Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Ușa exterioara care scar5...

Felicitari Republica Moldova pent...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 Ungere mecanism usa metalica de a...

Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...
 Filme ce urmeaza in 2024 - horror

Tarot (2024)

Prescriere datorii parinti decedati

Utilizare credit cartela Vodafone
 

Pareri aliexpress.com (2018+)

* * * * * 20 votes
  • This topic is locked This topic is locked
8378 replies to this topic

#1441
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Si mie tot la fel imi ziceau chinezii ca sa nu imi fac probleme ca vin coletele.. Bla blauri din astea.. Intr-adevar din 12 colete mi-a venit unul saptamana trecuta.. restul.. Dumnezeu stie pe unde or fi sau daca or veni sau nu.
Din experienta personala am observat ca daca coletele sunt untracked.. Postei Romane i se rupe de ele.. Am dat comanda cu tracking la niste baterii + incarcator pentru aparatul foto sony acum 2 saptamani si deja sunt ajunse la BSI.. dar alea din Ianuarie si Februarie untracked aleluia..

Edited by -koss-, 07 May 2019 - 10:44.


#1442
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,342
  • Înscris: 22.05.2003
Untracked = gaura neagra.

Mi-a intrat ieri un colet in sistemul postei, au scanat un produs ce a plecat cu avionul din China pe 25.03.19 !

#1443
saimarica

saimarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 06.01.2007
Sunt la OP 5 și aștept de o ora, nu am avizul și nu merge sistemul.
Ce zi, medicul nu l-am găsit la cabinet, iar aici nu știu cât mai aștept.


#1444
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,932
  • Înscris: 07.08.2008

 Adm, on 07 mai 2019 - 11:13, said:

Untracked = gaura neagra.
Da, stiu ca e gaura neagra, problema in cazul meu e ca s-a pierdut inainte de intrarea in tara. bPost untracked are statusurile astea pana sa "moara":
[ https://i.postimg.cc/63kdw8Kd/screenshot-341.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
iar la mine s-a oprit fix inainte de ultimul pas, ala cu "has been delivered to the postal operator". Am vorbit cu bPost pe Facebook si mi-a zis sa vorbesc cu vanzatorul pentru ca e vorba de filiala din China a bPost-ului si nu ma poate ajuta, iar vanzatorul imi serveste aceleasi gogosi ca urmeaza sa il primesc. Am un colet untracked de la bPost care a plecat dupa asta cu probleme si deja l-am primit, are statusurile fix ca in poza de mai sus. Mai am cateva ajunse recent la ultimul status, ar trebui sa le primesc curand.

Edited by tigerheart, 07 May 2019 - 11:26.


#1445
MihaiV1

MihaiV1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 17.01.2016
Colet primit astazi, comandat in data de 14.04 cu serviciul Yanwen. Cele din Ianuarie inca se lasa asteptate 🙄..

#1446
matbor

matbor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 10.07.2008
3 colete untracked primite azi ,comenzi din 10-12.ianuarie .

#1447
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,711
  • Înscris: 13.12.2006
nu inteleg ce probleme aveti voi cu untracked-urile....la mine vin intr-o veselie. unele la fix 60 zile plus minus o saptamana. altele mi-au venit in 3 saptamani

#1448
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,956
  • Înscris: 09.12.2004
Cea mai rapida comanda si mai scumpa (36-37 usd) a venit in 2 saptamini.
Nu am asteptat avizele, am urmarit online ce se petrece cu ele. Din vama am ridicat coletul cind a aparut online iar dupa o luna am primit aviz ca ma asteapta acel colet Posted Image

Pentru cei cu modificari, la vama cer foaia de comanda de pe site, dovada platii (extras) si chiar daca ar fi astea minarite, chinezul trece pe pachet valoarea care ai platit-o.
Asa ca daca ala e nebun, poate te mai alegi si cu alte belele. zic.

#1449
saimarica

saimarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 06.01.2007

 Evergreen, on 07 mai 2019 - 14:39, said:

Cea mai rapida comanda si mai scumpa (36-37 usd) a venit in 2 saptamini.
Nu am asteptat avizele, am urmarit online ce se petrece cu ele. Din vama am ridicat coletul cind a aparut online iar dupa o luna am primit aviz ca ma asteapta acel colet Posted Image

Pentru cei cu modificari, la vama cer foaia de comanda de pe site, dovada platii (extras) si chiar daca ar fi astea minarite, chinezul trece pe pachet valoarea care ai platit-o.
Asa ca daca ala e nebun, poate te mai alegi si cu alte belele. zic.
Azi am fost norocos cand am ridicat un colet, valoare site cu transport 37,94$, pe colet a fost trecut 19,21Euro, am semnat am luat coletul si am plecat.
Coletul avea  peste 1 kg, continut, o aplica smart pt. tavan, nu am platit nimic.
Maine trebuie sa ridic alt colet de la alt magazin, sunt doua lampi smart, coletul este destul de voluminos, 56$, cu siguranta nu scap fara tva.
Ambele expeditii au fost facute pe data de 08.04.2019, plecate de la cele doua magazine dupa o zi/doua, cu RU.........NL/nr. diferite.

Edited by saimarica, 07 May 2019 - 16:57.


#1450
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 tigerheart, on 07 mai 2019 - 11:24, said:

Am vorbit cu bPost pe Facebook si mi-a zis sa vorbesc cu vanzatorul pentru ca e vorba de filiala din China a bPost-ului si nu ma poate ajuta, iar vanzatorul imi serveste aceleasi gogosi ca urmeaza sa il primesc. Am un colet untracked de la bPost care a plecat dupa asta cu probleme si deja l-am primit, are statusurile fix ca in poza de mai sus. Mai am cateva ajunse recent la ultimul status, ar trebui sa le primesc curand.

Tu n-ai treabă cu bPost, Poșta Română, alte entități. Tu ai doar cu vânzătorul. Nu-ți primești coletul în perioada estimată sau înainte să expire comanda pe Aliexpres, deschizi dispută și-ți ceri banii înapoi sau să-ți retrimită, aia e tot. Ce se întâmplă pe urmă nu te interesează pe tine. În principiu, chinezul își recuperează banii de la poștă.

Important e să ai grijă să nu treacă perioada în care îți poți cere banii înapoi. Fiecare comandă are o perioadă la care expiră și nu mai poți face nimic, vreo 60 de zile de obicei. E de preferat să deschizi cât mai târziu, pentru că se mai întâmplă să ajungă după ce-ți dă bani, caz în care, normal și omenește, trebuie să plătești.


Și să vă mai spun o chestie, valabilă pentru orice comandă din China. Ei au noul an chinezesc la începutul anului, pică în Ianuarie sau Februarie. E o sărbătoare în care, timp de vreo 5 zile, toată China sărbătorește, iar nimeni nu mai muncește, similară cu perioada 24 decembrie - 2 ianuarie la noi, dar mai drastică, la ei efectiv nu mai muncește nimeni. Așa că imediat după sărbătoarea respectivă, e un aflux incredibil de colete, iar serviciile poștale sunt extraordinar de încărcate în următoarele săptămâni, se eliberează peste vreo lună sau chiar mai mult. De-asta, dacă faceți o comandă prin ianuarie sau februarie, o să o primiți mai târziu decât dacă ați face în aprilie, de exemplu.
Și e greu de imaginat ce înseamnă asta. Grupul Alibaba expediază peste 10 milioane (am scris corect, milioane) de colete zilnic. E un volum incredibil, iar în alea cinci zile, se adună comenzile. Iar problema nu e neapărat în China, ci pe tot lanțul. Pentru că dacă imediat după sărbătoarea respectivă e un volum de cinci ori mai mare la plecare din China, va fi un volum de cinci ori mai mare și la receptori, inclusiv România.

Așa că de-asta, comenzile făcute la începutul anului ajung mai greu decât în restul anului.

#1451
na-alexandru

na-alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 17.07.2017
Adevarat in mare parte, dar si fals. Intarzierile sunt in mare parte cauzate de Posta Romana care au personal foarte putin care sa prelucreze coletele in BSI (cauzate si de 0 investitii, adica si acum in 2019, coletele/scrisorile sunt sortate FIECARE manual de mana).  Problemele astea sunt atat pe import (colete din China, alte tari), cat si pe export. Un EMS trimis din Bucuresti a facut 2 saptamani pana in Germania. (cauza? a stat in tot acel timp in depozitul BSI).

Vrei sa zici ca in USA/alte tari civilizate, care au un sistem de sortare profesionist, au aceste intarzieri?

Edited by na-alexandru, 07 May 2019 - 17:32.


#1452
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Da, dar problemele astea se știau de ani de zile. Adică știi când îți ajunge coletul la BSI că stă cel puțin două săptămâni până să se mai miște cumva.

Eu mă refeream la întârzierile mari.

În general, când comand din China, ajung trimiterile în aproximativ 30 de zile. Cu excepția acestei perioade, când ajung și peste 2-3 luni. Dar, în rest, cu toată întârzierea la BSI, nu prea sare de-o lună.

#1453
seth66

seth66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 28.11.2009
Tracking-ul la LVS-urile astea e cunfuz rau ... pe ali zice ca e in tara, pe 17track "Departure to country of destination" nu mai stii ce sa crezi.

#1454
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014

 SmurfK, on 07 mai 2019 - 17:33, said:

Da, dar problemele astea se știau de ani de zile. Adică știi când îți ajunge coletul la BSI că stă cel puțin două săptămâni până să se mai miște cumva.

Eu mă refeream la întârzierile mari.

În general, când comand din China, ajung trimiterile în aproximativ 30 de zile. Cu excepția acestei perioade, când ajung și peste 2-3 luni. Dar, în rest, cu toată întârzierea la BSI, nu prea sare de-o lună.
a fost valabil doar anul trecut. atunci chiar se miscau mai repede, mai ales alea trimise cu altceva decat posta chineza (sg, hk, nl etc).
dar inainte de asta tot asa stateau cate 2-3 luni pe la bsi.
si din noiembrie iar se intampla la fel, stau cate 2-3 luni la bsi

tot anu trecut a fost o perioada de cateva luni in care un postas imi aducea toate coletele la usa, mici, mari, untracked, tracked etc. plm, nici curierii nu vin pana la usa Posted Image
acum e iar cu avize, si abia le aduce, si daca le aduce le lasa pe unde apuca..

Edited by alx42, 07 May 2019 - 19:10.


#1455
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,932
  • Înscris: 07.08.2008

 SmurfK, on 07 mai 2019 - 17:18, said:

Tu n-ai treabă cu bPost, Poșta Română, alte entități. Tu ai doar cu vânzătorul.
Ti-am dat like pentru ca ai avut rabdare sa scrii atat Posted Image mersi. Am cam 6ani+ de Aliex, cam stiu cum e cu protectia, sarbatorile din China si intarzierile.
Comanda problema e din 28 martie, a prins perioada cu nebunia aniversarii Aliex, dar nu asta a fost problema. Banuiesc ca prin Belgia/intrarea in Romania coletul meu s-a facut pierdut si de asta nu a mai prins sa fie scanat pentru ultimul status. Am zis ca poate daca ii contactez pe cei de la bPost atunci imi vor da mai multe informatii, de ex. cei de la PostNL sunt mai comunicativi pe retelele de socializare, acum vreo 2 ani am vorbit cu ei pe Twitter si m-au lamurit cu ceva, deci se poate si asa. Vanzatorul e genul care doar zice "totul e ok" si atat. Am mai multe comenzi facute la el la final de martie, la una din ele mi-a si schimbat TN-ul iar acum vad ca noul a ramas fara status, nu il mai recunoaste bPost. Din pacate tot ce a trimis e cu bPost untracked si unele cam au diverse probleme la tracking. De asta imi fac atatea griji Posted Image

Edited by tigerheart, 07 May 2019 - 21:11.


#1456
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Da, din astea untracked, cel puțin în cazul meu, se pierd destul de multe. E un fapt. Că pică de pe vapor sau că le iau poștașii acasă, e altă discuție, dar mai niciodată nu se va întâmpla să nu trimită chinezul, sau să facă ăla ceva măgării să te țepuiască cumva. Vorbim aici de vânzători normali, nu de-ăia cu 5% calificative pozitive, că sunt și de-ăia.

China mi se pare că mai are și un mod propriu de tracking pentru trimiterile care nu sunt tracked. E relativ recentă treaba, acum primești număr de tracking cam la orice. Nu știu detalii și nu stau să caut. E un tracking de-ăla internațional, mă rog. Adică acolo poți să vezi efectiv până la plecarea din China, ce-i după e tratat ca "untracked", sau e verificat în unele țări. În România, tipul ăla de trimiteri pur și simplu nu se pot scana și nu se introduc în sistemul de tracking. De-asta, poate fi dubios în unele cazuri, că le vezi că pleacă, le vezi că mai ajung într-o țară și pe urmă pauză, nu se mai mișcă nimic.

#1457
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,718
  • Înscris: 06.01.2007
Ce inseamna multe?
La mine din 146 de pachete, marea majoritate untracked:
- s-au pierdut 4 (am uitat sa cer refund la timp)
- am primit refund la 2
- mai am de primit inca 4, primul comandat pe 29 ian. Azi insa am primit unul comandat tot pe 29 ian, deci mai sunt sanse, probabil ca o sa le primesc pe toate.

#1458
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,956
  • Înscris: 09.12.2004
Oricum e dubios cum unele ajung la posta si altele la vama. De exemplu coletul de 37usd a ajuns la posta, ca si o scrisoare iar ala de 17 a venit la vama si am platit 2 taxe.
Apropos, ala de 17 a fost comandat in 24 ianuarie si a ajuns in timp util cu toata nebunia de care spuneti.
Si alea untracked au ajuns rapid, momentan prima.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate