Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Update BIOS = Calculatorul se blo...

Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...
 1 capatana de usturoi pe zi, pune...

Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...
 Sprayul de muste RAID nu mai func...

Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...
 Hamsie si Capelin prajiti in tiga...

Seat Leon FR !

Facultatea potrivita pentru softw...

Upgrade CPU --> upgrade RAM?
 

Zgomot (vajait/zumzet) radiator otel

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
Dj Favorit

Dj Favorit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 06.01.2006

 ionutz_joe2009, on 03 februarie 2019 - 00:16, said:

Reteaua este prost calibrata,nu este echilibrata din conducta si repartitor, echilibrarea este facuta doar din robinetul de retur, de acolo vine sunetul ca de apa care tasneste.Poti  desuruba surubul ala de pe  robinetul de retur(este aproape inchis si e normal ca  zgomotul sa se propage in tot metaul ala),  dar poti ramane fara caldura pe alte camere sau chiar sa-i lasi pe altii fara caldura daca repartitoarele sunt inexistente sau prea prost calibrate.Poate ca trebuie se vb cu administratorul in cazul in care deschizi usor suruburi de la retur si ramai fara caldura pe ultimele calorifere de pe coloana.

Stai la parter sau la 1 , nu?Poate ca-i debitul prea mare pe apartamentul tau si mai trebuie redus.Sa nu ramai fara caldura dupa.

Peste etajul 4.
Cred ca toata reteaua blocului este prost calibrata, pt. ca uneori si in tevile de pe coloana principala se aude un fasait, mai tare sau mai puternic dar nu atat de deranjant ca acela de la calorifer.
La robinetii de retur de pe coloana nu am cum sa ma joc momentan pt. ca nu am vorbit cu niciun instalator si imi aduc aminte si cand am instalat noile calorifere au fost ceva discutii privind accesul la subsol si inchiderea instalatiei (vara).

In alta ordine de idei, aseara am desfacut capul termostatic de la robinetul de tur si am observat ca in interior are ca un fel de surub, tot cu niste cifre ce indica anumite nivele de debit, poate? (poza atasata). M-am jucat la el si l-am insurubat pana se aude doar un mic fasait de la nivelul 3 pe termostat in sus, nu atat de deranjant. E drept ca si gradul de caldura e mai mic, dar la vremea de acum a fost chiar cald noaptea (termostat setat la 2).
Am fost si la administrator care sta sub mine, el spune ca nu are nici un zgomot de genul ala, am vorbit cu alti vecini si nici ei. Sper ca au inteles la ce fel de calorifere ma refeream, de otel. Deci probabil ori robinetul de tur este prost, ori radiatoarele (desi au fost destul de scumpe) sunt proaste. Este enervant ca momentan nu pot sa schimb nimic. Am gasit pe net un robinet "Heimeier Eclipse F 1/2" robinet termostatic cu limitator de debit" si ma gandesc sa pun la un calorifer, dar imi e frica sa nu inund toata casa, desi, cum ziceam am 2 robineti individuali la tevile care vin din coloana...

Attached File  20190203_122854.jpg   184.51K   24 downloads

#20
rewq9

rewq9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 11.02.2018
Pune robinet normal pe tur și scapi de zgomot.
.Am un apartament inchiriat centrala pe bloc si calorifere cu cap termostatic si daca scazi debitul de intrare in calorifer adica il pui pe 1 sau 2 se se aude un suierat mai ales noaptea,pe chirias nu-l deranjează pe mine m-ar enerva
Daca ai robineti pe coloane la nivelul tau e usor nu tre sa opresti de jos toata coloana

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate