Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...
 Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid
 Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...
 MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...

C Embedded

DUO Street View
 

Lac incolor pt lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
m4xx

m4xx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 22.01.2005
vreau sa folosesc lac d-asta pentru a da pe spatele cablajelor ca sa nu se mai inegreasca cuprul ;)
problema e in felul urmator.....vreau sa-l diluez putin cu diluant....se poate? :D
si mai e faza ca am nevoie de lac verde.....sa zic asa....exista in comert? sau cum il pot obtine? :cursing:

#2
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005
Poti folosi oja, poti folosi lac auto. Lacul de care zici tu nu am idee cum se poate dilua, incearca si tu pe rand cu acetona, benzina, alcool izopropilic :)
Eu o vreme am folosit urmatoarea metoda: dat cu marker albastru pe toata placa si dupa aia dat cu fixativ :D
Acel lac verde cred ca se gaseste si la tub (spray tehnic) sau (foarte scump dupa parerea mea) este o folie ca aceea pnp ce are acea substanta verde si se imprima tot cu fierul de calcat.
Totusi, varianta "barosana" ramane depunerea unui strat de cositor pe toate traseele. De exemplu, la magazinele de instalatii se gaseste un tub cu cositor care se pulverizeaza...il poti pulveriza pe placa si sub caldura el adera la toate traseele.

#3
gec

gec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 10.08.2005
Sunt lacuri speciale care se usuca la UV pentru ce vrei tu, la comanda la Trioda ( www.trioda.ro )

Lacurile se izolva in functie de natura lui, cele de mobila in Diluant, lac de oja in Acetona

#4
Apod

Apod

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 22.02.2006
Orice lac vei folosi, cu exceptia celor speciale pentru cablaje(care sunt facute tot pe baza de colofoniu),cand vei incerca sa dai jos o componenta, vei constata ca mai intai trebuie sa razuiesti stratul de lac pentru a putea dezlipi piesa. :nonobad:
-Reteta pe care o folosesc eu: dizolv sacaz in alcool de 90-98*, mai putin sacaz pentru lacul de protectie si ceva mai mult cand fac cablaje, pentru ca nu este atacat de acidul azotic. In felul asta protejezi si cablajul si ai si decapantul deja pus pe folia de cupru. Lacul poti sa-l colorezi, folosind o mina de pix rosie, albastra, verde sau cum vor muschi tai. Eu am incercat si alte metode ,dar asta m-a multumit cel mai mult.
Succes! :)

Edited by Apod, 08 March 2006 - 12:23.


#5
gec

gec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 10.08.2005
La Trioda am intrebat de lac si au spray plastic, la 200ml, se usuca in conditii normale si costa cam 45RON,
poti folosi si fotosesist dar acesta se usuca la UV este mov inchis (aparent negru) si costa tot 45RON

Edited by gec, 08 March 2006 - 18:21.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate