Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune
 

Sfat achizitie masina de tocat carne

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
10 răspunsuri în acest subiect

#1
potosr

potosr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 201
  • Înscris: 27.03.2004
Buna,
Apelez la experienta si bunavointa voastra : ce ma sfatuiti sa aleg intre : PHILIPS HR2723/20 si Bosch MFW68640? As fi recunoscator daca, in cateva cuvinte, as primi si niste considerente pentru alegere.
Cu stima

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Mesaje: 24.336
  • Înscris: 22.05.2003
Problema nu este de versus pe pecificatii.

iti recomand sa mergi intr-un magazin si sa te uiti din ce material e facuta piesa care actioneaza melcul.
Daca e de plastic, se va strica repede.

Eu candva am fost si am studiat, am notat modelul de Tefal si l-am cumparat de pe net.

#3
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.530
  • Înscris: 22.08.2016
Dupa cate stiam eu, Bosch-ul era mai bine facut decat Philips-ul.
Acuma, dupa atata globalizare si reducere a costurilor (a se citi "materiale ieftine"), chiar nu mai stiu.

Cum zice si @Adm, roaga pe cineva sa ti le demonteze intr-un magazin si vezi din ce sunt facute componentele.
Eu am ajuns sa demontez si prizele in magazin, sa le vad cum sunt facute, dupa ce am luat teapa cu unele cu legarea conductorilor in clipsuri.

#4
potosr

potosr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 201
  • Înscris: 27.03.2004
Asa e, dar din pacate la mine in oras nu se gasesc in niciun magazin, nu pot cumpara decat online.

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.873
  • Înscris: 01.02.2008

 potosr, on 21 noiembrie 2018 - 10:22, said:

Buna,
Apelez la experienta si bunavointa voastra : ce ma sfatuiti sa aleg intre : PHILIPS HR2723/20 si Bosch MFW68640? As fi recunoscator daca, in cateva cuvinte, as primi si niste considerente pentru alegere.
Cu stima

La o masina de tocat puterea e cel mai important factor.  In plus, raportul pret / calitate corect e cam 400-500 lei cu toate accesoriile incluse.   Poti studia si varianta Zelmer de la Altex (pentru 100 lei in plus, ai incluse inca 3 chestii utile) - am doua bucati de acest tip, una in Bucuresti, alta la ai mei...   Parerea mea e ca nu are rost sa dai 800 lei pe masina Bosch decat daca chiar ai cantitati importante de carne de prelucrat si/sau te conving review-urile.

https://altex.ro/mas...pd/TCRZMM5580W/

Editat de rosix, 21 noiembrie 2018 - 11:04.


#6
ioansuciu82

ioansuciu82

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 473
  • Înscris: 15.09.2013
Cind a vazut vinzatorul ca sint mofturos mi-a recomandat zelmer, si dupa citiva ani de folosinta sint multumit.

#7
potosr

potosr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 201
  • Înscris: 27.03.2004
rosix :
mersi pt raspuns; BOSCH costa 550 lei si e de 2200W, iar Philips e de 1800W si 400lei; Zelmer e ok, dar nu ma satisfac sitele, doua sunt prea mici, una prea mare, vreau sita de 5-6mm

ioansuciu82 : asa cum am scis pt rosix, nu doresc ZELMER

#8
franculea99

franculea99

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 15
  • Înscris: 21.07.2012
Poate te ajuta: https://narpo.ro/109-masina-de-tocat

#9
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Dupa vreo 3 roboti "profesionali" Philips si Bosch gama 8-1.200 ron care m-au tinut ceva ani ce-i drept dar au cedat in final si 2 masini de tocat carnea care s-au stricat rapid la fiecare craciun cand iti era lumea mai draga, mi-am dat seama ca nu mai are rost sa arunc banii pe prostii de plastic. Ideea e ca nu ai cum sa iei din magazin ceva de calitate in gamele enumerate mai sus indiferent ca se cheama Bosch, Philips sau Zelmer, astea sunt niste mizerii din plastic si zamac bune la tocat carne de pui si la facut suc de rosii, cand prind o articulatie de os sau o carne mai tare, trosneste ceva in ele sau se arde motorul; e o munca in zadar. Am incercat sa le repar, dar evident modelul ori nu se mai fabrica ori piesa + manopera = 80% din pretul de nou, cel mai amuzat a fost un service care mi-a dat un pret mai mare decat unul nou.Posted Image

No, am zis bun, iau carne gata tocata si nu-mi mai bat eu capul sa o toc acasa; a mers asa pana anul trecut de sarbatori cand am vrut sa fac carnati de casa cu ceva carne de oaie si capra. A venit omu, a adus animalurile, am transat carnea si hai sa tocam, numai ca toti robotii si masinile erau stricate. Ma duc la o carmangerie, zic ca mai iau de acolo inca 20-30 kg gata tocata si mai dau un bacsis sa o toace si pe a mea.....nu a vrut nimeni ca nu au voie sa toace carne din afara magazinului. Intreb pe doamna de la un supermarket ce masina folosesc ei in magazin si daca sunt probleme cu ele, imi zice ca sunt industriale si a tocat tone. Dat pe google, gasit la mine in oras, luat si nu mai am treaba cu prostii.

Asta e scula, e toata din inox si am tocat 50 kg in juma de ora asa in joaca. E mare, grea si ocupa spatiu la depozitare, dar e pe viata, o puteti gasi si pe net http://wellmaxi.ro/p...oc-tor-de-carne Va recomand asa ceva sau similar din gama gastro, nu mai trageti lozuri necastigatoare cu cele comerciale.

Fișier atașat  product_241466731_1388142062-700x700.jpg   57,8K   16 download-uri

#10
potosr

potosr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 201
  • Înscris: 27.03.2004
Asolut adevarat ce spui, asa as vrea sa pot face si eu. Din pacate bugetul alocat acestei operatiuni e mult mai mic si nici volumul de lucru nu e mare, ma gandesc la aproximativ 35-40 kg/an.

#11
potosr

potosr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 201
  • Înscris: 27.03.2004
Multumesc pentru raspunsuri. M-am hotarat pentru Philips.
Se poate inchide topicul

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate