Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna

Programare weekend
 Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7
 Ma doare urechea la zgomote puter...

Recomandare camera monitorizare i...

Recomandare aparat de sudura cu s...

Publicarea unor sondaje de opinie...
 Reparatie interfon

Consum ridicat ulei honda 9 1.8 v...

Ce este Rotary si la ce serveste?...

Internship in RO - student la dre...
 

*Cafeneaua Digi*

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
13509 replies to this topic

#13465
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 30.06.2023
Ar fi bine sa fie de la acelasi producator, ca sa se conecteze automat prin Bluetooh. Eu am Smart-ul LG si Soundbar-ul Samsung si ma dispera cand trebuie sa selectez sursa audio, externa.
Daca conecteze soundbarul la Smart-ul din Bucatarie unde ma Samsung, numai trebuie sa fac pasii prezentati anterior, conectandu-se automat.

#13466
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,425
  • Înscris: 14.10.2008

Vizualizare mesajcatalinman, pe 13 mai 2024 - 11:36, a scris:

Il conectezi la un soundbar si ai rezolvat si cu sunetul. Posted image
Am sistem 5:1 Philips HTS 3500-S scuze moi. Si in sistem ma refer cum suna.

Din 2007 folosesc acest sistem, nu am mai folosit difurile din TV-uri. E al 3-lea TV cu care folosesc sistemul. Primul era Samsung CRT, apoi LCD chior, apoi Smartul asta.

Cand a venit Smart TV, a trebuit sa adaptez cu convertor optic-audio pus pe iesirea Toslink, nu mai aveam SCART ca la TV-urile precedente, plus mutat sistemul de pe TV pe AUX, luat convertor, cablu optic Toslink si cablu audio jack to L-R.

#13467
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,631
  • Înscris: 20.10.2006

 micutu82, pe 12 mai 2024 - 11:38, a scris:

Observ că singurul care fierbe ești tocmai tu 🤣
Da de unde, eu am plecat la munte să le fie de bine. Fierb un pic când sunt pus să rezolv tâmpenii de-astea și să le explic uneori și 2-3 ore până să înțeleagă cum și de ce nu mai merge acel post și nu va mai merge. În rest evident ei turbă, dar lasă să turbe nu e treaba mea, nu am ce le face. Bagă și conspirații la greu ca vrea nu știu cine să le ia banii pe tv nou, ca alea noi nu sunt bune, ca sunt facute sa le ia alți bani la fiecare 2-3-5 ani cand se tot strica, ca nu stiu sa le folosească, etc.

#13468
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,800
  • Înscris: 21.03.2005
Nu stiu cum... dar aschia chiar nu sare departe de trunchi...

Era unul cu abonamente imprumutate de la o fata care il plateste, dar nu il foloseste, iar el (aschia) zice ca e mai ieftin asa, ca de ce sa plateasca el mai mult... etc.

E in ADN cu zgarceala, csf, ncsf.

#13469
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,631
  • Înscris: 20.10.2006
Dar nu de zgarceala era vorba, ci de lipsa de înțelegere a unor chestii ce țin de tehnologie.

În rest am mai zis-o mai demult, și eu dacă ar fi să am tv/îmi iau cumva vreodată tv cu siguranță ar fi tot unul cu tub, nu unul mai modern, singurul motiv pentru care sa merite un tv mai scump e tocmai asta - daca nu prinzi posturile de care ai nevoie pe unul analogic sau e mai scump decât sa îți iei unul mai nou, in rest tot la aceleasi emisiuni trebuie sa te uiți fie ca e tv nou fie vechitura și tot dezavantajele alea le are, tot în casă trebuie sa stai fix la ora la care vor ei, nu se compară cu streamingul la care te uiți de oriunde nu legat în cabluri și la ce oră vrei tu, poți pune pauză, etc.

Edited by LunaCrystal, 13 May 2024 - 18:28.


#13470
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,800
  • Înscris: 21.03.2005

 LunaCrystal, pe 13 mai 2024 - 18:27, a scris:

Dar nu de zgarceala era vorba, ci de lipsa de înțelegere a unor chestii ce țin de tehnologie.

În rest am mai zis-o mai demult, și eu dacă ar fi să am tv/îmi iau cumva vreodată tv cu siguranță ar fi tot unul cu tub, nu unul mai modern, singurul motiv pentru care sa merite un tv mai scump e tocmai asta - daca nu prinzi posturile de care ai nevoie pe unul analogic sau e mai scump decât sa îți iei unul mai nou, in rest tot la aceleasi emisiuni trebuie sa te uiți fie ca e tv nou fie vechitura și tot dezavantajele alea le are, tot în casă trebuie sa stai fix la ora la care vor ei, nu se compară cu streamingul la care te uiți de oriunde nu legat în cabluri și la ce oră vrei tu, poți pune pauză, etc.
Tot ce ai zis = zgarcit. Atat. Cu ariciul pe portofel.

#13471
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,425
  • Înscris: 14.10.2008
Pensionarii cu CRT (invatati din comunism sa stea o viata cu acelasi TV sau pana crapa definitiv) sunt una, dar maica-mea, desi are LCD si Smart TV, si se uita si la Netflix, prefera sa stea pe analogic ca ii e mai usor sa zappeze. Se schimba mai repede canalul si nu sunt asa de multe ca pe digital. Sa fac scanare doar DVB-C nu e bine, dar ar fi bine sa se scoata analogicul, insa pe RCS-RDS nu-i incurca deloc cum ii incurca pe UPC-Vodafone la vitezele de net, mai ales upload.

#13472
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,573
  • Înscris: 16.12.2006

Vizualizare mesajLunaCrystal, pe 13 mai 2024 - 18:27, a scris:

Vezi ca nu se mai gasesc televizoare cu tub. Posted image

Poate doar sa iei unul SH de la cineva ce vinde in targ.

Ca daca te duci intr-un magazin fizic sau comanzi online gasesti doar LCD/LED. Nu cred ca mai vinde nimeni in Romania televizoare noi CRT.

Edited by catalinman, 14 May 2024 - 14:26.


#13473
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,425
  • Înscris: 14.10.2008
Mi se pare normal.

Se emite HD si chiar 4 K. CRT nu stie asa ceva, doar SD. Si chiar si varianta SD inca emisa de televiziuni este innapropriate pentru CRT, se emite 16:9 nu 4:3.

CRT mai e bun daca conectezi VCR-uri, console de jocuri vechi, daca pui clipuri Youtube vechi, dar si alea destule erau 16:9.

Analogicul este util urmatoarelor televizoare:

- CRT
- LCD vechi ce nu au DVB-C, adica fie nu au tunnere digitale deloc, fie au numai DVB-T

#13474
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 04.02.2006
Asta în condițiile în care utilizatorul nu vrea mai multe prize ocupate și telecomenzi suplimentare.

#13475
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,425
  • Înscris: 14.10.2008
Da, cand vrei Youtube, Smart TV e best choice in a reduce numarul de aparaturi, cabluri, telecomenzi, scapi de tastatura si mouse, faci cast cu telefonul si astfel nu trebuie sa scrii deloc nici pe tastatura virtuala a televizorului.

Edited by Neaceasca85, 14 May 2024 - 15:15.


#13476
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,902
  • Înscris: 09.10.2009

 catalinman, pe 14 mai 2024 - 14:26, a scris:


Vezi ca nu se mai gasesc televizoare cu tub. Posted image

Poate doar sa iei unul SH de la cineva ce vinde in targ.

Ca daca te duci intr-un magazin fizic sau comanzi online gasesti doar LCD/LED. Nu cred ca mai vinde nimeni in Romania televizoare noi CRT.
Nu e problema, găsește în magazia lui djl 😁

#13477
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,425
  • Înscris: 14.10.2008
Djl, simbolizat pe Whatsapp printr-un telefon fix verde.

#13478
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,631
  • Înscris: 20.10.2006
Wow, are el WhatsApp? 😱

 catalinman, pe 14 mai 2024 - 14:26, a scris:


Vezi ca nu se mai gasesc televizoare cu tub. Posted image

Poate doar sa iei unul SH de la cineva ce vinde in targ.

Ca daca te duci intr-un magazin fizic sau comanzi online gasesti doar LCD/LED. Nu cred ca mai vinde nimeni in Romania televizoare noi CRT.
Mi se pare normal sa nu se mai vândă noi și la fel mi se pare normal ca in următorii ani sa fie cele vechi mai scumpe sau la același preț ca cele noi mai moderne - devin obiecte vechi, de colecție. În prezent se găsesc destule în Valea Jiului atât la ateliere de reparații cat și la magazine second hand uneori sau pe olx, la prețuri derizorii - cam cat o pizza.

Edited by LunaCrystal, 14 May 2024 - 20:48.


#13479
Neaceasca85

Neaceasca85

    Power grid enthusiast

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,425
  • Înscris: 14.10.2008
Nu are, noi îl reprezentam cu simbol telefon fix, verde ca asa e la Whatsapp. Noi in grupurile cu lămpile.

#13480
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,995
  • Înscris: 06.11.2018
Veniturile și alte câștiguri consolidate ale Digi Communications au crescut cu 12% în T1 2024 comparativ cu anul precedent, ajungând la 446,7 milioane de euro.

EBITDA ajustată (excluzând impactul IFRS 16) de 139,9 milioane de euro, o creștere de 23,4%, pe fondul extinderii bazei de clienți în România, Spania și Italia.
O creștere substanțială a numărului de unități generatoare de venituri (RGU) pe toate cele trei piețe, apropiindu-se de pragul istoric de 25 de milioane de RGU - o creștere de 14,3% față de anul precedent - care include serviciile de telecomunicații mobile, internet fix, televiziune cu plată și telefonie fixă.

În România, segmentul de servicii de telefonie mobilă a ajuns la 6 milioane de RGU în T1 2024, o evoluție de 16,3% față de T1 2023. Serviciile de internet fix au înregistrat o creștere de 7,8% în T1 2024 comparativ cu anul trecut, până la 4,7 milioane de RGU, în timp ce segmentul de servicii de televiziune cu plată (cablu și satelit) a înregistrat o creștere de 3,8% comparativ cu T1 2023, până la 5,7 milioane de RGU. Împreună cu serviciile de telefonie fixă, numărul total de RGU de pe piața din România s-a ridicat la 17,3 milioane de clienți la sfârșitul lui T1 2024, o creștere de 8,5% în comparație cu anul precedent.
https://www.digi.ro/...e-de-euro-56174

#13481
Egyptian

Egyptian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 12.12.2023
Era si normal, cand ceilalti dorm si doar ei mai se extind..

#13482
Toderascu

Toderascu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.08.2018
Pai nu se plangeau aia de la vodafone parca si ceilalti ca e greu, e nasol, ca nu se mai poate? Si la astia le cresc veniturile?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

yrys99

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate