Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inlocuire hdd cu ssd

Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...
 Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone
 Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...
 Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara
 

electroshock

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
ghostbuster

ghostbuster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 01.03.2006
shtie cineva sa faca un eletroshock simplu shi puternic, ca eu stau an portugalia shi nu prea sunt legale aici

#2
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005
Baga dejtu' in priza sa vezi tu electrosoc. Umezeste mainile ca sa nu te electrocutezi prea tare :)

#3
m-marian

m-marian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 16.06.2005

View Postghostbuster, on Mar 1 2006, 02:38, said:

shtie cineva sa faca un eletroshock simplu shi puternic, ca eu stau an portugalia shi nu prea sunt legale aici
Ce te face să crezi că în România ar fi legale? Termenul de electroșoc este destul de larg, în sensul că unuia îi poate provoca doar o ușoară stare de indispoziție momentană, în timp ce pe altul îl poate șterge definitiv din actele de stare civilă! Lasă-te de prostii!

#4
ghostbuster

ghostbuster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 01.03.2006
mai bine bag limba :P

#5
Sealevel

Sealevel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 17.10.2005

View Postm-marian, on Mar 1 2006, 13:47, said:

Ce te face să crezi că în România ar fi legale? Termenul de electroșoc este destul de larg, în sensul că unuia îi poate provoca doar o ușoară stare de indispoziție momentană, în timp ce pe altul îl poate șterge definitiv din actele de stare civilă! Lasă-te de prostii!

Sint legale cred din moment ce se gasesc la magazin... din pacate calitatea lor e indoielnica, in sensul ca nu te poti baza pe ele... unele modele n-au nici un efect in afara de o piscatura neplacuta...

#6
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005
Ideia e de a descarca un condensaotor mare in secundarul unui transformator si sa tii mainile pe primar ( pe unde ar intra 220ul ).

Ai grija sa nu te curentezi.

Edited by Gurban_Dan, 01 March 2006 - 15:46.


#7
ghostbuster

ghostbuster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 01.03.2006
lool, eu nu vreau astea pentru oameni, ci pentru caini ca an drum de schoala este plin, aici las o poza shi un site http://www.emanator....ive/stunner.htm

ideia ta este buna dar ami trebuie ceva casa ami dea pulsatzi la condensator, shi an locul transformatorului as putea pune o bobina de drujba

anca una

Attached Files



#8
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Du-te la piata, cumpara un aparat foto dinala cel mai penal cu blitz incorporat si foloseste in scopul in care vrei tu circuitul de la blitz.
Un condensator de 200 de microfarazi incarcat la 350V care se descarca prin tine pe unde trebuie te omoara.
Asta vrei?

#9
ghostbuster

ghostbuster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 01.03.2006
am ancercat shi cu dala ;p, dar eu vreau cu scanteie continua adik ca bujia dela mashina

#10
gec

gec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 10.08.2005
cred ca  o schema banala de generator de impulsuri cu E555 care comanda primarul unui transformator ridicator este suficient, calculezi nr de spire pentru ce tensiune vrei (de preferinta 600-1200V)

Chiar daca NOI stim cum ti-o trimitrm? (daca nu este legal)

Edited by gec, 01 March 2006 - 19:28.


#11
ghostbuster

ghostbuster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 01.03.2006
unde pot gasi un astfel de transformator?eu nu vreau decat schema nu facute voi, ca asha ai ziceam lu varmiu samil cupere dela magazin shi mil trimmitea el

#12
luc79

luc79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 26.09.2005

View Postghostbuster, on Mar 1 2006, 19:42, said:

unde pot gasi un astfel de transformator?eu nu vreau decat schema nu facute voi, ca asha ai ziceam lu varmiu samil cupere dela magazin shi mil trimmitea el
schema asta e cea mai simpla prin faptul ca foloseste doar un transformator nu doua ca majoritatea
transformatorul e unul banal de impulsuri cu raportul de 1:100 iar in ohmi vine 10 ohmi primar si 1kohm secundar.
bafta si ai grija sa nu omori pe nimeni.

Edited by luc79, 01 March 2006 - 21:08.


#13
gec

gec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 10.08.2005

View Postghostbuster, on Mar 1 2006, 19:42, said:

unde pot gasi un astfel de transformator?eu nu vreau decat schema nu facute voi, ca asha ai ziceam lu varmiu samil cupere dela magazin shi mil trimmitea el

Dintr-un radio vechi AM, iei bara de ferita din antena, rupi din ea cam 6cm, si bobinezi pe aceasta primaru, si peste secundarul

#14
m-marian

m-marian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 16.06.2005

View Postluc79, on Mar 1 2006, 21:05, said:

schema asta e cea mai simpla prin faptul ca foloseste doar un transformator nu doua ca majoritatea transformatorul e unul banal de impulsuri cu raportul de 1:100 iar in ohmi vine 10 ohmi primar si 1kohm secundar.
Vezi că la ieșirea FIT ai greșit curentul!

#15
ghostbuster

ghostbuster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 01.03.2006
de unde pot lua un astfel de transformator?

#16
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004

View Postm-marian, on Mar 2 2006, 01:03, said:

Vezi că la ieșirea FIT ai greșit curentul!
Curentul ca si curentul... :)  dar de ce toata lumea foloseste 1N4007 in schemele ce lucreaza in comutatie?...
S-au schimbat diodele astea peste noapte?... :rolleyes:
A... si schema multiplicatorului este o idee mai neobisnuita... Merge si asa? sau folosim schema clasica:
[ http://home.earthlink.net/~jimlux/hv/images/cw11.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
luc79

luc79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 26.09.2005

View Postghostbuster, on Mar 2 2006, 01:34, said:

de unde pot lua un astfel de transformator?
gasesti prin telefoane stationare,sau radio portabile mai vechi,la care modifici tu primarul.
important e raportul
si trafuri noi de impulsuri sunt aici www.conexelectronic.ro

#18
m-marian

m-marian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 16.06.2005

View PostActa non verba, on Mar 2 2006, 01:40, said:

Curentul ca si curentul... :)  dar de ce toata lumea foloseste 1N4007 in schemele ce lucreaza in comutatie?...
S-au schimbat diodele astea peste noapte?...
1. Pentru 555 în montaj de astabil,

t1 = (R1 + R2) x C x ln2
şi
t2 = R2 x C x ln2


Dacă acceptăm că ln2 = 0,7, cu valorile din schemă (R1=1 K, R2=47 k şi C=1nF) rezultă t1=33,6 microsecunde şi t2=32,9 microsecunde, a căror însumare dă o perioadă de oscilaţie de 33,6+32,9=66,5 microsecunde. Acesteia îi corespunde o frecvenţă de cca. 15 KHz şi un factor de umplere de aprox. 50%.

2. Diodele familiei 1N400x sunt o subcategorie a diodelor familiei BA15x şi se "cern" dintre acestea pe baza parametrilor tF, ton şi toff  măsuraţi automat imediat după ieşirea din staţia de încapsulare.

3. Printre componentele recuperate din defrişări (care constituie cel puţin jumătate din "stocul" hobbyştilor) se găsesc incomparabil mai multe diode 1N4007 decât diode redresoare rapide. Potrivit datelor de catalog ale seriei 1N400x, timpul maxim de revenire în sens invers pentru curenţi de sarcină mici (IF<2mA) este sub 30 microsecunde, deci oarecum se încadrează în condiţiile de funcţionare în montajul propus de gec.

Schema nu este o noutate; EXCACT în configuraţia aceasta (inclusiv "ciudăţenia" conectării multiplicatorului) a apărut în urmă cu vreo 12-15 ani pe piaţa românească şi - culmea! - chiar funcţiona (sub aspect strict tehnic, nu şi medical!)

Cred că justificarea folosirii diodelor 1N4007 se găseşte în cele de mai sus.

Edited by m-marian, 03 March 2006 - 16:06.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate