Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Flatulenta și responsabilita...

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 Probleme cu un vecin de pe scara

Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...

Companie din USA care livreaza in...
 

Sfat pt balcon

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
42 răspunsuri în acest subiect

#1
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.510
  • Înscris: 31.07.2011
Buna. As dori ceva idei pt. a acoperi pervazul de la balcon care are o lungime de 3m. Momentan, am aplicat (cu albastru) un glaf de plastic (ca la termopane) dar evident partea centrala e deschisa si la ploi mai serioase se strange apa inauntru care trebuie scoasa urgent, manual.

Partea centrala este deschisa dat fiind faptul ca nu am gasit glaf atat de lat (52cm) incat sa putem acoperi integral. Asta este si solicitatea mea in acest topic.. cu ce as putea acoperi complet pt a nu mai avea probleme cu apa? Este esential totusi sa arate si ok & durabil..glaful de plastic e excelent.
Da.. cred ca e posibil cu travertin dar e f. greu si doresc ceva mai practic, mai usor. Gresie exclus..munca multa si nu iese ceea ce trebuie.
Ceva idei? Multumesc.

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  01.JPG   57,97K   10 download-uri
  • Fișier atașat  02.JPG   38,01K   17 download-uri
  • Fișier atașat  03.JPG   64,72K   17 download-uri
  • Fișier atașat  04.JPG   25,81K   18 download-uri

Editat de cammelia08, 22 august 2018 - 20:13.


#2
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.278
  • Înscris: 01.03.2017
Si care este pervazul , ca acolo ai desenat o jardiniera !?

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.812
  • Înscris: 26.11.2006
Faci glafuri din alucobond, sau ceva din aceeasi grupa de material. In speta, e un stratificat, doua table de Al, cu un miez de polietilena, de 3 sau de 4 mm grosime. Poate fi si dintr-o bucata, orice firma de design publicitar ti-o poate realiza. Si exista in aproape toate culorile.

View Post86-APP, on 22 august 2018 - 20:15, said:

Si care este pervazul , ca acolo ai desenat o jardiniera !?
Ala vernil.

#4
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.278
  • Înscris: 01.03.2017
Cred ca n-ai inteles ca vrea sa acopere tot !

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.812
  • Înscris: 26.11.2006
Da., eu am inteles. Tu?  Exista foi de alucobond de 6m lungime pe 2m latime. Se debiteaza la 3m x 0,52m+margini de 5 cm indoite in jos pa ambele margini, dintr-o singura bucata.

Editat de myshyk, 22 august 2018 - 20:26.


#6
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.510
  • Înscris: 31.07.2011
As putea vedea si o poza cu ceea ce spui a fi? "Pervazul" este de fapt o jardiniera..e balcon deschis, ma rog. Dar vreau acoperit integral si sa arate si ok.
Partea metalica la exterior in timp isi pierde din senzatie.

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.812
  • Înscris: 26.11.2006
uite cam despre ce e vorba:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XRRhQKSJ9T4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
cauta o firma de design publicitar, cum ti-am mai recomandat.
Mai cauta pe youtube cu "alucobond, vei gasi toate lamuririle
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SLFt5sm5o3E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de myshyk, 23 august 2018 - 07:03.


#8
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.510
  • Înscris: 31.07.2011
interesant.. e singura varianta? poate costa si o avere.

#9
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.573
  • Înscris: 07.12.2014
Dacă nu mai folosești acele jardiniere,  de ce nu le demontezi. Sunt corp comun cu balustrada?  Sau le umpli cu beton și pe urmă faci deasupra ce vrei. Eventual o hidroizolatie și peste ea glaful de plastic din doua bucăți.
Sau vezi rășini epoxidice.  Sunt transparente și poți baga diverse modele în ele. Da o căutare după "podea epoxidica " sa înțelegi despre ce vorbesc. Umpli cu beton, lași jardinierele de 1cm goale, pui modelul și torni epoxidica.

Editat de PoeOvidiu, 24 august 2018 - 20:23.


#10
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.510
  • Înscris: 31.07.2011
Face parte din balustrada balconului..deci corp comun. Se poate umple dar parca e ciudat, poate la un moment dat va fi nevoie de spatiul acela pt ceva. In mod normal se pun ghivele dreptunghiulare cu flori acolo. Imi place ideea cu epoxidicele.. sunt curioasa cat rezista, afara..

#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.573
  • Înscris: 07.12.2014
Dacă vrei sa rămână goale, faci doar capac din epoxidica. Un capac din tabla pe care torni epoxidica. La capac îi faci 4 picioare ca sa nu alunece de pe jardiniera.

#12
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.278
  • Înscris: 01.03.2017
Dar florile , te-ar deranja ????

#13
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.510
  • Înscris: 31.07.2011
Vreau sa fie ceva simplu si durabil. Cum sa torni epoxidica la etaj 4? e cam ciudat nu? Florile nu prea rezista ca e soare permanent.
Partea cu alucobond-ul pare interesanta..dar cred ca costa o avere.

#14
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.573
  • Înscris: 07.12.2014
Dar ce legătură are etajul cu turnatul epoxidicei? Procesul nu tine cont de etaj. Amesteci cele doua componente și torni amestecul rezultat.
Faci doar capacele și le montezi ulterior pe jardiniere.
Sau faci o matrita și torni capace din beton.

Editat de PoeOvidiu, 26 august 2018 - 20:44.


#15
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.510
  • Înscris: 31.07.2011
E interesanta recomandarea ta cu epoxidica dar te intreb un lucru: ce nivel de finisaj de obtine dupa turnare? Sau poate fi ajustata acolo unde ramane rest de turnare etc? Cum interactioneaza cu soarele si vremea de afara (mai ales iarna) ?
Dau jos plastice usoare si torn beton :)? Imi place sa arate si bine, ca e casa totusi.

#16
florin-vm

florin-vm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 131
  • Înscris: 24.01.2017
Poti sa pui in jardiniere pietre colorate de decor (diverse culori) fie in tot volumul jardinierei, fie doar un strat la suprafata si bagi alt material de umplutura. Si deasupra lasi neacoperit sau pui un capac transparent... de plexiglass de exemplu...

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.221
  • Înscris: 19.09.2005
@cammelia08
peste ce ai facut tu albastru lipesti o placa de plastic (un capac).

sau vezi ca sunt mesteri care pun tabla pe casa si-ti pot face un capac din tabla zincata

Editat de arg, 29 august 2018 - 15:49.


#18
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.510
  • Înscris: 31.07.2011
ce am facut eu albastru e pervaz de termopan plastic momentan. vreau sa acopar tot si sa arate cat mai bine (simplu).
tabla nu pun ca e urat.

Editat de cammelia08, 29 august 2018 - 16:53.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate