Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tarot (2024)

Prescriere datorii parinti decedati

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR
 Multe fisiere apar ca protejate c...

Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"
 Folie anticondens

Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo
 Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...
 

Windows 10 version 1903 (19H1) aka May 2019 Update RTM

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
921 replies to this topic

#271
Klamatiel

Klamatiel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 07.09.2007
@eiffel : Dona Sarkar e de mult pe Win10, din 2016. 1709/1803/1809 au fost busite, datorita mai multor factori.

#272
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,869
  • Înscris: 15.06.2004
Practic toate buildurile lansate dupa ce l-a inlocuit pe Gabe Aul au avut probleme.
Cand se ocupa Gabe, puteai sa-i zici direct daca dadeai de o problema in preview si se rezolva extrem de rapid. Am rezolvat cu el si cu altii pe care i-a pus sa ma ajute mai multe probleme. Cu unii am si ramas amici.
Dona... e interesata mai multe de cum arata la intalniri...

#273
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,828
  • Înscris: 09.12.2012
@eiffel,asa sunt femeile ce sa le faci,n-ai ce sa le faci,de cand e dona la butoane,cele mai mari "improvements " erau emotiocoane,si alte porcari pe care nu dau doi bani,singurele "features" care au fost adaugate in ultimele actualizari 1809 si 1903 au fost dark mode pentru Windows Explorer,si white mode in 1903,in rest nimic wow pentru mine.
Unde este Fluent Design cu care se tot laudau anu' trecut ? de ce nu il integreaza in Windows Explorer spre exemplu ?

Oricum o cam dau in bara cu actualizarile astea,desi eu au spus clar ca vor lansa 1903 prin Martie - Aprilie,uite ca imediat e gata si luna Mai si abia prin Iunie vor lansa 1903 Posted Image,eu in locul lor as schimba macar denumirea din 1903 in 1906.
Tot mai bine ar fi sa lanseze doar odata pe an actualizari de versiuni,ar iesi build-uri mai stabile si fara prea multe bug-uri,inca si 1809 e patch-uit la greu din cauza bug-urilor.

Edited by Petran_Marius, 16 May 2019 - 21:12.


#274
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 18.07.2018
Nici eu nu inteleg pe unii de la Microsoft, rar sunt pe linga utilizatori si ai asculta.
Parca i-ar interesa mai mult vinzarile si castigurile.
Windows 10 ar putea avea mai mult succes dar s-ar introduce mult mai mult featuries. Putem sa ai scriem la Feedback mult si bine ca
putine le ia in seama.

#275
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,869
  • Înscris: 15.06.2004
Mai multe features ? Nu vad de ce.
Practic un sistem de operare n-ar trebui sa aiba alta functie decat de interpus intre programele care ruleaza si hardware.
Features obtii instaland programele de care ai nevoie.

#276
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,127
  • Înscris: 27.03.2007
N-ar strica sa fie adaugate unele functii noi, pe care le consider elementare.

De exemplu mi-ar placea sa pot sa vad direct din Windows temperatura componentelor (CPU, GPU, unitati stocare) sau turatia ventilatoarelor, fara sa fie necesar sa instalez un soft de diagnoza precum AIDA64

Sau latenta (CL) la memorii. Momentan in task manager sunt afisate doar frecventa in MHz si numarul de sloturi RAM utilizate.

Adaugarea GPU usage in task manager in 1709 (parca) a fost un lucru bun, ar putea continua cu adaugarea de functii similare de monitorizare a pieselor.

Edited by epuru, 17 May 2019 - 13:25.


#277
robytupa

robytupa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 30.04.2016
Pentru Microsoft Windows nu mai valoareaza asa mult cat valora inainte, inainte aveau nevoie de o platforma stabila pentru a-si putea pune produsele si serviciile gen Office, Internet Explorer, OneDrive.

Acum daca Microsoft tot s-a imprietenit cu Linuxul si Mac OS, ce rost mai aiba sa le pese de Windows? Office exista pentru macOS, nu m-ar mira peste ceva timp sa apara si pe Linux, EDGE Browser va fi disponibil si pe macOS, deci practic ei incearca sa-si mute servicile si produsele pe alte platforme ca sa supravietuiasca.

Singurul motiv pentru care lumea mai foloseste Windows este familiaritate cu sistemul de operare si Gaming-ul. A da, si faptul ca unele programe inca exista doar pe Windows. Daca acesti 3 factori nu vor mai exista in curand, Windows e bye bye.

#278
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,869
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

De exemplu mi-ar placea sa pot sa vad direct din Windows temperatura componentelor (CPU, GPU, unitati stocare)
Nici softurile dedicate nu merg prea ok aici.
Cam tot ce vrei tu tine de producatorul placii de baza. Care ofera de obicei soft de genul asta.
El e singurul care stie implementarea care a folosit-o la senzorii respectivi. Asa ca softul lui e cel mai corect. Aida sau SpeedFan pot sa-ti afiseze temperaturi diferite sau anormale, ptr ca ele se bazeaza pe implementarea standard a acelor senzori, recomandata de producatorul lor. Dar pe care fabricantul placii poate sa o ignore din varii motive.

#279
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 18.07.2018
@eiffel - Colectia de smaley faces nu prea isi are rostul sa fie implementat in Windows 10, la ce ne trebuie? Cind scriem ceva , de exemplu: aici , forumul are deja coletia lui de smaley.
Doar in blogurile personale care nu include asa ceva.
In Email nu e nevoie ca e deja implementat.

#280
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,869
  • Înscris: 15.06.2004
Pai e inutila.

#281
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,127
  • Înscris: 27.03.2007
https://blogs.window...t9O1C8Ivi6Ud.97

Build 18362.116

#282
robytupa

robytupa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 30.04.2016
Deci cred ca deja sunt pregatiti sa lanseze Windows 2019 May Update si eu zic ca saptamana asta se va lansa. Altfel nu s-ar fi grabit sa lanseze un patch intr-o zi de duminica...

#283
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,127
  • Înscris: 27.03.2007
Si eu cred ca lansarea este aproape si sunt increzator ca o sa fie un update reusit.

#284
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Mai au putin si lanseaza in iunie desi in cod apare luna martie care era programat pt aprilie.Cam nehotarati baietii astia, dar decat sa mai faca un fiasco mai bine asteptam.

#285
srk

srk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 10.06.2015
probabil lansarea intarzie si din cauza noilor "vulnerabilitati" din procesoarele Intel care tot pierd cate un procent din performanta la fiecare noua vulnerabilitate detectata...

#286
FeDaYin

FeDaYin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 03.01.2007
Sau poate din cauza Using System Restore After Windows Update Breaks Windows
https://www.extremet...-breaks-windows
https://www.guru3d.c...-wont-boot.html

#287
robytupa

robytupa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 30.04.2016
Se pare ca updateul e foarte aproape. Microsoft si-au facut update la produsele lor Surface ca sa poata suporta May Update.

#288
cbz

cbz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 03.02.2007
Less hassle. More control.
The Windows 10 May 2019 Update is rolling out today with a new look. Check out the streamlined and simplified way to do more. #DoGreatThings


https://twitter.com/Windows/status/1130883304742199296



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate