Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...

Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS
 Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI
 Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?
 SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Incurajarea, stimularea si sustin...
 

Platesc pentru un "device"

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
alexd

alexd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 07.04.2004
Imi cer scuze daca am postat problema mea gresit, dar m-am gandit ca fiind topicul de electronica, poate se gaseste cineva dornic sa ma ajute. Iata si problema:

La autoturismul meu Renault 25, din cauza unei pene electrice minore, s-a intamplat ceva la computerul de bord. Singurul lucru afectat a fost litrometrul de benzina. Acest tip de masina are litrometru digital, adica afiseaza cantitatea de benzina in cifre reprezentand litri. Singura posibilitate de reparatie este inlocuirea ceasurilor de bord, care contin si traductorul - lucru mult prea costisitor.
In prezent aplic o alta metoda de determinare a cantitatii de benzina aflate in rezervor, si anume prin folosirea unui multimetru direct conectat pe cele 2 borne ale sondei de benzina din rezervor. Schema este urmatoarea:

0.5 ohmi/ litru.
8 ohmi = rezervor plin
345 ohmi = rezervor gol .

Imi doresc foarte mult si sunt dispus sa platesc pretul cerut pe un device care sa inlocuiasca multimetrul meu ( cam incomod si inestetic), si care, daca nu cer prea mult, sa traduca in litri cantitatea de benzina. M-ar incanta foarte tare daca "device-ul " ar avea si ceva valente estetice ( sa-l pot integra in locasurile din bord), si sa aibe afisaj luminat ( sa se vada noaptea)....

Va stau la dispozitie celor experti cu detalii necesare "constructiei" device-ului"(daca aceasta este posibila)

Multumesc

Edited by alexd, 05 March 2006 - 19:11.


#2
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

View Postalexd, on Mar 5 2006, 19:10, said:

0.5 ohmi/ litru.
8 ohmi = rezervor plin
345 ohmi = rezervor gol .

Ceva nu e corect in datele tale.


(345-8)/0,5 = 674 litri.  E camion sau Renault 25 ?

#3
alexd

alexd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 07.04.2004

View PostPaul_l, on Mar 5 2006, 21:38, said:

Ceva nu e corect in datele tale.


(345-8)/0,5 = 674 litri.  E camion sau Renault 25 ?

Ai dreptate, nu am fost atent....este vorba de 5 ohmi/litru, rezervorul, cu tot cu rezerva are 80 l ( 74 teoretic vizibili de catre sonda- dupa spusele manualului )......editez postul initial.....

HMM, se pare ca nu mai pot edita primul post, asa ca rescriu povestea aici :


5 ohmi/ litru
0-8 ohmi/rezervor plin
345 ohmi/rezervor gol (martor din bord aprins)

Edited by alexd, 05 March 2006 - 23:14.


#4
gec

gec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 10.08.2005
Daca poti trimite si o poza cu bordul masinii (zona cu litrometru)

#5
alexd

alexd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 07.04.2004
direct din manualul de utilizare.....afisajul digital din  mijloc este cel in cauza....nu tin sa pun "device-ul" in acelasi loc, poate fi complet separat de ceasuri

Attached Files


Edited by alexd, 06 March 2006 - 21:27.


#6
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,947
  • Înscris: 14.11.2004
Ai cautat la dezmembrari sau targuri de piese auto  ?????

#7
alexd

alexd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 07.04.2004
crede-ma ca am cautat...mai mult de atat, nici nu prea vreau sa schimb ceasurile, pierd kilometrajul original al masinii, intervalele de revizii, etc. Nu este viabila nici inlocuirea piesei defecte din bord, pt ca integratul cu pricina se afla incapsulat intre 2 straturi de cablaj, ca sa ajungi la el strici restul (facut sa fie schimbat cu totul)In plus, de la dezmembrari, ai toate sansele sa nu functioneze elemente mai importante decat litrometrul, ca de exemplu sonda de apa ( esentiala la un v6 foarte "incalzicios"), vitezometrul. La mine totul in afara de litrometru este functional. Chiar si functiunea computerului care imi determina numarul de km ramasi de parcurs cu benzina din rezervor. Cand revin in modul afisare cantitate benzina, nu imi afiseaza decat doua linii care clipesc si aprinde becul de rezerva benzina. Cum trec in alta functiune il stinge. Asa ca solutia cea mai onorabila este cea a unui litrometru paralel. Cum am spus, acum folosesc un multimetru digital, care cu o precizie destul de buna imi indica ce si cum...dar poate este loc de mai bine.

#8
mitescu

mitescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.03.2006
Intrebari:
Afisarea o pui separat, pe(in)bord?
Afisare direct in litrii?

#9
alexd

alexd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 07.04.2004

View Postmitescu, on Mar 7 2006, 08:24, said:

Intrebari:
Afisarea o pui separat, pe(in)bord?
Afisare direct in litrii?

Raspunsuri :

Da, as vrea ca afisajul sa il pun separat undeva, pe bord ( am mai multe optiuni in functie de cat de mare/mic va fi "device-ul")
Daca se poate afisare direct in litri, adica sa se faca conversia intre ohmi/litri, ca in original, ar fi senzational. Nu pretind aici nimic pt ca nu ma pricep....doar sper sa se poata

Edited by alexd, 07 March 2006 - 16:32.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate