Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

ministerul energiei cere SNN dividende de 20% din cotație

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
241 replies to this topic

#145
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 12.01.2018
de asemnea i-am indemnat sa investeasca in petrom cand pretul era asa de mic aproape egal cu pretul de vanzare catre austrici

#146
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Oportunitati exista zilnic. eu am scris pe aici de Nio cand era 6 usd. a ajuns 60 in 6 uni. acum e vreo 40 usd

nu te gandi ca SNN e vreo mare afacere. sunt si altele. asta a fost sa fie asa... norocul nostru. am si eu niste actiuni nu multe luate cu 16 lei in medie. nu e rau ce sa zic

#147
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 29.04.2006

View PostEMPP, on 24 septembrie 2021 - 17:47, said:

comparatia nu-i exagerata deloc iar topicul l-am deschis in urma discutiilor de pe forum  cum ca austricii ne-au luat prin bombonel petromul gratis.
de aici le-am dat preturi si cat dividend iau din primul an in care investesc  si i-am indemnat sa cumpere si ei actiuni sa investeasca si sa ia dividend ca parte din profitul lor din acea companie iar restul este can can.
daca ai fi citit topicul de la inceput undeva catalinin spunea de acst pret la snn si iata ca s-a adeverit
Și ai investit cel puțin echivalentul unei mașini în 2018 în snn? Eu am vândut anul asta cam 30% din deținerile SNN și ma gândesc sa mai vând ceva în perioada următoare,  chiar dacă prețul energiei electrice este la maxime istorice, dar tocmai asta e motivul + retehnologizare + construcție reactoare noi, deci dividende mai mici. Unii specialiști spun ca e supraevaluate în acest moment. Pe termen mediu ar trebui sa mai scadă, părerea mea

#148
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 12.01.2018

View PostEagle Raider, on 25 septembrie 2021 - 10:14, said:

Și ai investit cel puțin echivalentul unei mașini în 2018 în snn? Eu am vândut anul asta cam 30% din deținerile SNN și ma gândesc sa mai vând ceva în perioada următoare,  chiar dacă prețul energiei electrice este la maxime istorice, dar tocmai asta e motivul + retehnologizare + construcție reactoare noi, deci dividende mai mici. Unii specialiști spun ca e supraevaluate în acest moment. Pe termen mediu ar trebui sa mai scadă, părerea mea
Am investit de la listare iar pe perioada scăderii am tot luat să-mi scad media.eu vorbeam de acțiune ca investiție deci de luat dividende de pe ea așa că nu mă prea interesează prețul de azi  ci faptul că mie de când o am în portofel mi-a returnat ca dividend 1,5X investiția  inițială

asta calculată la prețul meu de achiziție 6 lei/acțiune

mie îmi dă anual 1/3 din investiția făcută în ea.dacă dau ceva suplimentar anul acesta îmi dau jumătate din investiție dividend

și da am banii de mașină băgați în SNN și mă dau cu un logan ronghioș din 2007 și am bicicletă electrică de valoarea unei mașini noi

#149
mirataro

mirataro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.11.2011
Și totuși de ce creste atât de puternic acțiunea Nuclearelectrica?

#150
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmirataro, on 27 septembrie 2021 - 18:00, said:

Și totuși de ce creste atât de puternic acțiunea Nuclearelectrica?

Eu cred pt ca le va cere statul vrei 500 miliaoane în plus ca dividende ca să plătească creșterile de preț la cei vulnerabili... Și probabil ca chiar vor face cele 4 reactoare în următorii ani.

Și pt ca cumpără lumea...

#151
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 12.01.2018

View Postmirataro, on 27 septembrie 2021 - 18:00, said:

Și totuși de ce creste atât de puternic acțiunea Nuclearelectrica?
pentru că anii trecuți făceau profit 2 lei pe acțiune din care 1,5 îl dădea acționarilor iar acum face profit 7 lei/acțiune

#152
Cont9

Cont9

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.10.2021

View Postmirataro, on 27 septembrie 2021 - 18:00, said:

Și totuși de ce creste atât de puternic acțiunea Nuclearelectrica?

Totusi mai poate creste si mai ales pana la ce cotatie? De cateva zile s-a stabilizat pe la 38.00 lei..

#153
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Asta mi se pare și mie. Dar mai are loc pana la 45 lejer ;)

#154
Cont9

Cont9

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.10.2021

View PostMembruAnonim, on 18 octombrie 2021 - 15:48, said:

Asta mi se pare și mie. Dar mai are loc pana la 45 lejer Posted Image

In sfarsit a trecut de 38.00 , chiar de 38.50.. sper sa ajunga unde ai spus, la 45.00!

#155
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 12.01.2018
Azi a ajuns la 40 de lei. de cand am deschis topicul a crescut de  cinci ori pretul si-a dat si dividende bune in aceasta perioada.
As fi curios si chiar as ruga daca exista cineva care a investit in urma deschiderii acestui topic sa spuna da eu mi-am luat niste snn-ele.
Acest topic l-am deschis pentru dividendele oferite an de an de aceasta companie,pentru faptul ca scumpirea energiei iti aduce o bucurie in buzunar nici decum un stres.

era fain si sincer ma bucuram sa zica vreo 100 de colegi ca si-au cumparat actiuni la snn

#156
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Eh o sa le vând. Iau o cloaca de banii ei... mai păstrez jumătate.

#157
mirataro

mirataro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.11.2011
Eu am luat pe 04 august SNN în urma sfaturilor de pe acest forum și am plus 40%.Mulțumesc!

#158
neostar

neostar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 25.03.2004
Și eu am din august 40% cu snn. Urmăream demult snn(de când era 15lei) da îl tot vedeam cum creste și ma gândeam ca o sa intru când mai scade. Pana la urma am intrat plin de îndoială la 30lei acțiunea dar a urmat criza energetica și a plecat rachetă. 😍 Multumesc colegilor de pe topic pentru sfaturile bune 👍

#159
Numitorul_comun

Numitorul_comun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 21.09.2021
Am vandut SNN in urma cu vreo 2 saptamani in ideea ca va veni o corectie, actiunea nu poate merge doar in sus.
In schimb am pastrat Romgaz ce creste mai accelerat decat SNN

#160
zero4

zero4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 27.12.2016
banuiesc ca stiti de noua prevedere legala

Producătorii de energie electrică pe bază de combustibili fosili, inclusiv cogenerare, vor fi exceptați de la impozitarea cu 80% a venitului suplimentar realizat de producătorii de energie electrică rezultat din diferența dintre prețul de vânzare al energiei electrice și prețul de 450 lei/MWh.

#161
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Nu știam;)

Dar poate ne și explici exact despre ce este vorba exact.

#162
zero4

zero4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 27.12.2016
e cuprinsa  prevederea in OUG 118/2021,

Edited by zero4, 27 October 2021 - 16:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate