIC nu da la fel erori si ca un sistem bazat pe el ar fi mai sigur.

PIC-ul e mai low-level decat ATMELul deci mai greu de programat.
Apoi PICul e mai scump decat ATMELul la acelesi performate.
De ce, daca ar fi inferior ?

#5
gec

gec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 10.08.2005
La inceput a fost PIC iar mai apoi ATMEL (vezi Intel vs AMD). MicroChip a inercat sa doboare suprematia Zilog, dar aceasta sa orintat spre un alt sector de piata

Daca ne uitam ca marea majoritatea Atmel sunt clone PIC sau 80C51 se pot trage usor concluzii

Dar care este mai bun daca luam doua microcontrolere care fac acelasi lucru?

Abilitatea sta in marketing si software!

#6
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 07.05.2004
nu cosider partea low-level mai grea.... nu-s decat 35 instructiuni de baza, usor de inteles si ceva registri. in anumite aplicatii, chiar ai nevoie de partea low-level. asta pentru variantele simple, gen 16f84, sau 16f877.

pentru mc-urile "puternice", gen 8051 ..... ma pierd instant, deci am nevoie de platforme de programare puternice, care de multe ori nu-s ieftine.

pana la urma, se ajunge la eterna problema. ce vrei sa faci cu el.

de exemplu: am la indemana 2 ms-uri dallas-semi. 33Mhz (8051-based), o instr/tact. (nu 1 la 4, ca la pic). asm-ul lor ma depaseste, iar mediu de programare bun si free, n-am gasit inca. asa ca zac in cutiutza lor.

#7
gogusclipici

gogusclipici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 10.11.2005

Quote

Daca ne uitam ca marea majoritatea Atmel sunt clone PIC sau 80C51 se pot trage usor concluzii
  :lol:

PIC - aparut pe la 1980 (Programable Interrupt Controller); arhitectura Harvard; latime bus de date pe 8 biti, de aici si tampenia de bancuri de memorie de 256 octeti; executa o instructiune in 4 cicluri de ceas; singurul avantaj : ADC de 10 biti la 200 ks/s.
8051 - tot o antichitate; arhitectura Harvard; la inceputuri executa o instructiune in 12 cicluri, mai tarziu in 6 (philips) si recent  1 instructiune pe ciclu (atmel si altii); sunt mai multe clone distincte de 8051 decat am eu fire de par in cap.
AVR - aparut prin 1996 (parca); arhitectura Harvard; latime bus de date pe 16 biti (adica maxim 65536 octeti de ram); majoritatea instructiunilor se executa intr-un ciclu; ADC pe 10 biti la 15 ks/s.

Quote

Mi s-a spus ca ATMELul fata de PIC nu da la fel erori si ca un sistem bazat pe el ar fi mai sigur.

Folosit corect nici un procesor nu da erori, mai degraba programatorul nu se pricepe.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate