Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...
 Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...
 Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 

Teava apa rece din PVC ( bloc vechi ) imbinare prin sudare cu PPR ?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 04.08.2010
Nu am poze , dar  daca nu imi aduc aminte gresit cred ca robinetul vechi e prins direct in T-ul de PVC  ; problema cu acel robinet este ca e blocat la jumatate din debit ; daca era blocat pe deschis maxim era f bine , ma conectam cu robinetul nou in cel vechi si nu era nici o problema

#20
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,769
  • Înscris: 01.12.2018

View Postproagro, on 04 februarie 2019 - 18:54, said:

Nu am poze , dar  daca nu imi aduc aminte gresit cred ca robinetul vechi e prins direct in T-ul de PVC  ; problema cu acel robinet este ca e blocat la jumatate din debit ; daca era blocat pe deschis maxim era f bine , ma conectam cu robinetul nou in cel vechi si nu era nici o problema
Pai asa trebuie procedat.
"deblocarea" robinetului vechi se face relativ simplu, destructiv, folosind forta bruta, si un dop.
[attachment=2190506:robinet.jpg]
Al transformi pur si simplu intr-o mufa.

Edited by tioopedi, 04 February 2019 - 19:00.


#21
rewq9

rewq9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 11.02.2018
la mine s-a folosit pe coloana de apa rece teava pvc bloc mufa asta
https://www.shop-ein...gf5dhtr502.html
de la ea poti pleca cu orice in cazul meu cupru ,tine de vreo 5 ani

#22
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 04.08.2010

View Posttioopedi, on 04 februarie 2019 - 18:56, said:

Pai asa trebuie procedat.
"deblocarea" robinetului vechi se face relativ simplu, destructiv, folosind forta bruta, si un dop.
Attachment robinet.jpg
il transformi pur si simplu intr-o mufa.


Multumesc de informatie , voi tine cont de ea
Dopul e de 3/8  ; 1/4   sau e ceva  mai atipic ?

Ps ; vezi ca la inceput de rand se scrie cu i  , nu cu a   adica  =>>   : "il transformi intr-o simpla mufa "  
ti-am spus asta pentru ca vad din ce in ce mai des ortografierea asta eronata

Edited by proagro, 04 February 2019 - 19:35.


#23
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007

View Postproagro, on 04 februarie 2019 - 18:31, said:

ce racorduri ?  poti sa imi recomanzi ceva de pe site de la dedeman ?   cam tot ce au in magazin au si pe site .
Ideea e ca m-as conecta in T-ul de pvc care pare destul de gros  cu un o teva de ppr  si apoi in acel ppr cu un racord de ppr

Cauta "racord pvc olandez". Ceva in genul ala cred. Cel mai bine faci poze la fatza locului, neaparat cu ruleta pe toate ansamblurile si vor sti cei de la Dedeman ce sa-ti recomande. Eu ma pricep doar pe jumatate, le arat ce am nevoie, de unde trebuie sa plec si cu ce sa termin, si imi compun ei sistemul, eu il asamblez la fatza locului. imi pare rau daca sunt cam ambiguu..

#24
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View Postproagro, on 04 februarie 2019 - 17:59, said:

Ai incercat tu asta ?  sau iti dai doar cu parerea ?
pe bune? trebuia sa-ti desenez sau ce? ce-i asa greu de priceput ca sunt doua materiale diferite,
cu proprietati/compozitie/metode de lucru diferite? ia, amesteca niste ulei cu apa si vii si ne spui
dup-aia ce si cum, daca tot esti pus pe mistouri ieftine si tii neaparat sa-ti inunzi vecinii.

te-au lamurit colegii pana la momentul de fata sau iti dau eu numarul unui instalator? ca pare greu
de gasit, iar opiniile noastre le tratezi cu superioritate miserupista.

Edited by dygey, 05 February 2019 - 10:19.


#25
florin2009

florin2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.07.2008
imi poate spune cineva, va rog, care este diametrul interior al tevii din pvc cu diametru exterior de 32mm (de acum 40 de ani)?

Edited by florin2009, 15 February 2020 - 14:54.


#26
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
intre 1,5 si 2,5mm . depinde de utlizarea lui . cca / evident eu ma refer la grosimea lui

Edited by 3matrix, 15 February 2020 - 15:11.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate